Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Tienkäyttäjien tyytyväisyys talvihoitoon nousi selvästi – Ranne: ”Hallitus urakoi teitä ennätyksellisen hyvään kesä- ja talvikuntoon”

12.05.2026 |17:32

Väyläviraston tuoreen tienkäyttäjätyytyväisyystutkimuksen mukaan suomalaiset olivat viime talvena selvästi aiempaa tyytyväisempiä maanteiden talvihoitoon. Yksityishenkilöistä 58 prosenttia ja raskaasta liikenteestä 32 prosenttia antoi talvihoidolle arvosanan ”tyytyväinen” tai ”erittäin tyytyväinen”.

Keskiarvot nousivat sekä yksityisautoilijoilla (3,16:sta 3,44:ään) että ammattikuljettajilla (2,63:sta 2,89:ään). Tyytyväisyys kasvoi kaikilla tärkeimmillä osa-alueilla, kuten liukkaudentorjunnassa, lumenpoistossa ja tienpinnan tasaisuudessa.

Väyläviraston asiantuntija Jarkko Pirinen pitää tuloksia rohkaisevina:

– Oli mukava nähdä, että tulokset olivat parantuneet huomattavasti ja päivittäinen työ muun muassa alueellisissa elinvoimakeskuksissa on tuottanut tulosta.

Hyväkuntoista tietä on helpompi hoitaa talvellakin

Pirisen mukaan talvi oli monin paikoin helpompi kuin aiempina vuosina, mutta myös aiempien vuosien päällystysrahoitus näkyi parempina tienpintoina.

– Hyväkuntoista tietä on helpompi hoitaa talvellakin, Pirinen toteaa.

Tutkimukseen vastasi yli 9 400 tienkäyttäjää eri puolilta Suomea. Tuloksia hyödynnetään talvihoidon suunnittelussa ja kehittämisessä.

Perussuomalainen liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne on mielissään tutkimuksen tuloksista.

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Suomen uutiset logo

Hallitus jatkaa vahvaa panostustaan liikenteeseen – ministeri Ranne: ”Panostukset tiestöön ja raideliikenteeseen ovat koko Suomen turvallisuutta ja taloutta vahvistavia päätöksiä”

21.11.2024 |17:53

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Ammattiliittojen kattojärjestö kipuilee kehitysapuleikkauksista, valitti hallinto-oikeuteen – tilinpäätös paljastaa, mihin rahat oikeasti menivät

06.05.2026 |10:00
2.
Suomen uutiset logo

Punaviherkokoomuslaisten valvoma Helsingin energiayhtiö rahtaa pähkinänkuoria kaukaa Afrikasta – äänestäjä saa taas sitä mitä tilasi

08.05.2026 |18:04
5.
Suomen uutiset logo

Vähintäänkin erikoista: Tuomari pyysi anteeksi Trumpin murhayrityksestä epäillyltä

05.05.2026 |17:39
10.
Suomen uutiset logo

Britannia asetti pakotteita Suomeen turvapaikanhakijoita ohjanneille – Antikainen: Vieläkö löytyy rajalakia vastustavia eduskunnasta?

06.05.2026 |17:24

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää