

Kansalaisaloite.fi-palvelun kuvavja erittäin nopeasti kertyneistä nimistä.
Suomalaisilta ärhäkkä vastareaktio Elokapinan käsittämättömään veriläyträykseen: järjestön kieltämistä ajava kansalaisaloite keräsi yli 60 000 nimeä yhdessä päivässä
”Ympäristöjärjestö Elokapina tulee määrätä välittömästi lakkautettavaksi ja Elokapina tulee määritellä järjestäytyneeksi rikollisryhmäksi tuomioistuimen toimesta. Myös Elonvaalijat Ry tulee lakkauttaa välittömästi ja poistaa yhdistysrekisteristä.” Näin alkaa Elokapinan kieltämistä vaativa kansalaisaloite.
Kansalaisaloitteilla on puoli vuotta aikaa kerätä 50 000 nimeä. Elokapina-aloite keräsi nimet yhdessä ainoassa päivässä. Koska määrä tuli täyteen, aloite siirtyy myöhemmin eduskunnan käsiteltäväksi.
Aloitetta voidaan hyvällä syyllä pitää kansalaisten voimakkaana tahdonilmaisuna ilkivaltaa vastaan.
Tie auki, nimet kasaan
Elokapina järjesti tänään Helsingissä mielenosoituksen, ja tukki Mannerheimintien hetkeksi. Vesisade ja alakulloinen tunnelma hyydyttivät mielenosoittajia, ja poliisi keräsi kadulla istuvat nopeasti pidätysbussiin.
Kun tukittu Mannerheimintie avautui jälleen liikenteelle noin kello 19:30, kansalaisaloitteen vaadittavat 50 000 nimeä tulivat osapuilleen samalla hetkellä täyteen.

Mannerheimintie kello 19.10 - mielenosoitus on jo lähes lopussa. Kuvassa keskellä näkyy mielenosoittajia, joilla on pyörän lukko kaulansa ympärillä.
Iskulle ei herunut tukea kansanedustajilta
Veriläträys ei ymmärrettävistä syistä saavuttanut riemunkiljahduksia eduskunnassa. Joukkomurhaa symboloiva isku oli niin tympeä, etteivät edes vihreiden eduskuntaryhmän jäsenet sen puolesta liputtaneet. Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta tuomitsi teon keskiviikkona yksiselitteisesti, samoin kansanedustajat Atte Harjanne ja Mirka Soinikoski. Iskua myötäili twitterissä ainoastaan Oras Tynkkynen.
Vasemmistoliiton johtohahmot tuomitsivat teon täysin. Li Andersson, Aino-Kaisa Pekonen ja Paavo Arhinmäki ottivat heti tuoreeltaan asiaan selvän, tuomitsevan kannan.
Vihervasemmiston vaiteliaisuus iskusta oli keskiviikon ja perjantain välissä silmiinpistävää.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Sofia Virta Mirka Soinikoski Elokapina Atte Harjanne Aino-Kaisa Pekonen Oras Tynkkynen Li Andersson Paavo Arhinmäki
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Antikainen vaatii Koneen Säätiön toimintaa tutkittavaksi – toteutuvatko yleishyödyllisen säätiön kriteerit?
Viime syksynä Koneen Säätiö myönsi 200 000 euroa Elokapina-liikkeelle, joka keskiviikkona töhri Eduskuntatalon. Säätiön rahoitus kohdistui hankkeeseen, joka sisälsi taideperformansseja, mielenosoituksia ja keskustelutilaisuuksia. Elokapina lupasi käyttää varat laillisiin tarkoituksiin. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan eilinen isku todistaa jälleen kerran, ettei anarkistijärjestö täytä lupauksiaan laillisesta toiminnasta.
Viikon suosituimmat

Päivän Pointti: Kun Lähi-idän rauha etenee, Yle kutsui kommentaattoriksi Israelia vastustavan aktivistin, joka esiteltiin asiantuntijana

Maahanmuuttaja joutuu jatkossa itse maksamaan opiskelustaan lukiossa ja ammattikoulussa
Kolmansista maista tuleville ammattikoulussa tai lukiossa opiskeleville henkilöille on tulossa lukuvuosimaksut. Jatkossa oleskeluluvan myöntäminen opiskelua varten edellyttää myös koulutuksen järjestäjän määräämien maksujen suorittamista.

Reijonen: Nyt jysähti todellinen ilosanoma autoilijoille
Kansanedustaja Minna Reijonen piti eduskunnan salipuheessaan tulevaa polttoaineiveron kevennystä yltiösuperhienona juttuna. Polttoainevero laskee noin 50 miljoonaa euroa ensi vuonna.

Tehtaita nurin, työpaikat kiven alla – Saksan hallitusta vaaditaan luopumaan ”ilmastososialismista” lasten tulevaisuuden pelastamiseksi
Lähes paikoilleen jämähtäneen energiakäänteen jättikulut romuttavat saksalaista sosiaalivaltiota. Saksan suurimman päivälehden päätoimittaja vaatii liittokansleri Merziä luopumaan ”ilmastososialismista” saksalaisten lasten tulevaisuuden pelastamiseksi. Teollisuudessa pakataan laukkuja.

Päivän Pointti: Yle lietsoo nyt pelkoa Euroopan muka vallanneesta ”laitaoikeistosta” ja johtaa taas harhaan

Ranskalaiskirjailija varoittaa: Muslimiveljeskunta haluaa tehdä Euroopasta sharia-lakiin perustuvan kalifaatin
Muslimiveljeskunta pyrkii kasvattamaan valtaansa Euroopassa erityisesti yliopistojen kautta. Keskeisiä yhteiskunnallisia päätöksiä voidaan ohjailla vaikuttamalla tuleviin päättäjiin. Pitkän aikavälin tavoitteena järjestöllä on perustaa Eurooppaan sharia-lakiin ja islamilaiseen talousjärjestelmään perustuva kalifaatti. Se voisi onnistua vasemmiston vanavedessä.

Antikainen: Äänioikeus vain Suomen kansalaisille
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen on tehnyt eduskunnassa lakialoitteen, jossa hän esittää äänioikeuden rajaamista kunta- ja aluevaaleissa vain Suomen ja muiden Euroopan unionin jäsenvaltioiden sekä Islannin ja Norjan kansalaisille.

Demarit huolissaan ulkomailla syntyneiden työntekijöiden määrän kasvusta – Bergbom: ”Kuinka se voi olla näin, sosialidemokraatit?”
Demareiden lempihuvituksiin kuuluu syytellä muita oman hallituspolitiikkansa aikaansaannoksista. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom selittää asiasta huolestuneille SDP:n kansanedustajille, miten on mahdollista, että Suomeen on vuonna 2023 tullut paljon työperäisiä maahanmuuttajia.

Purra syyttää keskustaa törkeästä maalittamisesta ja tappouhkauksista: ”Hävetkää”
Valtiovarainministeri, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra syyttää keskustaa kansanedustajien maalittamisesta ja kertoo, että raju häirintä ulottuu myös perheenjäseniin. Hän painottaa, että tappouhkaukset ja pelottelukuvasto vaarantavat demokratian, ja vaatii keskustan paikallistoimijoita lopettamaan ylilyönnit.

Totuus on tekijän silmissä – Yle tulkitsee maailmaa sellaisena kuin toimittaja haluaisi sen olevan
Uutisia tuottavat ja välittävät (ainakin toistaiseksi) ihmiset ja maailman tapahtumat ovat siten aina tavalla tai toisella suodattuneita. Luontevaa kuitenkin olisi, jos verorahoilla jyvitetty uutistoiminta pyrkisi ponnekkaan aidosti monipuoliseen, eri näkökantoja esiin tuovaan raportointiin. Maailma muuttuu ja toivottavasti Yle sen mukana.
Uusimmat

Junnila: Maahanmuuttajilla tehdylle koulubisnekselle kurmutusta

Vigelius Milan Jaffin nälkälakosta: ”Kotiinpaluun aika”

Velkajarru läpi eduskunnassa – vasemmistoliitto jäi ulkopuolelle
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää