
LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Tulossa oleva omalääkärimalli parantaa hoidon saatavuutta ja jatkuvuutta – ministeri Juuso: ”Malli on myös taloudellisesti järkevä”
Perussuomalainen sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso kertoo, että paljon puhuttu omalääkärimalli toteutuu ja otetaan käyttöön tämän hallituskauden aikana, vaikka tarkempaa aikaa käyttöönotolle ei vielä ole.
Omalääkäriohjelma on asetettu vaalikauden loppuun asti. Tarkoituksena on, että malli saadaan kokonaisuudessaan valmiiksi siihen mennessä ja käyttöön jo tämän hallituskauden aikana. Tarkempaa aikaa käyttöönotolle ei vielä ole.
Omalääkärimalli tarkoittaa kiteytetysti sitä, että tietyn alueen väestö jaetaan osiin, joista jokaiselle nimetään omalääkäri alueen terveysasemalta. Omalääkärimallia on aiemmin kehuttu lupaavaksi, mutta malli ei ole yrityksistä huolimatta koskaan edennyt kokeiluja pidemmälle.
Omalääkärimallin tavoitteena on parantaa hoidon saatavuutta ja jatkuvuutta.
Parempaa potilastyytyväisyyttä
Juuso toteaa, että hoidon laatu paranee yhden yleislääkärin hoitaessa, ja samalla potilastyytyväisyys paranee.
– Samalla myös lähetteet erikoissairaanhoitoon vähenevät, joten uudistus on myös taloudellisesti järkevä.
Omalääkärimallin toteutukseen ei vielä ole kohdennettua rahaa, mutta seurantaryhmä perustetaan luomaan ohjeistusta ja seuraamaan parhaita käytäntöjä.
Esimerkiksi Kela-korvauksia pyritään hyödyntämään siten, että omalääkärit eivät jää ainoastaan varakkaimpien potilaiden mahdollisuudeksi.
SUOMEN UUTISET
Lue myös
Omalääkärimalli toteutuu tällä hallituskaudella – ministeri Juuso: ”Kyseessä on suomalaisille aivan valtava muutos”
Sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso: ”Uusi omalääkärimalli voisi olla juuri se uudistus, joka tuo perusterveydenhuoltoon vakautta, laatua ja inhimillisyyttä”
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Omalääkärimalli toteutuu tällä hallituskaudella – ministeri Juuso: ”Kyseessä on suomalaisille aivan valtava muutos”
Perussuomalainen sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso kertoo Ilta-Sanomien haastattelussa, että paljon puhuttu omalääkärimalli toteutuu ja otetaan käyttöön tämän hallituskauden aikana.

Soteministeri Kaisa Juuson mukaan tulevaisuudessa tarvitaan lisää perhehoitajia – ”Hyvinvointialueilla on nyt tehtävä aktiivista rekrytointityötä”
Ministeri Kaisa Juuso arvioi, että Suomen hoiva-alan ongelmat saadaan kyllä ratkaistua ja hoitajia riittää myös jatkossa. - Ehkä tulevaisuudessa myös arvostetaan enemmän yhteisöllisyyttä ja perhekeskeisyyttä ja vähemmän sitä yksilökeskeisyyttä, mikä nyt on pitkälti vallassa.

Sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso terveydenhuoltolain muuttamisesta: Sairaaloiden ja ympärivuorokautisten päivystysten palveluverkkoa vahvistetaan väestön palvelutarpeisiin vastaamiseksi
Eduskunnassa on tänään käsitelty hallituksen esitystä laiksi terveydenhuoltolain muuttamisesta sekä siihen liittyviksi laeiksi. Esityksessä ehdotetaan muutettavaksi terveydenhuollon päivystystä ja leikkaustoimintaa koskevaa lainsäädäntöä. Sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuson mukaan lakimuutosten tarkoituksena on vahvistaa kansallista sairaaloiden ja ympärivuorokautisten päivystysten palveluverkkoa siten, että se pystyy laadukkaasti, potilasturvallisesti ja kestävästi vastaamaan väestön palvelutarpeisiin nyt ja tulevaisuudessa.

Ministeri Kaisa Juuso: Kouvolan yöpäivystyksen säilymisen taustalla alueen laaja väestö, psykiatrinen sairaala ja Karjalan prikaati – ”Heidän tarpeensa tulee ottaa huomioon”
Sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso on tyytyväinen siihen, että hallituspuolueet löysivät ratkaisun, jolla perusterveydenhuollon yöpäivystys jatkuu Kouvolassa. Ministerin mukaan lisäsäästöillekään ei ole tarvetta. - Kouvolan osalta on tehty uusia laskelmia, ja sieltä säästöjä löytyy, vaikka alueen omat arviot olivat erilaisia. Korvaavia säästöjä ei siis tarvita, koska säästötavoitteeseen on jo päästy, Juuso sanoo.

Sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso: Hyvinvointialueiden vuokratyövoiman käyttöä tulee rajoittaa – mallia voisi hakea Ruotsista
Sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso on huolestunut hyvinvointialueiden vuokratyövoiman hankintaan käyttämien summien kasvusta. Vuokratyövoiman tarve ja kalleus on ollut ongelma myös Ruotsissa ja Norjassa jo pitkään. Juuso ehdottaa, että mallia tilanteen ratkaisemiseksi voisi hakea esimerkiksi Ruotsista, jossa sairaanhoitopiirien vuokratyövoima on tiukasti säänneltyä uuden kansallisen sopimuksen myötä, joka tuli voimaan vuoden 2024 alusta.

Sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso: Aluehallintovirastot talkoisiin Soteri-rekisterin ruuhkan purkamiseksi
Viikon suosituimmat

Ylen työntekijöiden käytös työterveysvastaanotoilla kuohuttaa
Ylen työntekijöiden epäasiallinen käytös työterveysvastaanotoilla on herättänyt huolta palveluntarjoajassa. Asiasta kertoo Ylen ohjelmatyöntekijöiden ammattijärjestö YOT jäsenviestissään. Järjestön mukaan tilanne voi pahimmillaan vaikuttaa työterveyslääkäreiden saatavuuteen.

Tekoäly etsi tukihuijareita – lopputulos ei miellyttänyt ja projektit lopetetaan
Ruotsin Försäksingskassanin ja Suomen Kelan käsissä paljon puhutusta tekoälystä (AI) tuli kuuma peruna. Algoritmi ohjasi epäilyt tukien väärinkäytöstä potentiaalisimpiin ihmisryhmiin. Tuloksissa olikin sitten kyse, kuinka ollakaan, syrjinnästä sukupuolen, etnisyyden, tulotason ja koulutustason perusteella.

Saksan liittokansleri haluaa eroon 80 prosentista Saksassa asuvista syyrialaisista – paha mieli purkautui välittömästi punavihreässä kuplassa
Saksan kristillisdemokraattinen liittokansleri Friedrich Merz ilmoitti maanantaina pyrkivänsä siihen, että noin 80 prosenttia Saksassa oleskelevista yli 900 000 syyrialaisista voisi palata kotimaahansa kolmen vuoden kuluessa. Merz teki ilmoituksen yhteisessä lehdistötilaisuudessa Syyrian siirtymävaiheen presidentin kanssa Berliinissä.

Koponen: Miksi Opetushallitus valkopesee islamia?
Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen ihmettelee Facebook-kirjoituksessaan Opetushallituksen harjoittamaa islamin valkopesua. Koposen mukaan Opetushallituksen tavoitteet islamin osalta sisältävät jopa suoranaisia valheita.

Nyt tuli reaktio työterveyskohuun – Ylen hyvinvoinnin päällikkö kommentoi tilannetta
Ylen osaamisen, uudistumisen ja hyvinvoinnin päällikkö Elisa Venäläinen kommentoi nyt Suomen Uutisten esille nostamaa kohua, joka kytkeytyy Ylen työntekijöiden epäasialliseen käytökseen työterveyshuollossa.

Nämä mepit äänestivät EU-parlamentissa turvapaikkaturismin kiristämistä vastaan
EU-parlamentti äänesti viime viikolla paluuasetuksesta, joka mahdollistaa kielteisen päätöksen saaneiden turvapaikanhakijoiden palauttamisen lähtö- tai kauttakulkumaan sijasta kolmanteen maahan, jonka kanssa on tehty kahdenvälinen tai EU-tason sopimus palautuskeskuksesta.

Kokoomus puolustaa järjestörälssiä – syy löytyy vallasta ja palkintoviroista
Kokoomusnaiset tyrmistyivät sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin esityksestä säätää järjestöpomoille palkkakatto. Se uhkaa horjuttaa maan tapaa, jossa poliittinen eliitti on hallinnut veronmaksajien rahoilla pyöriviä järjestöjä.

Jopa 1,57 miljardia Suomesta ulkomaille: Maahanmuuttajien rahalähetykset kasvussa, epäviralliset siirrot jäävät piiloon
Maahanmuuttajien rahalähetykset kotimaihinsa ovat kasvaneet merkittävästi viimeisen vuosikymmenen aikana. Tilastot kertovat tosin vain osan totuudesta, sillä epävirallisia kanavia pitkin kulkeva valuutta jää virallisten lukujen ulkopuolelle. Romahtaneessa valtiossa siirtorahalla voi olla ratkaiseva merkitys arjen selviämistaistelussa.

Kansanedustaja Eveliina Heinäluoma omistaa useita Hitas-asuntoja – samaan aikaan SDP vaatii omistuksille rajoituksia
Sosialidemokraattien kansanedustaja ja Helsingin kaupunginvaltuuston puheenjohtaja Eveliina Heinäluoma omistaa kolme hintasäänneltyä Hitas-asuntoa Helsingissä. Samaan aikaan SDP ajaa usean Hitas-asunnon omistusrajoituksia.

Teemu Keskisarja: ”Antirasistinen teollisuus syntyi vaurastumisen myötä”
Suvaitsevaisuuden ja antirasismin edistämisestä on tullut Suomeen oma teollisuudenhaaransa, jota enimmäkseen julkinen sektori rahoittaa.
Uusimmat

Ylen työntekijöiden käytös työterveysvastaanotoilla kuohuttaa

Koponen: Miksi Opetushallitus valkopesee islamia?
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää









