

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Lihatiskit lukkoon, vahdit kassoille ja henkilöstö turvakoulutukseen – lähes puolet Ruotsin kaupoista kärsii rötöstelystä
Ruotsalaisista kaupoista katoaa tavaraa kiihtyvää vauhtia. Näpistysten sekä varkauksien lisäksi henkilökuntaa uhkaillaan ja petokset yleistyvät. Pahimmilla alueilla kauppiaan ainoiksi vaihtoehdoiksi jäävät liikkeen sulkeminen tai muutto muualle.
Rikoksen kohteeksi joutuneiden kauppojen määrä on jatkanut kasvuaan Ruotsissa. Jo lähes puolet kauppiaista kertoo epärehellisyyden lisääntyneen myymälässään. Svensk Handel eli paikallinen Kaupan liitto esittää turvallisuusbarometrissaan huolestuttavia lukuja.
– Kehityskulku on päivänselvä – aivan liian monet kauppiaat joutuvat jatkuvasti kasvokkain varkauksien, uhkausten ja petosyritysten kanssa. Rikosten määrä kasvaa ja monet kauppiaat joutuvat pienentämään tavaravalikoimaansa. On yksinkertaisesti mahdotonta pitää tiettyjä tavaroita esillä myymälässä, toteaa Svensk Handelin vt. turvallisuuspäällikkö Nina Jelver.
Talouden alamäki näkyy kassoilla
SVT jalkautui selvittämään tilannetta kentällä ja haastatteli kaupan työntekijöitä Jönköpingissä. Osa heistä ei ollut havainnut näpistysten tai varkauksien lisääntymistä ja toisten mielestä kyseessä on kasvava ongelma.
Esille nousi esimerkkinä vilppi itsepalvelukassoilla asioitaessa. Yhä yleisemmäksi on käynyt se, että kaikkia ostoksia ei vilautetakaan skannerille, vaan eväs sujautetaan kylmästi suoraan kassiin.
– Meidän täytyy olla yhä tarkkaavaisempia, sanoo Coopin myymäläpäällikkö Frida Gulass.
– Riskinä on vilpin lisääntyminen kasvavan inflaation myötä.
Usko oikeusjärjestelmään horjuu
Viralliset tilastot rikollisuuden kasvusta vähittäiskaupassa eivät välttämättä kerro koko totuutta, sillä kauppiaat eivät enää aina tee ilmoituksia näpistyksistä ja varkauksista.
Se voi johtua siitä, että rikoksen tekijästä ei ole tietoa tai sitten kauppiaan usko oikeusjärjestelmään on murentunut. Tapaukset kun tuppaavat jäämään tutkimatta virkavallan muiden kiireiden takia.
– Uuden hallituksen on otettava vakavasti kauppoja riivaava rikollisuus, Nina Jelver vaatii.
– Jo nyt kauppiaiden on muutettava tavaravalikoimaansa, aukioloaikoja tai jopa pistettävä kauppa kiinni rikosten takia. Muutosta on tultava pian – toimet eivät voi enää odottaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Ruotsin hallitus 2022 itsepalvelukassa turvallisuusbarometri köyhtyminen valikoima sortimentti Frida Gulass Nina Jelver vilppi näpistys Kaupan liitto vähittäiskauppa Svensk Handel virkavalta uhkailu varkaus oikeusjärjestelmä petos rikos Myymälävarkaudet Ruotsi Inflaatio Poliisi
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Rikosputki poikki nopealla tuomiolla – rötöksestä oltava välitön seuraus tekijälle

Jopa 95 prosentilla katujengiläisistä maahanmuuttajatausta: ”Haitallinen maahanmuutto aiheuttaa kehitysmaalaistumista”

Purra: Ruotsin asia on meidän

Perussuomalaiset: Sisärajatarkastusten poisto Romanialta ja Bulgarialta vaarantaa suomalaisten turvallisuutta

Marinin hallitus pyrkii parantamaan laittomasti maassa olevien palveluja – perussuomalaiset siirtyisi jo kotouttamisesta kotiuttamiseen:”Säästäisi rahaa ja yhteiskuntarauhaa”

Perussuomalaiset vaatii järkeä rangaistuksiin: Sarjakuristajat pidettävä lukkojen takana, taparikolliset vankilaan, Isis-vaimot tuomiolle – ”Suomalaiset ansaitsevat turvaa rikoksentekijöitä vastaan”
Viikon suosituimmat

Financial Times torppaa Antti Lindtmanin haaveilut: Espanjan maahanmuuttomalli täysin yhteensopimaton Suomeen – kielimuuri, kulttuurierot ja osaamistaso esteenä, johdattaisi tulijat sossun luukulle
Kansainvälinen talouslehti Financial Times (FT) on julkaissut analyysin Suomen ja Espanjan työmarkkinoiden kehityksestä. Lehden artikkeli tarjoaa kylmää vettä niiden suomalaisten puolueiden niskaan, jotka ovat vuosia väittäneet kehitysmaamaahanmuuton olevan ratkaisu Suomen huoltosuhdeongelmiin ja työvoimapulaan. FT:n analyysi osoittaa selvästi, miksi Suomen korkean osaamisen talousmalli ja SDP:nkin haikailema massasiirtolaisuus ovat täysin yhteensopimaton yhtälö.

Suuri epäkeskustelu toimittajien vasemmistolaisuudesta – mielipide-eliitin sananvalta tukahdutti mediakritiikin
Maaliskuussa julkaistu tutkimus paljasti suomalaisten toimittajaopiskelijoiden valtavan vasemmistovinouman. Valtakunnanjulkisuutta nauttivien media-asiantuntijoiden väheksyvä reaktio tutkimustuloksiin kuitenkin oli, että tuloksilla ei ole väliä. Sitä paitsi kaikki tiesivät asian jo, eikä se edes pidä paikkaansa.

Tilastokeskus: Raiskauksesta epäillyistä 33,7 prosenttia ulkomaalaistaustaisia
Tilastokeskuksen viime viikolla julkaisema Rikos- ja pakkokeinotilaston data kertoo, että raiskauksesta tai törkeästä raiskauksesta epäillyistä 33,7 prosenttia oli ulkomaalaistaustaisia. Helsingin yliopiston helmikuussa julkaisema katsaus osoittaa, että korkeimmat väestöön suhteutetut raiskausrikosepäilyjen tasot koskivat afrikkalais- ja länsiaasialaistaustaisia 18–29-vuotiaita miehiä.

Vigelius vaatii Ylelle suursiivousta: ”Sata miljoonaa euroa pois hömppäviihteestä ja takaisin ydintehtäviin”
Kansanedustaja Joakim Vigelius kritisoi Ylen sisältövalintoja ja rahoitusta. Hänen mukaansa yhtiö on etääntynyt julkisen palvelun ydintehtävistään ja käyttää verovaroja liiaksi viihteeseen. Vigelius ehdottaa 100 miljoonan euron budjettileikkausta ja painopisteen siirtämistä luotettavaan uutisointiin, kriisiviestintään ja suomalaisen kulttuurin tukemiseen.

Monikulttuurinen urheilujuhla Ranskassa – satoja loukkaantunut mellakoissa
Pariisissa alkoi mellakointi, kun PSG voitti Arsenalin jalkapallon Mestarien liigan loppuottelussa. Kaupungissa tehtiin satoja pidätyksiä ja poliisi turvautui kyynelkaasuun rauhoittaakseen kaduilla riehunutta väkijoukkoa.

Grönroos: ”Työvoimapula on naurettava väite – meillä on 300 000 työtöntä”
Perussuomalaisten 3. varapuheenjohtaja Simo Grönroos tyrmää väitteet maahanmuuton tarpeellisuudesta. Tilastot osoittavat, että maahanmuutto maksaa Suomelle miljardeja.

Huhtasaari: Ulkomaalaistaustaiset seksuaalirikolliset karkotettava Suomesta
Perussuomalaisten kansanedustaja Laura Huhtasaari vaatii tuoreessa kirjallisessa kysymyksessään muutoksia lainsäädäntöön, jotta ulkomaalaistaustaisten seksuaalirikollisten karkottaminen olisi jatkossa mahdollista. Alaikäisen tekijän tapauksessa Huhtasaari edellyttää, että karkotus koskisi myös hänen perhettään.

Somalialaistaustainen rikollisryhmä salakuljetti ihmisiä Suomeen – kaksi tuomittiin vankeuteen
Alaikäisen somalitytön salakuljettaminen Suomeen johti järjestäytyneen ihmissalakuljetusryhmän paljastumiseen. Käräjäoikeus on tuominnut kaksi ryhmän jäsentä ehdottomiin vankeusrangaistuksiin.

Siviilipalveluskeskuksen opetuksessa kehotettiin osallistumaan Elokapinaan – Mäenpää: ”Onko toiminnan valvonta puutteellista?
Perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää on jättänyt kirjallisen kysymyksen Siviilipalveluskeskuksen järjestämän koulutuksen sisällöstä. Kansanedustajien korviin on kantautunut huolestuttavia tietoja, miten keskus kouluttaa siviilipalvelukseen osallistuvia.

Etnistä erityiskohtelua Britanniassa: Sikhi puukotti hengiltä brittiopiskelijan – poliisi laittoi kuolevan käsirautoihin
Southamptonissa puhkesi rajuja mielenosoituksia, kun paikallisen opiskelijan puukotuksesta julkaistiin poliisin haalarikameralla taltioima video. Poliisi laittaa kuolevan käsirautoihin, koska puukottaja syyttää tätä rasistisesta hyökkäyksestä. Nyt Britanniassa selvitetään, mikä rooli etnisellä erityiskohtelulla oli traagisissa tapahtumissa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää












