

LEHTIKUVA
Kansa vieroksuu eliittiä ja kiroaa bensan hintoja – ruotsidemokraatit hakee vaalivoittoa
Ruotsidemokraatit tähtää Dagens Nyheterin mukaan syksyn vaaleihin kansallisilla teemoilla. Puolueen pääideologi haluaa herätellä eliitin unohtaman kansan äänestämään oman etunsa puolesta.
Valtiopäiväedustaja ja ruotsidemokraattien ulkoasiansihteeri Mattias Karlsson vetää myös puolueen ajatuspajaa. Takavuosina hän tuurasi puolueen puheenjohtaja Jimmie Åkessonia, kun tämä jäi ajallisesti määrittelemättömälle sairauslomalle.
Aikoinaan Karlsson luotsasi ruotsidemokraatit demokratian raitille yhdessä Åkessonin ja muiden Lundin yliopiston opiskelijakavereittensa kanssa.
Karlsson on ajattelija ja siksi hänet on mediassa usein nimetty ruotsidemokraattien pääideologiksi. Edessä ovat syksyn valtiopäivävaalit ja Karlsson on valmisteluissa mukana kyynärpäitään myöten.
Trump herätti paikalliset ihmiset
Karlsson on tutkinut politiikan trendejä muualla maailmassa ja haluaa herätellä maaseudulla asuvien tunteita ja ehkä antipatiaakin Tukholman eliittiä kohtaan. Syksyllä ollaan unohdetun kansan asialla:
– Trump herätteli tietyn äänestäjäkunnan ja nyt republikaaninen puolue välittää entistä enemmän paikallisista sekä maaseudun asioista. Siinä Trump onnistui.
– Valtaeliitin kuva maaseudusta on kuin suoraan mustavalkoisesta elokuvasta. Tunne unohduksiin ja hyljätyksi jäämisestä on maaseudulla todellinen. Aika harva maalla asuva tuntee kuuluvansa Tukholman höpöttäjiin.
Maalta sinä olet kotoisin
Karlsson kuvaa itseään ”neljännen polven” maalaiseksi. Hänen mielestään on tärkeätä, että ihminen tuntee kuuluvansa jonnekin ja on ”kotoisin jostakin”. Se lienee suora vastakohta punavihreille maailmankansalaisille, jotka painavat ykkösluokassa ympäri maapallon ilmatilaa norsunkokoisella hiilijalanjäljellä.
– Kannan identiteettiäni aina mukanani ja olen sille myös lojaali. Tämä erottaa meidät jostainkotoisin-porukat muusta eimistäänkotoisin-väestä.
Ruotsidemokraatit on maataloustuottajien lehden tekemän mielipidetutkimuksen mukaan suosituin puolue maanviljelijöiden keskuudessa. ”Heijastaa kansainvälisiä kehityskulkuja”, tuumaa Karlsson. Toki kepulaisia ja demareita riittää maallakin vielä päihitettäviksi.
Bensaa suonissa
Karlsson löytää puolueelle potentiaalisia kannattajia myös 584 000 jäsenen polttoaineiden hintakriittisessä Facebook-ryhmässä. Ruotsidemokraatit haluavat alentaa polttoaineiden hintaa ja tässä on nyt kyse suuremmasta symboliikasta.
– Kyse on äänestäjistä, jotka asettavat yhteisön ja kansakunnan edun utopististen ihanteiden edelle.
– Bensan hintaa ja verotusta pitää laskea tuntuvasti. Maaseudulla on kyse myös turvallisuudesta, nyt kun rikollisjengit ovat pesiytymässä yhä pohjoisemmaksi.
– Maaseudulla on harvinaisempaa olla radikaali feministi tai äärimmäisen ilmastopolitiikan kannattaja, myöskään trans-kysymykset eivät huoleta ensisijaisesti. Suuri ero on myös suhteutumisessa maahanmuuttoon. Josko meidän pitäisi mukautua tulijoiden tavoille, vai voisiko kyseessä olla molemminpuolinen prosessi.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- kansakunnan etu Facebook-ryhmä eimistään kotoisin jostain kotoisin paikallisuus Tukholman eliitti pääideologi Lundin yliopisto Maanviljelijät polttoaineiden hinta Republikaanit Mattias Karlsson Jimmie Åkesson Donald Trump Feminismi Ruotsidemokraatit Maaseutu ilmastopolitiikka Utopia Ruotsi maahanmuutto
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Vihreillä ja kokoomuksella taitaa olla sama suunta – ympäristöministeri ylistää ilmastokaveriaan ”suoraselkäisyydestä”

Leena Meri: Hallituksen ilmastotoimien hintalappu on sietämättömän suuri – ”Hallituksen pitää tulla järkiinsä”

Perussuomalaiset jätti välikysymyksen: Suomalaisten verorahoja ja uutta velkarahaa kohdistetaan ilmastotoimiin, jotka heikentävät Suomen asemaa ja kansantaloutta

Ruotsi haluaa kehitysavun ehdolliseksi – tuen määrä riippuisi siitä, suostuuko valtio vastaanottamaan karkotetut kansalaisensa

Oikeisto-opposition painostus tuotti tulosta Ruotsissa: Valtio lähdössä tukemaan sähkön huippuhinnoista kärsiviä kotitalouksia – mallissa vielä viilaamista

Jimmie Åkesson pääsiäismellakoista: ”Kokoomus toi heidät, demarit jakelivat tuet ja ruotsidemokraatit pistävät heidät säilöön ja ulos maasta”

Ruotsin vaaleissa yli miljoona ulkomailla syntynyttä äänioikeutettua – äänestävät demareita ja vasemmistopuoluetta
Viikon suosituimmat

Arno Kotro kertoo, miten pedagoginen muoti-idiotismi kouluissa romutti erään nuoren koululaisen oppimiskokemukset
Kirjailija-opettaja Arno Kotro bloggaa suomalaisen peruskoulun alennustilasta. Esimerkkitapauksena hän nostaa esille alakoulun, jonka rehtori kymmenen vuotta sitten nielaisi pureksimatta tuolloin muotiin tulleet pedagogiset päähänpistot ja villitykset. - Edistyksen ja uuden pedagogiikan hengessä piti päästä eroon menneen maailman rasitteista, kuten arvosanoista, pulpeteista, kokeista, perinteisistä luokkahuoneista, kirjoista, todistuksista, Kotro kirjoittaa, ja kertoo samalla nuoresta ylioppilaasta, jonka opintielle koulukokeilu aikanaan jätti tiedollisia katvealueita.

BBC: Hamas maksaa palkkoja yhä 30 000 ”virkamiehelle” – varastettua ruoka-apua annetaan vain terroristien tukijoille
Ennen sotaa Hamas hamstrasi tunneliverkostoihinsa noin 600 miljoonaa euroa käteistä. Rahat ovat peräisin gazalaisilta kerätyistä tullimaksuista ja veroista sekä Iranin islamistihallinnolta, Qatarilta ja egyptiläiseltä Muslimiveljeskunnalta.

PS-Nuoriso: Suomalaiset ulos ja mamut tilalle – tähän johtaa kuntien punavihervalta
Perussuomalainen Nuoriso on tuohtunut Mikkelin kaupungin päätöksestä häätää kaupungin rivitalojen asukkaat pois, jotta asuntoihin voidaan asuttaa läheiseen vastaanottokeskukseen saapuvia turvapaikanhakijoita.

Mikkeli häätää suomalaiset pois ja remontoi sitten tulijoille uudet tilat – Antikainen: ”Tässä hälyttävä esimerkki siitä, miksi kuntien kotoutumistuista pitää leikata”
Yle uutisoi 12.8.2025 Mikkelin kaupungin päätöksestä häätää suomalaisia vuokralaisia kodeistaan vastaanottokeskuksen tieltä. Rivitalot vuokraa jatkossa Luona Oy, jolla on vastaanottokeskus naapurissa. Asukkaat pitävät kaupungin ratkaisua epäoikeudenmukaisena. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pitää Mikkelin tapausta hälyttävänä esimerkkinä siitä, mitä on odotettavissa, ellei turvapaikkapolitiikan kiristyksistä pidetä kiinni ja kiristetä lisää.

Vasemmiston verkkomedia huolestui naispoliitikkojen häirinnästä – samaan aikaan vasemmiston puolueaktiivi lietsoo häirintää naispoliitikkoa kohtaan
Vasemmistoliiton aktiivien toimittama Vasen kaista -verkkomedia julkaisi eilen laajan kirjoituksen naispoliitikkoihin kohdistuvasta häirinnästä. Tänään valtiovarainministeri Riikka Purra on kertonut häneen kohdistuneesta häirintäaktivismista, jonka taustalla on muun muassa vasemmistoliiton kuntavaaliehdokas.

Demarit hamuavat lisää äänestäjiä: 600 000 maahanmuuttajaa asutettava Ruotsin halutuimmille alueille
Ruotsi on edelleen luokkayhteiskunta, jossa hyvinvoivat nettoveronmaksajat asuvat omakotitaloissaan vehreillä huvila-alueilla. Sosialidemokraattien mielestä tämä on kestävän kehityksen vastaista ja väestö pitäisi sekoittaa. Muutto veden ääreen äveriäälle alueelle olisi varmasti monen kolmen miljoonan vuokralaisen mieleen ja tämä demareiden kädenojennus muistettaisiin varmasti myös vaaleissa.

Purra: Suomessa edelleen kuvitellaan, että tunkemalla veronmaksajan rahaa joutavaan tai haitalliseen tuotetaan elinvoimaa ja kasvua – ”Siksi kai maa tähän jamaan on päätynytkin”
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra kommentoi somekanavillaan tapausta, jossa Mikkelin kaupunki ajaa vuokra-asukkaita pois kodeistaan, koska asunnot jatkossa vuokrataan turvapaikanhakijoille. Purra kuvaa Mikkelin toimintaa harhaiseksi.

Tyytymättömyys opetushallitukseen kasvaa – jo osa alan ammattilaisistakin näyttää vihreää valoa organisaation lakkauttamiselle
Valtiovarainministeriön ehdotus Opetushallituksen lakkauttamisesta on kansan keskuudessakin nähty aiheellisena säästötoimena hallinnon virtaviivaistamiseksi ja tehostamiseksi. Samalla Opetushallitus on kansalaiskeskusteluissa tunnistettu politisoituneena instituutiona, joka on vähitellen ajautunut kauas alkuperäisistä tavoitteistaan. Seurauksena on muun muassa oppimistuloksien heikkeneminen.

Sisäministeri Mari Rantanen: Yhteiskunnan tulee ensisijaisesti huolehtia omistaan – ”Siksi nolla turvapaikanhakijaa on hyvä tavoite”
Mikkelin kaupunki aikoo vuokrata rivitaloasuntoja vastaanottokeskuksen käyttöön, joten nykyisten vuokralaisten on etsittävä uudet kodit. Sisäministeri Mari Rantanen huomauttaa, että epäterveiden kannustimien vuoksi onkin syytä vetää valtion tuet minimiin, kiintiöpakolaiset nollaan ja lakkauttaa kuntien ja hyvinvointialueiden korvaukset kotoutumisesta.

Antikainen: Suomi ei saa toistaa Jordanian kohtaloa – haluaako Migri terroristeja kylään?
Eilen uutisoitiin, että Maahanmuuttovirasto on antanut uuden ohjeistuksen, jonka mukaan Gazasta tuleville turvapaikanhakijoille myönnetään turvapaikka automaattisesti tuoreen maatiedon perusteella. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan linjaus rikkoo sekä kansallista lakia että EU-oikeutta puhumattakaan linjauksen vastuuttomuudesta. Linjaus on uhka Suomen turvallisuudelle.