
PS ARKISTO
Suomalaiset vararikossa ennen EU:n laajuista sähkön hintakattoa – Leena Meri vaatii kriisille kansallista ratkaisua
Tuhannet suomalaiset ovat jo nyt pulassa kasvaneiden sähkölaskujensa kanssa, ja ilman merkittäviä päätöksiä tilanteesta muodostuu täydellinen katastrofi. Hallitus on tähän mennessä korostanut EU:n yhteisiä päätöksiä hintojen hillitsemiseen, mutta sieltä ratkaisuja ei näy eikä kuulu, eikä suomalaisilla ole enää varaa odottaa, varoittaa perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja Leena Meri.
– Kansalaisilta tulee päivittäin lohduttomia viestejä: sadoilla euroilla kasvaneista sähkölaskuista ei yksinkertaisesti selvitä. Kriisi on ratkaistava kansallisin päätöksin. Siihen kyllä löytyy keinoja, jos riitaisa hallitus tekisi työnsä, toteaa perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja, kansanedustaja Leena Meri.
Mikään tukipaketti ei yksin riitä
Perussuomalaiset ovat jo kesällä esittäneet arvonlisäveroalennuksen ja suorien tukitoimien lisäksi esimerkiksi sähkömarkkinoiden muuttamista, sähkön hintakattoa ja päästökaupan väliaikaista keskeyttämistä.
– ALV-alennus on ainoa toimi, jolla on pyritty vaikuttamaan suoraan sähkön hintaan. Mutta se ei riitä mihinkään, kuten nyt on nähty. Jo kesällä totesin A-studiossa, että perussuomalaiset kyllä kannattavat hintakattoa, kunhan hallitus sellaista esittää. Pääministeripuolue SDP on vasta nyt lähes puoli vuotta myöhemmin ilmoittanut tätä kannattavansa, eli aloitteita on jouduttu odottamaan ihan liian pitkään. Aikaa olisi kyllä ollut, Meri kritisoi.
– Kuten perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra on todennut, mikään tukipaketti ei asiaa yksinään korjaa. Sähkön hinta määräytyy kalleimman tuotantomuodon mukaan, ja tästä kohtuuttomat hinnat tällä hetkellä johtuvat. Siksi myös sähkön hintamekanismia pitää muuttaa välittömästi eikä vain odotella tumput suorina EU-tason päätöksiä.
Meri huomauttaa, että EU-maista Espanja on jo tehnyt oman mallin sähkömarkkinoille, ja sama on suunnitteilla esimerkiksi Saksassa, Virossa ja Puolassa. Näissä maissa ei ole jääty odottelemaan hidasta EU-päätöksentekoa.
Vastuu myös sähköyhtiöillä
Meri peräänkuuluttaa hallituksen päätösten lisäksi sähköyhtiöiden omaa vastuunkantoa. Esimerkiksi hän nostaa Kokkolan Energian käyttöönottaman paikallisen hintakaton.
– Monet sähköyhtiöt tekevät tällä hetkellä hurjia voittoja, eli siellä hyödytään ihmisten ahdingosta. Erityisesti kuntaomisteisten energiayhtiöiden tulisi kantaa yhteiskuntavastuutaan ja myydä sähköä mahdollisuuksien mukaan pörssihintaa alemmalla hinnalla.
– Sähkömarkkinalaissa yhtiöt velvoitetaan tarjoamaan kohtuuhintaista sähköä kuluttajille. Tästä on syytä pitää kiinni. Esimerkiksi Kuluttajaliitto on esittänyt hintakatoksi noin 16 senttiä kilowattitunnilta.
Kodin lämmittäminen talvella ei ole turhaa huvittelua
Hintakattoa ja muita sähkön hintaa laskevia toimia on kritisoitu julkisessa keskustelussa siitä, että hintojen tippuessa kotitalouksien kannustimet sähkön kulutuksen vähentämiseen häviävät. Tätä perustelua Meri pitää käsittämättömänä.
– Esimerkiksi 16 sentin hintakaton jälkeenkin hinta on aikaisempiin normaalioloihin verrattuna noin nelinkertainen. Näilläkö hinnoilla ihmiset haluavat ”tuhlata” sähköä? Kyse on siitä, että pidetään kodit pakkasilla lämpimänä, ei mistään turhasta huvittelusta, Meri toteaa.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- arvonlisäveron alennus sähkön kulutus sähkön hintakatto sähkölaskut sähkömarkkinat energiakriisi energiayhtiöt sähköyhtiöt Kuluttajaliitto A-studio Päästökauppa Riikka Purra Leena Meri Tukipaketit SDP
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Juvoselta toimenpidealoite: Lämmitysmuodon muutostuen ehtona ei voi olla energiakriisin aikana vanhan toimivan öljy- tai maakaasujärjestelmän purkaminen

Perussuomalaiset on valmis leikkauksiin, kunhan suomalaisille tärkeisiin palveluihin ja sosiaaliturvaan ei kosketa: Säästöt maahanmuutosta ja muista maailmanparantamiskohteista

Lulu Ranne toteaa: ”Vain Uruguaylla on Suomea kireämpi ilmastopolitiikka”, johon tutkimusjohtaja Juho Rahkonen vastaa: ”Suomi on Euroopan Kuuba”

Suomi on keskellä energiakriisiä – Riikka Purra kysyi Annika Saarikolta: ”Oletko mielestäsi mukana järkivihreässä hallituksessa?”

Perussuomalaiset ovat vaatineet hintakattoa jo pitkään: ”On perheitä, joissa lapset leikkivät takki päällä sisällä, kun on pakko säästää – silti sähkölasku on tonnin”

Sähkön kulutuksesta ei saa syyllistää ketään – ”Tavallisilla ihmisillä suurin osa käytöstä on lämmityskäyttöä”
Viikon suosituimmat

50 000 euron Gaza-avustus jäi jumiin Tampereella – Perussuomalaiset vaativat oikaisua pormestari Ilmari Nurmisen päätökseen
Tampereen perussuomalaiset kaupunginvaltuutetut vastustavat veronmaksajien rahojen syytämistä Gazaan. Perussuomalaiset ovat jättäneet demaripormestari Ilmari Nurmisen avustuspäätöksestä oikaisuvaatimuksen.

Aittakumpu ja Antikainen torjuvat Vääksyn koulun rehtorin väitteet – joulukirkko ei ole virhe
Vääksyn yhteiskoulun perinteisiin on kuulunut, että koulu on viettänyt osan syyslukukauden päätösjuhlasta joka kolmas vuosi Asikkalan kirkossa. Mediatietojen mukaan rehtori oli kirjoittanut oppilaille ja näiden huoltajille Wilmassa, että "joka kolmas vuosi järjestettävä joulukirkkoperinne syyslukukauden päätösjuhlana on ollut rehtorin virhearvio ja väärä tulkinta apulaisoikeusasiamiehen ja perustuslakivaliokunnan ohjeistuksista". Perussuomalaisten kansanedustajat Pekka Aittakumpu ja Sanna Antikainen haastavat rehtorin väitteet.

Sanna Antikaisen kolumni: Länsimainen joulu polvillaan – näin länsi antautuu
Eurooppalainen joulunaika on perinteisesti iloisen yhteenkuuluvuuden ja rauhan juhla. Valitettavasti viime vuosina meidän kristillisen kulttuurimme ytimeen kuuluvasta juhlasta on tullut myös väkivaltaisten hyökkäysten kohde ja heikkojen päättäjien perääntymisen näyttämö. Useissa maissa on jouduttu perumaan jouluperinteitä terroriuhan vuoksi, ja samaan aikaan omia tapojamme siivotaan pois, etteivät ne vain loukkaisi toisin uskovia. Näin jouluna onkin syytä kysyä, ymmärrämmekö me, mitä olemme menettämässä, kirjoittaa kansanedustaja Sanna Antikainen.

