

Matti Matikainen
Sisäministeri Mari Rantanen peräänkuulutti vappupuheessaan rotia ja järjestystä – kansalaisilla on oikeus odottaa poliiseilta ja turvallisuusviranomaisilta nuhteetonta käytöstä
Olemme juuri käyneet vaikean kehysriihen, jonka päätökset vaikuttavat meihin kaikkiin. Tämä hallitus teki jo hallitusneuvotteluissa 6 miljardin sopeutuksen ja nyt vielä 3 miljardia siihen päälle. Se on valtava urakka. Onko tämä helppoa? Ei ole. Kukaan hallitus ei mielellään tee tällaisia päätöksiä, mutta vastuuntunteva ja Suomesta välittävä hallitus tekee, painotti sisäministeri Mari Rantanen vappupuheessaan Snellmanin aukiolla Helsingissä. Suomen Uutiset julkaiseee Rantasen puheen kokonaisuudessaan.
Voin vakuuttaa teille, että olisin itsekin mieluummin hallituksessa, jolla olisi rahaa. Omallakin hallinnonalallani olisi rahan tarvetta, mutta me osallistumme talkoisiin myös.
Kun oppositio huutaa toistuvasti, että väärin sopeutettu ja väärin leikattu, kannattaa kuunnella mitä HE tekisivät. Millä tavoin HE saisivat kasaan samanlaisen summan? On hyvä huomata, että toistaiseksi sellaista vaihtoehtoa ei ole esitetty mistään puolueesta. On vain tyhjinä kolisevia tynnyreitä. Hyvät kuulijat, vaatikaa heidän vaihtoehtojaan, älkää tyytykö helppoihin heittoihin.
On selvää, että seuraavat vuodet tulevat olemaan laihoja. Vaikeilla päätöksillä pyrimme siihen, että Suomessa on jatkossakin mahdollisuus huolehtia heikoimmista, siis niistä, jotka eivät voi työllä huolehtia toimeentulostaan iän, vammaisuuden tai sairauden vuoksi. Siksi maassamme on niiden tehtävä työtä, jotka ovat työikäisiä ja työkykyisiä. Me tarvitsemme Suomeen enemmän työtä, yrittäjyyttä ja kasvua.
Turvallisuusympäristömme on muuttunut, jos ei pysyvästi niin ainakin pitkäaikaisesti. Eurooppa elää nyt erittäin ennakoimatonta ja vaarallistakin aikaa. Venäjän brutaali hyökkäyssota Ukrainaan on jatkunut jo yli 2 vuotta ja Venäjän asenteet myös muita naapureitaan kohtaan on entisestään koventunut. Meillä tämä on näkynyt itärajallamme viime syksystä lähtien. Kuten jo tiedettyä, olemme nyt sulkeneet rajanylityspisteet toistaiseksi. Ja teemme uutta lainsäädäntöä parhaillaan vastataksemme myös vaikeutuvaan tilanteeseen. Tämä on haastava harjoitus, kuten jo alussa olemme todenneet, mutta työ etenee koko ajan.
Perussuomalaiset on erittäin tyytyväisiä siihen, että hallitusohjelmassa on turvallisuus keskiössä. Teema on läpi leikkaava niin viranomaisten toimivaltuuksissa kuin vaikkapa maahanmuutossa. Viime viikolla eduskunnan lähetekeskustelussa oli 5 ensimmäistä maahanmuuttoon liittyvää hallituksen esitystä. Nämä esitykset ovat ensimmäinen osa hallituksen esityksistä joilla tiukennetaan suomalaista maahanmuuttopolitiikkaa. Esimerkkinä todettakoon vaikka kansalaisuuslain muuttaminen siten, että asumisaika nostetaan 8 vuoteen tai mahdollisuus jatkossa peruuttaa kansainvälistä suojelua saavan asema kansallisen turvallisuuden tai törkeiden rikosten perusteella. Ja ystävät, lisää on luvassa.
Viime päivinä on ollut havaittavissa sosiaalisessa ja perinteisessä mediassa, ettei perussuomalaisilla olisi enää oikeutta puhua sisäisestä turvallisuudesta. Kyllä on. Ja me puhumme.
Linjamme ei ole muuttunut mihinkään. Meidän mielestämme nuorisorikollisuudesta, katujengeistä, järjestäytyneestä rikollisuudesta, väkivallasta, huumeista ja koulujen turvallisuudesta on syytä olla edelleen huolissaan ja tehdä kaikki toimet, joilla turvallisuus lisääntyy. Tätä ei muuta mikään. Eikä yksittäisen perussuomalaisen kansanedustajan ääliömäinen toiminta ole hävittänyt näitä ongelmia yhtään mihinkään.
Yksi kotoa saamistani opetuksista on, että elä niin kuin opetat muita. Se nostaa sisäisen turvallisuuden kysymyksissä kynnyksen vielä korkeammalle eritoten kansallisissa luottamustehtävissä toimivissa perussuomalaisissa. Ja totean tähän senkin, että niin minulla ministerinä kun kansalaisillakin on oikeus odottaa kaikkien poliisin ja muiden turvallisuusviranomaisen osalta moitteetonta nuhteettomuutta ja käyttäytymistä aivan kuten lakikin vaatii.
Kuten olen monesti aiemminkin sanonut, me haluamme palauttaa maahan rotia ja järjestystä – ja näin se on edelleenkin.
9.6 käytävät EU-vaalit ovat liioittelematta tärkeimmät sukupolveen. Suomalaisilla ja muilla eurooppalaisilla on aito mahdollisuus purkaa vasemmistoliberaalien ja sosialistien valta-akseli, jonka harjoittama politiikka on vahingoittanut maanosaamme.
Jos ei aiemmin ole ollut selvää, on suomalainen turvapaikkapolitiikka EU:n käsissä. Eli me toimeenpanemme EU-lainsäädäntöä mitä tulee turvapaikkalainsäädäntöön. EU-lainsäädäntö on myös rajojemme lakien taustalla ja samoin EU vaikuttaa lainvalvontaviranomaistemme tehtäviin.
Siispä. Se, millaisia lakeja turvapaikkojen osalta säädetään, tulee EU:sta. Se, millä tavalla rajojamme turvataan, tulee EU:sta.
Hallituksen EU-tavoitteissa on monia tärkeitä kirjauksia. Me ajamme mm. sitä, että vihamielisen toimijan työkalu välineellistetyn maahantulon käyttämiseksi voidaan ottaa pois, ja me haluamme edistää toimia, joilla turvapaikanhaku ja suojelun antaminen voidaan tehdä turvallisissa kolmansissa maissa. Nämä tavoitteet voivat varmuudella edetä vain, jos valta vaihtuu.
Edellä kerrottu alleviivaa vaalien tärkeyttä. Jos me haluamme muutosta, on oikea tapa antaa kyytiä vanhalle vallalle ja muuttaa Eurooppa Euroopaksi takaisin. Tämä vaatii sitä, että te hyvät ystävät, kiinnostutte vaaleista ja äänestätte rotia ja järjestystä myös Eurooppaan. Sillä aivan kuten perussuomalaisten EU-vaaliohjelma toteaa: päätetään itse.
Ja lopuksi, hauskaa vappua, nautitaan tästä keväisestä juhlasta!
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- sopeutustoimet vappupuhe EU-vaalit Maahanmuuttopolitiikka Hallitusohjelma Sisäinen turvallisuus Mari Rantanen Poliisi Rikollisuus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


”Takanani on Suomen Pankki, jossa ennen päätettiin rahapolitiikasta – ei päätetä enää. Edessäni Säätytalo, jossa ennen päätettiin laeista – ei päätetä enää. Vieressäni metsäteollisuuden rakennus ..”

Perussuomalaisten eduskuntaryhmä erotti kansanedustaja Timo Vornasen ryhmästä

Vasemmisto marssi vappuna punalippujen alla vaatien vallankumousta – kulkueesta kuului juutalaisvastaista huutoa ja vaatimuksia Israelin valtion hävittämisestä
Viikon suosituimmat

Hallitusta rasismista kouluttaneet paljastuivat itse rasisteiksi – Rostila: THL levittää syrjivää pseudotiedettä valkoisten etuoikeuksista
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila syyttää hallitukselle rasismikoulutuksen järjestänyttä Terveyden ja hyvinvoinnin laitosta itse rasistiseksi, THL:n omat verkkosivut nimittäin pursuavat pseudotieteellisen, valkoihoisia syrjivän "valkoisuustutkimuksen" oppeja.

Some ärähti THL:n huuruisesta sekoilusta – terveysviranomainen höpöttelee suomalaisuusmyytistä, väittää kotoutumista ”pakkoassimilaatioksi” – THL:n sivusto pursuilee kovan linjan woketusta
Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL) on julkaissut verkkosivuillaan laajan identiteettipoliittisen sanaston, jossa esiintyy mm. termit "valkoinen etuoikeus", "antirasistinen pedagogiikka" ja "suomalaisuusmyytti". Woke-henkinen sanasto herättää hämmennystä, sillä se kyseenalaistaa suomalaisen kansallisuuskäsityksen "myyttinä". Jopa maahanmuuttajien kotouttamista tarkastellaan ongelmallisena "pakkoassimilaationa". Sosiaalisessa mediassa monet keskustelijat ihmettelevät, miten tällainen ideologinen terminologia liittyy ylipäätään kansanterveyteen. Tämä ei ole ensimmäinen kerta, kun THL:n nähdään wokettavan. Jo vuosien ajan THL on leikannut tieteellisestä asiantuntijatyöstään pitämällä kiinni poliittisesta aktivismista.

Expressen: Muslimiyhteisöt haluavat segregaatiota
Expressenin kolumnisti Sofie Löwenmark seurasi muslimiyhteisöjen verkostoitumista Ruotsissa. Hän kirjoittaa, että samaan aikaan, kun poliittisessa keskustelussa korostetaan integraatiota, vahvistuu rinnakkaisyhteiskunta muslimiyhteisöjen tiiviiden verkostojen voimalla. Eikä se ole hänen mukaansa sattumaa.

Tutkimus: Oikeistolaiset osoittavat enemmän empatiaa vasemmistolaisia kohtaan kuin vasemmistolaiset oikeistolaisia kohtaan – epäsymmetriaa selittävät ankarat moraaliset tulkinnat
Polarisaatio ei enää tarkoita vain poliittisten näkemysten nurkkakuntaistumista. Vastakkainasettelu on entistä juurtuneempaa jo henkiselle tasolle – kyvyttömyyteen kokea empatiaa vastakkaisen poliittisen laidan edustajia kohtaan. Tieteelliset tutkimukset osoittavat, että poliittisten ryhmien edustajien keskuudessa empatia on valikoivaa. Vielä hämmästyttävämpi löydös on se, että tämä empatian puolueellisuus on epäsymmetristä oikeistolaisten ja vasemmistolaisten keskuudessa. Oikeistolaiset osoittivat enemmän empatiaa vasemmistolaisia kohtaan kuin vasemmistolaiset oikeistolaisia kohtaan. Tutkimuksen mukaan oikeistolaisilla on siis suotuisammat mielipiteet vasemmistolaisista kuin vasemmistolaisilla oikeistolaisista.

Antikainen: Rikollisjoukko ei määrää Suomen puolustuksesta – ”Töhrykampanja ei muuta Suomen turvallisuuspolitiikkaa”
Puolustusministeriön rakennuksen julkisivu töhrittiin vaaleanpunaisella maalilla lauantain vastaisena yönä. Poliisi tutkii asiaa rikosnimikkeellä törkeä vahingonteko. Rikoksen tekijäksi on ilmoittautunut palestiinalaisia tukeva Palestine Action -järjestö, joka uhkaa “eskaloida toimintaansa”, ellei Suomi katkaise suhteitaan Israeliin ja peru asekauppoja.

Thunbergin purjehdusseurueen taustat: Yksi osallistui Hizbollahin johtajan hautajaisiin, vasemmistomeppi syytti Hamasin kidnappaaman vauvan kuolemasta Israelia
Greta Thunbergin purjehdusreissulle osallistuneen aktivistiseurueen jäsenet ovat oman kertomansa mukaan valmiita vain rauhanomaiseen ja väkivallattomaan vastarintaan. Yksi Gretan purjehduskavereista on kuitenkin osallistunut terroristijärjestö Hizbollahin johtajan Hassan Nasrallahin hautajaisiin. Matkalle osallistunut ranskalainen vasemmistomeppi puolestaan väitti Hamasin kaappaaman vauvan, 4-vuotiaan lapsen sekä heidän äitinsä kuolleen Israelin miehityksen ja kolonisaation seurauksena.

Ari Koponen raivostui liikemiehen koulutusbisnekselle: ”Vesterbacka sumuttaa aasialaisia opiskelijoita ja hyväksikäyttää suomalaista koulutusjärjestelmää”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja sivistysvaliokunnan varapuheenjohtaja Ari Koponen raivostui uutisesta, joka koskee Peter Vesterbackan johdolla tapahtuvaa ulkomaalaisten opiskelijoiden maksullista rekrytointia suomalaisiin lukioihin.

Woken jo hiipuessa Väestöliitto lanseeraa kampanjan, joka syyttää DEI:stä irtisanoutuvia yrityksiä tasa-arvon takinkääntäjiksi
Vaikka muualla länsimaissa puhutaan DEIn olevan mennyttä tai vähintään uudelleenmäärittelyn tarpeessa, Väestöliitto asettuu siilipuolustukseen DEIn puolesta ja syyttää globaaleja jättejä takinkääntäjiksi. Kampanja leimaa DEI-toimintojen karsimisen yksioikoisesti tasa-arvon vastaiseksi. Se sivuuttaa DEI:n ristiriitaisuudet ja perustellun kritiikin. Kampanja ei näytä pyrkivän rakentavaan keskusteluun haastavasta aiheesta. Vielä enemmän suomalaiset saattavat ihmetellä, kuuluuko polarisoiva DEI-aktivismi juuri Väestöliiton ydintehtäviin.

Wille Rydman: Mies-päätteisten sanojen kieltäminen ei tee maailmasta rahtustakaan tasa-arvoisempaa – ”Ole mies, älä henkilö”
Perussuomalainen elinkeinoministeri Wille Rydman pitää blogissaan EU:n vaatimusta sukupuolettomista ammattinimikkeistä järjettömänä. Mies-päätteisten sanojen kieltäminen ei tee Rydmanin mielestä maailmasta rahtustakaan tasa-arvoisempaa, mutta suomen kielestä tällainen sensurointiyritys tekee köyhemmän, historiattomamman ja vähemmän ilmaisuvoimaisen.

Mikko Polvinen: Maahanmuuton kriittinen piste ylittyy Euroopassa – ”Oman maan kansalaiset muuttavat kodeistaan paremman ja turvallisemman elämän perässä”
Perussuomalaisten kansanedustaja Mikko Polvinen uskoo, että tulevaisuudessa eri Euroopan maat tekevät kahdenkeskisiä sopimuksia rajattomista alueistaan ja vapaasta liikkuvuudesta. Tämä tulee johtamaan siihen, että maahanmuutossa epäonnistuneet valtiot joutuvat alistumaan rajatarkastuksiin naapurien suojellessa itseään.
Uusimmat

Poliittinen väkivalta Saksassa yltyy

Expressen: Muslimiyhteisöt haluavat segregaatiota
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää