
Jussi Halla-aho valittiin eduskunnan puhemieheksi
Eduskunta valitsi Jussi Halla-ahon puhemieheksi äänin 105.

KUVAKAAPPAUS/YLE
Puhemiehen vaalissa tänään eduskunnassa perussuomalaisten Jussi Halla-aho sai äänestyksessä 105 ääntä ja puhemiehen tehtävä jatkuu. Äänimäärä kasvoi viime vuodesta, mutta osa oppositiosta jatkaa protestointia. Halla-aho itse huomauttaa jakaneensa puheenvuoroja hallitus- ja oppositioryhmien välillä kyselytunneilla täysin samoilla periaatteilla kuin hänen edeltäjänsäkin.
Oppositioryhmistä ainakaan SDP:lle Jussi Halla-ahon meininki puhemiehenä ei täysin maistu. Demarien ryhmäpuheenjohtaja Tytti Tuppuraisen mukaan Halla-aho on muuttanut liiaksi puhemiesinstituutiota, eikä Halla-ahon viestintä omilla somekanavillaan – jossa demarit näkevät puoluepolitikointia – sekään käy demareille.
– Sosiaalisessa mediassa puhemies toistuvasti käyttää populistista kieltä ja suojelee oman puolueensa kansanedustajia, Tuppurainen sanoi tänään Ylen A-studiossa.
Perussuomalaisten Jani Mäkelä ei Tuppuraisen näkemystä allekirjoita.
– Tällä kaudella hyökkäys puhemiesinstituutiota kohtaan on ollut jatkuvaa. Opposition tietyt puolueet ja toimijat arvostelevat jatkuvasti puhemiestä julkisuudessa. En oikein ymmärrä, mitä tarkoitusta se palvelee, miten se parantaa eduskunnan arvovaltaa tai yhteistyömahdollisuuksia talon sisällä – mielestäni se vain huonontaa niitä, Mäkelä sanoi
Tuppurainen viittasi myös kansanedustaja Krista Kiuruun kohdistuneeseen katuväkivaltaan.
– SDP:n ryhmässä on ollut pettymystä siihen, että puhemieheltä kesti luvattoman kauan tuomita kansanedustajana kohdistunut väkivallanteko, Tuppurainen sanoi, johon Mäkelä muistutti, että Halla-aho kyllä tuomitsi tapauksen tuoreeltaan, mutta ei lähtenyt ottamaan asiaan kantaa sellaisilla tiedoilla, joita ei tuoreeltaan ollut käytössä.
Myös eduskunnasta jo vetäytynyt ex-pääministeri ja puhemiehenäkin toiminut Matti Vanhanen hämmentää soppaa ja on moittinut Halla-ahon puheenvuorojen jakamisia eduskuntasalissa puolueellisiksi katkaisemalla ”opposition ryöpytystä” antamalla väliin puheenvuoroja hallitukselle.
Mäkelän mukaan Vanhanen puhuu ”muunneltua totuutta”, kuten eduskuntakielellä asia ilmaistaisiin.
– Näin ei ole tapahtunut, mikä voidaan tarkistaa tilastollisestikin. Sen sijaan Vanhanen itse puhemiehenä ollessaan järjesti esityksiä, missä eduskunnan kyselytunnista tuli hallituksen kyselytunti, eikä huomioinut oppositiopuolueiden kokojärjestystä, eli sitä, että perussuomalaiset olivat kokoomusta suurempia, jolloin kokoomus sai enemmän kysymysvuoroja, joten Vanhanen on itse väärä henkilö puhumaan asiasta.
Tiedotustilaisuudessa eduskunnassa aiemmin tänään Halla-aho itse totesi, että hänen toimintansa puhemiestehtävässä noudattelee pitkälti vakiintuneita toimintatapoja ja että hän on ottanut huomioon toiminnassaan myös eduskuntaryhmien voimasuhteet.
– On puhuttu puheajan jakamisesta salissa. Olen ollut sen suhteen hyvin tarkkana. Olen jakanut puheenvuoroja hallitus- ja oppositioryhmien välillä etenkin kyselytunneilla samoilla periaatteilla kuin edeltäjäni, mukaan lukien Matti Vanhanen.
– Tosin sillä erotuksella, että olen huomioinut ryhmän suhteellisen koon puheajassa. Olen esimerkiksi antanut suurimmalle oppositiopuolueelle enemmän vastausaikaa kuin pienemmille oppositiopuolueille. Vanhanen antoi edellisellä kaudella varsin johdonmukaisesti enemmän aikaa toiseksi suurimmalle oppositioryhmälle (kokoomus) ja vähemmän kaikkein suurimmalle, Halla-aho vastasi Vanhasen kritiikkiin.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Eduskunta valitsi Jussi Halla-ahon puhemieheksi äänin 105.

Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho ottaa viestipalvelu X:ssä kantaa SDP:n kansanedustaja Kimmo Kiljusen suomenvenäläisten tilaisuudessa esittämiin ajatuksiin itärajan avaamisesta, tekeillä olevasta kiinteistökauppalainsäädännöstä sekä suomalaisen median asennoitumisesta Venäjään. Halla-ahon mielestä asiassa on Suomen kannalta oleellisempiakin aspekteja kuin valtamedian uutisoinnissa korostettu Kiljusen kritiikki iltapäivälehtiä kohtaan.

Puhemies Jussi Halla-aho naulasi keskiviikkona someen omat teesinsä syistä, jotka avittivat Donald Trumpin Yhdysvaltain 47. presidentiksi. Trump voitti vaalit siitä huolimatta, että liberaalit ja media nimittelivät Trumpia toistuvasti "pelleksi, huijariksi, fasistiksi, rikolliseksi, epäpäteväksi ja ties miksi”.

Mielenosoittajat töhrivät punaisella maalilla Eduskuntatalon pylväitä ja portaita keskiviikkoaamuna. Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho tuomitsee teon.

Samana päivänä kun maltilliset leikkaukset julkistettiin, Yle ilmoitti aloittavansa somalin- ja arabiankielisen uutispalvelun.


Viikon suosituimmat

Kun fyysisesti selvästi muita naisia vahvempi algerialainen nyrkkeilijä Imane Khelif voitti kultaa Pariisin olympialaisissa 2024 naisten sarjassa nousi esiin huoli naisten turvallisuudesta ja naisten urheilun reiluudesta. Nämä huolensa esittäjät leimattiin nopeasti transfobisiksi, tietämättömiksi tai jopa Kremlinin kätyreiksi.

Citroënin, Fiatin ja Chryslerin taustalla oleva autonvalmistaja Stellantis on ilmoittanut täyskäännöksestä sähköautoihin painottuneessa strategiassaan. Yhtiö tekee 22 miljardin euron alaskirjaukset, peruu useita sähköautomalleja ja lisää tuotantoa Yhdysvalloissa. Yhtiön tulevaisuutta ohjaa jatkossa kysyntä, eivät viranomaisten tai poliitikkojen määräykset.

Tuetun asumisen käyttäminen yksittäisen henkilön tulonhankintaan on kiellettyä ja törkeätä sekä asunnon todellista tarvitsijaa, että veronmaksajaa kohtaan. Nyt esille tulleet mahdolliset väärinkäytökset saattavat olla vain jäävuoren huippu. Ruotsissa tukipetokset ja hyvinvointiyhteiskunnan lypsäminen ovat jo järjestäytyneen rikollisuuden ydintä ja miljardibisnes.

Demarien Tytti Tuppuraisen tunteikas avautuminen maahanmuutosta ja ilmastotoimista liittyy Yhdysvaltain ulkoministerin Marco Rubion tuoreeseen puheeseen, jonka Tuppurainen tulkitsee eurooppalaisten arvojen vastaiseksi. Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra antaa kritiikkiä demarien linjalle. Järki-ihminen ei voi kannattaa SDP:n maahanmuuttopolitiikkaa, Purra kirjoittaa.

Tuoreessa kansalaisaloitteessa esitetään, että turve tulee poistaa päästökaupan piiristä ja luokitella se uusiutuvaksi energiaksi vuotuisen kasvun osalta, jotta sen käyttö edullisena energiamuotona sekä välttämättömänä raaka-aineena voidaan turvata - Itse olen edistänyt ja edistän tätä asiaa eduskunnassa kaikin mahdollisin keinoin, kansanedustaja Juha Mäenpää kommentoi aloitetta.

Perussuomalainen europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen on kuullut maailmalta ilouutisia somalikysymykseen: Somalian ja Saudi-Arabian tuore puolustussopimus vahvistaa Punaisenmeren alueen turvallisuutta ja vakautta. Tynkkynen korostaa, että sopimus romuttaa perusteet somalien turvapaikoille Euroopassa – kun Somalia ja Saudi-Arabia rakentavat turvallisuutta yhdessä, on somalien loogista suunnata kulttuurillisesti läheiseen naapurimaahan eikä arktiseen Suomeen.

SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppuraisen väite siitä, että vapaan maahanmuuton salliminen olisi eurooppalainen arvo, ei edusta eurooppalaista todellisuutta, eikä myös Euroopan nykyistä mielipideilmapiiriä, kirjoittaa perussuomalaisten eduskuntaryhmän EU- ja ulkopolitiikan asiantuntija Mikael Lith.

Tumbler Ridgen kouluampumisesta epäilty Jesse Van Rootselar syntyi miehenä, kävi läpi sukupuolenvaihtoprosessia ja identifioitui sen jälkeen naiseksi. Hän oli ollut poliisin kanssa tekemisissä vakavien mielenterveysongelmiensa vuoksi. Kanadan ampumistragediassa kuoli 9 ihmistä.

Suomen maatiloilla on tällä hetkellä vaikeuksia löytää työntekijöitä. Kotimaassa tekijöitä kyllä olisi tarjolla, mutta työnteon kannustinongelmat nousevat usein esteeksi työn tekemiselle. Samaan aikaan monissa paikoissa haikaillaan Suomeen lisää ulkomaista halpatyövoimaa.

Sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso on ilmoittanut tänään jättävänsä tehtävänsä. Hän jää sairauslomalle.