

MATTI MATIKAINEN
Tynkkynen:”Samaan aikaan, kun poliisin pöydällä on valtavasti ilmoituksia lapsiin kohdistuvista seksuaalirikoksista, resursseja käytetään epämääräiseen kiihottamispuheiden penkomiseen”
Neljään kansanedustajaan kohdistuu parhaillaan tutkinta kiihottamisesta kansanryhmää vastaan. Kansanedustaja Sebastian Tynkkynen arvioi, että taustalla on trendi, jossa entistä herkemmin kansallismielisiä näkemyksiä pyritään saamaan oikeuden käsittelyyn.
Kansanedustaja Sebastian Tynkkynen sanoo lähteneensä mukaan politiikkaan siksi, että hän saisi puhua asioista suoraan, ja nostaakseen esille ongelmia joista olisi pitänyt puhua jo kauan aikaa sitten. Tynkkynen puhui perussuomalaisten eduskuntaryhmän kesäkokouksessa Joensuussa.
– Tulevana syksynä eduskunnassa käydään keskustelua sananvapaudesta: onko Suomi aito demokraattinen valtio jossa poliitikot voivat tehdä esityksiä ja avauksia ja kertoa mielipiteitään ilman, että valtio tulee väliin ja sanoo: ”tuo on rikollista politiikkaa”, Tynkkynen sanoo.
Suomen lainsäädäntö ei ole ajan tasalla
Tällä hetkellä neljään kansanedustajaan kohdistuu rikostutkinta kiihottamisesta kansanryhmää vastaan. Tynkkynen on yksi heistä. Tynkkysen mielestä tilanne on järjetön.
– Kuinka monta kansanedustajaa meillä pitää kohta olla syytteessä ennen kuin ymmärrämme, että lainsäädäntömme ei ole ajan tasalla?
Tynkkyseen kohdistuva tutkinta koskee parin vuoden takaista Facebook-kirjoitusta. Kansanedustaja sanoo, ettei ole huolissaan omasta tilanteestaan.
– Tutkinta jälleen vain nostaa enemmän esille, kuinka epäonnistunut kriminalisointi kiihottaminen kansanryhmää vastaan on. Samaan aikaan, kun poliisin pöydällä on valtavasti ilmoituksia lapsiin kohdistuvista seksuaalirikoksista, poliisin resursseja käytetään epämääräiseen kiihottamispuheiden penkomiseen, Tynkkynen sanoo.
Jopa kritiikin esittäminen voi olla rikos
Suomessa on kriminalisoitu sekä kiihottaminen kansanryhmää vastaan että törkeä kiihottaminen kansanryhmää vastaan. Perussuomalaiset ovat usein todenneet, että näistä kahdesta ensimmäinen ei täytä lainsäädännön vaatimuksia, koska rikoksen tunnusmerkistö ei ole tarkkarajainen.
– Perussuomalaiset ovat sitä mieltä, että tämä rikos pitäisi poistaa, koska se mahdollistaa rikoksesta tuomitsemisen esimerkiksi vain sen perusteella, jos esität kritiikkiä turvapaikkajärjestelmää kohtaan. Tai vaikka kritisoit islamia.
– Kukaan ei voi etukäteen tietää, milloin rikoksen tunnusmerkistö täyttyy, joten kansalaisilla ei ole tässä asiassa oikeusvarmuutta, Tynkkynen sanoo.
Perussuomalaiset kuitenkin katsoo, että kansanryhmää vastaan kiihottamisen törkeä tekomuoto on edelleen oltava rangaistavaa, koska siinä rangaistavan ilmaisun alue on selkeästi rajattu.
– Siinä kyse voi olla vaikka kehottamisesta väkivaltaan jotakin ihmisjoukkoa kohtaan. Sitä ei kenenkään tietysti koskaan pitäisi tehdä, Tynkkynen painottaa.
Taustalla laajempi trendi
Tynkkynen katsoo, että taustalla on laajempi trendi, jossa yhä herkemmin kansallismielisiä näkemyksiä pyritään saamaan oikeuden käsittelyyn.
– Luulisin, että niin sanotuissa tiedostavissa piireissä on voimakas tahtotila siihen, että ihmiset alkaisivat itse sensuroida omia puheitaan siinä pelossa, että poliittisen mielipiteen kertominen voi johtaa syytteeseen. Olen tästä kehityksestä tosi huolissani.
– Nimenomaan kriittiset näkemykset kuitenkin tarvitsevat sananvapauden suojaa. Miten me voimme moittia Venäjää tai Pohjois-koreaa huonosta sananvapaustilanteesta, jos emme näe, että Suomessa asiat ovat yhtä huonolla tolalla, Tynkkynen sanoo
Perussuomalaiset puolustaa jokaisen oikeutta sanoa ääneen poliittisia mielipiteitä. Tynkkynen kehottaa vertaamaan Suomen sananvapaustilannetta Yhdysvaltoihin.
– Siellä voi esittää hyvinkin laajasti ihan mitä tahansa poliiittisia mielipiteitä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- sensurointi kansallismieliset tutkinta lainsäädäntö kansanedustajat Facebook Kiihottaminen kansanryhmää vastaan. Sananvapaus Sebastian Tynkkynen perussuomalaiset
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Tynkkyselle lähetetty hätähuutoja Oulun tilanteesta, luki viestin eduskunnan puhujapöntöstä: ”Hirvein asiahan tässä oli se, että kun kerroimme koulussa rehtorille asiasta..”

Tynkkynen: Rinne otti kehitysapupolitiikan painopisteeksi kokonaisen mantereen – “Voi kun tämä olisi vitsi”

Tynkkynen: Yrittääkö keskusta tehdä ministerien rehellisyysvaatimuksesta perustuslaissa Kaikkosen myötä kuolleen kirjaimen?

Immonen: Sananvapautta uhataan monelta suunnalta

Halla-aho: Media ja muut puolueet tietävät, että me olemme ainoa todellinen vaihtoehto vallitseville totuuksille

Junnila vastaa oikeusministerille: Sensuuri ei ole arvojohtajuutta

Mielipiteenvapaus Saksassa: Vain poliittisesti korrekteja asioita uskalletaan sanoa

Immonen: Vihapuhehysteria on uhka sananvapaudelle

Hakkasi vaimonsa hengiltä keskellä katua – Limburgin tunisialainen kirvesmurhaaja katosi nettisensuuriin
Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajat riehuvat kaduilla – Seppänen: Ranskan tilanne on katastrofi
Ranskan kadut ovat toimineet toistuvasti maahanmuuttajien väkivaltaisuuksien ja rettelöinnin näyttämönä. Perussuomalaisten kansanedustaja Sara Seppänen pitää Ranskan tilannetta vakavana varoituksena Suomelle, joka on otettava vakavasti ennen kuin ongelmat ovat täälläkin hallitsemattomia.

Riikka Purra varoittaa Suomea Ranskan kaksoiskatastrofista: Finanssikriisi ja epäonnistuneen massamaahanmuuton seuraukset
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra varoittaa Facebook-päivityksessään Suomea Ranskan kaltaisesta kaksoiskatastrofista. Hänen mukaansa Ranskan talousvaikeudet ja yhteiskunnalliset jännitteet voivat kärjistyä yhtä aikaa.

Perussuomalaiset kokoontuvat Vantaalla – katso kuvat
Reipas joukko perussuomalaisia kokoontuu Vantaalla puolueen kokoontumisajoihin. Viikonlopun tilaisuudessa keskitytään yhdessäoloon ja toiminnan kehittämiseen. Kokoontumisajot järjestetään nyt kolmatta kertaa.

Maahanmuuttajien työttömyys paisuu Helsingissä – silti vihreiden Soininvaara ja elinkeinoelämä vaativat lisää väkeä ulkomailta
Helsingin työttömyyden kasvusta lähes kaksi kolmasosaa tuli elokuussa vieraskielisistä. Silti lähes kaikki Helsingin valtapuolueet hokevat, että työperäinen maahanmuutto on Suomelle välttämättömyys. Valtamedia tuskin koskaan kysyy, mihin tehtäviin uudet tulijat työllistyisivät, kun edellisetkään eivät ole kiinni työn syrjässä.

Tynkkynen varoittaa vasemmiston klaanikytköksistä: ”Kyse on todellisuudesta, jota meidän on turha katsoa sormien läpi”
Perussuomalainen europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen jyrähtää Facebookissa Berliinin osavaltiovaalien jälkipuinnista ja Euroopan vasemmiston suunnasta. Tynkkynen nostaa esiin saksalaisen vasemmistopuolue Die Linken yhteydet rikollisklaaneihin ja terroristijärjestö Hamasin tukijoihin sekä vaatii Suomea ottamaan Saksan ja Ruotsin tapahtumat vakavana varoituksena.

Kehitysjärjestö Fingo ryhtyi kielipoliisiksi – haluaa kieltää toistakymmentä vakiintunutta sanaa
Kehitysjärjestöjen kattojärjestö Fingo kehottaa uudessa oppaassaan luopumaan sanoista kehitysapu ja kehitysmaa. Ohje koskee kieltä, jota käyttävät myös toimittajat ja poliitikot. Fingon toiminta on pääosin ulkoministeriön rahoituksen varassa.

Grönroos varoittaa Espoon koulujen tilanteesta: ”Vakavassa syöksykierteessä”
Espoon koulujen turvallisuustilanne on espoolaisen kaupunginvaltuutetun ja Suomen Perusta -ajatuspajan toiminnanjohtaja Simo Grönroosin mukaan vakava. Grönroos nostaa ongelmien taustalla esiin muun muassa maahanmuuton kasvun ja suomalaisen koulujärjestelmän viime vuosien muutokset.

Suomen Perustalta selvitys Trumpin maahanmuuttopolitiikasta: Täyskäännös on mahdollinen, jos poliittista tahtoa löytyy
Presidentti Donald Trump on pysäyttänyt laittoman maahanmuuton Yhdysvaltoihin ja kiihdyttänyt karkotuksia. Seurauksena väkivaltarikokset, huumekuolemat ja työttömyys ovat kaikki lähteneet laskuun. Suomen Perustan julkaisema raportti kertoo ydinasiat maahanmuuttopoliittisesta täyskäännöksestä, dosentti Markku Ruotsilan laatima selvitys paljastaa.

Sateenkaarihypetys hiipuu – Helsinki Priden rahoitus sakkaa
Kiinnostus Pride-yhteistyöhön näyttää hiipuvan eri puolilla Suomea. Esimerkiksi Helsinki Pride -yhteisön kumppanuusmyynnin romahdus on heikentänyt yhdistyksen taloustilannetta. Perussuomalaisten kansanedustaja Jaana Strandman pitää yritysten vetäytymistä ideologisista tukikampanjoista tervetulleena kehityksenä.

Kokoomuksen leikkauslista julki – Mäkelä: Hyvä ettei veroja koroteta, mutta tulevaan yhteistyöhön vaaditaan joustoja
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jani Mäkelä arvioi kokoomuksen juuri julkaistua Jarrua velalle -ohjelmakokonaisuutta, joka kuvaa ensi kauden sopeutuksia. Mäkelä pitää kokoomuksen esittämää sopeutuksen suuruusluokkaa sinänsä oikeana, mutta hän kyseenalaistaa erityisesti eläkkeistä haettavat 2 miljardin säästöt sekä indeksijarrujen pysyvyyden. Listan pohjalta hieman epäselväksi myös jää, onko kokoomus valmis riittävästi leikkaamaan kehitysavusta, Yleisradiosta tai ilmastotoimista.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää










