

Soini saa kansanedustajakolmikolta halauksen. Kuvassa Soinin lisäksi Anne Louhelainen, Ritva "Kike" Elomaa ja Arja Juvonen. Arkistokuvaa Turun puoluekokouksesta 2015. / Matti Matikainen
Soinin päätös saa ymmärrystä puolueväeltä – ”Timo on kulkenut puheenjohtajana pitkän matkan”
Timo Soinin luopumispäätös on otettu vastaan lämpimin sanoin.
”Timo on tehnyt päätöksensä.” – Jussi Niinistö, puolustusministeri.
”Ilman Timo Soinia ja Perussuomalaisia en olisi sitä mitä nyt olen. Ilman Timo Soinia ja Perussuomalaisia en olisi saanut kasvaa, kehittyä ja oppia ihmisenä siten kuin nyt olen. Tästä mahdollisuudesta olen ikuisesti kiitollinen.” – Maria Lohela, eduskunnan puhemies.
”Timo on kulkenut puheenjohtajana pitkän matkan! Hänen panoksensa on ollut mittava! Siitä Timolle iso kiitos.” – Maiju Tapiolinna, Uudenmaan perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja.
”Päätös on tehty ja sitä tulee kunnioittaa. Kiitän Timoa näistä vuosista puolueen puheenjohtajana. Isot saappaat jää täytettäväksi.” – Anne Vuori, Perussuomalainen Helsingin toiminnanjohtaja.
”Kaksikymmentä vuotta laivan kapteenina politiikan myrskyissä on uskomaton uhraus ja kunnioitettava teko demokratian hyväksi. En usko, että näemme enää samanlaista puoluejohtajaa. Viimeinen Mohikaani. Lämmin kiitos Timo isänmaan ja aatteen hyväksi tekemästäsi työstä.” – Simon Elo, kansanedustaja.
”Soinin päätöstä on odotettu pitkään. Silti ilmoitus oli yllättävä ja pysäyttävä. Soini on ollut puolueen isä ja kokoava voima pitkään. Itse liityin puolueeseen aikanaan juuri Soinin innoittamana. Kiitos Timo Soinille joka loi tämän puolueen josta minä olen löytänyt oman kotini. Uusi kausi alkaa ja eteenpäin mennään kohti uusia koettelemuksia – yhdessä” – Leena Meri, kansanedustaja.
”Sydän täynnä kiitollisuutta. Timo Soini tarjosi minulle poliittisen kodin 10v sitten. Iso tuki ja turva.” – kansanedustaja Tiina Elovaara.
”Jotkut ovat varmaan pahoillaan tilanteesta, mutta suurin osa ymmärtää että puheenjohtajallakin on rajansa siinä, että kuinka paljon hänen pitää jaksaa ja tehdä.” – Soinin anoppi Liisa Lajunen Etelä-Saimaassa.
”Haluan kiittää Timoa huikeasta työstä Isänmaan eteen. Kukaan muu nykyisistä politiikoista ei ole tehnyt samanlaista uraa kuin hän. Olet tehnyt miehen työn.” – Samuli Voutila, Perussuomalaisten Nuorten puheenjohtaja.
”Olin neljä vuotta eduskunnassa ja seurasin silloin Timon arkea läheltä. Näin kuinka väsynyt hän välillä oli. Näin kuinka paljon intoa ja taistelutahtoa hänellä oli pahimmankin väsymyksen hetkellä. Opin arvostamaan miestä.” – Reijo Tossavainen, ex-kansanedustaja.
”Mutta nyt Timolle koittaa uudet haasteet ja ajat, jossa toivottavasti yksityiselämä saa suuremman roolin. Kiitos kaikesta ja terveisiä kotiin.” – Kansanedustaja Ari Jalonen.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Simon Elo kiittää politiikan ”Viimeistä Mohikaania”
Viikon suosituimmat

Hallitusta rasismista kouluttaneet paljastuivat itse rasisteiksi – Rostila: THL levittää syrjivää pseudotiedettä valkoisten etuoikeuksista
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila syyttää hallitukselle rasismikoulutuksen järjestänyttä Terveyden ja hyvinvoinnin laitosta itse rasistiseksi, THL:n omat verkkosivut nimittäin pursuavat pseudotieteellisen, valkoihoisia syrjivän "valkoisuustutkimuksen" oppeja.

Expressen: Muslimiyhteisöt haluavat segregaatiota
Expressenin kolumnisti Sofie Löwenmark seurasi muslimiyhteisöjen verkostoitumista Ruotsissa. Hän kirjoittaa, että samaan aikaan, kun poliittisessa keskustelussa korostetaan integraatiota, vahvistuu rinnakkaisyhteiskunta muslimiyhteisöjen tiiviiden verkostojen voimalla. Eikä se ole hänen mukaansa sattumaa.

Virallinen Suomi ei ole koskaan tehnyt kattavaa selvitystä maahanmuuton kokonaiskustannuksista, mutta nyt tekee – Purra ilmoitti asiasta kyselytunnilla

Thunbergin purjehdusseurueen taustat: Yksi osallistui Hizbollahin johtajan hautajaisiin, vasemmistomeppi syytti Hamasin kidnappaaman vauvan kuolemasta Israelia
Greta Thunbergin purjehdusreissulle osallistuneen aktivistiseurueen jäsenet ovat oman kertomansa mukaan valmiita vain rauhanomaiseen ja väkivallattomaan vastarintaan. Yksi Gretan purjehduskavereista on kuitenkin osallistunut terroristijärjestö Hizbollahin johtajan Hassan Nasrallahin hautajaisiin. Matkalle osallistunut ranskalainen vasemmistomeppi puolestaan väitti Hamasin kaappaaman vauvan, 4-vuotiaan lapsen sekä heidän äitinsä kuolleen Israelin miehityksen ja kolonisaation seurauksena.

Ari Koponen raivostui liikemiehen koulutusbisnekselle: ”Vesterbacka sumuttaa aasialaisia opiskelijoita ja hyväksikäyttää suomalaista koulutusjärjestelmää”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja sivistysvaliokunnan varapuheenjohtaja Ari Koponen raivostui uutisesta, joka koskee Peter Vesterbackan johdolla tapahtuvaa ulkomaalaisten opiskelijoiden maksullista rekrytointia suomalaisiin lukioihin.

Hamas hyökkäsi GHO:n avustustyöntekijöiden kimppuun raa’asti Gazassa – tappoi ainakin viisi ja otti useita panttivankeja
Yhdysvaltain tukema humanitaarinen avustusjärjestö GHF kertoo, että useita avustustyöntekijöitä surmattiin Gazassa tiistai-iltana. Järjestön mukaan Hamas on hyökkäyksen takana. GHO:n työntekijät olivat bussimatkalla jakelukeskukseen Khan Younisin länsipuolella.

Poliittinen väkivalta Saksassa yltyy
Vasemmistoradikaalit iskevät Saksassa uhriensa kimppuun yhä brutaalimmin. Pääkohteisiin kuuluvat AfD-puolueen ohella oikeistoradikaalit, poliisi, teollisuus sekä tieto- ja muu liikenne. Kotimaantiedustelun raportti avaa karun näkymän saksalaiseen terrorismiin.

Mikko Polvinen: Maahanmuuton kriittinen piste ylittyy Euroopassa – ”Oman maan kansalaiset muuttavat kodeistaan paremman ja turvallisemman elämän perässä”
Perussuomalaisten kansanedustaja Mikko Polvinen uskoo, että tulevaisuudessa eri Euroopan maat tekevät kahdenkeskisiä sopimuksia rajattomista alueistaan ja vapaasta liikkuvuudesta. Tämä tulee johtamaan siihen, että maahanmuutossa epäonnistuneet valtiot joutuvat alistumaan rajatarkastuksiin naapurien suojellessa itseään.

Ulkomaalaispojille syyte raiskauksesta – mellakat puhkesivat Pohjois-Irlannin pikkukaupungissa
Pitkään jatkunut epäluulo jatkuvasti kasvavaa maahanmuuttajaväestöä kohtaan leimahti liekkeihin Pohjois-Irlannissa, kun kaksi 14-vuotiasta, oikeudessa romanian kieltä puhunuttu poikaa sai syytteen paikallisen teinitytön raiskauksesta.

Antikainen: Verovaroin kustannettua koulutusjärjestelmää käytetään häikäilemättömästi hyväksi – tilanteeseen on puututtava välittömästi
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen jätti eduskunnalle toimenpidealoitteen, jossa hän esittää, että hallitus ryhtyy toimenpiteisiin estääkseen verovaroin kustannetun suomalaisen koulutusjärjestelmän väärinkäytökset kansainvälisissä opiskelijarekrytoinneissa.