

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Slunga-Poutsalo: Taksiyrittäjien on saatava heille kuuluvat omavastuuosuudet
Perussuomalaisten kansanedustaja Riikka Slunga-Poutsalo on tehnyt hallitukselle kirjallisen kysymyksen Kelan korvaamien taksimatkojen omavastuuosuuksien perimisestä ja niiden palauttamisesta, vaikka omavastuuosuutta ei olisi edes maksettu.
Kela-kyytien omavastuuosuuden suuruus vakuutetulle on yksittäisen matkan osalta 25 euroa, ja tuon omavastuuosuuden periminen on sairausvakuutuslain nojalla säädetty kuljetuspalvelun tuottajalle. Riittäväksi perimiseksi katsotaan laskun antaminen, jolloin myös matkan korvattavuus täyttyy.
– Osa Kela-kyyteihin oikeutetuista vakuutetuista on varattomia tai niin vähävaraisia, että he eivät pysty maksamaan kuljetuksen omavastuuosuutta. Kelaan välittyy kuitenkin tieto, että he olisivat maksaneet, kertoo Riikka Slunga-Poutsalo.
– Ja kun vuosiomavastuukatto tulee täyteen ja he jatkavat Kela-kyydeillä matkustamista ennen kuin tieto vuosikaton täyttymisestä on päivittynyt Kelan järjestelmiin, niin he edelleenkin teoriassa maksavat tuota 25 euron omavastuuta jokaisesta yksittäisestä matkasta.
Kela ”palauttaa” rahaa, jota ei ole maksettu
Kelaan siis välittyy tieto, että omavastuuosuudet on maksettu. Kun Kelassa havaitaan, että vuosiomavastuu on tullut täyteen ja vakuutettu on ”maksanut liikaa” matkojen omavastuuta, Kela palauttaa ”liikaa maksetut” omavastuut vakuutetulle.
– Vakuutettu ei siis välttämättä koskaan ole maksanut mitään, ja siitä huolimatta Kela palauttaa hänelle rahaa, harmittelee Slunga-Poutsalo.
Merkittävä tappio taksiyrittäjille
Kela-kyytien omavastuuosuus kuljetuksen hinnasta on usein hyvin suuri – etenkin kaupunkiseuduilla. Jos taksiyrittäjältä jää 35 euron matkasta 25 euroa saamatta, on yrittäjän taloudellinen tappio merkittävä.
– Ongelma on ollut olemassa jo pitkään, ja tapaukset, joissa omavastuuosuus jää maksamatta, ovat kasvussa. Tilanteen korjaaminen ei voi jäädä odottamaan monikanavarahoituksen purkamisen lopputulosta eikä sen mukanaan tuomia mahdollisia matkakorvausten uusia lainsäädäntökehikkoja.
– Odotankin nyt kuulevani, mitä pikaisia toimia hallitus aikoo tehdä, että taksiyrittäjät saavat heille kuuluvat Kela-kyytien omavastuuosuudet ja ettei Kelasta jatkossa enää palautettaisi vakuutetuille omavastuuosuuksia, joita todellisuudessa ei ole edes maksettu, Slunga-Poutsalo sanoo.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- monikanavarahoitus sairausvalaki omavastuuosuus kuljetuspalvelut taksiyrittäjät Kela-korvaus matkakorvaus omavastuu lainsäädäntö Kela-kyydit vähävaraiset Kela Riikka Slunga-Poutsalo
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Kela-taksien palvelutaso puhututtaa – taksifirma puolustautuu: Kela saa mitä on tilannut

Sheikki Laakso vaatii yrittäjien tukemista – varoittaa karuista seurauksista, ellei näin toimita

Kela-kyydeissä ja kuljetuspalveluissa lukuisia puutteita

Liikenne- ja viestintävaliokunnan perussuomalaiset: Hallituksen ilmastopolitiikka kurittaa taas yrittäjiä rankalla kädellä
Viikon suosituimmat

14-vuotias tyttö joutui joukkoraiskauksen uhriksi Porvoossa – poliisikansanedustaja Nieminen: Kyse on jälleen raa’asta grooming‑tapauksesta
Groomingin uhriksi joutunut lapsi nousi autoon ulkomaalaistaustaisten miesten houkuttelemana. Miehet veivät tytön syrjäiselle alueelle metsään, jossa he raiskasivat hänet.

