Artikkeli kuva

lehtikuva Trond H. Trosdahl

Saamelaiskielten tukirahoista yli puolet pois

14.08.2013 |20:41

Kansanedustaja Maria Lohela (ps) on huolissaan valtiovarainministeriön talousarvioesityksen vaikutuksista saamelaiskielten elinvoimalle Suomessa. Yle Sápmi uutisoi maanantaina, että 8. elokuuta julkistetussa talousarvioesityksessä saamelaisten kulttuuri- ja kielipesille ehdotetaan annettavaksi 300 000 euroa, vaikka opetus- ja kulttuuriministeriö oli aikaisemmin esittänyt omassa budjettiehdotuksessaan yli kaksinkertaista lukua, 700 000 euroa.

– Esitys on räikeässä ristiriidassa Jyrki Kataisen hallituksen ohjelman kanssa, jonka tavoitteena on toteuttaa saamen kielen elvytysohjelman toimenpiteet ja turvata tähän tarvittavat resurssit. 9. elokuuta vietettyä kansainvälistä maailman alkuperäiskansojen päivää olisi voinut juhlistaa iloisemminkin uutisin, toteaa Lohela.

Lohelan mielestä juuri nyt on vakavan keskustelun paikka saamelaisten kielipesätoiminnan kehittämisestä, koska lopullinen saamelaisten kulttuuri- ja kielipesätoiminnalle annettava rahamäärä on tiedossa vasta hallituksen budjettiriihen jälkeen. Hänen mukaansa kielipesätoiminnan merkitys korostuu, koska saamelaiskielten tulevaisuus voidaan turvata nimenomaan siirtämällä kieli uudelle sukupolvelle.

PS VERKKOTOIMITUS


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Tampere lähettää 50 000 euroa Gazaan – Vigelius kritisoi pormestari Nurmisen päätöstä: ”Rahoille olisi tarvetta kotimaassakin”

15.12.2025 |17:30
9.
Suomen uutiset logo

Trump nostaa islamismin valokeilaan Ruotsissa

17.12.2025 |10:39
10.
Suomen uutiset logo

Keskisarja julisti sodan pakkoenglannille – Purra varoittaa puolueita lupailemasta rahaa sote-alueille

14.12.2025 |13:21

Uusimmat

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää