
Sdp:n Al-Taee jäi taas kiinni – Iltalehden selvityksen mukaan hän on vähintäänkin kaunistellut ansioluetteloaan
Sdp:n kansanedustaja Hussein al-Taee nousi somekohun keskiöön hieman ennen eduskuntavaaleja, kun Husseinleaks-niminen sivusto paljasti hänen julkaisseen aiemmin homo-, juutalais- ja sunnivastaisia kommentteja sosiaalisessa mediassa. Muun muassa Suomen Uutisille Al-Taee kuitenkin väitti, etteivät kaikki julkaistut kohukirjoitukset ole aitoja. Nyt Iltalehden tekemässä selvityksessä kävi ilmi, että Al-Taee on ilmoittanut vääriä tietoja myös koulutukseensa liittyen.
Iltalehden mukaan Al-Taee väitti suorittaneensa kaksi yliopistotutkintoa Puolassa.
Eduskuntasivuilleen linkitetyssä LinkedIn-profiilissaan al-Taee kertoi suorittaneensa myös alemman korkeakoulututkinnon Suomessa ja Britanniassa. Lisäksi al-Taee kertoi, että hänellä on loppututkinto kansainvälisistä suhteista ja diplomatiasta.
Iltalehden selvityksen perusteella tämä ei pidä paikkaansa. Al-Taee on vähintäänkin kaunistellut ansioluetteloaan.
Ei tutkintotodistusta Lincolnista
LinkedIn-profiilinsa mukaan al-Taee on opiskellut Lincolnissa kansainvälisiä suhteita ja diplomatiaa ja saanut tästä tutkintotodistuksen.
Iltalehti selvitti asiaa, ja oppilaitoksen virallisen vastauksen mukaan al-Taee opiskeli Lincolnissa syyskuusta 2008 kesäkuuhun 2010 kansainvälistä johtamista. Sen sijaan kansainvälisiä suhteita ja diplomatiaa koskevasta tutkintotodistuksesta ei löydy Lincolnin järjestelmistä mitään tietoa.
Vain yksi tutkinto Varsovasta
LinkedIn-profiilissaan al-Taee kertoi suorittaneensa kaksi ylempää korkeakoulututkintoa Varsovan yliopistossa: johtamisessa sekä kansainvälisissä suhteissa ja Amerikan tutkimuksessa.
Iltalehti selvitti asiaa Varsovan yliopiston edustajien kanssa. Yliopiston virallisen vastauksen mukaan al-Taee on suorittanut Varsovassa vain yhden loppututkinnon kansainvälisen liiketalouden ohjelmassa heinäkuussa 2016. Amerikan tutkimuksen koulutusohjelman hän jätti kesken.
Iltalehden mukaan Al-Taeen LinkedIn-profiiliin pääsi eduskuntavaalien jälkeen al-Taeen eduskuntasivuilta. Linkki poistui eduskuntasivuilta pian sen jälkeen, kun Iltalehti alkoi selvittää al-Taeen koulutukseen liittyviä asioita.
Iltalehti tavoitti Al-Taeen maanantaina 22. heinäkuuta, kun tämän sairausloma päättyi.
Al-Taee kuittaa väärät tiedot ”epätarkkuuksina”
Al-Taee valittelee, että hän ei ole ollut aktiivinen Linkedinissä, ”joten profiilini tiedot olivat vajavaiset ja joltakin osin epätarkat”.
Eduskuntasivuilta kadonnutta linkkiä hän kommentoi toteamalla, ettei hän itse vastaa sivun päivityksestä, eikä siksi osaa vastata.
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ulkomaalaistaustainen SDP:n kuntavaaliehdokas huijasi Kelalta yli 5 000 euron edestä tukia, tuomittiin petoksesta – valittu aiemmin vuoden positiivisimmaksi tamperelaiseksi
Viikon suosituimmat

AfD voitti Saksassa Saksi-Anhaltin osavaltiovaalit mutta jäi ovensuukyselyn mukaan paikan tai kahden päähän ehdottomasta enemmistöstä

Maahanmuuttoteollisuus on ollut hyvää bisnestä: Vastaanottokeskusfirma jakoi miljoonaosinkoja omistajilleen
Vastaanottokeskuksia ylläpitävät yksityiset yritykset ovat raportoineet hyvistä taoloudellisista tuloksista viimevuosiin asti. Satojen miljoonien liikevaihtoa pyörittävät firmat toimivat pääosin veronmaksajien rahoilla. Yrittäjien hunajapurkki on nyt sulkeutumassa, sillä hallitus on suitsinut turvapaikkaturismia ja maahanmuuttajien oma vastuu kotoutumisestaan korostuu.

Woke ei kannata: Nike toisti edeltäjiensä virheet – yhtiö menetti 220 miljardia arvostaan
Urheilujätti Nike tippuu indeksistä osakekurssin sukellettua lähes 80 prosenttia vuoden 2021 huipusta. Epäonnistunut vasemmistohenkinen markkinointi on kiihdyttänyt yhtiön alamäkeä.

Veronmaksajat ovat rahoittaneet muslimiyhteisöjä miljoonilla – yksi islamilainen järjestö meni ulosottoon lähes puolen miljoonan avustusten jälkeen
Opetus- ja kulttuuriministeriö tukee vuosittain islamilaisia yhdyskuntia yleisavustuksilla, ja muslimijärjestöt saavat rahaa myös STEA:n kautta. Osa tuesta on päätynyt ulosottoon. Yhteisöjen ulkomainen rahoitus jää suurelta osin pimentoon.

Tuore tutkimus: Vasemmisto on liikkunut 11-kertaisesti enemmän vasemmalle kuin oikeisto oikealle
Yhdysvaltain poliittisen polarisaation on usein liberaalissa mediassa selitetty johtuvan ennen kaikkea oikeiston radikalisoitumisesta. Nyt tuore vertaisarvioitu tutkimus haastaa tämän yleisen käsityksen. Yli 35 000 vastaajan pitkittäistutkimuksessa selvisi, että vuosina 1988–2024 vasemmistolaiset liikkuivat 11-kertaisesti enemmän vasemmalle kuin mitä oikeistolaiset oikealle.

Tutkimus: Norjassa lapsiperheet välttelevät maahanmuuttajavaltaisia asuinalueita – varsinkin tyttölasten vanhemmat
Norjalaistutkimuksen mukaan lapsiperheet yrittävät välttää niitä Oslon asuinalueita, joilla asuu paljon ei-länsimaisia maahanmuuttajia. Erityisen tarkkoja asuinympäristöstään ovat sellaiset vanhemmat, joilla on tyttöjä.

Mielenosoittajat kahlasivat mereen vastustamaan laittomasti maahan tulevien saapumista Britannian Portsmouthiin: ”Nyt riittää!”
Ranskan rannikkovartiosto seurasi Normandiasta lähtenyttä kumivenettä kymmenen tunnin ajan puuttumatta sen matkaan. Poikkeuksellisen pitkän ylityksen jälkeen Britannian viranomaiset toivat Portsmouthiin 140 laittomasti maahan tullutta henkilöä.

Britannian sisäministeriön entinen virkamies: Vain yksi sadasta turvapaikkahakemuksesta on aito
Sadoilla irakilaisilla turvapaikanhakijoilla on ollut suhde samaan pääministerin tyttäreen. Monikuluiset bangladeshilaiset kertovat puolestaan kuuluneensa saman puolueen ylimpään johtoon. Turvapaikkajärjestelmä on siten ”valtava petos”, sanoo entinen Britannian sisäministeriön virkamies The Timesin julkaisemassa haastattelussa.

Vaihtoehtopuolueen suurmenestys Saksi-Anhaltin vaaleissa aiheutti Saksassa poliittisen maanjäristyksen
Saksalainen politiikka järisee Vaihtoehto Saksalle -puolue AfD:n voitettua Saksi-Anhaltin vaalit. Osavaltion tähänastinen valtapuolue ja koko Saksaa hallitseva Kristillisdemokraattinen Unioni CDU kärsi historiallisen tappion. Maahanmuutto, rajavalvonta, talous ja energiapolitiikka sekä koulutus nousivat tärkeimmiksi äänestyskriteereiksi. Erityisen innokkaasti AfD:lle antoivat ääniään nuoret ja ensikertalaiset.

Polttoaineiden hinnat kuohuttavat – PS:n Vigelius ja SDP:n Lindén sanasodassa
Viime viikkoina polttoaineiden hinnat ovat nousseet poikkeuksellisen korkealle. Tilastokeskuksen mukaan esimerkiksi eniten tankattu bensiini 95 maksoi elokuussa keskimäärin 2,1 euroa litralta ja dieselin keskihinta oli elokuussa peräti 2,3 euroa litralta.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää













