

MATTI MATIKAINEN
Purra: Hyvinvointialueet pitää ensi vuoden alussa saada toimimaan, kuntoon ja käyntiin liian vähällä rahalla – ”Perussuomalaisilla aluevaltuutetuilla koittaa vaikeat tehtävät”
Aluevaalien äänestysprosentti on 47,5. Varsinaisena vaalipäivänä äänestysprosentti oli 21, eli Suomen kaikkien aikojen ensimmäiset aluevaalit eivät juurikaan kiinnostaneet kansaa. Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra pitää matalaa äänestysaktiivisuutta huolestuttavana demokratian kannalta.
Riikka Purra katsoo, että näiden vaalien äänestysaktiivisuus on lähes demokratian irvikuva.
– Liian moni kansalainen näkee, että äänestämisestä ei ole hyötyä tai politiikasta ei ole hyötyä, joten monet protestoivat olemalla äänestämättä. Toiset, ehkä itse sotepalveluiden suurkäyttäjiä, eivät jaksa uskoa asioiden parantuvan.
– Enkä voi syyttää heitä. Vaaleissa ei juuri puhuttu oleellisimmista asioista. Puolueet keskittyivät lupailemaan ja luettelemaan hyviä kohteita eikä media ottanut heitä siitä kiinni. Kaikki eivät kuitenkaan ole huolissaan matalasta äänestysaktiivisuudesta, koska moni puolue hyötyy siitä, Purra sanoi eilisessä kiitospuheessaan.
Kiinnostamattomuuden ongelmaa korjaamaan perussuomalaiset on esittänyt kunta, alue- ja eduskuntavaalien yhdistämistä jatkossa.
– Toivon, että nekin puolueet, joita matala äänestysaktiivisuus suosi, voisivat harkita esitystä demokratian toteutumisen ja kansalaisten osallisuuden edistämisen takia.
Uudistuksen varjolla puolueille tukirahoja
Myös koronaepidemia haittasi vaalityötä, erityisesti perussuomalaisten kohdalla.
– Olemme aina olleet ykköstoripuolue, mutta nyt emme voineet lainkaan tehdä tärkeää vaalityötä monellakaan alueella. Kuulemme ehkä myöhemmin lisää siitä, onko omikronin nopea leviäminen itsessään vaikuttanut äänestystulokseen.
Perussuomalaiset vastusti alusta saakka soteuudistusta ja aluevaaleja.
– Uudistus ei mielestämme vastaa niihin ongelmiin, jotka vaativat ratkaisua. Sen varjolla on kuitenkin edistetty montaa muuta asiaa, kuten poliittisten puolueiden omia tukirahoja.
Koska hallitus kuitenkin vei uudistuksen kiireellä maaliin, vaalit tulivat.
– Vaikka taloudellisten realiteettien valossa alueilla joudutaan leikkauspuuhiin, mikäli hallitus ei tarjoa lisää rahaa, on äärimmäisen tärkeää, mitkä puolueet alueilla ovat asioista päättämässä. Siksi tietenkin lähdimme näihin vaaleihin täysillä mukaan, Purra sanoo.
Menot on laitettava tärkeysjärjestykseen
Perussuomalaiset toi näissä vaaleissa korostetun usein esille puutteita soten rahoituksessa ja resursoinnissa. Purra huomauttaa, että uusilla perussuomalaisilla aluevaltuutetuilla koittaa pian vaikeat tehtävät.
– Hyvinvointialueet pitää saada toimimaan ja kuntoon – ja käyntiin ensi vuoden alussa, liian vähällä rahalla. Poliittinen johtamisjärjestelmä, virkamiehet, hallintosääntö, strategia ja budjetti. Työtä on järjettömän paljon, eikä se aina ole kiitollista, varsinkaan sen jälkeen, kun muutkin huomaavat, ettei tällä himmelillä mikään parane.
– Mikäli sotesektorimme ja pelastustoimen kroonista rahoitusvajetta ei korjata maamme menokohteita tärkeysjärjestykseen laittamalla, uudet aluevaltuutetut jakavat puutetta ja ei oota: yhä enemmän palveluita, joista pitää taistella. Enemmän ongelmia lakiin kirjattujen oikeuksien täyttämisessä. Enemmän hoitajapulaa ja lääkärivajetta. Enemmän palveluja, joita ei saa omalla äidinkielellä. Mutta perussuomalaiset tekevät parhaansa. Onnittelut siis kaikille valituille, ja voimia ja viisautta tehtäviin!
Kenttä teki kovan työn
Purra jakaa kiitoksia puolueen kentälle, ehdokkaille, puoluetoimistolle ja puoluejohdolle.
– Omilleni haluan sanoa, että teitte todella hienon työn. Vain muutamia kuukausia kentästä mehut imeneiden kuntavaalien jälkeen, tällainen uudistus ja tällaiset vaalit, ja te teitte, jaksoitte ja venyitte taas.
– Kiitos sydämestäni perussuomalainen kenttä ja aktiivit sekä kaikki 1500 ehdokastamme koko maassa. Kiitos koko puoluetoimisto, kiitos Arto, Leena, Mauri ja Sebastian puoluejohdossa.
Lue Riikka Purran kattavampi analyysi vaaleista täältä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- aluevaalit äänestysaktiivisuus rahoitusvaje valtion varat äänestäjät kustannukset sosiaali- ja terveyspalvelut Riikka Purra PS-kenttä perussuomalaiset hallitus talous
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Tynkkynen: Perussuomalaiset arvot eivät ole kadonneet mihinkään

Alhainen äänisaalis ennakkoäänien laskemisen jälkeen ei tullut suurena yllätyksenä – Ranne: ”Vaalit eivät kiinnostaneet äänestäjiä”

Luukkanen: Näissä vaaleissa perussuomalaiset oli ainoa puolue, joka halusi tietää, mistä sote-rahat tulevat

Maakuntamalli ajautuu rahoituksen osalta umpikujaan

Peltokangas: Varojen käyttö on priorisoitava niin, että suomalainen tulee ensin

Hallituksen järjestettävä riittävän pitkä siirtymäaika soten hyvinvointialueiden ruokahuoltoon

Luukkanen Helsingin Sanomien gallupista: Kannatuksen ”romahdus” on katsojan silmissä – ”Nyt on kaikki temput käytössä”

Perussuomalaiset sosiaali- ja terveysvaliokunnassa: Kuntien ruokapalveluita koskeva sote-uudistuksen ”valuvika” ei voinut tulla kenellekään yllätyksenä
Viikon suosituimmat

Hallitus helpottaa liikkumista Suomessa: Ammattidiesel käyttöön, ajoneuvovero laskee jälleen
Hallitus päätti kehysriihessä tänään useista autoilun ja liikkumisen hintaa laskevista toimenpiteistä. Hallitus helpottaa liikkumista toteuttamalla raskaan liikenteen ammattidieselin, alentamalla matkakuluvähennyksen omavastuuta ja alentamalla ajoneuvoveroa.

Perussuomalaiset ja vasemmistoliitto ottivat eduskunnassa rajusti yhteen maahanmuutosta: ”Tänne ei haluta ihmisiä!”
Eduskunta keskusteli keskiviikkona kiivaasti maahanmuuton tiukennuksista. Perussuomalainen sisäministeri Mari Rantanen esitteli eduskunnalle kaksi uutta hallituksen esitystä, joista ensimmäisellä pyritään tehostamaan ulkomaalaisten karkotuksia ja toisella panemaan täytäntöön EU:n kiristyvää turvapaikkapolitiikkaa.

Feminismi halusi eroon miesten ahtaista ja ”toksisista” roolimalleista, mutta kuinkas sitten kävikään?
Perinteisten sukupuoliroolien purkamisen ja moninaisemman mieskuvan piti vapauttaa ja tehdä elämästä helpompaa. Toisin kävi. Yhä useamman nuoren miehen kohdalla lopputulos näyttää olevan päinvastainen. Tuore yhdysvaltalaistutkimus kertoo sukupolvesta, jossa epäonnistumisen kokemus, yksinäisyys ja epätoivo ovat yleistyneet. Samalla moni kaipaa elämäänsä merkitystä juuri perinteisistä ihanteista, perheestä, vastuusta ja aikuisuuden selkeistä rakenteista. Vähitellen keskustelu poikien ja miesten asemasta on ainakin muuttunut entistä moniäänisemmäksi, eikä woke-feminismillä ole siitä enää yliotetta.

Kolumni: Kaikki tietää
Viheliäisimpiä totuuksia ovat ne, jotka kaikki tietävät – mutta joista harva on valmis puhumaan omalla nimellään, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

Käräjäoikeus hylkäsi Elokapinan mielenosoittajien niskoittelusyytteet – Antikainen: Oikeus antoi vaarallisen viestin – kannustaa sivuuttamaan poliisin käskyt
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen kritisoi Helsingin käräjäoikeuden eilen antamaa päätöstä, jossa se hylkäsi niskoittelusyytteet kahta Elokapinan mielenosoittajaa vastaan ja katsoi, ettei poliisilla ollut toimivaltaa määrätä Mannerheimintien ajokaistan sulkenutta mielenilmausta päättymään.

Mitä Ylen nationalismikeskustelussa jäi sanomatta?
Veronmaksajien kustantamassa mediassa väiteltiin tällä viikolla akateemisten herrojen Janne Saarikiven ja Teivo Teivaisen kesken nationalismista, mutta johtopäätökset jäivät piippuun vinoutuneen kysymyksenasettelun vuoksi.

Sanna Marinin vasemmistohallitus ajoi Suomen talouden päin seinää – Vigelius: Nyt Lindtman ja Andersson ihmettelevät, miten hienosti menee niillä mailla, joille Suomi kippasi rahansa
Perussuomalaisten kansanedustaja Joakim Vigelius pitää suhteellisen absurdina, että samat vasemmistopoliitikot, jotka aiheuttivat Suomen velkaantumiskierteen ja olivat hyväksymässä sitä, että kaikesta tästä huolimatta kipataan tuhansia miljoonia euroja suomalaisten rahoja kehitysapuna maailmalle joka vuosi ja elvyttämään Etelä-Euroopan talouksia, arvostelevat nyt Suomen valtiontalouden hoitoa, velkaantumiskehitystä ja säästötoimien välttämättömyyttä.

Päivän pointti: Veronmaksajien miljoonilla rahoitettu järjestöväki pauhaa ämyreihin: ”Lisää rahaa nyt nyt nyt!” – todellisuudentaju täysin hukassa

Turpeen energiakäytön jatko varmistui

Perussuomalaisten Lapin piiri nimesi lisää eduskuntavaaliehdokkaita
Perussuomalaisten Lapin piiri ry:n piirihallitus nimesi kokouksessaan 10.4.2026 lisää ehdokkaita vuoden 2027 eduskuntavaaleihin.