Maahanmuuttajien haaliminen työvoimapulaan johti 300 suomalaisen potkuihin – Lehtinen: ”Pakko kysyä, mikä järki tällaisessa toiminnassa on?”
Attendo irtisanoi 300 suomalaista hoitajaa haalittuaan työvoimaa ulkomailta. - Suomessa on koko ajan pyritty ratkaisemaan ongelmia lisäämällä maahanmuuttoa. Tulos näkyy nyt karulla tapaa niin suomalaisten työntekijöiden kuin hoidettavien arjessa, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen.

Purra tyrmää Espoon koulusuunnitelman: ”Suomalaiset pannaan maksamaan epäonnistuneesta maahanmuutosta”
Espoossa on ryhdytty valmistelemaan toimia maahanmuuttajakoulujen ongelmien vähentämiseksi tasaamalla vieras- ja suomenkielisten määrää eri koulujen välillä. Valtiovarainministeri Riikka Purra sivaltaa somekanavillaan niitä päättäjiä jotka nyt esittävät maahanmuuton ongelmien ratkaisuksi keinotekoista koulujen oppilaaksiottoalueiden muuttamista.

Ruotsalainen tutkimuslaitos: Nuoret vierastavat yhä enemmän homoseksuaaleja sekä transihmisiä – ulkomaalaistaustaiset kaikkein kielteisimpiä
Ruotsalainen tutkimuslaitos on havainnut selvän muutoksen koululaisten asenteissa HBT-väkeä kohtaan. Oppilaat sietävät vähemmistöryhmistä kaikkein vähiten juuri nyt homoja, biseksuaaleja sekä transihmisiä. Asenteiden jyrkkyys yllätti tutkijan.

Yhdysvaltain yliopistot purkavat DEI‑käytäntöjä: ”Edes Trumpin vastustajat eivät kaipaa DEItä takaisin”
DEI‑ideologia on parhaat päivänsä nähnyt. Julkisuudessa monet ovat arvelleet näin käyneen ainakin Yhdysvalloissa, jossa useat tunnetut yritykset ovat lopettaneet julkisuushakuiset yhdenvertaisuuskampanjansa ja niihin liittyvät työtehtävät.

Oodi kielsi sananvapautta käsitelleen paneelin, vaikka sallii muut ideologiset tapahtumat – professori: ”Tämä avaa Pandoran lippaan syrjinnälle”
Hallinto-oikeus hyväksyi Helsingin kaupungin keskustakirjasto Oodin ja Helsingin yliopiston päätökset estää sananvapautta käsitellyt paneeli. Professori Jason Lepojärvi katsoo ratkaisun avaavan vaarallisen tulkintalinjan, jossa uskonnollinen neutraalius voi muuttua poissulkemisen välineeksi.

Vasemmisto älähti Purran risusavottamallista, mutta fakta on, että antelias Kela-tuki passivoi maahanmuuttajia yhteiskunnan ulkopuolelle – Tanska ratkaisi ongelman, malli mahdollinen Suomessakin

Espanja laillistaa puoli miljoonaa laitonta maahanmuuttajaa, pyytää heti EU:lta apua taakanjakoon – Tynkkynen: ”Kuin suoraan sosialismin oppikirjasta”
Espanjan sosialistihallitus on juuri ilmoittanut laillistavansa massiivisen määrän laittomia maahanmuuttajia, ja heti perään Espanja pyytää EU:lta apua näiden maahanmuuttajien uudelleensijoittamiseen muihin EU-maihin. Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen lähettäisi tulijat veneillä takaisin Välimeren toiselle puolelle.

Antikainen: Naisille oma taksi – suora seuraus haittamaahanmuutosta
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan pelkästään naisille suunnatun taksipalvelun perustaminen on vakava hälytysmerkki. Kun kuljettajien seksuaalirikokset ovat taannoisen taksiuudistuksen jälkeen moninkertaistuneet ja tekijöissä korostuvat ulkomaalaistaustaiset miehet, on uskallettava tunnustaa, mistä ilmiössä on kyse.

Miljardöörin mukaan Britanniasta on tullut siirtomaa – maahanmuutto maksaa liikaa ja ajaa saarivaltakunnan talousahdinkoon
Miljardööri ja Manchester Unitedin omistaja sanoo maahanmuuton maksavan liikaa ja se ajaa saarivaltakunnan talousahdinkoon. - Britannia on korkean verotuksen, korkean maahanmuuton ja korkean rikollisuuden maa, Jim Ratcliffe lataa. Työväenpuoluetta edustavan pääministerin mukaan miljardöörin kommentit ovat loukkaavia ja vääriä.














