

LEHTIKUVA
STT:n harhaanjohtava juttu kuluttajabarometrista johti valtavaan vääntöön somessa – kohuttu skottitoimittaja nolasi itsensä perinpohjaisesti
STT:n hieman harhaanjohtava tulkinta Tilastokeskuksen lehdistötiedotteesta sai aikaan surkuhupaisan someväännön, jossa disinformaation levittämisestä syytetty skottitoimittaja hyökkäsi kokoomuspoliitikkoja vastaan ja vaati kokoomusta pistämään poliitikkonsa kuriin.
Tilastokeskus julkaisi keskiviikkona vuoden viimeisen kuluttajabarometrin eli kuluttajien luottamusindikaattorin. Luottamusindikaattori mittaa kuluttajien arviota oman taloutensa nykytilasta sekä heidän odotuksiaan omasta ja Suomen taloudesta vuoden kuluttua.
Uutistoimisto STT oli kirjoittanut Tilastokeskuksen lehdistötiedotteen perusteella jutun, joka oli julkaistu sellaisenaan useissa medioissa. Myös Yle julkaisi lyhennelmän siitä.
Jostain syystä STT:n jutun kärjeksi oli valittu se, että ”reilut 70 prosenttia kuluttajista arvioi joulukuussa, että Suomen taloustilanne on huonompi kuin vuosi sitten”. Tämä pitää sinänsä paikkansa, mutta antaa helposti lukijalle väärän kuvan kuluttajien luottamuksesta Suomen talouteen.
Kuluttajien luottamus vuosi sitten ennätyshuono
Todellisuudessa suomalaisten arvio maamme taloustilanteesta on parempi kuin vuosi sitten tehdyssä kyselyssä. Tänä vuonna 72,6 prosenttia vastaajista oli sitä mieltä, että Suomen taloustilanne on huonompi kuin vuosi sitten. Vuonna 2022 peräti 84 prosenttia vastaajista oli sitä mieltä.
Helsingin Sanomat on yksi harvoista medioista, joka on osannut lukea Tilastokeskuksen tietoja oikein ja toteaa: ”Vaikka kuluttajaluottamus pysyi heikkona, tunnelma on parantunut hieman vuoden takaisista pohjalukemista.” Kuluttajien luottamusindikaattori sai vuosi sitten mittaushistoriansa heikoimman arvon -18,5. Nyt se on -13,3.
Euronewsin toimittaja veti mutkat suoriksi
Pahimman pohjanoteerauksen STT:n uutisen tulkinnassa teki Euronewsin toimittaja David Mac Dougall, joka yhdisti kuluttajaluottamuksen suoraan kulloinkin vallassa olevaan hallitukseen.
– Yli 70 % kuluttajista piti maan taloustilannetta huonompana nyt (kokoomuksen johtaman oikeistohallituksen kaudella) kuin vuosi sitten (Sanna Marinin johtaman vasemmistohallituksen kaudella), Mac Dougall kirjoitti viestipalvelu X:ssä.
Another #Finland poll out today: More than 70% of consumers said they feel the country's economic situation is worse now (NB: with a right-wing Kokoomus-lead government) than a year ago (NB: with a Sanna Marin-lead left-wing government). https://t.co/pAtSskI5v6
— David Mac Dougall (@davidmacdougall) December 27, 2023
Kommentoijat yrittivät oikaista
Useat kommentoijat kiiruhtivat oikaisemaan Mac Dougallin kirjoitusta huomauttamalla, että Petteri Orpon hallituksen toimien talousvaikutukset alkavat näkyä vasta joskus ensi vuoden puolella ja että tällä hetkellä valtiontalous pyörii yhä Marinin hallituksen budjetin mukaisesti. Mac Dougall päätti jatkaa kuoppansa kaivamista kirjoittaen:
– ”Yli 40 % vastaajista uskoi, että Suomen talous tulisi heikkenemään seuraavan vuoden kuluessa.” Miten kauan te voitte syyttää Marinia siitä, että kokoomus ei laita taloutta kuntoon? Ikuisesti?
"More than 40% of the respondents believed that the Finnish economy would continue to weaken during the next year" How long can you blame Marin for Kokoomus not "fixing" the economy? Forever?
— David Mac Dougall (@davidmacdougall) December 27, 2023
Marinin kaudella arvio vieläkin synkempi
David Mac Dougallin esittämä prosenttiluku (42,7) pitää paikkansa, mutta vuosi sitten Marinin hallituksen ollessa vallassa peräti 52,6 prosenttia suomalaisista oli sitä mieltä, että maan talous tulee heikkenemään seuraavan vuoden aikana. Nyt suomalaisilla on siis vähän enemmän uskoa tulevaisuuteen.
Kokoomusnuorten varapuheenjohtaja Maria Miala oli yksi niistä kommentoijista, jotka yrittivät tolkuttaa Mac Dougallille, että ei ole mitään syytä olettaa, että huononevat talousnäkyvät johtuisivat nykyisen hallituksen toimista. Miala kritisoi Mac Dougallin uskottavuutta journalistina.
I would greatly appreciate an explanation as to why you didn't mention that the budget was formulated by the previous government. It's important to emphasize that maintaining a journalist's credibility relies on accuracy. https://t.co/fmtLi5NeZk
— Maria Miala (@MariaMiala) December 28, 2023
Seuraavaksi David Mac Dougall päätti teeskennellä, että hän ei tiedä kuka Maria Miala on. Hän kuvaili Mialaa ”joksikin satunnaiseksi tyypiksi”, joka ”hyökkää” hänen persoonaansa kohtaan. Hän kutsui Mialaa myös ”luokattomaksi”. Seuraavassa viestissään hän vaati kokoomusta ”laittamaan nuorisonsa kuriin” ja ilmoitti vaientavansa Mialan X-palvelussa.
Tere Sammallahti saapuu taistoon
Maria Mialaa puolustamaan saapui kokoomuksen kansanedustaja Tere Sammallahti, joka syytti Mac Dougallia poliittisen propagandan tekemisestä ja disinformaation levittämisestä. Sammallahti kutsui kovasanaisesti skottitoimittajaa ”journalistin irvikuvaksi”.
Tämän jälkeen David Mac Dougall ilmoitti vaientavansa myös Sammallahden ja huuteli apuun Kai Mykkästä vaatien tätä ”laittamaan kansanedustajansa kuriin”. Loppukaneetissaan Mac Dougall kirjoittaa, että Twitter/X:stä on tullut ”likasanko”, jossa äärioikeisto ”horjuttaa kansalaisyhteiskuntaa ja demokratiaa” ja kirjoittaa ”rasistista sisältöä”.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Maria Miala kuluttajien luottamusindikaattori Euronews David Mac Dougall kuluttajabarometri disinformaatio Tilastokeskus Tere Sammallahti Kai Mykkänen Sanna Marin Petteri Orpo
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Jani Mäkelä moittii Yleä, jonka pitäisi toimia turvaajana kriisitilanteessa, mutta sen sijaan se roudaa studioon vasemmistolaisia asiantuntijoita vähättelemään kriisiä ja murehtimaan vihapuheesta

Ylikomisario Taponen pakeni Twitteristä – huomautus harhaanjohtavien tietojen levittämisestä oli liikaa

Yle markkinoi vimmatusti hallituksen vastaista mielenosoitusta, tilaisuuden juontaa Ylelle pitkään työskennellyt aktivistitoimittaja – suoraan vihreiden valtuustoryhmästä

Antikainen: Vasemmistoliitto levittää Hamasin propagandaa yhdessä STT:n kanssa – syyttää sairaalaiskusta Israelia ennen kuin iskun tekijää on edes selvitetty
Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin
Kelan julkaisemien tilastojen mukaan Espoossa ja Vantaalla jo noin puolet toimeentulotukea saavista on vieraskielisiä. Suomessa esimerkiksi viiden lapsen perhe saa erilaisina tukina puhtaana käteen lähes 4 500 euroa, minkä lisäksi vuokrat sekä sähkö- ja vesilaskut hoidetaan valtion kassasta. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen tyrmää nykyisen järjestelmän, joka on tehnyt veronmaksajista ulkomaalaisten elättäjiä.

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”
- Suomessa on vuosikymmenen ajan hoettu maahanmuuton olevan rikkaus. Todellisuus on päinvastainen. Olen kuvannut nyt meneillään olevaa kehitystä kaksoiskatastrofiksi, jossa kansainvaellukset kohtaavat rahapulaan itsensä ajaneen sosiaalivaltion, perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo.

Sofia Virta sai iltapäivälehdiltä toivomansa faktantarkistuksen – tulos tuskin miellyttää
Sofia Virran ja Wille Rydmanin väittely Ukkola-ohjelmassa oli malliesimerkki siitä, miksi asiallinen keskustelu maahanmuuttopolitiikasta on niin vaikeaa. Rydman säilytti ihailtavasti rauhallisuutensa, kun Virta vyörytti vihervasemmiston pelikirjasta tuttuja temppuja keskustelun kampittamiseksi. Lopuksi Virta pyysi toimittajilta faktantarkistusta aiheesta. Nyt niitä Virran toivomia faktoja vieraskielisille maksetuista toimeentulotuista on tarjolla, mutta tulos tuskin miellyttää Sofia Virtaa.

Hyvinvointialue majoittaa maahanmuuttajia miljoonahuvilassa Tampereella – Vigelius: ”Käsittämätöntä”
Maahanmuuttajia on majoitettu arvokiinteistössä Tampereen Pyhäjärven rantatontilla noin vuoden ajan. Tamperelainen kansanedustaja ja perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius on tiedosta tyrmistynyt.

Yleisradiolta meni kaikki pieleen Lontoon suurmielenosoituksen uutisoinnissa
Ylen uutisointi Lontoossa lauantaina järjestetystä sananvapausmielenosoituksesta noudattaa vasemmiston perinteistä pelikirjaa: mielenosoituksen todellisista syistä vaietaan tai niitä jopa vääristellään. Yle leimaa kaikki mielenosoituksen osallistujat "äärioikeistolaisiksi" ja vähättelee osallistujamäärää. Tilaisuuteen osallistuneista puhujista ja heidän puheidensa teemoista Yle ei kerro mitään.

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan
Veronmaksajan rahoilla ylläpidetään laidasta laitaan erilaisia kolmannen sektorin toimijoita, joista monella on kytköksiä poliittisiin puolueisiin. Samalla hintalappu veronmaksajalle nousee järkyttävän suureksi ottaen huomioon, että harva tavan kansalainen on koskaan edes kuullutkaan näistä toimijoista – saati sitten että tietäisi, mitä ne tekevät.

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista
Ukrainalaisen pakolaisnaisen julma surma on järkyttänyt ihmisiä Yhdysvalloissa. Oikeistolaiset ovat huolissaan mustan miehen silmittömästä väkivallasta nuorta naista kohtaan. Vasemmistolaiset puolestaan ovat huolissaan rasismista: heidän mukaansa veriteko johtuu mistä tahansa muusta kuin demokraattien ajamasta löyhästä rangaistuslinjasta. Suomen media taas yrittää kehystää presidentti Trumpin pahantekijäksi.

Oliko Lontoon jättimäisellä maahanmuuton vastaisella marssilla 100 000 vai miljoona mielenosoittajaa – katso video ja arvioi itse
Britanniassa kaiken syksyä jatkuneet laittoman maahanmuuton vastaiset mielenosoitukset huipentuivat lauantain jättimarssiin Lontoossa. Marssin järjestänyt nationalisti Tommy Robinson luonnehti tapahtumaa ”ennennäkemättömäksi isänmaallisen yhtenäisyyden osoitukseksi”. Robinson omisti koko tilaisuuden Yhdysvalloissa murhatun konservatiivi Charlie Kirkin muistolle.

Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti

Tavallinen kansa suree, vasemmistolaiset riemuitsevat Charlie Kirkin kuolemasta – salamurhaaja yhä karkuteillä
Charlie Kirkin salamurhaaja on yhä pakosalla, mutta FBI:llä on johtolankoja. Vasemmistolaiset kaikkialla maailmassa ovat ilmaisseet ilonsa Kirkin kuolemasta. Suomen media vetää tietenkin esiin Hitler-kortin. Presidentti Trump lupaa hallintonsa etsivän kaikki terrorismin tukijat ja rahoittajat.