Artikkeli kuva

Tossavainen: EU on varkaiden paratiisi

06.11.2013 |18:48

Viime vuonna EU:n budjetista meni vääriin taskuihin 4,8 % eli yli kuusi miljardia euroa. Siis yli kuusi tuhatta miljoonaa euroa. Se on paljon.

Maakohtaisia tilastoja en ole havainnut. On kuitenkin todennäköistä, että Alppien pohjoispuolella väärinkäytökset ovat vähäisiä etelään verrattuna. Näin ollen eräissä etelän maissa hävikki on mitä ilmeisimmin yli 10 %.

Ja kannattaa huomata sekin, että melkoinen määrä vilungeista jää tarkastajilta huomaamatta. Nämä lisäten voidaan todeta, että EU on varkaiden paratiisi.

Eniten väärinkäytöksiä todettiin maaseudun kehittämisessä, ympäristöasioissa, kalastuksessa ja terveysasioissa.

Perussuomalaiset ovat todenneet, että ”missä EU, siellä ongelma” ja että ”vähemmän EU:ta ja parempaa EU:ta”. Olemme olleet ja olemme edelleenkin oikeassa.

Reijo Tossavainen
kansanedustaja (ps.)


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Kylmää kyytiä suomalaishoitajille: SDP:n Razmyar täyttäisi hoitolaitokset ulkomaalaisella työvoimalla – yksi suomenkielinen hoitaja riittäisi tukemaan muita

27.02.2026 |14:04
3.
Suomen uutiset logo

Vantaa on varoittava esimerkki pieleen menneestä maahanmuutosta – velkaantuneen kaupungin asukkaista kohta kolmannes vieraskielisiä

03.03.2026 |10:38
9.
Suomen uutiset logo

New Yorkin poliiseja heiteltiiin jääkimpaleilla ja kivillä, kahdelle vakavia vammoja – muslimipormestari raivostutti poliisiliiton vähättelemällä väkijoukon hyökkäystä virkavaltaa vastaan

27.02.2026 |19:51
10.
Suomen uutiset logo

Näin keskusta on äänestänyt eduskunnassa maahanmuuton kiristyksistä – mitkään tiukennukset eivät kelpaa

28.02.2026 |15:21

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää