Artikkeli kuva

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA

Ruotsin mielestä ydinvoimaa tarvitaan – maan rajojen ulkopuolella

20.01.2022 |14:07

Ruotsin vähemmistöhallitus käänsi kelkkansa ja ydinvoima onkin nyt kestävä tapa tuottaa energiaa. Investoinnit ydinenergiaan olisi kaikesta huolimatta parasta tehdä Ruotsin ulkopuolelle, energiaministeri tuumaa.

Ruotsin hallitus oli aiemmin sillä kannalla, että ydinvoimaa ei pidä luokitella kestävän kehityksen mukaiseksi energiamuodoksi EU:n taksonomiassa. Päät ovat nyttemmin kääntyneet, ehkäpä sähkön järkyttävän hinnannousun myötä.

– Ydinvoima ei ole uusiutuvaa. Piste. Kestävälle kehitykselle sen sijaan ei ole tieteellistä määritelmää, muotoilee energiaministeri Khashayar Farmanbar SVT:n haastattelussa.

Suomeksi sanottuna politiikka on mahdollisen taitoa.

Ydinvoima korvamaan kivihiilienergiaa

Ministerin mielestä ydinvoimaa voi kyllä hyvin rakentaa muualle EU:n alueelle, jossa se voisi korvata likaisempia energian tuotantomuotoja, kivihiiltä ilmeisesti. Ruotsiin ydinenergiaa sen sijaan ei tarvita lisää, kiitos runsaan vesivoiman.

– Se voi olla tärkeä osa vihreätä siirtymää tietyissä maissa, Meidän pitää sen sijaa pitää huolta maassamme jo olevasta ydinvoimakapasiteetista.

 

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin

11.09.2025 |16:14
3.
Suomen uutiset logo

Yle julkaisee valejuttuja, lokaa valheillaan Purraa – tällaisilla perusteilla Yle kieltäytyy korjaamasta tympeitä virheitään

08.09.2025 |19:09
4.
Suomen uutiset logo

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista

10.09.2025 |13:06
5.
Suomen uutiset logo

Mistä väestönvaihdossa on oikeasti kyse – Ylen ja Ilta-Sanomien faktantarkistajilla faktat hukassa ja lähteet kateissa

08.09.2025 |10:29
8.
Suomen uutiset logo

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan

12.09.2025 |09:10

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää