Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Sotaa pakenevat ukrainalaiset karttavat erästä valtiota: ”Ruotsiin? Kiitos, mutta ei kiitos”.

Miljoonat ukrainalaiset pakenevat henkensä kaupalla sodan jaloista turvaan muualle Eurooppaan. Mieluiten he Expressenin mukaan jäisivät mahdollisimman lähelle omaa kotimaataan. On myöskin heitä, jotka eivät halua ”toiseen sotaa käyvään maahan”.

Ukrainan ja Puolan rajalla vapaaehtoisten järjestämät bussit odottavat pakolaisia viedäkseen heidät turvaan Euroopan eri maihin. Expressenin haastattelemien pakolaisten ja vapaehtoisten auttajien mukaan Ruotsiin suuntaavien linja-autojen liepeillä ei ole ruuhkaa.

Pakolaiset ylipäätään haluavat jäädä niin lähelle kotimaahan kuin mahdollista. Palatakseen sinne heti, kun se taas on mahdollista. Toinen syy on se, että uutiset Ruotsissa tapahtuvista räjähdyksistä ja jatkuvasta ammuskelusta ovat levinneet laajalti myös itäisessä Euroopassa.

Eivät koe Ruotsia turvalliseksi

Tomas Sielski työskentelee puolalaisvarustamossa ja hän on auttanut järjestämään ilmaismatkoja pakolaisia Ruotsiin kuljettaville busseille. Sielskin mukaan pakolaiset vastaavat tarjoukseen usein lyhyesti: ”Ruotsiin? Kiitos, mutta ei kiitos”. Vaikka lähtijöitä lopulta löytyisikin, päätöstä edeltää perusteellinen pohdinta.

– Eräs nainen sanoi minulle, ettei hän lapsineen halua sotaa käyvästä maasta toiseen sotaa käyvään maahan, Sielski kertoo. Joku on myös luullut bussin olevan matkalla Saksaan ja kun on kuullut Ruotsista, erehtynyt on hypännyt nopeasti pois kyydistä.

– Monet ovat itäeurooppalaisissa maissa kuulleet, että Malmö on äärivaarallinen kaupunki. Ja että Ruotsi on mafiamaa, jossa ihmisiä tapetaan päivittäin, eikä kaduilla uskalla kulkea. Saan jatkuvasti selittää heille, että itse asun täällä ja tunnen oloni täysin turvalliseksi.

 

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Purra: Ulkomaalaisväestön vahva nojaaminen takuueläkkeisiin on iso ongelma – ”Jopa ilman käytännössä minkäänlaista työuraa”

09.04.2026 |23:32
6.
Suomen uutiset logo

Yhdenvertaisuusvaltuutettu haluaa avata itärajan – Antikainen: Suljetaan koko pulju ja säästetään kolme miljoonaa

08.04.2026 |15:11
7.
Suomen uutiset logo

Kirkkopalvelut ry:lle yli 11 miljoonaa euroa avustuksia, valtaosa toiminnan kuluista palkkoihin – puheenjohtajana kokoomuksen kansanedustaja

07.04.2026 |09:31

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää