

PS ARKISTO
Ruohonen-Lerner valaisee todellisuutta meppien aktiivisuusvertailun takana – varapuhemies Hautalalle kertynyt ”touhupisteitä” vähäisellä vaivalla
Eurovaalien lähestyessä media on pyrkinyt vertailemaan meppien aktiivisuutta erilaisten lukujen avulla. Suomen ahkerimmaksi mepiksi usein tituleerattu varapuhemies Heidi Hautala (vihr.) on menestynyt vertailuissa. Perussuomalaisten europarlamentaarikko Pirkko Ruohonen-Lerner valaisee esimerkkien avulla todellisuutta näiden lukujen takana.
Esimerkiksi täysistunnossa 18.4.2023 Heidi Hautalalle on kirjattu 8 täysistuntopuheenvuoroa. Seuraavassa niiden sisältö kokonaisuudessaan:
– Tämän istunnon pöytäkirja toimitetaan parlamentille hyväksyttäväksi huomenna 19.4.2023 äänestysten jälkeen.
– Esityslista on julkaistu, ja se on saatavilla Euroopan parlamentin verkkosivustolla.
– Seuraava istunto pidetään huomenna keskiviikkona 19.4.2023 klo 9.00.
– Keskustelu on päättynyt. Äänestys toimitetaan huomenna 19. huhtikuuta 2023.
– Esityslistalla on seuraavana Javi Lópezin ulkoasiainvaliokunnan puolesta laatima mietintö EU:n nopeasta toimintakyvystä, EU:n taisteluosastoista ja SEU-sopimuksen 44 artiklasta: tulevat toimet.
– Keskustelu on päättynyt.
– Esityslistalla on seuraavana komission varapuheenjohtajan ja unionin ulkoasioiden ja turvallisuuspolitiikan korkean edustajan julkilausuma EU:n suhteista Irakiin.
– Keskustelu on päättynyt.
”Keskustelu on päättynyt” yli 50 kertaa
Valtaosa Hautalan pitämistä täysistuntopuheenvuoroista on ylläolevan kaltaisia varapuhemiehen roolista johtuvia repliikkejä. Tavallinen meppi joutuu anomaan omalta poliittiselta ryhmältään puheaikaa, jota yleensä voi saada yhteen tai kahteen täysistuntoviikon keskusteluun 60 sekuntia puhetta kohden.
Edellisellä mep-kaudella (2014-2019) Hautalan yleisin täysistunnossa pitämä puheenvuoro oli ”Keskustelu on päättynyt”, jonka hän totesi yli 50 kertaa suomeksi johtaessaan istuntoa. Näin on myös tällä kaudella, joten ”touhupisteitä” on kertynyt helposti.
– Osoittaako tällainen toiminta erityistä toimeliaisuutta, aktiivisuutta tai äänestäjien asian ajamista, sen jokainen voi itse päätellä. Omasta mielestäni meppien puheenvuorotilastoista pitäisi fraasipuheenvuorot poistaa. Heidi Hautala on osannut hoitaa mediasuhteitaan hienosti, kun lukuisat toimittajat vuosien varrella ovat tarttuneet hänen tilastokoukkuihinsa. Taidokkaasta viestinnästä ja mediasuhteiden ylläpidosta hatunnosto Heidille! toivottaa europarlamentin jäsen Pirkko Ruohonen-Lerner.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- mediasuhteet äänestäjien asian ajaminen täysistuntopuheenvuorot meppien aktiivisuusvertailu Javi López Eurovaalit 2024 Viestintä Heidi Hautala Pirkko Ruohonen-Lerner
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Italialaiset ilakoivat EU:n tukemilla taloremonteilla – Koponen: ”Suomalaiset veronmaksajat ovat rahoittaneet korruptiota ja Italian mafiaa”

Eurovaaliehdokas Vilhelm Junnila EU:n ilmastopolitiikasta: ”Meidän on huolehdittava logistisesta kilpailukyvystämme”

Rostila: Laitaoikeiston nousussa kansanvalta puhuu

Putinin asiamiehet Brysselissä paljastettava – Ruohonen-Lerner vaatii ennen eurovaaleja julkiseksi tietoa siitä, ketkä ehdokkaista ovat saaneet venäläistä rahaa

Eurovaaliehdokas Arto Luukkanen: ”Nyt rahaa pitää saada Brysselistä Suomeen”

Eurovaaliehdokas Joonas Kiviranta: ”Byrokraattinen asenne ja ylisääntely näivettävät Eurooppaa”

Vaaleissa on kysymys EU:n suunnasta – osa suomalaismepeistä kannatti huomattavaa kansallisen päätösvallan luovuttamista EU:lle
Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin
Kelan julkaisemien tilastojen mukaan Espoossa ja Vantaalla jo noin puolet toimeentulotukea saavista on vieraskielisiä. Suomessa esimerkiksi viiden lapsen perhe saa erilaisina tukina puhtaana käteen lähes 4 500 euroa, minkä lisäksi vuokrat sekä sähkö- ja vesilaskut hoidetaan valtion kassasta. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen tyrmää nykyisen järjestelmän, joka on tehnyt veronmaksajista ulkomaalaisten elättäjiä.

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”
- Suomessa on vuosikymmenen ajan hoettu maahanmuuton olevan rikkaus. Todellisuus on päinvastainen. Olen kuvannut nyt meneillään olevaa kehitystä kaksoiskatastrofiksi, jossa kansainvaellukset kohtaavat rahapulaan itsensä ajaneen sosiaalivaltion, perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo.

Hyvinvointialue majoittaa maahanmuuttajia miljoonahuvilassa Tampereella – Vigelius: ”Käsittämätöntä”
Maahanmuuttajia on majoitettu arvokiinteistössä Tampereen Pyhäjärven rantatontilla noin vuoden ajan. Tamperelainen kansanedustaja ja perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius on tiedosta tyrmistynyt.

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista
Ukrainalaisen pakolaisnaisen julma surma on järkyttänyt ihmisiä Yhdysvalloissa. Oikeistolaiset ovat huolissaan mustan miehen silmittömästä väkivallasta nuorta naista kohtaan. Vasemmistolaiset puolestaan ovat huolissaan rasismista: heidän mukaansa veriteko johtuu mistä tahansa muusta kuin demokraattien ajamasta löyhästä rangaistuslinjasta. Suomen media taas yrittää kehystää presidentti Trumpin pahantekijäksi.

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan
Veronmaksajan rahoilla ylläpidetään laidasta laitaan erilaisia kolmannen sektorin toimijoita, joista monella on kytköksiä poliittisiin puolueisiin. Samalla hintalappu veronmaksajalle nousee järkyttävän suureksi ottaen huomioon, että harva tavan kansalainen on koskaan edes kuullutkaan näistä toimijoista – saati sitten että tietäisi, mitä ne tekevät.

Oliko Lontoon jättimäisellä maahanmuuton vastaisella marssilla 100 000 vai miljoona mielenosoittajaa – katso video ja arvioi itse
Britanniassa kaiken syksyä jatkuneet laittoman maahanmuuton vastaiset mielenosoitukset huipentuivat lauantain jättimarssiin Lontoossa. Marssin järjestänyt nationalisti Tommy Robinson luonnehti tapahtumaa ”ennennäkemättömäksi isänmaallisen yhtenäisyyden osoitukseksi”. Robinson omisti koko tilaisuuden Yhdysvalloissa murhatun konservatiivi Charlie Kirkin muistolle.

Tavallinen kansa suree, vasemmistolaiset riemuitsevat Charlie Kirkin kuolemasta – salamurhaaja yhä karkuteillä
Charlie Kirkin salamurhaaja on yhä pakosalla, mutta FBI:llä on johtolankoja. Vasemmistolaiset kaikkialla maailmassa ovat ilmaisseet ilonsa Kirkin kuolemasta. Suomen media vetää tietenkin esiin Hitler-kortin. Presidentti Trump lupaa hallintonsa etsivän kaikki terrorismin tukijat ja rahoittajat.

Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti

Vieraskielisten Kela-tukiin hupenee jo yli miljardi euroa vuodessa – Perussuomalaiset: ”Sietämätöntä”
Monet poliitikot oikealta vasemmalle - ja myös mediassa esiintyvät tutkijat hokevat viikosta toiseen, kuinka maahanmuuton lisääminen muka olisi välttämätöntä julkisen talouden rahoittamiseksi. Kelan tuoreet luvut vieraskielisten osuudesta tukien saajina kuitenkin paljastavat karun todellisuuden maahanmuuttolobbarien puheiden takana.

Mediat: Charlie Kirkin murhasta epäilty mies asui transseksuaalin kanssa
Mediaväitteiden mukaan Charlie Kirkin murhasta epäilty mies asui parisuhteessa transseksuaalin kanssa. Monet transaktivistit vihasivat Kirkiä, koska kokivat hänen puheensa "transfobisiksi". Todellisuudessa Kirk toivoi vain, että sukupuolidysforioista kärsivät ihmiset oppisivat elämään sovussa oman kehonsa ja syntymäsukupuolensa kanssa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää