

PS ARKISTO
Työmarkkinoiden ongelmia ei voi korjata tuomalla Suomeen ihmisiä Euroopan ulkopuolelta – Purra: ”Se ajatus ei valitettavasti toimi”
Eduskuntavaalien alla vanhat puolueet hokevat päivästä toiseen, miten Suomessa muka on valtava työvoimapula, joka ratkeaa vain tuomalla Suomeen satoja tuhansia maahanmuuttajia EU:n ulkopuolelta. Perussuomalaisten Riikka Purra muistutti aamulla Radio Rockin haastattelussa, että työvoiman saatavuuteen liittyvät ongelmat johtuvat usein muista syistä kuin siitä, että työvoimaa ei olisi saatavilla.
Työvoimapulaa väitetään olevan esimerkiksi sotelalalla, jonne kokoomuksen puheenjohtaja Petteri Orpo haluaisi tuoda jopa 200 000 maahanmuuttajaa.
Radio Rockin haastattelussa aamulla ollut perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra kuitenkin muistutti jälleen kerran, että maahanmuutto ei ratkaise työvoiman saatavuuden ongelmia nyt eikä jatkossakaan.
Esimerkiksi sotealalla hoitajan puutteellinen kielitaito saattaa olla jopa riski potilasturvallisuudelle. Kielitaidottomat hoitajat ovat lisäkuorma, ja he jopa ajavat koulutettuja hoitajia pois alalta, kuten esimerkiksi hoitajaliitto SuPer on lausunnossaan todennut.
– Maahanmuutto työvoimapulan ratkaisijana voi toimia ainoastaan silloin, kun se on suunniteltu ja toteutettu järkevästi, esimerkiksi niin, että tulijoilla on riittävä kielitaito ja että he pärjäävät. Ajatus siitä, että maahan tuotaisiin kymmeniä, satoja tuhansia ihmisiä täsmentämättä, mille alalle tai mitä työtä tekemään, niin se on pelkkää populistista hokemaa, Purra sanoo.
Työn heikot kannustimet usein estävät työllistymisen
Suomessa on eri aloilla pulaa työvoimasta. Purra kuitenkin huomauttaa, että työvoiman saatavuuteen liittyvät ongelmat johtuvat vaihtelevista syistä, usein jopa jostain muusta syystä kuin siitä, että työvoimaa ei olisi saatavilla.
– Joskus kyseessä voi olla aidosti koulutuspoliittinen ongelma eli se, että ammatillisista oppilaitoksista ei valmistu tarpeeksi osaavia nuoria yritysten käyttöön. Sotealan työvoimapula sen sijaan on globaali ongelma. Esimerkiksi Ruotsissa, jonne on jo tullut paljon työperäistä maahanmuuttoa, on edelleen pulaa hoitajista. Syynä ovat työn rasittavuus, hoitojonot, palkan epäsuhta ja muut työn veto- ja pitovoiman ongelmat.
Työvoimapulan taustalla ovat usein myös työn heikot kannustimet.
– Kalliin asumisen alueilla, esimerkiksi ravintola-alalla, kotimaisen työvoiman saatavuuden vaikeudet voivat hyvin liittyä siihen, että palkalla ei tahdo tulla toimeen tai toisaalta työstä saatava vastike ei juuri ole korkeampi kuin sosiaaliturva.
Suomessa jo nyt yli 250 000 työtöntä työnhakijaa
Suomessa on valtava työnhakijoiden joukko ja myös kohtaanto-ongelma eli tilanne, jossa avoimet työpaikat ja työvoima eivät eri syistä kohtaa.
Purra muistuttaa työ- ja elinkeinoministeriön (TEM) uusimmasta työllisyyskatsauksesta, jonka mukaan Suomessa on 479 600 työnhakijaa, joista 258 100 on työttömiä.
Ulkomaalaisia työnhakijoita on 84 119, joista työttömiä 35 548. Työllisyyskatsaus myös osoittaa, että avoimien työpaikkojen määrä on laskenut edellisvuodesta 44 000.
Purra huomauttaa, että Suomessa on myös noin 200 000 ihmistä, jotka tekevät vastoin tahtoaan osa-aikatyötä, eli he haluaisivat tehdä enemmän tunteja, mutta niitä ei ole tarjolla.
– Ajatus siitä, että voisimme Euroopan ulkopuolelta tuoda maahan ihmisiä korjaamaan oman järjestelmämme ongelmia, ei valitettavasti vain toimi.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- työvoiman saatavuus työn kannustimet sote-ala työ- ja elinkeinoministeriö Osa-aikatyö kielitaito Koulutuspolitiikka kohtaanto-ongelma työvoima Työmarkkinat työttömät Työperäinen maahanmuutto maahanmuuttajat Asumisen hinta Riikka Purra Petteri Orpo Työvoimapula
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


SDP:n mukaan Suomessa on valtava pula kaupan kassoista, kokoomus toisi hoiva-alalle 200 000 maahanmuuttajaa – Purra: Hoitoalan ongelmia ei voi korjata ennen kuin palkka vastaa työn kuormittavuutta

Purra: Hoitoalan työ ei ole bulkkia, jota voi tehdä käytännössä kuka tahansa

Riikka Purra viittasi hoitoalan järjestön asiantuntijalausuntoon: Työperäinen maahanmuutto itse asiassa heikentää hoitoalaa – pääministeri Marin alkoi huutaa

Purra viittasi hoitoalan järjestön asiantuntijalausuntoon: Maahanmuutto heikentää alaa ja kielitaidottomat hoitajat ajavat muita hoitajia pois alalta – Helsingin Sanomat aloitti vääristelyn heti

Ratkaiseeko raha korkeakoulujen ongelmat?

Nyt puhuvat hoitajat: Halutaanko sotealalle todella rakentaa ohituskaista kielitaidottomille maahanmuuttajille?

Perussuomalaiset vaatii seuraavalta hallitukselta vahvaa työllisyyspolitiikkaa: Suomessa jo olevaa työvoimareserviä on hyödynnettävä

Pitäkää tunkkinne – yli puolet vanhuspalveluiden työntekijöistä aikoo pistää pillit pussiin Ruotsissa
Viikon suosituimmat

Hallitusta rasismista kouluttaneet paljastuivat itse rasisteiksi – Rostila: THL levittää syrjivää pseudotiedettä valkoisten etuoikeuksista
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila syyttää hallitukselle rasismikoulutuksen järjestänyttä Terveyden ja hyvinvoinnin laitosta itse rasistiseksi, THL:n omat verkkosivut nimittäin pursuavat pseudotieteellisen, valkoihoisia syrjivän "valkoisuustutkimuksen" oppeja.

Some ärähti THL:n huuruisesta sekoilusta – terveysviranomainen höpöttelee suomalaisuusmyytistä, väittää kotoutumista ”pakkoassimilaatioksi” – THL:n sivusto pursuilee kovan linjan woketusta
Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL) on julkaissut verkkosivuillaan laajan identiteettipoliittisen sanaston, jossa esiintyy mm. termit "valkoinen etuoikeus", "antirasistinen pedagogiikka" ja "suomalaisuusmyytti". Woke-henkinen sanasto herättää hämmennystä, sillä se kyseenalaistaa suomalaisen kansallisuuskäsityksen "myyttinä". Jopa maahanmuuttajien kotouttamista tarkastellaan ongelmallisena "pakkoassimilaationa". Sosiaalisessa mediassa monet keskustelijat ihmettelevät, miten tällainen ideologinen terminologia liittyy ylipäätään kansanterveyteen. Tämä ei ole ensimmäinen kerta, kun THL:n nähdään wokettavan. Jo vuosien ajan THL on leikannut tieteellisestä asiantuntijatyöstään pitämällä kiinni poliittisesta aktivismista.

Zalandon hijab-kampanja suututtaa islamistista hallintoa paenneita naisia: ”Siskoni menettivät henkensä tämän typerän hijabin takia”
Suomen Uutiset sai yhteydenottoja liittyen vaatekauppajätti Zalandon somekampanjaan. Yhteydenotoissa huomautettiin, että hijab ei ole neutraali muotiasuste, vaan poliittisen islamin symboli, jota käytetään naisten alistamiseen monissa maissa – myös Euroopassa.

Tutkimus: Oikeistolaiset osoittavat enemmän empatiaa vasemmistolaisia kohtaan kuin vasemmistolaiset oikeistolaisia kohtaan – epäsymmetriaa selittävät ankarat moraaliset tulkinnat
Polarisaatio ei enää tarkoita vain poliittisten näkemysten nurkkakuntaistumista. Vastakkainasettelu on entistä juurtuneempaa jo henkiselle tasolle – kyvyttömyyteen kokea empatiaa vastakkaisen poliittisen laidan edustajia kohtaan. Tieteelliset tutkimukset osoittavat, että poliittisten ryhmien edustajien keskuudessa empatia on valikoivaa. Vielä hämmästyttävämpi löydös on se, että tämä empatian puolueellisuus on epäsymmetristä oikeistolaisten ja vasemmistolaisten keskuudessa. Oikeistolaiset osoittivat enemmän empatiaa vasemmistolaisia kohtaan kuin vasemmistolaiset oikeistolaisia kohtaan. Tutkimuksen mukaan oikeistolaisilla on siis suotuisammat mielipiteet vasemmistolaisista kuin vasemmistolaisilla oikeistolaisista.

Antikainen: Rikollisjoukko ei määrää Suomen puolustuksesta – ”Töhrykampanja ei muuta Suomen turvallisuuspolitiikkaa”
Puolustusministeriön rakennuksen julkisivu töhrittiin vaaleanpunaisella maalilla lauantain vastaisena yönä. Poliisi tutkii asiaa rikosnimikkeellä törkeä vahingonteko. Rikoksen tekijäksi on ilmoittautunut palestiinalaisia tukeva Palestine Action -järjestö, joka uhkaa “eskaloida toimintaansa”, ellei Suomi katkaise suhteitaan Israeliin ja peru asekauppoja.

Thunbergin purjehdusseurueen taustat: Yksi osallistui Hizbollahin johtajan hautajaisiin, vasemmistomeppi syytti Hamasin kidnappaaman vauvan kuolemasta Israelia
Greta Thunbergin purjehdusreissulle osallistuneen aktivistiseurueen jäsenet ovat oman kertomansa mukaan valmiita vain rauhanomaiseen ja väkivallattomaan vastarintaan. Yksi Gretan purjehduskavereista on kuitenkin osallistunut terroristijärjestö Hizbollahin johtajan Hassan Nasrallahin hautajaisiin. Matkalle osallistunut ranskalainen vasemmistomeppi puolestaan väitti Hamasin kaappaaman vauvan, 4-vuotiaan lapsen sekä heidän äitinsä kuolleen Israelin miehityksen ja kolonisaation seurauksena.

Tutkimus: Vasemmalle kallellaan olevat nuoret katkovat herkästi suhteita perheenjäseniin ja ystäviin poliittisten ristiriitojen vuoksi
Tuore amerikkalaistutkimus osoittaa, että poliittinen polarisaatio on Yhdysvalloissa lisääntynyt merkittävästi, erityisesti vuoden 2016 presidentinvaalien jälkeen. Vasemmalle kallellaan olevien demokraattien kannattajat vaikuttaisivat pistävän välit poikki läheisiin ihmisiin hieman herkemmin kuin republikaanit.

Woken jo hiipuessa Väestöliitto lanseeraa kampanjan, joka syyttää DEI:stä irtisanoutuvia yrityksiä tasa-arvon takinkääntäjiksi
Vaikka muualla länsimaissa puhutaan DEIn olevan mennyttä tai vähintään uudelleenmäärittelyn tarpeessa, Väestöliitto asettuu siilipuolustukseen DEIn puolesta ja syyttää globaaleja jättejä takinkääntäjiksi. Kampanja leimaa DEI-toimintojen karsimisen yksioikoisesti tasa-arvon vastaiseksi. Se sivuuttaa DEI:n ristiriitaisuudet ja perustellun kritiikin. Kampanja ei näytä pyrkivän rakentavaan keskusteluun haastavasta aiheesta. Vielä enemmän suomalaiset saattavat ihmetellä, kuuluuko polarisoiva DEI-aktivismi juuri Väestöliiton ydintehtäviin.

Ari Koponen raivostui liikemiehen koulutusbisnekselle: ”Vesterbacka sumuttaa aasialaisia opiskelijoita ja hyväksikäyttää suomalaista koulutusjärjestelmää”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja sivistysvaliokunnan varapuheenjohtaja Ari Koponen raivostui uutisesta, joka koskee Peter Vesterbackan johdolla tapahtuvaa ulkomaalaisten opiskelijoiden maksullista rekrytointia suomalaisiin lukioihin.

Wille Rydman: Mies-päätteisten sanojen kieltäminen ei tee maailmasta rahtustakaan tasa-arvoisempaa – ”Ole mies, älä henkilö”
Perussuomalainen elinkeinoministeri Wille Rydman pitää blogissaan EU:n vaatimusta sukupuolettomista ammattinimikkeistä järjettömänä. Mies-päätteisten sanojen kieltäminen ei tee Rydmanin mielestä maailmasta rahtustakaan tasa-arvoisempaa, mutta suomen kielestä tällainen sensurointiyritys tekee köyhemmän, historiattomamman ja vähemmän ilmaisuvoimaisen.