

LEHTIKUVA
Ruotsi läntisen Euroopan tilastohuippu: Lapset ja nuoret ampuvat toisiaan
Malmössä ammuskeltiin jälleen maanantain ja tiistain välisenä yönä. Alle 18-vuotias poika haavoittui pistoolin luodeista autovarkauden yhteydessä. Lauantaina 15-vuotias kuoli ja saman ikäinen poika haavoittui ammuskelussa Malmön keskustassa.
Lauantain murha Malmössä oli vielä tuoreessa muistissa, kun alueella ammuttiin taas. Nyt tapahtumat liittyvät autovarkauteen lähiössä. Alueella kuultiin automaattiaseiden tulitusta ja läheisen ravintolan asiakkaat näkivät ainakin yhden henkilön poistuvan juosten paikalta.
Haavoitetulla ei hengenvaaraa
Poliisi löysi ravintolan vierustalta auton, jossa oli luodinreikiä. Virkavalta haetutti paikalle koirapartion, joka lähti tavoittamaan mahdollisia tekijöitä. Lähistöltä löytyikin nuori henkilö, jota oli ammuttu takareiteen. Hänen vammansa eivät tiettävästi ole vakavia.
Poliisi pidätti tiistaina aamuyöllä kaksi hieman yli 18-vuotiasta henkilöä murhayrityksestä epäiltynä. Vielä ei ole selvää, liittyykö uusin ampumatapaus lauantain murhaan. SVT:n mukaan maanantain ammuskelussa todellakin käytettiin automaattiasetta ja laukauksia oli ainakin viisi.
Varoituksia ei haluttu kuulla
Ruotsi on Länsi-Euroopan tilastoykkönen, kun mitataan 15-29 -vuotiaiden osallisuutta ammuskeluihin ja aseellisiin murhiin. Kriminologi Ardavan Khoshnood Malmön yliopistosta ei halua nimetä yhtä ja ainoata syytä synkeisiin tilastoihin.
– Voidaan tietenkin spekuloida, että osasyynä voisi olla aseiden helppo saatavuus ja se, että täällä on oltu todella hyväuskoisia ja pitkään. Rikollisuuden kasvua ole otettu tosissaan, sanoo kriminologi Khoshnood.
– Ruotsissa on toki tahoja, jotka ovat ääni käheänä varoittaneet jo 20 vuotta tilanteen vakavuudesta mutta heitä ei ole kuunneltu.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Brittilehti: Pommi-iskut ovat nyt osa normaalia ruotsalaista arkea

Scanian ex-toimitusjohtaja: Ruotsi ajautumassa sisällissotaan

Ruotsi myy itseään verkossa etujen ihmemaana

Radikaali-islamistien karkotus kilpistyi huoleen kohdemaiden turvallisuudesta – imaamit vapaalle jalalle Ruotsissa

Vauhti senkun kiihtyy – joka viides Ruotsissa asuva syntynyt ulkomailla

Taas tulitusta Tukholmassa: Kahta ammuttu, seitsemän pidätetty

Rikollispomo kuoli luoteihin, myös toinen mies menehtyi ammuskelussa Norrköpingissä

Ryöstäjät virtsasivat uhrinsa kasvoille – ruotsalaispoliisi kertoo syyn

Pohjoismaiset tutkimukset: Maahanmuutto lisää rikollisuutta
Viikon suosituimmat

Turvapaikanhakijaa epäillään murhasta ja raiskauksista Hollannissa – Amsterdamin valtasi pelko ja kauhu
17-vuotiaan tytön murha ja useat raiskaukset ovat saaneet Amsterdamin pelon valtaan. Naiset eivät vieläkään näytä olevan oikeutettuja tasa-arvoon, vapauteen ja elämän ilman pelkoa väkivallasta edes Euroopan ytimessä. Rikoksista epäillään turvapaikanhakijaa ja moni muukin naisiin kohdistuva väkivallanteko on ratkeamassa pidätyksen myötä.

Opettaja-kirjailija Arno Kotro kertoo, kuinka edistyksellinen kiihko pilasi koulut
Arno Kotro kertoo nyt, mikä Suomen koulumaailmassa on mennyt pieleen: digiloikat, ilmiöoppimisen pakkosyöttö, arvosanojen ja kokeiden romuttaminen – ja kokonaisen sukupolven muuttaminen pedagogisten villitysten koekaniineiksi. Kuten Pisa-tulokset osoittavat, outojen muoti-ilmiöiden ottaminen osaksi opetusta on ollut massiivinen virhe.

Suomi-media saa tylytystä uutuuskirjassa – Halla-ahon mukaan toimittajia vaivaa vallasta humaltuminen ja yliherkkyys
Suurella osalla suomalaisista toimittajista on vakavia henkisiä ongelmia minun ja perussuomalaisten kanssa, Jussi Halla-aho sanoo tuoreessa elämäkertakirjassaan. Toimittajien kiihko perussuomalaisia kohtaan on toisaalta voinut saada monet ihmiset kiinnostumaan perussuomalaisista.

Antikainen selvitti Elokapinan kesäkuun kolmipäiväisen mielenosoituksen kustannukset: Hintalappu veronmaksajille lähes 260 000 euroa
Perussomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pyysi Poliisihallitukselta selvitystä Elokapinan mielenosoitusten aiheuttamista kustannuksista. Helsingin kesäkuun 2025 mielenosoitus maksoi lähes 260 000 euroa.

Saksa ei sittenkään pärjännyt – Merkelin kutsu maailman pakolaisille ylikuormittaa saksalaisten sosiaali- ja terveyspalveluja
Saksassa tehdään tiliä Merkelin kymmenen vuotta sitten aloittamasta maahantulopolitiikasta. Elämään on tullut väriä, mutta voimavarat alkavat loppua. Koska sosiaali- ja terveyspalvelujen käyttäjien määrä on maahantulijoiden paljouden myötä kasvanut, mutta maksajien määrä ei ole vastaavasti lisääntynyt, niin palveluja ehdotetaan karsittavaksi. Hyvältä ei näytä myöskään rikostilastojen valossa.

Päivän pointti: Härskiä peliä keskustalta – valittelee työpaikkojen puutetta, samaan aikaan vaatii Suomeen 40 000 maahanmuuttajaa lisää joka vuosi

Vasemmistomedia Kansan Uutiset kytkee burkan tasa-arvoon – Purra: ”Poliittista ja kielellistä manipulaatiota”
Kansan Uutisten tuoreessa kirjoituksessa rinnastetaan muslimien kaapuasujen käyttö feminismiin ja tasa-arvoon. Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra toteaa vertauksen ”sattuvan sieluun”.

Pikaruokaravintoloissa saa yhä harvemmin palvelua suomen kielellä – Purra pohtii yrityksien motiivia palkata töihin kielitaidottomia henkilöitä suomalaisnuorten ohi
Monet suomalaisnuoret etsivät matalan kynnyksen töitä, etenkin pikaruokaketjujen palvelutehtävistä. Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra kirjoittaa alan epäkohdasta, sillä yhä useammin työpaikat menevät ulkomaalaisille, joilla ei juuri ole kotimaisten kielten taitoa.

Massamuuton vastaiset mielenosoitukset leimahtivat jälleen Britanniassa- ”Kansa kärsii asuntopulasta ja laittomat siirtolaiset majoitetaan 4 tähden hotelleihin”
Mielenosoittajat kerääntyvät saarivaltakunnassa kerta toisensa jälkeen laittomille maahanmuuttajille varattujen hotellien edustoille vastustamaan hallituksen politiikkaa. Mielenilmaisut kärjistyvät usein yhteenotoiksi poliisin ja vastamielenosoittajien kanssa. Protestit leviävät yhä uusille paikkakunnille eikä vastakkainasettelulle näy loppua.

Uutuuskirja: Jussi Halla-aho kertoo nyt ne syyt, miksi hän luopui perussuomalaisten puheenjohtajuudesta vuonna 2021
Juhannuksen alla vuonna 2021 Jussi Halla-aho pudotti uutispommin ilmoittaessaan, että hän ei enää pyri jatkokaudelle puolueen puheenjohtajana. Perustelut ratkaisulleen Halla-aho lupasi tuolloin kertoa vasta kymmenen vuotta myöhemmin eli vuonna 2031. Tuoreessa Markku Heikkilän kirjoittamassa elämäkertakirjassa Halla-aho kuitenkin aikaistaa perustelujaan ja avaa nyt syynsä puheenjohtajuudesta luopumiselle.