
Saksan demarijohtajat perääntyivät puheissaan: Jatkavat hallituksessa – kannatus sukeltaa
Saksan sosiaalidemokraatit (SPD) vahvistivat puoluekokouksessaan uudet puheenjohtajat. He ovat Norbert Walter-Borjans ja Saskia Esken. Uudet puheenjohtajat perääntyivät aiemmista puheistaan erota maan hallituksesta, jos heidän hallitusohjelmamuutoksensa kumotaan.
Tuore puheenjohtajakaksikko esittää hallituskumppaneilleen kristillisdemokraateille (CDU/CSU) uudeksi minimipalkaksi 12 euroa tunnissa. Tällä haavaa minimipalkka on hieman alle 9,2 euroa tunnilta. Puolue haluaa myös varoja infrastruktuurin parantamiseen ja ilmastonmuutoksen torjuntaan, vaikka se vaatisi velan ottoa.
Säästöjä SPD hakisi puolustusmenoista, vaikka ne ovat jo nyt alle Nato-sääntöjen. Kaksikon esityksestä uupuu kuitenkin selkeä ukaasi, mikä heidän puheissaan ilmeni ennen puheenjohtajaäänestystä. Puolue ei aio lähteä hallituksesta, vaikka esitykset torpattaisiin. CDU on kertonut, ettei hallitusohjelmaa avata.
Puoluekokousvaltuutetut äänestivät selkeästi hallitukseen jäämisen puolesta.
Kannatus vajoaa edelleen
Tuoreimman tutkimuslaitos Forsan kannatuskyselyssä SPD:n suosio on valahtanut jo 11 prosenttiin. Saman yhtiön aiemmasta kyselystä pudotusta on peräti kolme prosenttiyksikköä. Aiempi kysely on viikon takaa.
Muiden puolueiden kannatus pysytteli lähellä aiempia lukemia. Kannatustaan tässä kyselyssä paransivat CDU, AfD ja FDP. Jokaiselle mitattiin prosenttiyksikön parannus. Kannatusprosentit ovat 28, 14 ja 9. Vihreiden kannatus pysyi ennallaan 22 prosentissa ja vasemmistopuolue Linke pysytteli 8 prosentissa.
CDU:lla ja vihreiden yhteinen kannatus on 50 prosenttia.
HENRI MYLLYNIEMI
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Saksalaistutkija: monilla alkaa tulla mitta täyteen ilmastoaktivisteista

Maasta poistetut turvapaikanhakijat palaavat sitkeästi Saksaan

Saksan energiapolitiikan karut vaihtoehdot: Luovutaanko kunnianhimoisista tavoitteista vai otetaanko riski sähkön loppumisesta?
Viikon suosituimmat

Hallitus helpottaa liikkumista Suomessa: Ammattidiesel käyttöön, ajoneuvovero laskee jälleen
Hallitus päätti kehysriihessä tänään useista autoilun ja liikkumisen hintaa laskevista toimenpiteistä. Hallitus helpottaa liikkumista toteuttamalla raskaan liikenteen ammattidieselin, alentamalla matkakuluvähennyksen omavastuuta ja alentamalla ajoneuvoveroa.

Irakilaiskaksoset saivat valtiolta 426 000 euron koppikorvaukset – hallitus esittää korvauksille kattoa
Irakilaiskaksosten tapaus on nostanut esiin Suomessa maksettujen koppikorvausten korkean tason ja toimii esimerkkinä tilanteista, joihin hallitus pyrkii nyt puuttumaan asettamalla korvauksille enimmäisrajan.

Perussuomalaiset ja vasemmistoliitto ottivat eduskunnassa rajusti yhteen maahanmuutosta: ”Tänne ei haluta ihmisiä!”
Eduskunta keskusteli keskiviikkona kiivaasti maahanmuuton tiukennuksista. Perussuomalainen sisäministeri Mari Rantanen esitteli eduskunnalle kaksi uutta hallituksen esitystä, joista ensimmäisellä pyritään tehostamaan ulkomaalaisten karkotuksia ja toisella panemaan täytäntöön EU:n kiristyvää turvapaikkapolitiikkaa.

Käräjäoikeus hylkäsi Elokapinan mielenosoittajien niskoittelusyytteet – Antikainen: Oikeus antoi vaarallisen viestin – kannustaa sivuuttamaan poliisin käskyt
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen kritisoi Helsingin käräjäoikeuden eilen antamaa päätöstä, jossa se hylkäsi niskoittelusyytteet kahta Elokapinan mielenosoittajaa vastaan ja katsoi, ettei poliisilla ollut toimivaltaa määrätä Mannerheimintien ajokaistan sulkenutta mielenilmausta päättymään.

Sanna Marinin vasemmistohallitus ajoi Suomen talouden päin seinää – Vigelius: Nyt Lindtman ja Andersson ihmettelevät, miten hienosti menee niillä mailla, joille Suomi kippasi rahansa
Perussuomalaisten kansanedustaja Joakim Vigelius pitää suhteellisen absurdina, että samat vasemmistopoliitikot, jotka aiheuttivat Suomen velkaantumiskierteen ja olivat hyväksymässä sitä, että kaikesta tästä huolimatta kipataan tuhansia miljoonia euroja suomalaisten rahoja kehitysapuna maailmalle joka vuosi ja elvyttämään Etelä-Euroopan talouksia, arvostelevat nyt Suomen valtiontalouden hoitoa, velkaantumiskehitystä ja säästötoimien välttämättömyyttä.

Kolumni: Kaikki tietää
Viheliäisimpiä totuuksia ovat ne, jotka kaikki tietävät – mutta joista harva on valmis puhumaan omalla nimellään, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

SDP:n Tuppurainen jäi kiinni valehtelusta – Vigelius: ”Epärehellistä sumutusta’’
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen jäi torstaina kiinni valehtelusta koskien sote-järjestöjen valtion tuista säästämistä.

Jäikö kommunismin ruumiinavaus kesken? Uutuuskirja kertoo, mistä woke on lähtöisin
Perinteinen kommunismi voi olla heikossa hapessa, mutta punaisen aatteen jälkeläiset porskuttavat kaikissa läntisissä yhteiskunnissa. Kommunismin yhteydet nykyiseen woke-ideologiaan, antirasistiseen teollisuuteen ja ympäristöliikehdintään nousevat näkyville toimittaja, tietokirjailija Pekka Virkin tuoreessa tietokirjassa.

Päivän pointti: Veronmaksajien miljoonilla rahoitettu järjestöväki pauhaa ämyreihin: ”Lisää rahaa nyt nyt nyt!” – todellisuudentaju täysin hukassa

Turpeen energiakäytön jatko varmistui
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää











