

PS ARKISTO
Eurovaaliehdokas Arto Luukkanen: ”Nyt rahaa pitää saada Brysselistä Suomeen”
Perussuomalaisten eurovaaliehdokas Arto Luukkanen ei katso hyvällä sitä, että raha virtaa Suomesta Euroopan unionin pohjattomaan pussiin.
– Rahan suunta on Suomesta poispäin EU:hun. Ollaan maksettu sinne tarpeeksi. Nyt rahaa pitää saada Brysselistä Suomeen, Arto Luukkanen vaatii.
Hänen mielestään taloudessa EU:n pitää toimia tulojen, ei tulonsiirtojen, mukaan.
– Olemme nyt piika- ja renkisyndrooman vallassa; haluaisin, että Suomi saisi oman osansa tulonjaossa, Luukkanen painottaa.
Luukkanen jätti perussuomalaisten puoluesihteerin tehtävät viime kesänä ja tavoittelee nyt paikkaa Euroopan parlamentista.
– Halusin tarjota kansalaisille vaihtoehdon, jossa asiantuntemus, yhteistyökyky, kielitaito ja kansalliskonservatiivinen syvä vakaumus yhdistyvät, hän kertoo.
Edessä iso savotta
Luukkanen katsoo, että rikkoutuneessa EU:ssa on paljon korjattavaa. Esimerkkinä hän mainitsee kiistanalaisen ennallistamisasetuksen, jossa EU puuttuu Suomen metsäpolitiikkaan.
– EU:ssa mättää kaikki, mutta nyt päällimmäisenä on metsien käytön rajoittamisen estäminen. Ajatelkaa: sanommeko me alankomaalaisille, että purkakaa patonne! Älkööt hekään tulko hamuamaan meidän metsiämme, Luukkanen jyrähtää.
Asetuksen mukaan EU-alueella pitäisi tehdä ennallistamistoimia vähintään 20 prosentilla maa- ja merialueista vuoteen 2030 mennessä.
EU-jäsenmaiden enemmistö torppasi maaliskuussa asetuksen hyväksymisen ainakin toistaiseksi, mutta se saatetaan nostaa uudelleen pöydälle eurovaalien jälkeen.
Venäjä-asiantuntija
Luukkanen on koulutukseltaan teologian tohtori, ja hän on mielestään pätevä mepin tehtävään.
– Olen kansalliskonservatiivisin, ehkä kielitaitoisin ja melko varmasti asiantuntevin, hän luonnehtii.
Mies toimii myös Venäjän ja Itä-Euroopan tutkijana Helsingin yliopistossa.
– EU:n tulisi järkevöittää Venäjä-politiikkaa. Turvallisuudessa tärkein tekijä ovat kansallisvaltiot, joiden on kannettava vastuunsa turvallisuudesta, Luukkanen sanoo.
EU:n maahanmuuttopolitiikkaa Luukkanen muuttaisi niin, että turvapaikkaa EU:sta hakeneet lähettäisiin unionin ulkopuoliseen maahan, jossa turvapaikanhaku hoidettaisiin.
– Se voisi olla mallia Namibia, joka vastaa Britannian esimerkin mukaisesti nimettyä Ruanda-mallia, Luukkanen toteaa.
Ruanda-mallissa turvapaikanhakijat jäisivät kyseiseen maahan, jos heille myönnettäisiin turvapaikka. Kielteisessä päätöksessä Ruanda vastaisi palautuksesta lähtömaahan.
Suomalainen ensin
Luukkasen perheeseen kuuluvat vaimo ja kolme poikaa. Perhe asuu Uudellamaalla Järvenpäässä.
Euroopan parlamentin vaalit järjestetään 9. kesäkuuta. Suomesta parlamenttiin valitaan 15 meppiä.
Suomalaisten etujen ajaminen on Luukkasen mielestä suomalaisen europarlamentaarikon tärkein tehtävä.
– Huolehtia Suomen ja sen kansalaisten eduista EU:ssa. Suomi ja suomalainen tulevat ensin. Oma maa mansikka – muu maa mustikka, Luukkanen kiteyttää.
Mika Rinne
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Ruanda-malli Eurovaalit 2024 EU:n maahanmuuttopolitiikka ennallistamisasetus Venäjä-politiikka EU-tulonsiirrot metsänkäyttö metsäpolitiikka kansallisvaltiot eurovaaliehdokkaat Euroopan unioni Arto Luukkanen Turvapaikanhakijat Venäjä
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Keskusta ei halua EU-yhteisvelkaa – Koponen: Keskusta tekopyhyydessään unohtaa, että oli hyväksymässä EU-elvytyspakettia

Eurovaaliehdokas Vilhelm Junnila EU:n ilmastopolitiikasta: ”Meidän on huolehdittava logistisesta kilpailukyvystämme”

Rostila: Laitaoikeiston nousussa kansanvalta puhuu

Ruohonen-Lerner valaisee todellisuutta meppien aktiivisuusvertailun takana – varapuhemies Hautalalle kertynyt ”touhupisteitä” vähäisellä vaivalla
Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajat riehuvat kaduilla – Seppänen: Ranskan tilanne on katastrofi
Ranskan kadut ovat toimineet toistuvasti maahanmuuttajien väkivaltaisuuksien ja rettelöinnin näyttämönä. Perussuomalaisten kansanedustaja Sara Seppänen pitää Ranskan tilannetta vakavana varoituksena Suomelle, joka on otettava vakavasti ennen kuin ongelmat ovat täälläkin hallitsemattomia.

Rutto leviää Venäjällä – Antikainen: Ei viisumeita venäläisille
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii EU:ta lopettamaan turistiviisumien myöntämisen Venäjän kansalaisille terveysturvallisuuteen vedoten. Taustalla on Irkutskin rutontutkimuslaitoksen työntekijän kuolemaan liittyvä ruttoepäily, ja epäselvät tiedot tilanteesta korostavat Antikaisen mukaan varautumisen tarvetta.

Riikka Purra varoittaa Suomea Ranskan kaksoiskatastrofista: Finanssikriisi ja epäonnistuneen massamaahanmuuton seuraukset
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra varoittaa Facebook-päivityksessään Suomea Ranskan kaltaisesta kaksoiskatastrofista. Hänen mukaansa Ranskan talousvaikeudet ja yhteiskunnalliset jännitteet voivat kärjistyä yhtä aikaa.

Perussuomalaiset kokoontuvat Vantaalla – katso kuvat
Reipas joukko perussuomalaisia kokoontuu Vantaalla puolueen kokoontumisajoihin. Viikonlopun tilaisuudessa keskitytään yhdessäoloon ja toiminnan kehittämiseen. Kokoontumisajot järjestetään nyt kolmatta kertaa.

Sateenkaarihypetys hiipuu – Helsinki Priden rahoitus sakkaa
Kiinnostus Pride-yhteistyöhön näyttää hiipuvan eri puolilla Suomea. Esimerkiksi Helsinki Pride -yhteisön kumppanuusmyynnin romahdus on heikentänyt yhdistyksen taloustilannetta. Perussuomalaisten kansanedustaja Jaana Strandman pitää yritysten vetäytymistä ideologisista tukikampanjoista tervetulleena kehityksenä.

Kehitysjärjestö Fingo ryhtyi kielipoliisiksi – haluaa kieltää toistakymmentä vakiintunutta sanaa
Kehitysjärjestöjen kattojärjestö Fingo kehottaa uudessa oppaassaan luopumaan sanoista kehitysapu ja kehitysmaa. Ohje koskee kieltä, jota käyttävät myös toimittajat ja poliitikot. Fingon toiminta on pääosin ulkoministeriön rahoituksen varassa.

Ranskan koululaisprotestit levisivät maahanmuuttajalähiöistä valtakunnalliseksi väkivallaksi – tuhansia otettu kiinni, satoja loukkaantunut
Ranskan ”koululaismellakat” ovat levinneet koko valtakuntaa koskevaksi kriisiksi. Poliisi on ottanut kiinni yli 5 000 valtaosin alaikäistä mellakoitsijaa. 600 poliisia on loukkaantunut yhteenotoissa. Äärivasemmistolaiset ryhmät pyrkivät käyttämään mellakointia hyväkseen. Ranska kipuilee yleiseurooppalaisen taudin kourissa.

Ranskan pelätty tuhotiistai päättyi yhteenottoihin – ”Islam haluaa valloittaa kerran niin suurenmoisen maan”
Ranskan tiistain ”kouluprotesteihin” osallistui sisäministeriön arvion mukaan 266 000 ihmistä, joista 56 000 pelkästään Pariisissa. Agitaattorit puolestaan arvioivat valtakunnalliseksi osallistujamääräksi 450 000. Koululaisten tukena marssivat opettajat, vanhemmat, korkeakouluopiskelijat, ammattiliittojen jäsenet, maahanmuuttajat, vasemmistolaistet ääriainekset sekä sabotöörit.

Tynkkynen varoittaa vasemmiston klaanikytköksistä: ”Kyse on todellisuudesta, jota meidän on turha katsoa sormien läpi”
Perussuomalainen europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen jyrähtää Facebookissa Berliinin osavaltiovaalien jälkipuinnista ja Euroopan vasemmiston suunnasta. Tynkkynen nostaa esiin saksalaisen vasemmistopuolue Die Linken yhteydet rikollisklaaneihin ja terroristijärjestö Hamasin tukijoihin sekä vaatii Suomea ottamaan Saksan ja Ruotsin tapahtumat vakavana varoituksena.

Miljoonia vuosittain veronmaksajilta nyhtänyt Suomen Pakolaisapu käynnistää muutosneuvottelut
Suomen Pakolaisapu käynnistää muutosneuvottelut, jotka koskevat 21 henkilöä. Neuvotteluissa harkitaan enintään 15 henkilön irtisanomista. Suomen Pakolaisapu on saanut vuosien varrella valtavia summia veronmaksajien rahaa avustuksina. Jatkossa järjestöjen STEA-rahoitusta kohdennetaan tarkemmin ja vaikuttavammin.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää













