Sisäministeri Mykkänen käänsi takkia: kaksoiskansalaisten pääsyä sotilasvirkoihin rajoittava laki tulee eduskunnan käsittelyyn

29.11.2018 |17:02

Hallitus ajautui syyskuussa kiistan kaksoiskansalaisuuslaissa. Sisäministeri Kai Mykkänen (kok) ilmoitti silloin, ettei hän lähdekään viemään eduskuntaan yhdessä puolustusministeri Jussi Niinistön (sin) kanssa yhdessä kaksoiskansalaisia koskevaa lakihanketta. Nyt Mykkänen on muuttanut mielensä, Yle Uutiset kertoo.


Ylen uutisen mukaan hallitus on päättänyt lähettää eduskunnan käsiteltäväksi lakiesityksen, joka rajoittaa kaksoiskansalaisten pääsyä Puolustusvoimien ja Rajavartiolaitoksen sotilasvirkoihin.

Puolustusministeriön tiedotteen mukaan sotilasvirkaan voitaisiin tulevaisuudessa nimittää ainoastaan sellainen henkilö, jolla ei ole “sellaista toisen valtion kansalaisuutta tai muuta ulkomaansidonnaisuutta, joka vaarantaa valtion turvallisuutta, yleistä turvallisuutta, maanpuolustusta tai Suomen kansainvälisiä suhteita”.

Totaalikieltoa kaikille kaksoiskansalaisille ei siis esitetä.

Perussuomalaiset luopuisivat kaksoiskansalaisuudesta kokonaan

Perussuomalaiset ovat esittäneet koko ongelman kerralla ratkaisevaa muutosta Suomen kansalaisuuspolitiikkaan.

– Perussuomalaisten mukaan henkilön olisi jatkossa luovuttava aiemmasta kansalaisuudestaan kun hän saa Suomen kansalaisuuden, puheenjohtaja Jussi Halla-aho sanoi syyskuun lopussa Työmiehen tuumaustunnilla, Suomen Uutiset kertoi.

Sanoman presidentinvaalitentissä Perussuomalaisten presidenttiehdokas Laura Huhtasaari oli ainoa ehdokas, joka halusi rajoittaa kaksoiskansalaisten pääsyä sotilasvirkoihin, Suomen Uutiset kertoi tammikuussa.

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Elon Muskin “nörttitiimi” sulki USA:n kehitysapuviraston – demokraatit raivoissaan

06.02.2025 |19:24
2.
Suomen uutiset logo

Kansanedustaja Sanna Antikainen teki selvitystyön toimittajien puolesta: Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho on jakanut oppositiolle enemmän puheenvuoroja kuin edellinen puhemies Matti Vanhanen

07.02.2025 |12:11
3.
Suomen uutiset logo

Vanha valtamedia johtaa harhaan uutisoidessaan maahanmuutosta – lukijoita vedätetään osatotuuksilla ja valikoiduilla tiedon palasilla

06.02.2025 |09:21
6.
Suomen uutiset logo

Yrittäjien vaalitentin saldoa – Purra: Antti Lindtmanilta kuultiin poskettomia väitteitä niin julkisen talouden korjaamisesta kuin demarien velkaantumishuolestakin

07.02.2025 |17:54
7.
Suomen uutiset logo

Aluevaltuustojen hillotolppiin hupenee vuodessa yli 20 miljoonaa euroa – pelkän ryhmärahan lopettamisella voisi rahoittaa kokopäivähoidon kuukausikustannukset 1 600 vanhukselle

08.02.2025 |17:37
8.
Suomen uutiset logo

Ex-puhemies Matti Vanhanen puhuu pötyä, ja media jättää yleisön virheellisen tiedon varaan – tilastot osoittavat, etteivät väitteet Halla-ahon puolueellisuudesta pidä alkuunkaan paikkaansa

07.02.2025 |17:20
9.
Suomen uutiset logo

Vasemmistoliitto ottaisi vastaan kaikki ihmiset, jotka vain pääsevät rajan yli Suomeen – Mäkelä: Vaarallista puhetta – ”Jos kaikki otettaisiin vastaan, se väki ei lopu koskaan”

06.02.2025 |15:59

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää