

PS ARKISTO
Ranne: VM haluaa menot tärkeysjärjestykseen, mutta myös palvelutuotantoa pitäisi tehostaa
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Lulu Ranne pitää valtionvarainministeriön raporttia julkisen talouden ohjauksen kehittämisestä perusajatukseltaan oikeansuuntaisena ja tervetulleena avauksena.
– Perussuomalaiset ovat jo pitkään vaatineet velkaantumisen lopettamista ja talouden tasapainottamista laittamalla menot tärkeysjärjestykseen sekä luopumalla turhasta ja hukasta. Vain niin yhteiskunnan keskeisten peruspalveluiden, kuten soten, koulutuksen, turvallisuuden ja kaikkein heikoimpien tukemisen rahoitus voidaan turvata tulevina vuosikymmeninä, Lulu Ranne sanoo.
Toiminnan ohjaus puuttuu
Ranteen mukaan hallituskausien yli ulottuva euromääräinen ja ajallinen rahoitusasematavoite yhdessä kehyssäännön kanssa antaisi päätöksentekoon kaivattua ryhtiä. Hän pitää esitystä kuitenkin ymmärrettävästi hieman yksiulotteisena, koska työ tehtiin puhtaasti virkatyönä.
– Parin seuraavan hallituskauden kohtalonkysymyksiä ovat paitsi sitova tavoitteiden asetanta, myös julkisen hallinnon ja palvelutuotannon ohjaus niiden tavoitteiden saavuttamiseksi. Toiminnan ohjaus ja kehittäminen on julkisen taloutemme ja virkakoneistomme ylivoimaisesti heikoin kohta.
Lähipalvelut ajetaan alas
Ranne ottaa esimerkiksi hyvinvointialueet.
– Jos hampaattomat aluevaltuustot jätetään ohjaamaan niitä rahoitusraamit ainoana ohjenuoranaan, jälki tulee olemaan hirveää: lähipalvelut ajetaan alas. Valtio ei voi olla pelkkä rahalla ohjaaja. Rahoitus tulee sitoa esimerkiksi mitattaviin kansanterveydellisiin tavoitteisiin ja tuloksiin.
Ranne nostaa esiin myös verotuksen roolin.
– Kestävyysvaje ei ole ainoa ongelmamme. Pelkästään velkasuhteen kasvun pysäyttäminen ei riitä, koska ylisuuret verokiilamme ja kokonaisveroasteemme toimivat talouden tehokkaina käsijarruina.
Palkalla tultava toimeen
Julkiset menot ovat nyt ylisuuret suhteessa palveluiden määrään, laatuun ja vaikuttavuuteen. Tekemisen kustannuksista on saatava vuosittainen merkittävä säästö, mutta eihän virkakoneisto itselleen sellaista koskaan esitä.
– Julkisen talouden ohjausjärjestelmän tulee sisältää vaalikausien ylittävät tavoitteet myös verokiilan merkittäväksi kaventamiseksi ja kokonaisveroasteen saamiseksi kohtuulliseksi. Suomessa on oltava kannattavaa tarjota ja tehdä kaikenlaista työtä, josta maksettavissa olevalla palkalla tulee toimeen ilman ylimääräisiä tukia, Ranne painottaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- hyvinvointialueet lähipalvelut tärkeysjärjestys työnteko rahoitus palkka Valtionvarainministeriö Julkinen talous Lulu Ranne Kestävyysvaje Velkaantuminen hallitus verotus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Kankaanniemi: Ympäristöministeriön menot järkyttävällä tasolla – Ruotsin mallia harkittava

Liikenne- ja viestintävaliokunnan perussuomalaiset vaativat muutoksia valtion talousarvioon: Hallitus arvostaa ilmastonmuutoksen suomalaisten hyvinvoinnin edelle

Vihreät hinkuu Suomeen lisää halpatyövoimaa, kokoomus komppaa vieressä – perussuomalaiset haluaa korjata työn kannustimia ja muita järjestelmätason ongelmia

Purra: Talouskasvun edellytyksenä ennustettava toimintaympäristö, järkevä sääntely ja kohtuullinen verotus – ”Lopulta pallo löytää maaliin”

Tavio: Ilmasto ja korona eivät voi olla tekosyy jatkuvalle velkaantumiselle – ”Muut maat osaavat välttää velkaa”

Suomalaisten leikkauslistalla perussuomalaisten kannattamat kohteet – Meri: Kunpa muutkin puolueet kuuntelisivat suomalaisia

Matalan kynnyksen lähipalveluiden alasajo veisi viimeisenkin toivon paremmasta – Ranne: Pelastetaan suomalaisten lähipalvelut ja terveys

Keskustan Lohi väittää hallituksen leikkaavan lähipalveluista – sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso: Keskusta itse siunasi sote-uudistuksen tavoitteet kustannusten kasvun hillitsemisestä
Viikon suosituimmat

Rydmanilta lisää vettä Kiukaalle – ministeri kieltäytyy tapaamasta ”lobbaria, joka vuotaa kaiken medialle”
Perussuomalaisten sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman ei anna periksi kiistassa, joka on syntynyt STEA-avustusten uusista myöntämiskriteereistä. Kovinta arvostelua linjauksesta on esittänyt sote-järjestöjen kattojärjestön SOSTE:n demaritaustainen pääsihteeri Vertti Kiukas, joka yrittää saada leikkaukset leikkuriin julkisuuden kautta. Rydman ei huoju eikä horju, koska ”peruspalvelut tärkeämpiä kuin politrukkien työllistäminen lobbarijärjestöissä”.

Turussa PS-valtuutetun Pride-aloite haluttiin poistaa – uhattiin rangaistuksella
Turun kaupunginvaltuutettu Riku-Mikael Leppänen jätti viime elokuussa aloitteen, jossa hän esitti kaupungin luopuvan kaikesta Pride-toiminnasta. Aloite haluttiin poistaa käsittelystä, ja Leppäselle vaadittiin asiasta rangaistusta.

Muslimipuolue uhkailee ruotsidemokraatteja: ”Älkää koetelko kärsivällisyyttämme”
Ruotsidemokraatit ilmoitti kesäkuun alussa haluavansa totaalisen huivikiellon maan julkisille paikoille. Burka ja niqab eli ”islamistiset vaatekappaleet” joutivat jo aiemmin puolueen kieltolistalle. Islam-puolue Nyansin puheenjohtaja repi viimeisimmästä kannanotoista pelihousunsa ja uhkailee jo avoimesti ruotsidemokraatteja.

SDP rakentaa arabiankielisestä väestöstä tulevaisuuden äänestäjäkuntaa – kampanjointi eduskuntavaaleissa alkoi jo
Helsingin SDP nimesi ensimmäiset ehdokkaansa kevään 2027 eduskuntavaaleihin ja kertoo valinnoistaan arabiaksi sosiaalisessa mediassa. Täysin uudesta peliliikkeestä ei ole kyse, sillä demarit kosiskelivat arabiankielisiä äänestäjiä jo kunta- ja aluevaaleissa 2025.

Britanniassa velloo maahanmuuttajataustaisten tekijöiden raiskausepidemia – Purra moittii päättäjien anteeksiantamatonta hyssyttelyä
Valtiovarainministeri Riikka Purra kommentoi Britannian laajaa tyttöjen järjestelmällistä hyväksikäyttöskandaalia. Purran mukaan viranomaisten pitkään jatkunut hiljaisuus johtui tekijöiden maahanmuuttajataustasta - ja samanlainen pelko leimaa myös suomalaista keskustelua.

Perustuslakivaliokunta: Yhdenvertaisuusvaltuutettu ylittää toimivaltansa – PS-kansanedustajat vaativat pysymistä omalla tontilla
Perustuslakivaliokunta on antanut poikkeuksellisen tiukan lausunnon yhdenvertaisuusvaltuutetun toiminnasta. Valiokunnan mukaan valtuutettu on asettunut käytännössä eduskunnan valvojaksi ja kyseenalaistanut perustuslakivaliokunnan itsensä tekemiä perustuslaillisia ratkaisuja. Perussuomalaiset kansanedustajat vaativat valtuutetun pitäytymistä toimivaltansa rajoissa.

Helsinki Pride vaatii työntekijöiltä vaikenemista kovemmin kuin moni turvallisuusviranomainen – Antikainen: Valtionavustukset jäädytettävä ja yhteistyö katkaistava
Kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että STEA keskeyttää Helsinki Pride ry:n valtionavustukset ja Kela katkaisee yhteistyönsä järjestön kanssa.

Jopa 426 000 euroa koppikorvauksia saaneet irakilaiskaksoset jäävät ilman Suomen kansalaisuutta
Korkein hallinto-oikeus hylkäsi irakilaiskaksosten valituslupahakemuksen, joten Helsingin hallinto-oikeuden aiempi ratkaisu jäi voimaan. Viranomaisten mukaan Suomen kansalaisuuden myöntäminen veljeksille vaarantaisi valtion turvallisuutta.

Taiteilijat valtiolle kuukausipalkkaisiin töihin, ehdottaa vasemmistoliitto – veronmaksajien rahoilla tietysti
Vasemmistoliiton europarlamentaarikot ehdottivat viikonloppuna kuorossa perustuloa taiteilijoille. Tuki tälle punavihreiden perinteiselle äänestäjäkunnalle olisi esimerkiksi 1 300 euroa kuussa. Päälle omat tienestit. Taiteilijaksi saattaisi tällä kurin ilmoittautua moni ihan tavallinenkin taivaanrannan maalari.

Purra paljastaa keskustan kaksinaismoralismin: Lisää maahanmuuttajia, suomalaisnuoria syrjäytetään
Valtiovarainministeri Riikka Purra sivaltaa keskustan maahanmuuttopolitiikan linjaa. Purran mukaan puolue kyllä puhuu paljon suomalaisnuorten työttömyydestä, mutta samalla kepu ajaa poliittisesti lisää maahanmuuttoa ja asettaa ulkomaalaiset etusijalle suomalaisnuorten kustannuksella.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää










