

MATTI MATIKAINEN
Tynkkynen:”Samaan aikaan, kun poliisin pöydällä on valtavasti ilmoituksia lapsiin kohdistuvista seksuaalirikoksista, resursseja käytetään epämääräiseen kiihottamispuheiden penkomiseen”
Neljään kansanedustajaan kohdistuu parhaillaan tutkinta kiihottamisesta kansanryhmää vastaan. Kansanedustaja Sebastian Tynkkynen arvioi, että taustalla on trendi, jossa entistä herkemmin kansallismielisiä näkemyksiä pyritään saamaan oikeuden käsittelyyn.
Kansanedustaja Sebastian Tynkkynen sanoo lähteneensä mukaan politiikkaan siksi, että hän saisi puhua asioista suoraan, ja nostaakseen esille ongelmia joista olisi pitänyt puhua jo kauan aikaa sitten. Tynkkynen puhui perussuomalaisten eduskuntaryhmän kesäkokouksessa Joensuussa.
– Tulevana syksynä eduskunnassa käydään keskustelua sananvapaudesta: onko Suomi aito demokraattinen valtio jossa poliitikot voivat tehdä esityksiä ja avauksia ja kertoa mielipiteitään ilman, että valtio tulee väliin ja sanoo: ”tuo on rikollista politiikkaa”, Tynkkynen sanoo.
Suomen lainsäädäntö ei ole ajan tasalla
Tällä hetkellä neljään kansanedustajaan kohdistuu rikostutkinta kiihottamisesta kansanryhmää vastaan. Tynkkynen on yksi heistä. Tynkkysen mielestä tilanne on järjetön.
– Kuinka monta kansanedustajaa meillä pitää kohta olla syytteessä ennen kuin ymmärrämme, että lainsäädäntömme ei ole ajan tasalla?
Tynkkyseen kohdistuva tutkinta koskee parin vuoden takaista Facebook-kirjoitusta. Kansanedustaja sanoo, ettei ole huolissaan omasta tilanteestaan.
– Tutkinta jälleen vain nostaa enemmän esille, kuinka epäonnistunut kriminalisointi kiihottaminen kansanryhmää vastaan on. Samaan aikaan, kun poliisin pöydällä on valtavasti ilmoituksia lapsiin kohdistuvista seksuaalirikoksista, poliisin resursseja käytetään epämääräiseen kiihottamispuheiden penkomiseen, Tynkkynen sanoo.
Jopa kritiikin esittäminen voi olla rikos
Suomessa on kriminalisoitu sekä kiihottaminen kansanryhmää vastaan että törkeä kiihottaminen kansanryhmää vastaan. Perussuomalaiset ovat usein todenneet, että näistä kahdesta ensimmäinen ei täytä lainsäädännön vaatimuksia, koska rikoksen tunnusmerkistö ei ole tarkkarajainen.
– Perussuomalaiset ovat sitä mieltä, että tämä rikos pitäisi poistaa, koska se mahdollistaa rikoksesta tuomitsemisen esimerkiksi vain sen perusteella, jos esität kritiikkiä turvapaikkajärjestelmää kohtaan. Tai vaikka kritisoit islamia.
– Kukaan ei voi etukäteen tietää, milloin rikoksen tunnusmerkistö täyttyy, joten kansalaisilla ei ole tässä asiassa oikeusvarmuutta, Tynkkynen sanoo.
Perussuomalaiset kuitenkin katsoo, että kansanryhmää vastaan kiihottamisen törkeä tekomuoto on edelleen oltava rangaistavaa, koska siinä rangaistavan ilmaisun alue on selkeästi rajattu.
– Siinä kyse voi olla vaikka kehottamisesta väkivaltaan jotakin ihmisjoukkoa kohtaan. Sitä ei kenenkään tietysti koskaan pitäisi tehdä, Tynkkynen painottaa.
Taustalla laajempi trendi
Tynkkynen katsoo, että taustalla on laajempi trendi, jossa yhä herkemmin kansallismielisiä näkemyksiä pyritään saamaan oikeuden käsittelyyn.
– Luulisin, että niin sanotuissa tiedostavissa piireissä on voimakas tahtotila siihen, että ihmiset alkaisivat itse sensuroida omia puheitaan siinä pelossa, että poliittisen mielipiteen kertominen voi johtaa syytteeseen. Olen tästä kehityksestä tosi huolissani.
– Nimenomaan kriittiset näkemykset kuitenkin tarvitsevat sananvapauden suojaa. Miten me voimme moittia Venäjää tai Pohjois-koreaa huonosta sananvapaustilanteesta, jos emme näe, että Suomessa asiat ovat yhtä huonolla tolalla, Tynkkynen sanoo
Perussuomalaiset puolustaa jokaisen oikeutta sanoa ääneen poliittisia mielipiteitä. Tynkkynen kehottaa vertaamaan Suomen sananvapaustilannetta Yhdysvaltoihin.
– Siellä voi esittää hyvinkin laajasti ihan mitä tahansa poliiittisia mielipiteitä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- sensurointi kansallismieliset tutkinta lainsäädäntö kansanedustajat Facebook Kiihottaminen kansanryhmää vastaan. Sananvapaus Sebastian Tynkkynen perussuomalaiset
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Tynkkyselle lähetetty hätähuutoja Oulun tilanteesta, luki viestin eduskunnan puhujapöntöstä: ”Hirvein asiahan tässä oli se, että kun kerroimme koulussa rehtorille asiasta..”

Tynkkynen: Rinne otti kehitysapupolitiikan painopisteeksi kokonaisen mantereen – “Voi kun tämä olisi vitsi”

Tynkkynen: Yrittääkö keskusta tehdä ministerien rehellisyysvaatimuksesta perustuslaissa Kaikkosen myötä kuolleen kirjaimen?

Immonen: Sananvapautta uhataan monelta suunnalta

Halla-aho: Media ja muut puolueet tietävät, että me olemme ainoa todellinen vaihtoehto vallitseville totuuksille

Junnila vastaa oikeusministerille: Sensuuri ei ole arvojohtajuutta

Mielipiteenvapaus Saksassa: Vain poliittisesti korrekteja asioita uskalletaan sanoa

Immonen: Vihapuhehysteria on uhka sananvapaudelle

Hakkasi vaimonsa hengiltä keskellä katua – Limburgin tunisialainen kirvesmurhaaja katosi nettisensuuriin
Viikon suosituimmat

Purra ottaisi Tanskan mallin käyttöön Suomessa: Maahanmuuttajille työvelvoite sosiaaliturvan ehtona
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra esittää, että Suomessakin otettaisiin käyttöön työvelvoite maahanmuuttajille sosiaaliturvan saamisen edellytyksenä.

Maahanmuuttajataustainen mies pakoili oikeutta 20 vuotta, sai lievemmän tuomion lapsen joukkoraiskauksesta – Vigelius: ”Kokeeko kukaan oikeuden toteutuneen”
Joukkoraiskaukseen 20 vuotta sitten osallistunut mies tuomittiin lopulta samasta teosta kuin muutkin, mutta mies sai teostaan kevyemmän rangaistuksen, koska onnistui piileskelemään oikeutta niin pitkään.

Valtio kasvattaa omistustaan kantaverkkoyhtiö Fingridistä – ”erinomaisia energiauutisia”, hehkuttaa Purra ja tylyttää samalla Caruna-Haaviston ja Uniper-Tuppuraisen

Eurooppatie 16 tulee Suomeen, rakentaminen alkaa keväällä – ministeri Lulu Ranne: ”Hanke on napakymppi, joita ei usein tule kohdalle”
Suomen turvallisuuden, talouden ja huoltovarmuuden kannalta kriittisen tärkeää E16-tietä jatketaan Suomen puolelle. Uunituoreen tien rakentamiselle on nyt päätetty rahoitus, ja rakentaminen alkaa jo keväällä.

Rikollisjengit laittoivat lapsen asialle Vantaalla – kerrostalon asukkaat evakuoitiin polttopulloiskussa
Vantaan Korsossa syttyi 17. joulukuuta kerrostalossa räjähdysmäinen tulipalo, jonka todellinen syy on paljastunut tipoittain. Kyseessä oli polttopulloisku. Rikos liittyi ilmeisesti järjestäytyneeseen rikollisuuteen. Epäilty 15-vuotias tekijä on vangittu jo kuukausi sitten.

Vasemmiston euroedustaja Montero toivoo maahanmuuttajien ”pyyhkäisevän pois” äärioikeistolaiset ja rasistit – Musk syyttää Monteroa kansanmurhan edistämisestä
Vasemmistolainen europarlamentaarikko Irene Montero käytti puheessaan väestönvaihto-ilmaisua. Hän toivoi, että maahanmuuttajat voisivat korvata äärioikeiston ja rasistit sekä saada Espanjassa kansalaisuuden ja äänioikeuden.

Sillanpäältä piikki Lindtmanille: Antin puntit alkavat tutista – seuraavalla hallituksella edessä 10 miljardin euron säästötalkoot
Perussuomalaisten kansanedustaja Pia Sillanpää on huvittunut SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtmanin vaatimuksesta, että Orpon hallituksen pitäisi tehdä vielä 1,4 miljardin euron lisäsopeutukset tällä hallituskaudella. Sillanpään mielestä Lindtman pelkää jo nyt tulevaa pääministerin vastuuta: seuraavaa hallitusta odottavat karut 10 miljardin euron säästötalkoot.

Sisäministeri Rantanen: Maahanmuuttopolitiikan kiristyksiä täytyy jatkaa – ”Meillä on tehty 30 vuotta hyysäribisnestä, jonka purkaminen vaatii paljon työtä”
Sisäministeri Mari Rantanen haluaa jatkaa maahanmuuttopolitiikan kiristyksiä sekä kansallisesti että EU-tasolla. Rantasen mukaan Suomella ei ole syytä ylläpitää löyhempiä maahanmuuttosääntöjä kuin muillakaan Euroopan mailla. Hänen mielestään mallia voisi ottaa Tanskan linjauksista.

Halla-aho: Suomen puolueiden Venäjä-suhteissa olisi yhä perkaamisen varaa
Venäjä pyrkii vaikuttamaan laaja-alaisesti Suomeen. Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon mukaan Suomessa ei tänä päivänä erityisemmin enää hyssytellä Venäjän vaikuttamispyrkimyksiä, mutta taustalla vaikuttaa sekin, että Venäjä ei ole onnistunut kovin hyvin.

Antifan aktivisti tuomittiin kahdeksan vuoden vankeuteen osallisuudesta ”vasarajengin” pahoinpitelyihin Budapestissa – vasemmistomepit: ”Demokraattinen velvollisuus”
Antifan aktivisti tuomittiin Unkarissa kahdeksan vuoden vankeuteen osallisuudesta Budapestissa kolme vuotta sitten tehtyihin poliittisiin joukkopahoinpitelyihin. Europarlamentin vasemmistoryhmä - johon myös Li Andersson kuuluu - on esittänyt tukensa tuomitulle "ei-binaariselle antifasistille". Vasemmiston meppien mielestä kyseessä oli antifasistinen toiminta, joka "ei ole terrorismia vaan demokraattinen velvollisuus".















