Artikkeli kuva

Tossavainen: EU on varkaiden paratiisi

06.11.2013 |18:48

Viime vuonna EU:n budjetista meni vääriin taskuihin 4,8 % eli yli kuusi miljardia euroa. Siis yli kuusi tuhatta miljoonaa euroa. Se on paljon.

Maakohtaisia tilastoja en ole havainnut. On kuitenkin todennäköistä, että Alppien pohjoispuolella väärinkäytökset ovat vähäisiä etelään verrattuna. Näin ollen eräissä etelän maissa hävikki on mitä ilmeisimmin yli 10 %.

Ja kannattaa huomata sekin, että melkoinen määrä vilungeista jää tarkastajilta huomaamatta. Nämä lisäten voidaan todeta, että EU on varkaiden paratiisi.

Eniten väärinkäytöksiä todettiin maaseudun kehittämisessä, ympäristöasioissa, kalastuksessa ja terveysasioissa.

Perussuomalaiset ovat todenneet, että ”missä EU, siellä ongelma” ja että ”vähemmän EU:ta ja parempaa EU:ta”. Olemme olleet ja olemme edelleenkin oikeassa.

Reijo Tossavainen
kansanedustaja (ps.)


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Ovatko suomalaiset masokisteja vai tyhmiä? – Vahtera: ”Suomalaiset ovat tyhmiä potenssiin ääretön”

17.03.2026 |14:10
3.
Suomen uutiset logo

Virallinen ilmiantolinja avautuu Tampereella: Pian voit kannella naapurisi rasistisesta tuijotuksesta – perussuomalaisedustajat tyrmäävät idean

13.03.2026 |12:32
5.
Suomen uutiset logo

Vigelius ihmettelee hyvinvointialueiden tukia: 500 euroa romanihameisiin – muut tuensaajat eivät saa vastaavaa vaatetustukea

17.03.2026 |17:17
6.
Suomen uutiset logo

Shokkihavainto Ison-Britannian täytevaaleista: Vihervasemmisto liittoutui härskisti muslimien kanssa muuta kansaa vastaan

14.03.2026 |11:00
7.
Suomen uutiset logo

Simula tyrmää vasemmistopoliitikon hyökkäyksen poliisi-instituutiota vastaan: Suomalainen poliisi on maailman luotettavin

12.03.2026 |18:51

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää