Raskas teollisuus perää helpotuksia

19.08.2013 |15:52

Kemianteollisuus, Metsäteollisuus ja Teknologiateollisuus peräävät hallitukselta budjettiriihestä selkeitä ja nopeavaikutteisia ratkaisuja, jotta Suomelle elintärkeä vienti saadaan jälleen vetämään.

– Hallitus lupasi keväällä puolivälitarkastelussaan välttää teollisuudelle aiheutuvien kustannusten tai sääntelytaakan lisäämistä. Päätös laskea yhteisöveroa oli positiivinen kädenojennus, mutta se ei kuitenkaan itsessään riitä. Hallituksen on päätettävä lisätoimista, joilla kompensoidaan epäedullisen energiapolitiikan ja rikkidirektiivin kaltaisten säädösten aiheuttamat kustannukset, järjestöt toteavat kannanotossaan.

Ne muistuttavat myös, että rikkidirektiivi tulee voimaan Itämeren alueella 2015 ja se aiheuttaa suomalaiselle elinkeinoelämälle noin 600 miljoonan euron vuosittaisen lisäkustannuksen, jota Suomen kilpailijamailla ei ole.

– Myös ensi vuodelle suunniteltu windfall-vero sekä maakaasu- ja turveverojen korotukset yhdessä mahdollisten päästökauppamuutosten kanssa lisäävät teollisuuden kustannustaakkaa, järjestöt korostavat.

– Hallituksen tulisi päättää konkreettisista toimenpiteistä suomalaisen teollisuuden toimintaedellytysten turvaamiseksi. Väylämaksut tulee poistaa ja windfall-veropäätös on peruttava. Suomen pitäisi myös ottaa käyttöön EU:n päästökauppadirektiivin mahdollistama valtiontuki.

 

PS VERKKOTOIMITUS


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

MTV Uutiset otti selvää, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan – Halla-aho: “Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista”

30.04.2025 |12:47
6.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuton kustannukset ovat massiivisia – kansanedustaja Strandman: Suomessa maahanmuuton hintalappu on arviolta 10,5 miljardia euroa vuodessa

02.05.2025 |16:43
7.
Suomen uutiset logo

Nigel Faragen maahanmuuttokriittinen Reformipuolue murskavoittoon Britannian paikallisvaaleissa – pääministeri Keir Starmer nöytyy, sanoo ymmärtävänsä äänestäjien raivon perinteisiä puolueita kohtaan

03.05.2025 |11:05

Uusimmat

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää