
Jussi Halla-aho valittiin eduskunnan puhemieheksi
Eduskunta valitsi Jussi Halla-ahon puhemieheksi äänin 105.

KUVAKAAPPAUS/YLE
Puhemiehen vaalissa tänään eduskunnassa perussuomalaisten Jussi Halla-aho sai äänestyksessä 105 ääntä ja puhemiehen tehtävä jatkuu. Äänimäärä kasvoi viime vuodesta, mutta osa oppositiosta jatkaa protestointia. Halla-aho itse huomauttaa jakaneensa puheenvuoroja hallitus- ja oppositioryhmien välillä kyselytunneilla täysin samoilla periaatteilla kuin hänen edeltäjänsäkin.
Oppositioryhmistä ainakaan SDP:lle Jussi Halla-ahon meininki puhemiehenä ei täysin maistu. Demarien ryhmäpuheenjohtaja Tytti Tuppuraisen mukaan Halla-aho on muuttanut liiaksi puhemiesinstituutiota, eikä Halla-ahon viestintä omilla somekanavillaan – jossa demarit näkevät puoluepolitikointia – sekään käy demareille.
– Sosiaalisessa mediassa puhemies toistuvasti käyttää populistista kieltä ja suojelee oman puolueensa kansanedustajia, Tuppurainen sanoi tänään Ylen A-studiossa.
Perussuomalaisten Jani Mäkelä ei Tuppuraisen näkemystä allekirjoita.
– Tällä kaudella hyökkäys puhemiesinstituutiota kohtaan on ollut jatkuvaa. Opposition tietyt puolueet ja toimijat arvostelevat jatkuvasti puhemiestä julkisuudessa. En oikein ymmärrä, mitä tarkoitusta se palvelee, miten se parantaa eduskunnan arvovaltaa tai yhteistyömahdollisuuksia talon sisällä – mielestäni se vain huonontaa niitä, Mäkelä sanoi
Tuppurainen viittasi myös kansanedustaja Krista Kiuruun kohdistuneeseen katuväkivaltaan.
– SDP:n ryhmässä on ollut pettymystä siihen, että puhemieheltä kesti luvattoman kauan tuomita kansanedustajana kohdistunut väkivallanteko, Tuppurainen sanoi, johon Mäkelä muistutti, että Halla-aho kyllä tuomitsi tapauksen tuoreeltaan, mutta ei lähtenyt ottamaan asiaan kantaa sellaisilla tiedoilla, joita ei tuoreeltaan ollut käytössä.
Myös eduskunnasta jo vetäytynyt ex-pääministeri ja puhemiehenäkin toiminut Matti Vanhanen hämmentää soppaa ja on moittinut Halla-ahon puheenvuorojen jakamisia eduskuntasalissa puolueellisiksi katkaisemalla ”opposition ryöpytystä” antamalla väliin puheenvuoroja hallitukselle.
Mäkelän mukaan Vanhanen puhuu ”muunneltua totuutta”, kuten eduskuntakielellä asia ilmaistaisiin.
– Näin ei ole tapahtunut, mikä voidaan tarkistaa tilastollisestikin. Sen sijaan Vanhanen itse puhemiehenä ollessaan järjesti esityksiä, missä eduskunnan kyselytunnista tuli hallituksen kyselytunti, eikä huomioinut oppositiopuolueiden kokojärjestystä, eli sitä, että perussuomalaiset olivat kokoomusta suurempia, jolloin kokoomus sai enemmän kysymysvuoroja, joten Vanhanen on itse väärä henkilö puhumaan asiasta.
Tiedotustilaisuudessa eduskunnassa aiemmin tänään Halla-aho itse totesi, että hänen toimintansa puhemiestehtävässä noudattelee pitkälti vakiintuneita toimintatapoja ja että hän on ottanut huomioon toiminnassaan myös eduskuntaryhmien voimasuhteet.
– On puhuttu puheajan jakamisesta salissa. Olen ollut sen suhteen hyvin tarkkana. Olen jakanut puheenvuoroja hallitus- ja oppositioryhmien välillä etenkin kyselytunneilla samoilla periaatteilla kuin edeltäjäni, mukaan lukien Matti Vanhanen.
– Tosin sillä erotuksella, että olen huomioinut ryhmän suhteellisen koon puheajassa. Olen esimerkiksi antanut suurimmalle oppositiopuolueelle enemmän vastausaikaa kuin pienemmille oppositiopuolueille. Vanhanen antoi edellisellä kaudella varsin johdonmukaisesti enemmän aikaa toiseksi suurimmalle oppositioryhmälle (kokoomus) ja vähemmän kaikkein suurimmalle, Halla-aho vastasi Vanhasen kritiikkiin.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Eduskunta valitsi Jussi Halla-ahon puhemieheksi äänin 105.

Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho ottaa viestipalvelu X:ssä kantaa SDP:n kansanedustaja Kimmo Kiljusen suomenvenäläisten tilaisuudessa esittämiin ajatuksiin itärajan avaamisesta, tekeillä olevasta kiinteistökauppalainsäädännöstä sekä suomalaisen median asennoitumisesta Venäjään. Halla-ahon mielestä asiassa on Suomen kannalta oleellisempiakin aspekteja kuin valtamedian uutisoinnissa korostettu Kiljusen kritiikki iltapäivälehtiä kohtaan.

Puhemies Jussi Halla-aho naulasi keskiviikkona someen omat teesinsä syistä, jotka avittivat Donald Trumpin Yhdysvaltain 47. presidentiksi. Trump voitti vaalit siitä huolimatta, että liberaalit ja media nimittelivät Trumpia toistuvasti "pelleksi, huijariksi, fasistiksi, rikolliseksi, epäpäteväksi ja ties miksi”.

Mielenosoittajat töhrivät punaisella maalilla Eduskuntatalon pylväitä ja portaita keskiviikkoaamuna. Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho tuomitsee teon.

Samana päivänä kun maltilliset leikkaukset julkistettiin, Yle ilmoitti aloittavansa somalin- ja arabiankielisen uutispalvelun.


Viikon suosituimmat

Työttömyys kurittaa erityisesti suurimpien kaupunkien taloutta. Työttömyyden kasvun taustalla on pitkälti maahanmuutto, sillä liki puolet työttömyyden kasvusta johtuu maahanmuutosta.

Cambridgen yliopiston plagiointikohun keskiössä viime viikkoina ollut 41-vuotias professori Jason Arday on kuollut. Arday löytyi elottomana Etelä-Lontoosta perjantaina iltapäivällä.

EU:n kaksi naispääministeriä, Italian kansalliskonservatiivi Giorgia Meloni ja Tanskan sosiaalidemokraatti Mette Frederiksen, julkaisivat maanantaina yhteisen kannanoton hallitsematonta maahanmuuttoa vastaan. Kannanotto ylittää perinteisen oikeisto–vasemmisto-jaon. Suomessa SDP:n varapuheenjohtaja ilmoitti olevansa postaukseen pettynyt.

Jason Ardayn skandaali laajenee. Huomio on siirtymässä entisestä professorista koko Cambridgen yliopiston hallintoon ja myös muihin yliopistoihin. Cambridge tiesi jo vuonna 2023 Ardayn tutkimukseen kohdistuneista vakavista epäilyistä, mutta antoi hänelle silti täyden tukensa. Nyt Cambridgen omat professorit vaativat selvitystä siitä, miten Arday palkattiin, miksi hänestä rakennettiin kansainvälinen DEI-symboli, ja miten yliopisto käsitteli varoituksia hänen tutkimuksensa laadusta ja rehellisyydestä.

Vihreiden kansanedustaja Inka Hopsu on vaatinut näkyvästi avoimuutta politiikan rahoitukseen. Hopsun puolison vastaperustetun yhtiön 290 000 euron sopimus Länsi-Uudenmaan hyvinvointialueen kanssa syntyi ilman kilpailutusta eikä näkynyt missään julkisessa vaikuttamisrekisterissä. Torstaina hyvinvointialue perui koko hankinnan.

Kanadalaisen professori Gad Saadin uusi kirja kuvaa harkitsemattoman empatian tappavia vaikutuksia. Saadin mukaan koko länsimainen sivilisaatio uhkaa tuhoutua, ellei velvollisuudeksi muuttunutta myötätuntoa karaista järjenkäytöllä.

Kalevi Sorsa -säätiö moittii tuoreessa raportissaan, etteivät suomalaiset ennustelaitokset osaa ennakoida talouskasvua. Eli väitteen esittää sosiaalidemokraattinen ajatuspaja, jolla ei ole itsellään yhtäkään testattua ennustetta.

Äskettäin Jason Ardayn tapaus nosti tapetille kysymyksen tiedemaailman kyvystä tunnistaa omat harhansa. Britanniassa samaa keskustelua käydään koko tiedepolittiikan laajuudeltauseissa eturivin medioissa. Suomen Akatemiaa muistuttava Britannian julkinen tiederahoituselin myönsi äskettäin lähes miljoona puntaa homopornon kulttuurihistorian tutkimiseen samalla kun Jodrell Bankin kuuluisalta radioteleskooppiverkolta leikattiin rahoitusta.

Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman sai Jyväskylässä pitämänsä puheen jälkeen runsaasti tukea muun muassa järjestörahoituksen perkaamiselle. Paikallaolijat kannustivat häntä pitämään kiinni linjastaan, vaikka järjestöleikkaukset eivät maistu kaikille hallituskumppaneille.

Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew korostaa lapsilla ja vanhemmilla olevan perustuslaillinen oikeus vakaumukseen, uskoon ja mielipiteisiin - myös silloin, kun ne koskevat perinteisiä sukupuoli- ja seksuaalisuuskäsityksiä. Garedew on lisännyt omille internetsivuilleen vanhemmille tarkoitetut lomakepohjat, joilla äidit ja isät voivat kieltää lapsensa osallistumisen sateenkaari-ideologiseen opetukseen ja ohjelmaan koulussa tai varhaiskasvatuksessa.

Lue lisää

Lue lisää

Lue lisää