

Tiedote Ruotsin talousrikosviraston sivuilla. / ekobrottsmyndigheten.se
Ruotsalaisten hehkuttamasta kamelikeskuksesta piti tulla kotouttamisprojekti – mutta siitä tulikin talousrikostutkinta
RUOTSI | Göteborgin kaupunki ja työvoimaviranomaiset lähtivät ennakkoluulottomasti tukemaan ideaa kamelipuiston rakentamisesta. Kamelikeskuksen oli tarkoitus houkutella seudulle kamelituristeja Japanista asti. Samalla kamelipuisto auttaisi maahanmuuttajien kotouttamisessa luomalla heille sopivia työpaikkoja. Nyt miljoonia niellyt kameliprojekti on yllättäen talousrikostutkinnassa.
Angeredin alueelle Göteborgiin piti rakentaa ainutlaatuinen kamelikeskus, jossa kameleilla olisi hyvä olla ja jossa vierailijat voisivat tutustua kameleihin, ostaa kamelituotteita ja lisätä tietämystään kameleihin liittyvistä aiheista.
Kamelikeskuksessa oli tarkoitus harjoittaa myös kameleihin liittyvää tutkimus- ja koulutustoimintaa. Kamelikeskuksen piti olla ”Angeredin maailmankylän” ensimmäinen osa.
Työpaikkoja maahanmuuttajille ja monikulttuurinen projektikeskus
Hankkeeseen pumpattiin vuodesta 2014 alkaen noin 2,5 miljoonaa kruunua avustuksia eri lähteistä, kuten Göteborgin kaupungilta ja työvoimatoimistosta. Työvoimatoimisto oli mukana rahoituksessa siksi, että kamelipuiston toivottiin luovan työpaikkoja erityisesti maahanmuuttajille, kuten somaleille. Kamelipuiston lisäksi hankkeeseen sisältyi monikulttuurinen projektikeskus.
”Meidän mielestämme tämä on jännittävä integraatioprojekti”
– Meidän mielestämme tämä on jännittävä integraatioprojekti, joka voisi lisäksi houkutella vierailijoita Angerediin, kommentoi sosiaalilautakunnan puheenjohtaja Marina Johansson (sd) vuonna 2017. Myös hankkeeseen liittyvät työllistymismahdollisuudet ovat lupaavia.
– Poliitikot ovat suhtautuneet valtavan positiivisesti. He todellakin uskovat meidän hankkeeseemme, kommentoi kameliprojektin pääpuuhamies Ruotsin televisiolle vuonna 2017.
Hanke oli talousvaikeuksissa jo tuolloin, mutta pääpuuhamies suhtautui luottavaisesti siihen, että kaikki menisi hyvin, kunhan hankkeelle vain annettaisiin lisää rahaa. Kameliprojekti meni kuitenkin konkurssiin jo vuonna 2018. Aitauksia lukuun ottamatta mitään ei ehditty rakentaa, koska kamelikeskuksen rakennuksille ei oltu saatu edes rakennuslupaa.
Talousrikostutkinta
Nyt Ruotsin talousrikosvirasto on ilmoittanut aloittavansa rikostutkinnan, jossa kamelipuiston puuhahenkilöitä epäillään talousrikoksista. Syyttäjä vaatii kolmen henkilön asettamista liiketoimintakieltoon. Yhdistyksen kautta kulkeneista varoista ei ole pidetty kunnollista kirjanpitoa. Kirjanpitorikosten lisäksi henkilöitä epäillään törkeistä petoksista.
Hollannista tuotiin Ruotsiin 1500 litraa kamelinmaitoa, jota markkinoitiin terveysvaikutteisena juomana, jonka piti auttaa autismiin, tuberkuloosiin, diabetekseen ja maksasairauksiin.
Kamelipuistolle myönnettyjä avustuksia oli käytetty muun muassa kamelinmaidon ostamiseen ja kameleihin liittyviin opintomatkoihin ulkomaille, kuten Kazakhstaniin, kertoo Göteborgs-Posten. Hollannista tuotiin Ruotsiin 1500 litraa kamelinmaitoa, jota markkinoitiin terveysvaikutteisena juomana, jonka piti auttaa autismiin, tuberkuloosiin, diabetekseen ja maksasairauksiin. Lääkintävirasto ja Elintarvikevirasto pitävät tällaisia väittämiä laittomina.
Oliko kamelikeskus poliitikoille oppimiskokemus?
Sosialidemokraattien Marina Johansson puolusti kameliprojektia vuonna 2017 sanoen, että se voi olla poliitikoille oppimiskokemus.
– Jos me myönnämme rahaa sellaiseen, joka ei sitten onnistukaan, me voimme oppia siitä. Pitää myös muistaa, että kunnalla on mahdollisuus periä avustukset takaisin, jos niitä ei käytetä siihen mihin ne on tarkoitettu, Marina Johansson sanoi Göteborgs-Postenille.
Valitettavasti konkurssiin menneeltä kamelikeskukselta ei pystytä perimään mitään avustuksia takaisin.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- monikulttuurinen projektikeskus kirjanpitorikos kamelinmaito kamelikeskus kamelit Angered tukipetos työllistäminen talousrikokset petos Göteborg Kotouttaminen Ruotsi
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Taas uusi selitys tuhopoltoille: kun jengien rauhaa häiritään, autot palavat kostona
Viikon suosituimmat

Arabiankielisessä somessa ja viestipalveluissa lietsotaan vihaa vuorokauden ympäri: ”Sytytämme Ruotsin tuleen!”
Somen vihapuhujat yllyttävät muslimeita vihaan ruotsalaisia kohtaan ja kuvaavat Ruotsin valtiona, jolta puuttuu legitimiteetti. Siksi väkivalta on sallittu oikeauskoisille. “Jos koko Ruotsi syttyy tuleen, niin palakoon”, tunnettu saarnaaja julistaa Fokus-uutismedian mukaan. “Kyseessä on sinun sotasi heitä vastaan.”

Kun tarina voitti faktat: BBC-skandaali on journalismin skandaali
Entinen BBC-toimittaja Graham Majin näkee Ison-Britannian yleisradioyhtiön käsillä olevan skandaalin oireeksi pidempään jatkuneesta journalistisen etiikan alennustilasta. Nykyisin Bournemouthin yliopistossa journalismia kouluttava Majin kuvailee BBC:n siirtymää faktoihin nojaavasta "totuusjournalismista" kohti narratiivien ja aktivismin hallitsemaa toimituskulttuuria.

Vasemmistoliitto tekee siirtymää kohti laiskuussosialismia, mutta pitäisikö työnvieroksujien myös sanoa ei yhteiskunnan tuille?
Vasemmistoliitto kannustaa jopa puoluejohtonsa suulla terveitä työikäisiä ihmisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa. Nykyvasemmisto väittää työnteon rajoittavan vapautta ja liittää tähän vapauteen työssäkäyvien velvollisuuden toimia rahoittajina.

Pysyvien oleskelulupien kiristykset läpi eduskunnassa – Vigelius: Merkittävä tiukennus maahanmuuttopolitiikkaan
Eduskunta äänesti tänään läpi lakimuutokset ulkomaalaisten pysyvien oleskelulupien ehtojen kiristämiseksi äänin 114-56. Lakia vastaan äänestivät vasemmistoliitto, vihreät sekä sosiaalidemokraatit. Perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja ja kansanedustaja Joakim Vigelius pitää lakimuutosta merkittävänä askeleena kohti vastuullisempaa maahanmuuttopolitiikkaa.

Hamasia ylistänyt palestiinalaismies menettää Saksan kansalaisuuden rikottuaan uskollisuusvalansa
Berliinissä asuva palestiinalaismies ylisti sosiaalisessa mediassa terroristijärjestö Hamasin taistelijoita sankareiksi sillä seurauksella, että viranomaiset päättivät perua hänelle vain päivää aikaisemmin myönnetyn Saksan kansalaisuuden.

Suomessa saa yhä sosiaaliturvaa pelkän asumisen perusteella – malli alkaa olla jo aikansa elänyt
Suomeen on ajan kuluessa vähitellen rakentunut sosiaalivaltio, jonka menot on mitoitettu Nokia-klusterin huumavuosien mukaisiksi. Budjettivaje on nyt luokkaa 13 miljardia euroa, eli valtion ja kuntien rahat eivät riitä kaikkiin saavutettujen etujen ja tukien kattamiseen. Korjausliike on nyt menossa ja päämäärä on kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva.

Jyrähdys Microsoftin kieltämisestä – Junnila: ”Ei myydä sielua lobbareille”
Entisenä Meta-lobbarina tunnettu europarlamentaarikko Aura Salla (kok) vaati tällä viikolla Suomea ja EU:ta lopettamaan julkisella sektorilla Microsoftin tuotteiden käyttämisen.

Moderni toimittaja haluaa raportoida oma agenda edellä – Näin toimii nykyjournalismi
Journalismissa on viime vuosina otettu käyttöön sosiaalisen median keskeiset toimintamallit. Siten myös somen yksilökeskeiset sisältöperiaatteet hiipivät mukaan juttuihin. Toimittaja raportoi asioista oman kokemuksensa kautta ja samalla tuotokseen tarttuvat tekijän omat arvot sekä yhteiskunnalliset näkemykset.

Antikainen: Savo-Karjalan demarikansanedustajat paljastivat todellisen linjansa – äänestivät sudenmetsästystä vastaan
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee jyrkästi demarien, vihreiden ja vasemmistoliiton yritystä estää sudenmetsästyksen käynnistyminen 1.1.2026 alkaen.

Ruotsissa 4 000 jengirikollista elää leveästi myös sosiaalietuuksilla – tukia maksettu roistoille 3,6 miljardia kruunua
Noin 4 000 jengirikollista saa Ruotsissa perustoimeentulonsa sairauspäivärahasta, työkyvyttömyyseläkkeestä tai työttömyyskorvauksesta, käy ilmi paikallisen Kelan uudesta raportista. Yhteensä heille on maksettu etuuksia arviolta 3,6 miljardia kruunua.















