

PS ARKISTO
Teemu Keskisarja: Suhteeni ääriliikkeisiin
KOLUMNI I Tiedotusvälineet tiedustelevat minulta “suhdetta ääriliikkeisiin“. Siihen vakikysymykseen lienevät pesunkestävämmät persut jo perinjuurin kyrpiintyneet. Yritän kumminkin vastata omalta osaltani. Suhteeni äärilikkeisiin on, hmm… millä sanalla sen sanoisin. Kohtelias. Mutkaton. Vuorovaikutteinen. Hyvänsuopa. Suvaitseva. Pohdiskeleva.
En muista koskaan kieltäytyneeni sekalaisimmankaan seurakunnan luennointikutsusta, jos aihe on liipannut historiaa ja tutkimuksiani. Meitä homo sapienseja on moneen junaan ja kamelikaravaaniin ja raidejokeriin. Ei kannata halveksia lähimmäisiä ja kauimmaisia.
Stalinisti, kreationisti, kansallissosialisti, ekshibitionisti, antagonisti, islamisti, kalvinisti, syndikalisti, protagonisti, intersektionaalifeministi, putinisti ja ihan vaan nisti saavat toki istua pöytääni. Terve mieheen, terve naiseen, terve muunsukupuoliseen!
Suhteeni äärimmäiseen liikkumattomuuteen eli netissä nyhjöttäjiin on ongelmallinen muttei vihamielinen.
Some sovittaa suuhuni sanat: “Some on roskaväelle”. Ei pidä paikkansa, epätarkka sitaatti. Olen puhunut ja kirjoittanut: “Some on tarpeen roskaväen kurissapitämiseksi.” Se on riidaton tosiseikka. Inhimillisiä ihmisroskia olemme politiikassa joka iikka ja kurissapidon tarpeessa. Sääli, että punikeilla ja lahtareilla 1918 ei ollut selfiekeppejä ja tiktok-tilejä vaan kiväärit ja rotanhäntäpistimet. Ilman bittiavauruuden venttiiliä siskot ja veikot päästäisivät toisistaan ilmat pihalle. Vihaviestittely on harmittomampaa kuin veren ja rään roiske kadulla.
Todellisuuden inhat äärimmäisyydet täytyy useinkin unohtaa. Digitaaalinen keinoelämä on yksi nukutusnuija. Somen hengenravintoa nautimme yhteiskunnan tarjoaman minimitoimeentulon kera. Yhteisvaikutus passivoi kansaa. Rooman kumouspelkoisten keisarien viljanjakelua vastaa tänään sosiaaliturva. Sen tähden vain harva ongelmayksilö viehtyy väkivaltaisiin ääriliikkeisiin. Panem et circenses, leipää ja sirkushuveja on antiikkisen pelin henki Suomessa 2023. Sanonta ei merkitse, että senaattorit, gladiaattorit ja somettajat olisivat jotenkin mitättömiä persoonia.
TEEMU KESKISARJA
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Teemu Keskisarja: Talo, johon on helppo päästä sisään

Keskisarja: Elinkeinon vaihtaminen oli 1850-luvulla vaikeampaa kuin tänä päivänä sukupuolen vaihtaminen

Teemu Keskisarjan kolumni: Korutonta kertomaa englannin kielen ylivallasta

Teemu Keskisarja: Kulttuuri-ihminen, älä vedä hernettä nenään!

Teemu Keskisarjan kolumni: Yhteistyötarjous Ylpeydelle

Teemu Keskisarjan kolumni: Hallitusohjelman mieluisimmat lauseet

Teemu Keskisarjan kolumni: Runo kuin omistettu Ylpeydelle

Teemu Keskisarjan kolumni: Sananvapautta ei uhkaa maalitus vaan paalitus
Viikon suosituimmat

Perussuomalaisten tappamisella uhkaillut ehdolla eduskuntavaaleissa – vasemmistolainen väkivaltaretoriikka yleistynyt ja normalisoitunut
Vasemmistoliiton eduskuntavaaliehdokas Esa Annala on uhkaillut perussuomalaisten tappamisella. Väkivaltaiset puheet vaikuttavat kuuluvan vasemmistolaisten vakiovarustukseen.

SDP:n Heinäluomalta kuppi nurin islam-kritiikistä – Vigelius: ”Kyse on tilastollisista tosiasioista”
Perussuomalaisten Joakim Vigeliuksen mukaan maahanmuuttopolitiikassa ei voida edetä sillä periaatteella, että tosiasioista tulee vaieta, jos joku kokee ne epämiellyttäviksi. Tämä ei miellytä SDP:n Eveliina Heinäluomaa.

SDP lupaa veronkiristyksiä ja aikoo palauttaa rahat järjestörälssille
SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman kertoo Helsingin Sanomien haastattelussa olevansa valmis perumaan useita Orpon hallituksen talouspäätöksiä. Konkreettisia menoleikkauksia SDP ei ole edelleenkään löytänyt.

Toimittaja Anu Partanen kiistää Yle-työsuhteen – osallistuu silti Jälkiviisaiden sisällön suunnitteluun palkkiota vastaan
Yleisradio maksaa Jälkiviisaat-ohjelman vakiovieraalle Anu Partaselle toistuvaa korvausta esiintymisistä, joiden sisällön suunnitteluun hän myös osallistuu. Partanen kuitenkin kiistää olevansa Ylen palkkalistoilla. Journalistin ohjeiden näkökulmasta kokonaiskuvio näyttää sangen hämmentävältä.

Kuljettajien koti-ikävään vetoava vaalimainos suututti bussikuskit – jäivät joukolla saikulle
Göteborgin alueen julkista liikennettä operoiva Västtrafik on päättänyt poistaa ruotsidemokraattien vaalimainokset Skaraborgin alueen busseista. Yhtiön johto teki päätöksen sen jälkeen, kun useita bussinkuljettajia jäi sairauslomalle protestiksi hallituksen tukipuolueen vaaliviestille.

SDP aiheutti itse ongelmat, nyt esittää maahanmuuton kiristyksiä – ”Kun todellisuutta ja täysin tietoisten tekojen seurauksia ei enää pääse karkuun, alkaa tällainen veivaus”
Perussuomalainen diplomi-insinööri Mika Merano lataa Facebookissa täyslaidallisen punavihreän leirin ja SDP:n maahanmuuttolinjausten suuntaan. Meranon mukaan cancel-inkvisiittorit yrittivät vuosikausia hiljentää kaiken maahanmuuttokritiikin rasismisyytöksillä ja suojella monikulttuurisuuskuplaansa poliittisen vallankäytön varjolla. Karut tulokset katujengeistä ja PISA-tulosten laskusta ovat kuitenkin nyt kiistämätön tosiasia, eikä mikään puolue pääse enää pakoon todellisuutta eikä omia virheitään.

Päivän pointti: Valtamedia väittää Ceutan laittomien rajanylittäjien olevan siirtolaisia tai paperittomia

Piisinen nauraa demarien takinkäännölle: ”Toverit vetivät lennosta maiharit jalkaansa”
Perussuomalaisten kansanedustaja Jorma Piisinen on huvittunut SDP:n äkkikäännöksestä maahanmuutto- ja kriminaalipolitiikassa. Demarit vaativat nyt muun muassa kovia rangaistuksia katujengeille ja tukien leikkauksia kielenopiskelun laiminlyöjille, vaikka puolue vastusti pitkään vastaavia perussuomalaisten esityksiä. Piisinen toivottaa demarit tervetulleiksi todellisuuteen, mutta kyseenalaistaa samalla puolueen uuden linjan uskottavuuden.

Lehtinen: Vasemmistoliiton kansanedustaja vähättelee äärivasemmiston uhkaa – ”Vasemmisto tekee toiseksi eniten terrori-iskuja”
Europolin julkaiseman raportin mukaan EU-maissa tehtiin 45 terrori-iskua viime vuonna. Terrori-iskujen kärkisijalla olivat jihadistit, jonka jälkeen toisena tulivat vasemmistolaiset ja anarkistit.

Vigelius: Rikollisille ulkomaalaisille automaattinen karkotus ilman viranomaisten harkintaa
Perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius esittää rikollisille ulkomaalaisille karkotusautomaattia esimerkkinä toimista, joilla maahanmuuttopolitiikkaa voitaisiin entisestään tiukentaa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää













