Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Terho: Nykyinen tilanne on herättänyt pelkoa ja turhautumista

25.09.2015 |21:53

Perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Sampo Terho tuomitsi voimakkaasti Lahden ja Kouvolan iskut Ylen A-studiossa.

– Nykyinen tilanne on herättänyt kansalaisissa pelkoa ja turhautumista. Kouvolan ja Lahden kaltaiset tapahtumat ovat kuitenkin väärä keino purkaa sitä, Terho painotti.

– Nämä asiat tullaan ratkaisemaan poliittisin keinoin niin Suomen kuin Euroopan tasolla. Maahanmuutosta saa keskustella rauhanomaisesti, mutta ei toimia tällä tavalla.

Kansalaisilta huolestuneita
yhteydenottoja

Terho kertoi saaneensa kansalaisilta huolestuneita yhteydenottoja turvapaikanhakijoiden tuomista kustannuksista.

– Tilanne on hyvin vaikea taloudellisesti. Miten tämä kaikki rahoitetaan pitkällä aikavälillä, kun olemme juuri leikanneet jo valmiiksi köyhiltä. Minulta on kysytty, miten on mahdollista, että tässä asiassa (maahanmuutto) on piikki auki ja minulta leikataan. Tätä on vaikea selittää, Terho myönsi ja kehotti sekä Suomeen saapuvia turvapaikanhakijoita että suomalaisia maltillisuuteen tässä tilanteessa.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

7.
Suomen uutiset logo

Arabitaustaiset perheklaanit hallitsevat suurta osaa saksalaisesta rikollisuudesta

27.06.2025 |09:17
8.
Suomen uutiset logo

Nato tunnusti laittoman maahantulon merkittäväksi uhaksi kansalliselle turvallisuudelle

28.06.2025 |09:10
9.
Suomen uutiset logo

Suomen Akatemia teki sen taas! 750 000 euron jättipotin kuittasi tällä kertaa kynsisalonkitutkimus: feminismin ja rodullistamisen manikyyritutkimusta

27.06.2025 |18:17
10.
Suomen uutiset logo

SU-Show #16: Suomessa on sananvapaus, mutta islamin arvostelija joutuu usein yhä vaientamisyritysten kohteeksi – onko suomalaisista tullut kulttuurisesti alistettu kansa?

27.06.2025 |14:55

Uusimmat










Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää