Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Reijonen: Omien reseptilääkkeiden tiedot kannattaa säilyttää myös paperisena

16.04.2024 |07:44

Kansanedustaja Minna Reijonen painottaa miksi on tärkeää, että asiakkaalla on käytössä olevien lääkkeiden tiedot. Reseptit ovat nykyisin sähköisenä digitaalisesti. Lääkkeiden käyttäjillä ei useinkaan ole paperista lääkityslistaa tai tulostettuna paperille omia lääkereseptejään. Tähän tulee kiinnittää huomiota.

Erityisesti poikkeustilanteissa on tärkeää, että tiedot ovat paperisenakin.

– Jos jostain syystä tietoliikenneyhteydet eivät toimi, on järkevää tärkeiden tietojen löytyä myös paperisena, Minna Reijonen painottaa.

Lääkityslistassa on kerrotuna käytettyjen lääkkeiden nimet ja niiden vahvuudet. Siitä on nähtävillä myös annostustiedot. Eli kuinka usein ja paljonko lääkettä käytetään.

– Lääkityslista on tärkeää pitää ajantasalla ja kirjata muutokset sinne. Lääkitys voi vaihtua ja annostus muuttua.

Poikkeustilanteessa tiedot oltava saatavilla

Jokaisen olisi hyvä huolehtia, että omat tiedot ovat löydettävissä helposti. Lääkitystiedot ja annosmuutokset eivät näy automaattisesti terveydenhuollon eri yksiköissä eri alueilla. Reijonen haluakin muistuttaa, että ajantasaisten lääkitystietojen löytyminen helposti on tärkeää.

– Varautuminen poikkeustilanteisiin on mielestäni osa huoltovarmuutta, jos tietoliikenneyhteydet eivät jostain syystä toimisikaan. Jokaisella reseptilääkkeitä käyttävällä henkilöllä kannattaa olla mukanaan paperinen tuloste lääkelistastaan tai käytössä olevien lääkkeiden reseptit tulostettuna. Lääkelista voidaan tulostaa mm. lääkärin tai hoitajan vastaanotolla.

– Lääkitystiedoistaan jokainen voi kirjoittaa myös itse oleelliset tiedot mukana kuljetettavakseen. Siinä tulee käydä ilmi lääkkeiden nimi tai vaikuttavan aine, vahvuus ja kuinka usein lääkettä otetaan, Reijonen opastaa.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Some ärähti THL:n huuruisesta sekoilusta – terveysviranomainen höpöttelee suomalaisuusmyytistä, väittää kotoutumista ”pakkoassimilaatioksi” – THL:n sivusto pursuilee kovan linjan woketusta

08.06.2025 |15:46
4.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Rikollisjoukko ei määrää Suomen puolustuksesta – ”Töhrykampanja ei muuta Suomen turvallisuuspolitiikkaa”

08.06.2025 |17:19
5.
Suomen uutiset logo

Thunbergin purjehdusseurueen taustat: Yksi osallistui Hizbollahin johtajan hautajaisiin, vasemmistomeppi syytti Hamasin kidnappaaman vauvan kuolemasta Israelia

09.06.2025 |14:30
7.
Suomen uutiset logo

Woken jo hiipuessa Väestöliitto lanseeraa kampanjan, joka syyttää DEI:stä irtisanoutuvia yrityksiä tasa-arvon takinkääntäjiksi

08.06.2025 |16:09
8.
Suomen uutiset logo

Wille Rydman: Mies-päätteisten sanojen kieltäminen ei tee maailmasta rahtustakaan tasa-arvoisempaa – ”Ole mies, älä henkilö”

06.06.2025 |11:28
10.
Suomen uutiset logo

Mikko Polvinen: Maahanmuuton kriittinen piste ylittyy Euroopassa – ”Oman maan kansalaiset muuttavat kodeistaan paremman ja turvallisemman elämän perässä”

11.06.2025 |09:19

Uusimmat

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää