Helsingin seudun kauppakamari
Helsingin kauppakamaripomo hehkuttaa maahanmuuton hyötyjä elinkeinoelämälle – veronmaksaja kuittaa silti laskun
Helsingin seudun kauppakamarin toimitusjohtaja Pia Pakarinen hehkuttaa kolumnissaan, kuinka ulkomaalaisväestön kasvuun perustuva muuttovoitto lisää tarvetta muun muassa asunnoille ja palveluille. Hän jättää kuitenkin mainitsematta, että veronmaksaja joutuu maksamaan suurimman osan kustannuksista.
20.01.2026 |10:00
Helsingin Yrittäjät vastustaa Kaivokadun muuttamista joukkoliikennekaduksi – vaikeuttaisi liikkumista keskustassa ja ruuhkauttaisi muita katuja
Helsingin keskustassa toimivat yritykset ovat huolissaan kaupungin suunnitelmista muuttaa Kaivokatu joukkoliikennekaduksi ja ohjata keskustan poikittainen autoliikenne ensisijaisesti Esplanadeille. Helsingin Yrittäjät vastustaa Kaivokadun sulkemista autoliikenteeltä, mikä vaikeuttaisi liikkumista keskustassa ja ruuhkauttaisi muita katuja.
16.09.2024 |12:37
Uusimmat
Viikon suosituimmat
Toimitus suosittelee
Tule freelance-toimittajaksi Suomen Uutisiin

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää


























