

PS ARKISTO
Suomi liikkeelle -ohjelma käynnistyi – Strandman: Liikkumattomuuden hintalappu on jo yli 14 miljardia euroa vuosittain
Hallitus on käynnistänyt elintärkeän Suomi liikkeelle -ohjelman. Ohjelman tarkoituksena on saada kaikki suomalaiset vauvasta vaariin liikkumaan enemmän. Kansanedustaja Jaana Strandman muistuttaa liikkumattomuuden ongelmista, joiden vuotuiset kustannukset ovat yhteensä jo yli 14 miljardia euroa, jos suorien kulujen päälle lasketaan myös mielenterveyden ongelmat.
Suomi liikeelle -ohjelman tarkoituksena on luoda yhteiskunta, jossa liikkumista arvostetaan ja se mahdollistetaan jokaisella elämänalueella. Hallitus panostaa Suomi liikkeelle -ohjelmaan 80 miljoonaa euroa eli noin 20 miljoonaa euroa vuosittain.
– Liikkumattomuuden hintalapuksi on laskettu suoria kuluja jopa 3,2 miljardia euroa. Jo pienikin arjessa tapahtuva valinta, esimerkiksi portaiden nousu hissin sijaan, on tärkeä ja vaikuttaa toimintakykyyn, toteaa liikunnanohjaajana ja opettajana toiminut perussuomalaisten kansanedustaja Jaana Strandman.
– Liikkumattomuuden haastetta ei ratkaista pelkästään rahalla, vaan kansaamme tulee juurruttaa liikkumisen tahto ja into. Jo puolen tunnin kävely päivittäin vahvistaa kuntoamme.
Kulut yhteensä lähes 14 miljardia euroa
– Liikkumisella on myös selvä yhteys mielenterveydellisiin ongelmiin, joiden vuosittaiset kustannukset ovat Suomessa jopa 11 miljardia euroa! Yhteenlaskettuna ovat liikkumattomuuden kulut siis noin 14 miljardia vuosittain. Korjatessaan fyysiset ja mielenterveydelliset ongelmat liikunnalla ja terveillä elämäntavoilla on Suomi menevä ohi kaikista muista länsimaista, Strandman sanoo.
Suomi liikkeelle -ohjelman toimet ovat moninaisia, mutta Strandman haluaa tuoda erityisesti esiin ohjelmassa mainitun hyvinvointialueiden liikunnallisuuden palkkiomallin. Tässä mallissa hyvinvointialueilla käytetään hyte-kerrointa, ja parhaat tulokset luonnollisesti palkitaan sekä otetaan käyttöön muillakin hyvinvointialueilla.
Hallituksen tavoite Suomi liikkeelle -ohjelmalla on kristallinkirkas; hyvinvointi on suorassa yhteydessä liikunnallisuuteen, ja hallitus tekee kaikkensa, jotta liikunnallisuutta lisätään maanlaajuisesti.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- hyte-kerroin liikunnallisuuden palkkiomalli Suomi Liikkeelle Jaana Strandman mielenterveyden ongelmat liikkumattomuuden kustannukset liikunnan edistäminen liikkumattomuus hyvinvointialueet liikkuminen hyvinvointi
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Liikkumattomuus on vakava yhteiskunnallinen ongelma – Elomaa: ”Liikunta on henkisen ja fyysisen hyvinvoinnin – siis oikeastaan kaiken – perusta”

Liikkumattomuus maksaa Suomelle miljardeja vuodessa – Suomi liikkeelle -ohjelma laittaa suomalaiset liikkeelle

Liikkumattomuudesta Suomelle miljardien eurojen kustannukset – Koponen: ”Mikäli meillä ei työelämässä ole työkykyisiä työntekijöitä, ei meillä kohta ole hyvinvointiyhteiskuntaakaan”
Viikon suosituimmat

Arabiankielisessä somessa ja viestipalveluissa lietsotaan vihaa vuorokauden ympäri: ”Sytytämme Ruotsin tuleen!”
Somen vihapuhujat yllyttävät muslimeita vihaan ruotsalaisia kohtaan ja kuvaavat Ruotsin valtiona, jolta puuttuu legitimiteetti. Siksi väkivalta on sallittu oikeauskoisille. “Jos koko Ruotsi syttyy tuleen, niin palakoon”, tunnettu saarnaaja julistaa Fokus-uutismedian mukaan. “Kyseessä on sinun sotasi heitä vastaan.”

”Kela maksaa vuokran” – lupaus, joka johti vuokranantajan ansaan
Juha Telkkinen luotti siihen, että Kelan asumistuki takaisi vuokrien maksun - erityisesti, koska oli sovittu, että asumisen tuet maksetaan suoraan vuokranantajan tilille. Toisin kävi: vuokralainen siirsi tuen itselleen, jätti useita vuokria maksamatta, muutti pois salaa ja aiheutti tuhansien eurojen vahingot Kouvolassa sijaitsevaan asuntoon. Telkkisen mukaan tapaus paljastaa vuokramarkkinoilla kasvavan riskin, josta yksityisten vuokranantajien tulisi olla tietoisia.

Vasemmistoliitto tekee siirtymää kohti laiskuussosialismia, mutta pitäisikö työnvieroksujien myös sanoa ei yhteiskunnan tuille?
Vasemmistoliitto kannustaa jopa puoluejohtonsa suulla terveitä työikäisiä ihmisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa. Nykyvasemmisto väittää työnteon rajoittavan vapautta ja liittää tähän vapauteen työssäkäyvien velvollisuuden toimia rahoittajina.

Kun tarina voitti faktat: BBC-skandaali on journalismin skandaali
Entinen BBC-toimittaja Graham Majin näkee Ison-Britannian yleisradioyhtiön käsillä olevan skandaalin oireeksi pidempään jatkuneesta journalistisen etiikan alennustilasta. Nykyisin Bournemouthin yliopistossa journalismia kouluttava Majin kuvailee BBC:n siirtymää faktoihin nojaavasta "totuusjournalismista" kohti narratiivien ja aktivismin hallitsemaa toimituskulttuuria.

Hamasia ylistänyt palestiinalaismies menettää Saksan kansalaisuuden rikottuaan uskollisuusvalansa
Berliinissä asuva palestiinalaismies ylisti sosiaalisessa mediassa terroristijärjestö Hamasin taistelijoita sankareiksi sillä seurauksella, että viranomaiset päättivät perua hänelle vain päivää aikaisemmin myönnetyn Saksan kansalaisuuden.

Suomalaisten veronmaksajien ei tarvitse jatkossa enää rahoittaa kiinalaisten opiskelijoiden toisen asteen opintoja – keskusta närkästyi
Eduskunnassa kävi eilen selväksi, että keskustaa närästävät hallituksen aikeet ulottaa lukuvuosimaksut EU- ja Eta-alueiden ulkopuolisille opiskelijoille myös ammatilliseen koulutukseen ja lukioihin.

Vihreistä kovaa kritiikkiä Ylelle – Vigelius: ”Nytkö Ylen politisoiminen sopiikin oppositiolle?”
Ylen päätös Suomen osallistumisesta Euroviisuihin on herättänyt kovaa kritiikkiä. Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta sekä varapuheenjohtaja Jenni Pitko vaativat nyt Yleä perumaan päätöksen osallistumisesta. Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius kummeksuu vihreiden ulostuloa.

Maahanmuuttovirasto toteuttaa operaation somalien asuttamilla alueilla – Trump haluaa valheellisilla perusteilla maahan tulleet ulos
Yhdysvaltain presidentti Donald Trump sanoi kabinettinsa kokouksessa, ettei halua somalisiirtolaisia Yhdysvaltoihin. Hänen mukaansa Itä-Afrikan maan asukkaat ”eivät tuo Yhdysvalloille mitään”, vaan elävät avustusten varassa.

Suomessa saa yhä sosiaaliturvaa pelkän asumisen perusteella – malli alkaa olla jo aikansa elänyt
Suomeen on ajan kuluessa vähitellen rakentunut sosiaalivaltio, jonka menot on mitoitettu Nokia-klusterin huumavuosien mukaisiksi. Budjettivaje on nyt luokkaa 13 miljardia euroa, eli valtion ja kuntien rahat eivät riitä kaikkiin saavutettujen etujen ja tukien kattamiseen. Korjausliike on nyt menossa ja päämäärä on kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva.

Antikainen: Savo-Karjalan demarikansanedustajat paljastivat todellisen linjansa – äänestivät sudenmetsästystä vastaan
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee jyrkästi demarien, vihreiden ja vasemmistoliiton yritystä estää sudenmetsästyksen käynnistyminen 1.1.2026 alkaen.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää












