Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Täystyrmäys demarinuorten esitykselle: ”Pöyristyttävä ajatus”

03.10.2016 |14:39

Demarinuoret vaativat tuoreessa kannanotossaan kotihoidon tuen lakkauttamista. Demarinuorten puheenjohtajan Mikkel Näkkäläjärven mielestä kotihoidon tuki heikentää naisten asemaa työmarkkinoilla ja aiheuttaa merkittäviä tasa-arvo-ongelmia houkuttelemalla pienituloisia naisia jäämään kotiin ja työmarkkinoiden ulkopuolelle.

Perussuomalaisten Naisten puheenjohtaja Marja-Leena Leppänen ihmettelee demarinuorten ulostuloa.

– Ajatus on ilman muuta pöyristyttävä. Ei sellaista voi tehdä. Kotihoidon tuki on tärkeä apu monille naisille ja nuorille, Leppänen huomauttaa.

Kotihoidon tukea maksetaan miehillekin

Leppäsen mielestä kotihoidon tuella ei voi olla suurta yhteiskunnallista vaikutusta työmarkkinoille, sillä tukea maksetaan vain niille, joilla on kotona alle kolmevuotiaita hoidettavia. Tuen maksaminen lakkaa, kun lapset laitetaan päiväkotiin.

– Kotihoidon tukea ei myöskään ole millään lailla pelkästään naisille kohdistettu, vaan yhtä lailla sitä voivat saada miehetkin, jos he jäävät kotiin lapsia hoitamaan, kuten nykyään yhä useammat isät tekevät, Leppänen kertoo.

Pienten lasten etu

Vaikka kotihoidon tuki ei ole määrällisesti suuri, on se kuitenkin taloudellisesti merkittävä raha monille köyhille lapsiperheille. Leppäsen mielestä kotihoidon tuen lakkauttaminen pikemminkin kasvattaisi rikkaiden ja köyhien välistä kuilua ja lisäisi taloudellista epätasa-arvoa yhteiskunnassa sekä taloudellista ahdinkoa kaikkein köyhimmissä lapsiperheissä.

– Pienet lapset on joka tapauksessa pakko hoitaa joko kotona tai päiväkodissa. Ja kun lapset ovat aivan pieniä, on jommankumman vanhemmista aivan välttämättä jäätävä kotiin heitä hoitamaan. Tuki on pienten lasten etu ja heitä varten suunnattu. Kunnat voivat itse vaikuttaa tuen määrään maksamalla halutessaan kuntalisää, Leppänen toteaa.

MIKA MÄNNISTÖ


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Wall Street Journal: Transsukupuolisuuden taustalla ”sosiaalinen tartunta” – muunsukupuolisiksi identifioituvien nuorten määrä romahti kahdessa vuodessa

31.10.2025 |15:48
3.
Suomen uutiset logo

Bill Gates käänsi kelkkansa: Ilmastonmuutos ei tuhoakaan ihmiskuntaa

01.11.2025 |14:41
5.
Suomen uutiset logo

SDP:n ja RKP:n poliitikkojen hallinnoima Suomen Pakolaisapu ry on järjestökentän massimestari: Veronmaksajat ovat kanavoineet järjestön toimintaan jo yli 15 miljoonaa euroa

03.11.2025 |16:00
10.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Vasemmistonuoret kehottavat taisteluun – Minja Koskela piiloutuu

06.11.2025 |19:31

Uusimmat

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää