Artikkeli kuva

PS ARKISTO

Taas suomalaisten veronmaksajien rahaa kankkulan kaivoon Tansaniassa – Antikainen haluaa lopettaa nykymuotoisen järjestelmän

07.10.2026 |09:47

Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pitää Abilis-säätiön Tansanian ohjelmassa paljastunutta väärinkäytöstä vakavana esimerkkinä kehitysyhteistyön korruptiosta ja vaatii nykymuotoisen kehitysyhteistyön lopettamista. Tilalle Antikainen haluaa kansalaisten vapaaehtoisuuteen perustuvan kehitysyhteistyön.

MTV Uutisten mukaan suomalaisen Abilis-säätiön ohjelmassa epäillään kymmenien tuhansien eurojen väärinkäyttöä, joka on alkanut jo vuonna 2020. Jopa rahoitusta saaneiden järjestöjen aitoutta selvitetään. Ohjelmaa on rahoitettu muun muassa Suomen ulkoministeriön kehitysyhteistyövaroista.

Abilis-säätiö on tehnyt Tansanian viranomaisille tutkintapyynnön epäillystä varojen väärinkäytöstä.

– Tässä tapauksessa edes rahoitettujen järjestöjen aitoudesta ei ole varmuutta. Mitähän suomalaisilla verorahoilla on todellisuudessa saatu aikaan? Meitä taidetaan pitää Tansaniassa ja muualla Afrikassa täysinä idiootteita ja huijarit nauravat matkalla pankkiin, Antikainen sanoo.

Tavio laittoi rahahanat poikki

Antikainen kiittää ulkomaankauppa- ja kehitysministeri Ville Taviota, joka keskeytti Suomen uuden Tansanian maaohjelman hyväksymisen maan kielteisen demokratiakehityksen vuoksi jo vuonna 2025.

– Tavio teki oikein vetäessään jarrusta. Suomalaisten verorahojen puolustaminen kuuluu ministerin tehtäviin.

Abilis-säätiö on keskeyttänyt oman Tansanian ohjelmansa maksut ja toiminnan poliisitutkinnan ajaksi. Ulkoministeriö on ilmoittanut perivänsä varat takaisin, mikäli väärinkäyttö vahvistuu.

Halukkaat lahjoittakoon itse

Antikaisen mukaan tapaus osoittaa, miksi nykymallinen kehitysyhteistyön on tullut tiensä päähän.

– Suomi on kaatanut kehitysyhteistyön pohjattomaan kitaan jo yli 30 miljardia euroa 50 vuodessa. Nyt oma taloutemme on vaikeuksissa. Ensi kaudella kehitysapua on leikattava voimakkaasti, jäljellä olevilla varoilla on tuettava lähinnä Ukrainaa ja järjestelmä on muutettava kansalaisten vapaaehtoisuuteen perustuvaksi, jossa jokainen saa päättää kuinka paljon haluaa rahojaan lähettää Afrikkaan ja Lähi-itään.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Suomen uutiset logo

Ammattiliittojen kattojärjestö kipuilee kehitysapuleikkauksista, valitti hallinto-oikeuteen – tilinpäätös paljastaa, mihin rahat oikeasti menivät

06.05.2026 |10:00
Suomen uutiset logo

Suomi säästää yli sata miljoonaa euroa Afrikkaan suuntautuvasta kehitysavusta – Tavio: Yhteensä kehitysapu pienenee tällä vaalikaudella 1 305 miljoonaa euroa

13.11.2025 |13:30
Suomen uutiset logo

Valtiovarainministeri Riikka Purra uusista säästöistä: ”Kehitysapu ei kuulu valtion ydintehtäviin”

06.08.2025 |09:55

Viikon suosituimmat

6.
Suomen uutiset logo

Tynkkynen varoittaa vasemmiston klaanikytköksistä: ”Kyse on todellisuudesta, jota meidän on turha katsoa sormien läpi”

02.10.2026 |13:10
7.
Suomen uutiset logo

Ranskan koululaisprotestit levisivät maahanmuuttajalähiöistä valtakunnalliseksi väkivallaksi – tuhansia otettu kiinni, satoja loukkaantunut

05.10.2026 |10:29
9.
Suomen uutiset logo

Suomen Perustalta selvitys Trumpin maahanmuuttopolitiikasta: Täyskäännös on mahdollinen, jos poliittista tahtoa löytyy

03.10.2026 |13:41

Uusimmat

Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Lähetä uutisvinkki:

toimitus@perussuomalaiset.fi