

MATTI MATIKAINEN
Raatikainen: Helsingin kaupunki syrjii Perussuomalaisia Nuoria
Helsingin kaupunki järjesti eilen nuorille tapahtuman, jossa pääteemoina olivat nuorten työllistyminen sekä seksuaaliterveys ja -oikeudet. Tapahtumaan ei kutsuttu Perussuomalaisia Nuoria.
Perussuomalaisille Nuorille asiaa on perusteltu sillä, ettei piiri allekirjoittanut maksutonta ehkäisyä alle 25-vuotiaille nuorille. Osalliseksi Stadissa -tapahtumassa oli musiikkivieraiden lisäksi kuitenkin myös ”tarjolla monipuolisesti tietoa nuorten osallistumis- ja vaikutusmahdollisuuksista, työllistymisen tuista ja poluista sekä työpaikoista, seksuaaliterveydestä ja -oikeuksista sekä maksuttomasta ehkäisystä”.
Tapahtumassa keskeisenä osana oli myös työllistyminen.
Asetti nuoret eriarvoiseen asemaan
PS Helsingin valtuustoryhmän puheenjohtaja, kansanedustaja Mika Raatikainen muistuttaa, että kaupungilla on velvollisuus kohdella tasapuolisesti kaikkia nuorisojärjestöjä.
– Tällaisella toiminnallaan Helsinki asettaa Perussuomalaiset Nuoret eriarvoiseen asemaan muihin nuorisojärjestöihin nähden.
Selitykset eivät kelpaa
Tapahtuman järjesti Helsingin kaupunki yhteistyökumppaneineen. Raatikaisen mukaan on täysin selvää, että julkisena toimijana kaupungin tulee kohdella kaikkia järjestöjä tasapuolisesti.
– Selitykseksi ei kelpaa, ettei PS Nuorten Helsingin piiri allekirjoittanut ehkäisyä alle 25-vuotiaille nuorille, koska myös Perussuomalaisilla Nuorilla on oikeus tuoda oma kantansa esille. Lisäksi tapahtumassa oli muitakin teemoja, kuten työllistyminen, johon Perussuomalaiset Nuoret olisivat halunneet ottaa kantaa, Raatikainen toteaa.
Vaatii kaupungilta selvitystä
Raatikaisen mukaan myöskään tilan puute ei riitä selitykseksi, koska tilaisuuden järjestäjä on velvollinen huolehtimaan siitä, että kaikki järjestöt mahtuvat tapahtumaan.
– PS-Nuorille kerrottiin, että he olisivat voineet osallistua tilaisuuteen, mutta toisin kuin muille järjestöille, heille ei tarjottu esittelypistettä, joten he olisivat jääneet selkeästi eriarvoiseen asemaan.
Raatikainen on pyytänyt Helsingin kaupungilta selvitystä miksi kaupunki ei ole kohdellut Perussuomalaisia Nuoria tasa-arvoisesti muihin nuorisojärjestöihin nähden. Raatikainen kysyy myös, kuinka kaupunki aikoo tulevaisuudessa varmistaa Perussuomalaisten Nuorten tasa-arvoisen kohtelun.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaiset Nuoret aikoo taistella valtionavustuksestaan
Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin
Kelan julkaisemien tilastojen mukaan Espoossa ja Vantaalla jo noin puolet toimeentulotukea saavista on vieraskielisiä. Suomessa esimerkiksi viiden lapsen perhe saa erilaisina tukina puhtaana käteen lähes 4 500 euroa, minkä lisäksi vuokrat sekä sähkö- ja vesilaskut hoidetaan valtion kassasta. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen tyrmää nykyisen järjestelmän, joka on tehnyt veronmaksajista ulkomaalaisten elättäjiä.

Yle julkaisee valejuttuja, lokaa valheillaan Purraa – tällaisilla perusteilla Yle kieltäytyy korjaamasta tympeitä virheitään
Jo vuosikausien ajan Yleisradio on pitänyt linjanaan, että ”väestönvaihto”-sanan käyttäminen on varma merkki äärioikeistolaisesta salaliittoteoriasta. Tämä näkemys on itsessään kiistanalainen, mutta Ylen uuden tulkinnan mukaan nyt myös ”väestön vaihtuminen”-sanojen käyttäminen tarkoittaa tukea äärioikeistolaiselle salaliittoteorialle. Termiä on aiemmin pidetty neutraalina ja Yle käyttää sitä itsekin. Valtiovarainministeri Riikka Purra syyttää nyt Yleä valehtelusta. Sosiaalisessa mediassa Ylen uutistoimituksen uusi linjaus herättää suurta kummastusta. Erityisavustaja Matias Turkkila kirjoittaa.

Hyvinvointialue majoittaa maahanmuuttajia miljoonahuvilassa Tampereella – Vigelius: ”Käsittämätöntä”
Maahanmuuttajia on majoitettu arvokiinteistössä Tampereen Pyhäjärven rantatontilla noin vuoden ajan. Tamperelainen kansanedustaja ja perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius on tiedosta tyrmistynyt.

Kun kepun Kaikkonen sanoi Ylen Ykkösaamussa, että Suomeen ei kaivata ”pummeja ja rikollisia” maahanmuuttajia – Yleä ei voinut vähempää kiinnostaa
Yleisradio suhtautuu joustavasti asioiden ja tapahtumien totuudenmukaiseen kuvaukseen, minkä lisäksi Yle soveltaa kaksia eri sääntöjä siihen, miten maahanmuutosta ja maahanmuuttajista saa puhua: keskustalainen saa Ylen alustoilla lausua sellaista, mikä perussuomalaisen sanomana saa aikaan pöyristymisefektin.

Suomen Perusta teki faktantarkistuksen valtamedian faktantarkistajille – lopputulos ei yllätä
Kansanedustaja, perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja Teemu Keskisarjan taannoinen esiintyminen A-studiossa on kirvoittanut vanhan valtamedian tekemään toinen toistaan erikoisempia, niin sanottuja faktantarkistuksia, joissa yritetään kumota Keskisarjan esittämät asiat. Suomen Perusta oikoo nyt median syöttämiä vääriä käsityksiä Tilastokeskuksen tietoihin nojaten.

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista
Ukrainalaisen pakolaisnaisen julma surma on järkyttänyt ihmisiä Yhdysvalloissa. Oikeistolaiset ovat huolissaan mustan miehen silmittömästä väkivallasta nuorta naista kohtaan. Vasemmistolaiset puolestaan ovat huolissaan rasismista: heidän mukaansa veriteko johtuu mistä tahansa muusta kuin demokraattien ajamasta löyhästä rangaistuslinjasta. Suomen media taas yrittää kehystää presidentti Trumpin pahantekijäksi.

Mistä väestönvaihdossa on oikeasti kyse – Ylen ja Ilta-Sanomien faktantarkistajilla faktat hukassa ja lähteet kateissa
Valtamedia on jauhanut viikkokaupalla villejä spekulaatioita salaliittoteorioista sen jälkeen, kun perussuomalaisten Teemu Keskisarja puhui väestönvaihdosta. Tosiasiassa väestönvaihdossa ei ole sen enempää salaista kuin liittoakaan, ja teorian sijaan se on paremminkin havainto. Väestönvaihto käsitteenä muistuttaa huonon maahanmuuttopolitiikan pitkävaikutteisista ja käytännössä peruuttamattomista vaikutuksista.

Mielenterveystyötä tekevä järjestö antoi 400 000 euron pääomalainan yksityiselle ravintolayhtiölle – samaan aikaan järjestöpomo valitettelee lisäresurssien puutetta
Mieli ry:n puheenjohtaja harmitteli Helsingin Sanomille, että hallituksen säästöt vaikeuttavat järjestöjen mahdollisuutta auttaa. Samaan aikaan Mieli ry:lla on kuitenkin ollut satojen tuhansien eurojen edestä ylimääräistä rahaa yksityisen ravintolatoiminnan tukemiseen.

Vieraskielisten Kela-tukiin hupenee jo yli miljardi euroa vuodessa – Perussuomalaiset: ”Sietämätöntä”
Monet poliitikot oikealta vasemmalle - ja myös mediassa esiintyvät tutkijat hokevat viikosta toiseen, kuinka maahanmuuton lisääminen muka olisi välttämätöntä julkisen talouden rahoittamiseksi. Kelan tuoreet luvut vieraskielisten osuudesta tukien saajina kuitenkin paljastavat karun todellisuuden maahanmuuttolobbarien puheiden takana.

Perussuomalaiset ja Veronika Honkasalo ottivat jälleen kiivaasti yhteen eduskunnassa – Vigelius: ’’Vasemmisto vastustanut liki kaikkia maahanmuuton kiristyksiä’’
Tiistaina eduskunnan täysistunnossa vasemmistoliiton kansanedustaja Veronika Honkasalo ja useat perussuomalaiset kansanedustajat ottivat kiivaasti yhteen. Keskustelu koski hallituksen esitystä, jolla kiristettäisiin pysyvien oleskelulupien ehtoja.