Terrori-iskun puinti sai uusia käänteitä Australiassa – pääministeri mukana Israelin vastaisessa mielenosoituksessa
Australian pääministeri on joutunut ankaran arvostellun kohteeksi, koska hän on ollut oudon poissaoleva kansalaisten surressa Bondi Beachin joukkomurhassa kuolleita. Nyt media on nostanut esille videon, jossa pääministeri osallistuu aktiivisesti Israelin vastaiseen mielenosoitukseen, jossa tuomitaan juutalaisvaltion sotilastoimet palestiinalaisia vastaan. Keskustelu antisemitismistä sai jälleen vauhtia.

Juvonen: Vanhuksen kaltoinkohtelu Torniossa palvelukodissa ei selity osaamattomuudella – kyseessä on sietämätön julmuus, kylmyys ja ilkeys
Perussuomalaisten kansanedustaja Arja Juvonen pitää julkisuuteen noussutta Torniossa palvelukodissa paljastunutta vanhuksen kaltoinkohtelua sietämättömänä julmuutena, jota suomalaisen yhteiskunnan ei tule hyväksyä. - Hoitajien kohdistama väkivalta vanhukseen on tuomittavaa. Tällainen tapaus mustamaalaa vanhustenhoitoa ja myös niitä hyviä hoitajia, joita kuitenkin Suomessa on enemmistö, Juvonen sanoo.

Opiskelijamaahanmuutto kiristyy – Purra: ”Suomi astuu taas askeleen kauemmaksi järjettömyydestä”
Hallitus käynnistää ensi vuonna lainvalmistelun, jolla opiskelijamaahanmuuton ehtoja ja perheenjäsenten maahantuloa kiristetään selvästi. Tieto tulevasta uudistuksesta on jo kulkeutunut maailmalle, valtiovarainministeri, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra kirjoittaa.

Riikka Purra: Joulu on kuusia, tonttuja ja torttuja, lahjoja, lauluja, tuoksuja ja tunnelmaa
Valtiovarainministeri, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra muistuttaa jouluperinteiden vaalimisen merkityksestä. Asia ei ole itsestäänselvyys tänä päivänä. – Onneksi on perussuomalaiset. Viestimme on, että meidän pitää olla ylpeitä tästä maasta ja sen kulttuurista, arvoista ja ominaisuuksista – meidän pitää puolustaa niitä, Purra sanoo.

Professori Wall Street Journalissa: Woke-DEI ei toimi – tarvitaan näkemysten monimuotoisuutta
Maailmankuulu rahoitusprofessori Alex Edmans kyseenalaistaa Wall Street Journalissa woke-henkisen DEI-liikkeen ydinuskomukset, joiden mukaan monimuotoisuus varsinkin etnisyyden, sukupuolen ja iän suhteen parantaisi automaattisesti yritysten tuloksellisuutta. Vertaisarvioiduista tutkimuksista ei löydy tukea näille DEI-opeille. Edmans kuitenkin peräänkuuluttaa ajattelun monimuotoisuuden tärkeyttä. Hänen mukaansa yritykset voivat hyötyä, jos ne kiinnittävät ulkoisten tekijöiden sijaan huomiota erilaisiin taustoihin mm. koulutuksessa, kokemuksissa ja kognitiivisissa piirteissä. Tällöinkin monimuotoisuuden hyödyt ovat tapauskohtaisia, eikä monimuotoisuutta tulisi pitää yksinkertaisena patenttiratkaisuna.

Suomalaisuuden Liiton jäsenmäärä kasvussa – ”Näyttää siltä, että yritykset, valtio ja yliopistot haluavat työntää syrjään suomen kielen ja kansallisuuden piirteet”
Ajamme jatkossakin suomalaisuuden ja erityisesti suomen kielen asiaa, mutta puoluepolitiikan ulkopuolella, määrittelee Suomalaisuuden Liiton tuore puheenjohtaja Tiera Laitinen, joka on vastikään aloittanut pestinsä aiemmin liittoa johtaneen Ilmari Rostilan tilalla.

Perussuomalaiset toivottavat hyvää ja rauhallista joulua
Suomen Uutiset, perussuomalaisten puoluetoimisto ja perussuomalaisten eduskuntaryhmä toivottavat suomalaisille hyvää ja rauhallista joulua.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää








