

YLE
Timo Soini: Pää kylmänä Naton kanssa, omaan puolustukseen satsattava
– Perussuomalaisten kanta Natoon on, että meidän ei pidä hakea Naton jäsenyyttä, perussuomalaisten puheenjohtaja Timo Soini paalutti Ylen Ykkösaamussa lauantaina.
Asia tuli esille laajassa haastattelussa Naton isäntämaapöytäkirjan kautta, joka allekirjoitettiin äskettäin Naton huippukokouksessa Walesissa. Pöytäkirjassa määritellään, millä tavoilla Nato-maat toimivat Suomessa, jos Suomi joukot kutsuu. Pöytäkirja herätti julkisuudessa myös keskustelua, onko asiaa valmisteltu salassa ja mihin se valtuuttaa Naton joukot.
– Kutsumatta ei tänne tulla, Soini painottaa.
Pää kylmänä Naton kanssa
Soini korostaa, että yhteisymmärryspöytäkirja on monimutkainen kokonaisuus, joka käsittää monia asioita huollosta, kuljetuksista ja vakuutuksista alkaen: siihen liittyy kymmenen eri ministeriötä ja Trafi.
Lakia avun pyytämisestä eikä vastaanottamisesta ei ole. On vain yhteistoimintapöytäkirjoja. Kun ennen on toimittu harjoitus kerrallaan, nyt määritellään yhtenäinen käytäntö. Soini kehottaa pitämään pään kylmänä.
– Tässä tunteet höyrähtävät, minäkin saan sähköpostia, että nyt pitää mennä Natoon, toiset sanovat, että ei. Pitää olla pitkä ja looginen linja!
Uskottavan puolustuksen hinta: 200 miljoonaa lisää
Soini korostaa, että Suomen pitää puolustaa maata aina omin voimin. Se tarkoittaa, että määrärahoja pitää nostaa. Puolue vaatii niiden korottamista 200 miljoonalla eurolla vuotta kohden, mikä on enemmän kuin armeija itse vaatii.
– Se tarkoittaa, että meillä on riittävät määrärahat, koulutusta, kertausharjoituksia ja pidetään huolta siitä, että määrärahat riittävät harjoituksiin, toimintaan, palkkoihin ja materiaaliin, Soini sanoo.
Hän sanoi puolustusvoimien toteuttaneen säästötavoitteen esimerkillisesti, vaikka se oli kohtuuton. Nyt pitää rahoitus korjata.
– Asia on meille tärkeä. Haluamme puolustusvoimille liikkumavaraa, Soini tuumaili.
Lisäksi hän vaatii periaatepäätöstä hävittäjien korvaamisesta, koska se ei onnistu normaalin budjetin puitteissa.
– Tarve on aina olemassa: Suomea pitää puolustaa, siihen velvoittaa nykytilanne ja historia, Soini painottaa.
Obaman puhe oli tärkeä
Soini pitää erittäin merkittävänä, että USA:n presidentti piti Virossa puheen, jonka mukaan Viroa ei jätetä yksin.
– Se oli ainoa viesti, jonka hän voi viedä: Artikla 5 yhteiseen puolustukseen sitoutumisesta ei voi hapantua: on selvää, että tämä pitää tehdä selväksi ja tarpeen tullen toistaa. Kun USA:n presidentti sanoo sen Virossa, se on kova viesti.
Presidentti Sauli Niinistön korostamaa Lissabonin sopimusta hän ei pidä yhtä merkittävänä, vaikka sekin sisältää EU:n jäsenmaiden välisiä turvatakuita.
– Tämä on asia, jota ei pidä väheksyä eikä pelata pelilaudalta pois, mutta kun katsotaan pykälien taakse, onko rautaa, niin Natolla sitä on, EU:lla ei ole mitään joukkoja, Natolla on, Soini muistuttaa.
Entä jos EU:sta tulisi Naton jäsen, häneltä kysyttiin.
– Itsenäinen maa hakee jäseneksi itse jos on hakeakseen, Soini vastasi.
Venäjällä on vaikutusvaltaa
Soinin mukaan jokainen tunti Ukrainan aselevossa herättää toivoa rauhasta. Hän sanoo aselevon osoittavan, että Venäjällä on alueella vaikutusvaltaa: separatisteista ei löytynyt joukkoja, jotka jatkaisivat taisteluja korkeiden neuvotteluiden jälkeen: se osoittaa presidentti Vladimir Putinin vaikutusvallan.
Soinin mukaan on selvää, että vaikka tämä on kuinka ”Ukrainan sisäinen asia”, Venäjä on osapuoli ja EU toinen. Siitä huolimatta Venäjän ja EU:n ei pitäisi sopia asioita Ukrainan pään yli.
– Etupiiriajattelu ei saisi tulla takaisin Eurooppaan!
Veli-Pekka Leskelä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Jussi Niinistö: Ulkomaalaisten maakaupoista Suomessa
Viikon suosituimmat

Päivän Pointti: Yle ja Helsingin Sanomat pyrkivät peittelemään Bondi Beachin terrori-iskun tekijöiden yhteyksiä ääri-islamismiin

Hallitus lopettaa tuetut lomat, lomailuyhdistykset järkyttyivät – Junnila: Puolueiden lomatoiminnan tukeminen ei ole veronmaksajan tehtävä
Valtio lopettaa sosiaalisen lomatoiminnan rahoittamisen osana Petteri Orpon hallituksen päättämiä sote-järjestöjen leikkauksia vaikeassa taloustilanteessa. Suomalaiset mediat ovat tarttuneet uutiseen ja kirjoittavat paatoksella, kuinka "hallitus vie köyhiltä lapsiperheiltä lomatkin" ja kuinka asia "koskettaa tuhansia lapsiperheitä". Sitä mediat eivät kerro, että ilman rahaa jäävät lomailuyhdistykset ovat poliittisten puolueiden jäsenjärjestöjä, huomauttaa perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila X-päivityksessään.

Joakim Vigelius missikohusta: Sairasta, takakireää, huumorintajutonta ja ennen kaikkea armotonta
Miss Suomi Sarah Dzafce venyttää silmänsä vinoon. Ystävä jakaa ilmeilystä kuvan someen saatteella: ''Kiinalaisenkaa syömäs.'' Tästä seuraa rasismikohu, iso kiukku ja anteeksipyytely. Missiltä menee kruunu kumoon ja ura päreiksi.

Tampere lähettää 50 000 euroa Gazaan – Vigelius kritisoi pormestari Nurmisen päätöstä: ”Rahoille olisi tarvetta kotimaassakin”
Tampereen kaupunginvaltuusto käsittelee tänään maanantaina valtuustoaloitetta humanitaarisen avun tarjoamiseksi Gazan lapsille. Kaupunginhallitus on hyväksynyt päätösehdotuksen, jonka mukaan 50 000 euron kertasuoritus maksetaan pormestari Ilmari Nurmisen (sd.) harkinnanvaraisesta määrärahasta, josta pormestari on tehnyt päätöksen. Perussuomalaisten kansanedustaja ja kaupunginvaltuutettu Joakim Vigelius kertoo puolueen vastustavan rahan lähettämistä Gazaan.

Krista Kiuru haukkui hallituksen edustajia ”muuleiksi” – Koponen: ”Välillä olisi hyvä katsoa itseään peiliin ja miettiä, miten käyttäytyy”
Eduskunta käsitteli torstain täysistunnossa työelämälainsäädäntöä, ja jo perjantain puolella SDP:n kansanedustaja Krista Kiuru haukkui hallituksen työelämävaliokunnassa istuvia edustajia muuleiksi. Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen pitää käytöstä sopimattomana eduskunnan täysistuntoon.

Purra: Suomalaisten pitää olla etuoikeutettuja omassa maassaan
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra linjaa, että Suomi on suomalaisten maa, jonka tulisi käyttää rajalliset resurssinsa oikein eli omiinsa. - Tämä päivänselvä asia on perussuomalaisuuden ytimessä, Purra sanoo.

Eduskunta hyväksyi lukuvuosimaksut ulkomaisille toisen asteen opiskelijoille – Vigelius: ”Suomalainen koulutus ei voi olla maksuton koko maailmalle”
Tänään eduskunta hyväksyi äänin 131-42 lakiesityksen lukuvuosimaksuista toisen asteen ulkomaalaisille opiskelijoille. Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius pitää lakimuutosta onnistuneena ja kohtuullisena, sillä suomalainen koulutus ei voi olla maksuton koko maailmalle. Keskustan vastahakoisuus maahanmuuton järkevöittämiseen sen sijaan ihmetyttää Vigeliusta.

Keskisarja julisti sodan pakkoenglannille – Purra varoittaa puolueita lupailemasta rahaa sote-alueille
Perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja Teemu Keskisarja julisti tänään perussuomalaisten puoluevaltuuston kokouksen tiedotustilaisuudessa sodan kielenvaihtoa vastaan. Puheenjohtaja Riikka Purra varoitti puolueita lupailemasta vaalienkaan alla merkittävästi lisärahoitusta hyvinvointialueille. Pieniä valopilkkuja taloudessa näkyy jo ensi vuonna kuluttajien ostovoiman selvästi vahvistuessa.

Puolueilla kärkäs kiista 50 000 euron Gaza-avustuksesta Tampereen valtuustossa: ”Raukkamaista! Herätkää ihmisyyteen!”
Tampereen kaupunginvaltuusto kävi maanantai-iltana 1,5 tuntia kestäneen tulisen keskustelun valtuustoaloitteesta humanitaarisen avun tarjoamiseksi Gazan lapsille.

Perussuomalaisten Suomeksi kiitos -kielikampanja käynnistyy tänään
Tänään käynnistyvässä Suomeksi, kiitos -kampanjassa perussuomalaiset haluaa kiinnittää huomiota suomen kieleen ympärillämme. - Emme halua Suomesta puolinaisen englannin maata, emmekä halua englantia sinne, missä kuuluu kuulua suomi, perussuomalaisten puheenjohtaja Rikkka Purra sanoo.















