Artikkeli kuva

PS ARKISTO

Tavio: Itsenäisyyttä luovutetaan EU:lle koronan varjolla

12.05.2021 |15:26

Perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Ville Tavio ihmettelee sitä, että käynnissä olevasta Suomen itsenäisyyden luovuttamisesta Euroopan unionille elpymispaketin kautta on käyty vain pintapuolista keskustelua ja keskustelu on keskittynyt koronapandemiaan sekä talouteen.

Tavio nostaa esiin, että perustuslain 94 pykälä on aktivoitu Suomen täysivaltaisuuden merkittävää luovutusta varten. Asia on niin poikkeuksellinen, että sen läpimeno vaatii eduskunnassa 2/3 ääntenenemmistön.

– Suomen itsenäisyyttä ollaan luovuttamassa koronaepidemiaan ja talousasioihin vedoten. EU:n yhteisvelka ja tulonsiirrot eivät kuitenkaan ole Suomen taloudellinen etu, Tavio sanoo.

– Taloudelliset perusteet eivät ylipäätään ole nähdäkseni riittävä peruste Suomen täysivaltaisuuden luovuttamiseen.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Vasemmisto käy jo kuntoilunkin kimppuun – Aittakumpu: ”Kaikki ei tule valmiina yhteiskunnalta – sosialismi, se vain ei toimi”

14.09.2026 |14:57
9.
Suomen uutiset logo

Järkyttävät luvut julki – IL: Espoossa ja Vantaalla vieraskielisten osuus toimeentulotuen saajista jo yli 60 prosenttia

18.09.2026 |15:24

Uusimmat

PS-Naiset 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Lähetä uutisvinkki:

toimitus@perussuomalaiset.fi