

PS ARKISTO
Teemu Keskisarja: Suhteeni ääriliikkeisiin
KOLUMNI I Tiedotusvälineet tiedustelevat minulta “suhdetta ääriliikkeisiin“. Siihen vakikysymykseen lienevät pesunkestävämmät persut jo perinjuurin kyrpiintyneet. Yritän kumminkin vastata omalta osaltani. Suhteeni äärilikkeisiin on, hmm… millä sanalla sen sanoisin. Kohtelias. Mutkaton. Vuorovaikutteinen. Hyvänsuopa. Suvaitseva. Pohdiskeleva.
En muista koskaan kieltäytyneeni sekalaisimmankaan seurakunnan luennointikutsusta, jos aihe on liipannut historiaa ja tutkimuksiani. Meitä homo sapienseja on moneen junaan ja kamelikaravaaniin ja raidejokeriin. Ei kannata halveksia lähimmäisiä ja kauimmaisia.
Stalinisti, kreationisti, kansallissosialisti, ekshibitionisti, antagonisti, islamisti, kalvinisti, syndikalisti, protagonisti, intersektionaalifeministi, putinisti ja ihan vaan nisti saavat toki istua pöytääni. Terve mieheen, terve naiseen, terve muunsukupuoliseen!
Suhteeni äärimmäiseen liikkumattomuuteen eli netissä nyhjöttäjiin on ongelmallinen muttei vihamielinen.
Some sovittaa suuhuni sanat: “Some on roskaväelle”. Ei pidä paikkansa, epätarkka sitaatti. Olen puhunut ja kirjoittanut: “Some on tarpeen roskaväen kurissapitämiseksi.” Se on riidaton tosiseikka. Inhimillisiä ihmisroskia olemme politiikassa joka iikka ja kurissapidon tarpeessa. Sääli, että punikeilla ja lahtareilla 1918 ei ollut selfiekeppejä ja tiktok-tilejä vaan kiväärit ja rotanhäntäpistimet. Ilman bittiavauruuden venttiiliä siskot ja veikot päästäisivät toisistaan ilmat pihalle. Vihaviestittely on harmittomampaa kuin veren ja rään roiske kadulla.
Todellisuuden inhat äärimmäisyydet täytyy useinkin unohtaa. Digitaaalinen keinoelämä on yksi nukutusnuija. Somen hengenravintoa nautimme yhteiskunnan tarjoaman minimitoimeentulon kera. Yhteisvaikutus passivoi kansaa. Rooman kumouspelkoisten keisarien viljanjakelua vastaa tänään sosiaaliturva. Sen tähden vain harva ongelmayksilö viehtyy väkivaltaisiin ääriliikkeisiin. Panem et circenses, leipää ja sirkushuveja on antiikkisen pelin henki Suomessa 2023. Sanonta ei merkitse, että senaattorit, gladiaattorit ja somettajat olisivat jotenkin mitättömiä persoonia.
TEEMU KESKISARJA
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Teemu Keskisarja: Talo, johon on helppo päästä sisään

Keskisarja: Elinkeinon vaihtaminen oli 1850-luvulla vaikeampaa kuin tänä päivänä sukupuolen vaihtaminen

Teemu Keskisarjan kolumni: Korutonta kertomaa englannin kielen ylivallasta

Teemu Keskisarja: Kulttuuri-ihminen, älä vedä hernettä nenään!

Teemu Keskisarjan kolumni: Yhteistyötarjous Ylpeydelle

Teemu Keskisarjan kolumni: Hallitusohjelman mieluisimmat lauseet

Teemu Keskisarjan kolumni: Runo kuin omistettu Ylpeydelle

Teemu Keskisarjan kolumni: Sananvapautta ei uhkaa maalitus vaan paalitus
Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajat riehuvat kaduilla – Seppänen: Ranskan tilanne on katastrofi
Ranskan kadut ovat toimineet toistuvasti maahanmuuttajien väkivaltaisuuksien ja rettelöinnin näyttämönä. Perussuomalaisten kansanedustaja Sara Seppänen pitää Ranskan tilannetta vakavana varoituksena Suomelle, joka on otettava vakavasti ennen kuin ongelmat ovat täälläkin hallitsemattomia.

Riikka Purra varoittaa Suomea Ranskan kaksoiskatastrofista: Finanssikriisi ja epäonnistuneen massamaahanmuuton seuraukset
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra varoittaa Facebook-päivityksessään Suomea Ranskan kaltaisesta kaksoiskatastrofista. Hänen mukaansa Ranskan talousvaikeudet ja yhteiskunnalliset jännitteet voivat kärjistyä yhtä aikaa.

Perussuomalaiset kokoontuvat Vantaalla – katso kuvat
Reipas joukko perussuomalaisia kokoontuu Vantaalla puolueen kokoontumisajoihin. Viikonlopun tilaisuudessa keskitytään yhdessäoloon ja toiminnan kehittämiseen. Kokoontumisajot järjestetään nyt kolmatta kertaa.

Kehitysjärjestö Fingo ryhtyi kielipoliisiksi – haluaa kieltää toistakymmentä vakiintunutta sanaa
Kehitysjärjestöjen kattojärjestö Fingo kehottaa uudessa oppaassaan luopumaan sanoista kehitysapu ja kehitysmaa. Ohje koskee kieltä, jota käyttävät myös toimittajat ja poliitikot. Fingon toiminta on pääosin ulkoministeriön rahoituksen varassa.

Tynkkynen varoittaa vasemmiston klaanikytköksistä: ”Kyse on todellisuudesta, jota meidän on turha katsoa sormien läpi”
Perussuomalainen europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen jyrähtää Facebookissa Berliinin osavaltiovaalien jälkipuinnista ja Euroopan vasemmiston suunnasta. Tynkkynen nostaa esiin saksalaisen vasemmistopuolue Die Linken yhteydet rikollisklaaneihin ja terroristijärjestö Hamasin tukijoihin sekä vaatii Suomea ottamaan Saksan ja Ruotsin tapahtumat vakavana varoituksena.

Sateenkaarihypetys hiipuu – Helsinki Priden rahoitus sakkaa
Kiinnostus Pride-yhteistyöhön näyttää hiipuvan eri puolilla Suomea. Esimerkiksi Helsinki Pride -yhteisön kumppanuusmyynnin romahdus on heikentänyt yhdistyksen taloustilannetta. Perussuomalaisten kansanedustaja Jaana Strandman pitää yritysten vetäytymistä ideologisista tukikampanjoista tervetulleena kehityksenä.

Grönroos varoittaa Espoon koulujen tilanteesta: ”Vakavassa syöksykierteessä”
Espoon koulujen turvallisuustilanne on espoolaisen kaupunginvaltuutetun ja Suomen Perusta -ajatuspajan toiminnanjohtaja Simo Grönroosin mukaan vakava. Grönroos nostaa ongelmien taustalla esiin muun muassa maahanmuuton kasvun ja suomalaisen koulujärjestelmän viime vuosien muutokset.

Suomen Perustalta selvitys Trumpin maahanmuuttopolitiikasta: Täyskäännös on mahdollinen, jos poliittista tahtoa löytyy
Presidentti Donald Trump on pysäyttänyt laittoman maahanmuuton Yhdysvaltoihin ja kiihdyttänyt karkotuksia. Seurauksena väkivaltarikokset, huumekuolemat ja työttömyys ovat kaikki lähteneet laskuun. Suomen Perustan julkaisema raportti kertoo ydinasiat maahanmuuttopoliittisesta täyskäännöksestä, dosentti Markku Ruotsilan laatima selvitys paljastaa.

Ranskan koululaisprotestit levisivät maahanmuuttajalähiöistä valtakunnalliseksi väkivallaksi – tuhansia otettu kiinni, satoja loukkaantunut
Ranskan ”koululaismellakat” ovat levinneet koko valtakuntaa koskevaksi kriisiksi. Poliisi on ottanut kiinni yli 5 000 valtaosin alaikäistä mellakoitsijaa. 600 poliisia on loukkaantunut yhteenotoissa. Äärivasemmistolaiset ryhmät pyrkivät käyttämään mellakointia hyväkseen. Ranska kipuilee yleiseurooppalaisen taudin kourissa.

Hesari asetti yksityisyydelle hinnan – kutsuu sitä nuorten palvelemiseksi
Helsingin Sanomat vetoaa nuoriin lukijoihin ja tehtäväänsä demokratian puolustamisessa. Samalla se tekee yksityisyydestä maksullisen lisäpalvelun.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää













