

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Rikosputki poikki nopealla tuomiolla – rötöksestä oltava välitön seuraus tekijälle
Huumeet ovat juurisyy mitä moninaisimpaan kirjoon eri rikoksia varkauksista pahoinpitelyjen kautta palkkamurhaan. Alankomaissa nuoren tietä vakavan rikollisuuden pariin pyritään katkaisemaan mahdollisimman nopeasti langetettavilla tuomioilla, kertoo SvD. Näin yhteys rikollisen teon ja seurauksen välillä säilyy.
ZSM-lyhenne on hollantia ja suomeksi se tarkoittaa ”niin nopeasti kuin mahdollista”. Syyttäjä, poliisi ja sosiaaliviranomaiset työskentelevät yhdessä työryhmänä seitsemänä päivänä viikossa, 14 tuntia päivässä.
Tuomio varkaudesta, huumekaupasta tai pahoinpitelystä on valmis nopeimmillaan muutamassa tunnissa. Syyllinen kohtaa tekonsa seuraukset, kun rikos vielä on tekijän tuoreessa muistissa.
Nopeus on seurausta syyttäjän valtuuksista ja täysdigitaalisesta työprosessista, ilman tuomarin ja epäillyn läsnäoloa.
Lisää panoksia huumerikollisuuden torjuntaan
– Jos tekonsa seurauksia joutuu odottelemaan pitkään, välitön yhteys rikokseen katoaa, selittää Maastrichtissa ZSM-työtä johtava syyttäjä Monique Hogenboom.
– Kyse ei ole ihmelääkkeestä. Se voi kuitenkin rajoittaa sen tyyppistä toimintaa, josta muuten voisi tulla pääsylippu yhä vakavampiin rikoksiin, toteaa puolestaan kriminologi Robin Hofmann.
ZSM-toiminnan etu on Hoffmanin mukaan myös se, että resursseja vapautuu järjestäytyneen rikollisuuden selvittelyyn, kun syyttäjät käsittelevät itsenäisesti lievempiä rikoksia ja päättävät tekojen seurauksista mahdollisimman tehokkaasti ja nopeasti.
Rikoksista tullut yhä raaempia
ZSM on Alankomaissa vain yksi keinoista, joita käytetään yhteiskuntaa jäytävän rikollisuuden ja väkivallan vastaisessa taistelussa. Muita välineitä ovat Euroopan ehkä laajin oikeus televalvontaan ja salakuunteluun, kattava todistajainsuojelu sekä alussa mainitut syyttäjien laajat valtuudet.
Eri toimien seurauksena lieväksi luokiteltu rikollisuus vähenee mutta toisaalta rikoksista on tullut yhä vakavampia ja raaempia. Suurin syy on kokaiinin ja muiden huumeiden salakuljetus, joka on johtanut törkeän väkivallan ennen näkemättömään eskalaatioon suursatamien valtakunnassa.
Vuonna 2013 alkaneen kierteen aikana rikollisjärjestöt ovat murhauttaneet vastustajiaan, jonka jälkeen murhaajia on murhattu. Myös toimittajia on murhattu, kuten myös ”vääriä” henkilöitä puolustaneita asianajajia.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- suursatamat ZSM tuomari Robin Hofmann Monique Hogenboom seuraus syyllinen nopeutetut tuomiot Maastricht epäilty sosiaaliviranomaiset kokaiini Alankomaat varkaus salakuljetus syyttäjä järjestäytynyt rikollisuus yhteistyö huumekauppa rikos Murha Pahoinpitely Hollanti Poliisi
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Hallitus lopettaa tuetut lomat, lomailuyhdistykset järkyttyivät – Junnila: Puolueiden lomatoiminnan tukeminen ei ole veronmaksajan tehtävä
Valtio lopettaa sosiaalisen lomatoiminnan rahoittamisen osana Petteri Orpon hallituksen päättämiä sote-järjestöjen leikkauksia vaikeassa taloustilanteessa. Suomalaiset mediat ovat tarttuneet uutiseen ja kirjoittavat paatoksella, kuinka "hallitus vie köyhiltä lapsiperheiltä lomatkin" ja kuinka asia "koskettaa tuhansia lapsiperheitä". Sitä mediat eivät kerro, että ilman rahaa jäävät lomailuyhdistykset ovat poliittisten puolueiden jäsenjärjestöjä, huomauttaa perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila X-päivityksessään.

Päivän Pointti: Yle ja Helsingin Sanomat pyrkivät peittelemään Bondi Beachin terrori-iskun tekijöiden yhteyksiä ääri-islamismiin

Maa- ja metsätalousvaliokunta muuttaa metsästyslakia – susijahti alkaa ja suurpetopolitiikka kiristyy
Suden kannanhoidollinen metsästys on pian todellisuutta Suomessa. Eduskunnan maa- ja metsätalousvaliokunta sai tiistaina 9. joulukuuta valmiiksi mietintönsä metsästyslain muuttamisesta. Valiokunta ehdottaa säännöstä suden ympärivuotisesta rauhoituksesta poistettavaksi metsästyslaista. Valiokunnan perussuomalaiset pitävät muutosta välttämättömänä.

Joakim Vigelius missikohusta: Sairasta, takakireää, huumorintajutonta ja ennen kaikkea armotonta
Miss Suomi Sarah Dzafce venyttää silmänsä vinoon. Ystävä jakaa ilmeilystä kuvan someen saatteella: ''Kiinalaisenkaa syömäs.'' Tästä seuraa rasismikohu, iso kiukku ja anteeksipyytely. Missiltä menee kruunu kumoon ja ura päreiksi.

Krista Kiuru haukkui hallituksen edustajia ”muuleiksi” – Koponen: ”Välillä olisi hyvä katsoa itseään peiliin ja miettiä, miten käyttäytyy”
Eduskunta käsitteli torstain täysistunnossa työelämälainsäädäntöä, ja jo perjantain puolella SDP:n kansanedustaja Krista Kiuru haukkui hallituksen työelämävaliokunnassa istuvia edustajia muuleiksi. Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen pitää käytöstä sopimattomana eduskunnan täysistuntoon.

Myös Marinin hallituksessa työministerinä toiminut Tuula Haatainen haluaa nyt korjata ulkomaalaisia opiskelijoita koskevaa lakia
Sanna Marinin hallituksessa työministerinä toiminut Tuula Haatainen myöntää nyt, että edellisen hallituksen laatima laki on korjauksen tarpeessa.

Koponen: Marinin hallitus loi maahanmuuttomonsterin, joka johti ulkomaalaisiin opiskelijoihin ruokajonoissa
Agenttitoimistot rekrytoivat osin valheellisin perustein Suomeen massamäärin ulkomaalaisia opiskelijoita. - Lopputuloksena suurten kaupunkien ruokajonot ovat täyttyneet näistä kansainvälisistä osaajista, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen.

Purra: Suomalaisten pitää olla etuoikeutettuja omassa maassaan
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra linjaa, että Suomi on suomalaisten maa, jonka tulisi käyttää rajalliset resurssinsa oikein eli omiinsa. - Tämä päivänselvä asia on perussuomalaisuuden ytimessä, Purra sanoo.

Eduskunta hyväksyi lukuvuosimaksut ulkomaisille toisen asteen opiskelijoille – Vigelius: ”Suomalainen koulutus ei voi olla maksuton koko maailmalle”
Tänään eduskunta hyväksyi äänin 131-42 lakiesityksen lukuvuosimaksuista toisen asteen ulkomaalaisille opiskelijoille. Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius pitää lakimuutosta onnistuneena ja kohtuullisena, sillä suomalainen koulutus ei voi olla maksuton koko maailmalle. Keskustan vastahakoisuus maahanmuuton järkevöittämiseen sen sijaan ihmetyttää Vigeliusta.

Keskisarja julisti sodan pakkoenglannille – Purra varoittaa puolueita lupailemasta rahaa sote-alueille
Perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja Teemu Keskisarja julisti tänään perussuomalaisten puoluevaltuuston kokouksen tiedotustilaisuudessa sodan kielenvaihtoa vastaan. Puheenjohtaja Riikka Purra varoitti puolueita lupailemasta vaalienkaan alla merkittävästi lisärahoitusta hyvinvointialueille. Pieniä valopilkkuja taloudessa näkyy jo ensi vuonna kuluttajien ostovoiman selvästi vahvistuessa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää













