

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Purra: Miten päiväkodissa työskentelevien vasta maahan tulleiden taustat selvitetään?
Oulussa turvapaikanhakijoiden koulu- ja päiväkotivierailut keskeytettiin vanhemmilta tulleen huolestuneen palautteen takia, kun seksuaalirikosvyyhti ja muut ongelmat alkoivat purkautua. Valitettavasti eri puolilla Suomea on voimassa erilaisia käytäntöjä, joista vanhemmilla ei välttämättä ole minkäänlaista tietoa.
Kansanedustaja Riikka Purra kertoo saaneensa viestin espoolaiselta isältä, joka päivitteli, että aamulla lasta päiväkotiin viedessään hänelle oli vain ilmoituksenomaisesti kerrottu, että ”Ibrahim” aloittaa tuona päivänä kieliharjoittelussa.
– Isän mukaan mitään muuta tietoa vanhemmille ei oltu annettu, ei etu- eikä jälkikäteen, Purra sanoo.
– Kyselin asiaa Espoon kaupungilta, useampaankin kertaan, ja lopulta monta viikkoa myöhemmin sain epäselvän vastauksen.
Varhaiskasvatuksen toimialan päällikön mukaan Espoo ”kannustaa henkilöstöään tukemaan opiskelua ja opiskelijoita ja tarjoamaan mahdollisuuksien mukaan harjoittelupaikkoja toiminnassaan”, ja juuri tätä varhaiskasvatuksessakin tehdään. Kokemukset opiskelijoista ovat kuulemma ”pääsääntöisesti myönteisiä”.
Henkilöllisyydestäkään ei usein varmuutta
Purra sanoo virkamiehen kertoneen hänelle, että ”varhaiskasvatus on luonteva paikka tutustua suomen kieleen ja varhaiskasvatuksen toimintakulttuuriin”.
– Hän myös vakuutti, että kaupungilla on ”selkeät sopimukset ja käytännöt”, mutta ei kylläkään tarkentanut, mitä nämä ovat. Taustan selvittävät kuulemma lähettävät tahot, Purra kertoo.
– Lähettävä taho kaiketi tarkoittaa oppilaitosta eli tässä tapauksessa ilmeisesti jotakin kotouttamiskoulutusta, peruskoulutusta tai ehkä ammatillista opetusta antavaa opinahjoa. En tiedä, miten näillä oppilaitoksilla voisi olla opiskelijoiden taustat tiedossaan, varsinkaan siinä tapauksessa, että kyse on vasta maahan tulleista ihmisistä, joiden henkilöllisyydestäkään ei usein ole varmuutta.
”Ibrahimit pääsevät livahtamaan sisään”
Purra myöntää, että Suomen hankalaa byrokratiaa soimataan usein aiheesta.
– On kuitenkin hirveää huomata, miten usein se joustaa yllättävissäkin paikoissa silloin, kun kyse on tietyistä maista tulevista maahanmuuttajista, Purra sanoo.
– Tiedän tapauksia, joissa ulkomailla pedagogisen koulutuksen saaneilla on vaikeuksia työllistyä Suomessa koulutustaan vastaavaan työhön lasten pariin. Sen sijaan ”kieliharjoitteluun” tulevat ibrahimit pääsevät livahtamaan sisään, koska varhaiskasvatus on joidenkin mielestä luonteva paikka opetella kieltä ja ”toimintakulttuuria”!
– En ymmärrä tätä eikä varmasti ymmärrä moni muukaan äiti tai isä. En haluaisi, että lasteni kanssa toimii yhtään kukaan epäselvällä taustalla toimiva henkilö. Miten kukaan voi tehdä tällaisen päätöksen vanhempien puolesta, edes informoimatta heitä?
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- kielikoulu vierailut Espoon kaupunki Päiväkoti Varhaiskasvatus Riikka Purra Turvapaikanhakijat koulu perussuomalaiset maahanmuutto
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Lakivaliokunnan perussuomalaiset: Lasten oikeuksia ei huomioitu riittävästi lakiuudistuksessa – ”Kaikkien lasten kanssa työskentelevien rikostausta täytyy selvittää”
Viikon suosituimmat

50 000 euron Gaza-avustus jäi jumiin Tampereella – Perussuomalaiset vaativat oikaisua pormestari Ilmari Nurmisen päätökseen
Tampereen perussuomalaiset kaupunginvaltuutetut vastustavat veronmaksajien rahojen syytämistä Gazaan. Perussuomalaiset ovat jättäneet demaripormestari Ilmari Nurmisen avustuspäätöksestä oikaisuvaatimuksen.

Aittakumpu ja Antikainen torjuvat Vääksyn koulun rehtorin väitteet – joulukirkko ei ole virhe
Vääksyn yhteiskoulun perinteisiin on kuulunut, että koulu on viettänyt osan syyslukukauden päätösjuhlasta joka kolmas vuosi Asikkalan kirkossa. Mediatietojen mukaan rehtori oli kirjoittanut oppilaille ja näiden huoltajille Wilmassa, että "joka kolmas vuosi järjestettävä joulukirkkoperinne syyslukukauden päätösjuhlana on ollut rehtorin virhearvio ja väärä tulkinta apulaisoikeusasiamiehen ja perustuslakivaliokunnan ohjeistuksista". Perussuomalaisten kansanedustajat Pekka Aittakumpu ja Sanna Antikainen haastavat rehtorin väitteet.

Sanna Antikaisen kolumni: Länsimainen joulu polvillaan – näin länsi antautuu
Eurooppalainen joulunaika on perinteisesti iloisen yhteenkuuluvuuden ja rauhan juhla. Valitettavasti viime vuosina meidän kristillisen kulttuurimme ytimeen kuuluvasta juhlasta on tullut myös väkivaltaisten hyökkäysten kohde ja heikkojen päättäjien perääntymisen näyttämö. Useissa maissa on jouduttu perumaan jouluperinteitä terroriuhan vuoksi, ja samaan aikaan omia tapojamme siivotaan pois, etteivät ne vain loukkaisi toisin uskovia. Näin jouluna onkin syytä kysyä, ymmärrämmekö me, mitä olemme menettämässä, kirjoittaa kansanedustaja Sanna Antikainen.

Antikainen: Kansanedustaja Yrttiaho jatkaa Venäjän myötäilyä – vasemmistoliiton johto hyväksyy hiljaisuudella
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee jyrkästi vasemmistoliiton kansanedustaja Johannes Yrttiahon toistuvia ulostuloja, jotka asettuvat yksiin Venäjän etujen kanssa. Antikaisen mukaan vasemmistoliiton johto kantaa täyden poliittisen vastuun vaikenemisestaan.

Terrori-iskun puinti sai uusia käänteitä Australiassa – pääministeri mukana Israelin vastaisessa mielenosoituksessa
Australian pääministeri on joutunut ankaran arvostellun kohteeksi, koska hän on ollut oudon poissaoleva kansalaisten surressa Bondi Beachin joukkomurhassa kuolleita. Nyt media on nostanut esille videon, jossa pääministeri osallistuu aktiivisesti Israelin vastaiseen mielenosoitukseen, jossa tuomitaan juutalaisvaltion sotilastoimet palestiinalaisia vastaan. Keskustelu antisemitismistä sai jälleen vauhtia.

Juvonen: Vanhuksen kaltoinkohtelu Torniossa palvelukodissa ei selity osaamattomuudella – kyseessä on sietämätön julmuus, kylmyys ja ilkeys
Perussuomalaisten kansanedustaja Arja Juvonen pitää julkisuuteen noussutta Torniossa palvelukodissa paljastunutta vanhuksen kaltoinkohtelua sietämättömänä julmuutena, jota suomalaisen yhteiskunnan ei tule hyväksyä. - Hoitajien kohdistama väkivalta vanhukseen on tuomittavaa. Tällainen tapaus mustamaalaa vanhustenhoitoa ja myös niitä hyviä hoitajia, joita kuitenkin Suomessa on enemmistö, Juvonen sanoo.

Opiskelijamaahanmuutto kiristyy – Purra: ”Suomi astuu taas askeleen kauemmaksi järjettömyydestä”
Hallitus käynnistää ensi vuonna lainvalmistelun, jolla opiskelijamaahanmuuton ehtoja ja perheenjäsenten maahantuloa kiristetään selvästi. Tieto tulevasta uudistuksesta on jo kulkeutunut maailmalle, valtiovarainministeri, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra kirjoittaa.

Riikka Purra: Joulu on kuusia, tonttuja ja torttuja, lahjoja, lauluja, tuoksuja ja tunnelmaa
Valtiovarainministeri, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra muistuttaa jouluperinteiden vaalimisen merkityksestä. Asia ei ole itsestäänselvyys tänä päivänä. – Onneksi on perussuomalaiset. Viestimme on, että meidän pitää olla ylpeitä tästä maasta ja sen kulttuurista, arvoista ja ominaisuuksista – meidän pitää puolustaa niitä, Purra sanoo.

Professori Wall Street Journalissa: Woke-DEI ei toimi – tarvitaan näkemysten monimuotoisuutta
Maailmankuulu rahoitusprofessori Alex Edmans kyseenalaistaa Wall Street Journalissa woke-henkisen DEI-liikkeen ydinuskomukset, joiden mukaan monimuotoisuus varsinkin etnisyyden, sukupuolen ja iän suhteen parantaisi automaattisesti yritysten tuloksellisuutta. Vertaisarvioiduista tutkimuksista ei löydy tukea näille DEI-opeille. Edmans kuitenkin peräänkuuluttaa ajattelun monimuotoisuuden tärkeyttä. Hänen mukaansa yritykset voivat hyötyä, jos ne kiinnittävät ulkoisten tekijöiden sijaan huomiota erilaisiin taustoihin mm. koulutuksessa, kokemuksissa ja kognitiivisissa piirteissä. Tällöinkin monimuotoisuuden hyödyt ovat tapauskohtaisia, eikä monimuotoisuutta tulisi pitää yksinkertaisena patenttiratkaisuna.

Suomalaisuuden Liiton jäsenmäärä kasvussa – ”Näyttää siltä, että yritykset, valtio ja yliopistot haluavat työntää syrjään suomen kielen ja kansallisuuden piirteet”
Ajamme jatkossakin suomalaisuuden ja erityisesti suomen kielen asiaa, mutta puoluepolitiikan ulkopuolella, määrittelee Suomalaisuuden Liiton tuore puheenjohtaja Tiera Laitinen, joka on vastikään aloittanut pestinsä aiemmin liittoa johtaneen Ilmari Rostilan tilalla.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää









