

LEHTIKUVA
Useita kuolleita tälläkin viikolla Ruotsin ammuskeluissa – jengien terrori ulottuu jo kunnallishallintoon asti
Jengiväkivalta jatkuu, aseet puhuvat ja surullisia uutisia tulee Ruotsista lähes päivittäin. Rikollisten väkivallan kehä laajenee ja nyt kohteena ovat myös julkisen sektorin työntekijät.
Maanantaina illalla ammuttiin kaksi nuorta miestä hengiltä Tukholman Tenstassa. Aftonbladetin mukaan kyseessä oli rikollisjengien välienselvittelystä. Edellisestä ammuskelusta kyseissä ongelmalähiössä oli viikko aikaa. Tekoa tutkitaan murhan yrityksenä.
Pelkästään Tukholman Järvan alueen ongelmalähiöissä (Tensta, Rinkeby, Kista, Hjulsta, Husby, Akalla) on tänä vuonna tilastoitu 11 ammuskelua. Ketään ei ole pidätetty teoista epäiltyinä. Lisää surullisia uutisia on odotettavissa:
– Riski on todellinen, sillä konfliktit alueella jatkuvat. Emme saa luovuttaa vaan jatkamme yhteistä taistelua, tämä on saatava loppumaan, lausuu Järvan vt. poliisipäällikkö Anders Djurestad.
Koko Ruotsissa oli elokuun puoliväliin mennessä tilastoitu 192 ammuskelua ja kuolleiden lukumäärä oli 26 (ei sisällä maanantain uhreja).
Rikolliset uhkailevat kunnan työntekijöitä
Poliisi tuntuu olevan voimaton kasvavan jengiväkivallan edessä ja huoli kasvaa muuallakin virkakunnassa, erityisesti kunnissa. Tutkija Anna Hedin Ekströmin raportista käy selville, että uhkailun, vaikenemiskulttuurin ja rasistiksi leimautumisen pelon myötä Göteborgin kaupungin työntekijöistä on tullut tai tulossa rikollisten työkaluja.
Tyypillisin esimerkki Göteborgissa sisäistetystä vaikenemisen kulttuurista on se, että kunnan työntekijät eivät tee rikosilmoitusta itseensä kohdistuneista tai todistamistaan laittomuuksista, rikollisten painostuksen pelossa.
– Jos he vaikka ylittävät torin matkallaan työpaikalleen ja näkevät avointa huumekauppaa, he tekevät kaikkensa, etteivät huomaisi rikollista toimintaa, sanoo tutkija Hedin Ekström.
Rasismikortti heilahtaa herkästi
Raportin mukaan haluttomuus puuttua rikollisuuteen johtuu useammastakin syystä ja pelko uhkailun kohteeksi joutumisesta on niistä päällimmäinen. Painostus on voinut olla luonteeltaan niin vakavaa, että vaikkapa lapsen huostaanotossa mukana ollut työntekijä on muuttanut muualle terveyden tai hengen menettämisen pelossa.
Henkilökunnalla on ollut epävarmuutta myös työnantajan tuesta vaikeuksien kohdatessa. Tutkijan mukaan pikkupomot ja päälliköt vaikenevat, koska he eivät halua antaa johdolle kielteisiä viestejä yksiköistään.
Kolmas vaikenemisen syy ovat työntekijöiden henkilökohtaiset mielipiteet, jotka eivät ole linjassa kunnan virallisen linjan kanssa. Kyse voi olla vaikkapa tasa-arvoisesta opetuksesta tai kunniaväkivallasta.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Anna Hedin Ekström Anders Djurestad. kunnalishallinto Vaikenemisen kulttuuri jengiampumiset uhkailu Järva vaikeneminen painostus kunniaväkivalta rikollisjengit ongelmalähiöt Göteborg Rasismi
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Jengirikollisuus nousemassa tärkeimmäksi teemaksi Ruotsin valtiopäivävaaleissa – valta vaihtuu varmasti, jos nykymeno jatkuu

Maahanmuuttajataustainen pyssymies osoitteli käsiaseella parturiliikkeessä ja uhkasi tappaa – tuomittiin vuoden ja kuuden kuukauden ehdolliseen vankeusrangaistukseen

Ulko- ja turvallisuuspoliittinen selonteko käsittelyssä – Purra: Maahanmuuton ja terrorismin aiheuttamat turvallisuusuhat sivuutettu

Purra tarjoaisi apua Afganistanin lähialueilla: Suomi ja Eurooppa eivät kestä uutta turvapaikanhakijoiden ja siirtolaisten virtaa

Rikollisjengit valtaavat pesutuvat ja kellarit Ruotsin ongelmalähiöissä

Jengitodellisuutta ei pääse pakoon – yhä nuorempia lapsia painostetaan mukaan Ruotsin rikollisjengeihin

Tukholmassa ammuttu gangstaräppäri eli jatkuvasti jengien tähtäimessä
Viikon suosituimmat

Päivän pointti: Antti Lindtmanilla on neljä vaihtoehtoa

Metsähallitus pitää makkaranpaistajia ilmastoriskinä – Junnila kehottaa Metsähallitusta lopettamaan turhan puuhastelun
Suomen kansallispuistoista vastaava Metsähallitus on herännyt taukopaikkojen aiheuttamaan päästöongelmaan ja haluaa tehdä ilmastotalkoiden hengessä retkeilystä mahdollisimman savutonta. Ratkaisuksi Metsähallitus esittää tulettomia taukopaikkoja. Se on julkaissut retkeilyn uudet periaatteet "Ilmastoviisaan taukopaikan käsikirjassa". Perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila neuvoo Metsähallitusta keskittymään maa- ja metsäomaisuuden hoitoon ja lopettamaan turhan puuhastelun, johon sillä ei ole edellytyksiä.

OPH tiesi islamin oppikirjojen lainvastaisuudesta vuosia – Antikainen: Vasemmistoliiton Kelhän on lähdettävä
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii Opetushallituksen pääjohtaja Minna Kelhää vastuuseen siitä, että OPH on kustantanut yli kymmenen vuoden ajan lainvastaista islamin oppimateriaalia suomalaisiin peruskouluihin.

Koponen vaatii Kelan hallitusta tarkistamaan kantaansa sosiaaliturvan väärinkäytöksissä: ”Tämä on täyttä hulluutta”
Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen hämmästelee Kelan hallituksen päätöstä olla ottamatta mahdollisimman aktiivista roolia järjestäytyneen rikollisuuden torjunnassa sosiaaliturvan väärinkäytösten kohdalla.

Antikainen tyrmää Lindtmanin syytökset: Rikollisten karkottaminen ei ole ”kiusaamista”
Kansanedustaja Sanna Antikainen tyrmää SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtmanin Tampereen puoluekokouksessa lauantaina esittämät syytökset, joiden mukaan nykyinen hallitus harjoittaa turvallisuuspolitiikkaa "maahanmuuttajia alistamalla ja kiusaamalla".

Ulkomaalaistaustaisten asevelvollisuuden välttelystä kirjallinen kysymys – Vigelius: ’’Rapauttaa maanpuolustusta’’
Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius on jättänyt eduskunnassa puolustusministeri Antti Häkkäselle (kok) kirjallisen kysymyksen ulkomaalaistaustaisten asevelvollisuuden välttelystä.

BBC kertoi köyhistä isistä, jotka myyvät 5- ja 7-vuotiaita tyttäriään – tyttöjen kohtalo lapsimorsiamina jäi kertomatta
BBC:n tuore artikkeli kertoo afganistanilaisista isistä, jotka myyvät tyttäriään köyhyyden vuoksi. Yksi artikkelissa haastateltu isä kertoo olevansa valmis myymään yhden 7-vuotiaista kaksostyttäristään perheen elättämiseksi. Toinen BBC:n haastattelema isä kertoo puolestaan myyneensä 5-vuotiaan tyttärensä sukulaiselleen saadakseen rahat hänen sairaanhoitokuluihinsa. Artikkelin mukaan tytön on määrä mennä naimisiin 10-vuotiaana.

SDP syyttää hallitusta kiusaamisesta – ja vaatii itse lähes samaa
SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman löi puoluekokouksessa pöytään raskaan syytöksen: Orpon hallitus "alistaa ja kiusaa maahanmuuttajia”. Konkreettisia esimerkkejä ei seurannut. Muutama tunti myöhemmin Lindtman esitti vaatimuksia, jotka kuulostavat lähes identtisiltä hallituksen omien maahanmuuttolinjausten kanssa.

USA:n varapresidentti kannustaa brittejä: ”Antakaa palaa – puolustakaa kulttuurianne”
Länsimaiden yhteinen ongelma on siinä, että pääomapiirit ja yrityslobbarit ajavat massamaahanmuuttoa kuin käärmettä pyssyyn palkkojen polkemiseksi. Näin sanoi Yhdysvaltain varapresidentti JD Vance arvioidessaan Lontoossa järjestettyä valtavaa maahanmuuttokriittistä mielenosoitusta. Vance haluaa rohkaista kaikkia omilla aivoillaan ajattelevia brittejä puolustamaan perinteistä kulttuuriaan ja omaa, turvallista asuinympäristöään.

EU-komission propagandakampanja leuhkii sananvapauden alennustilalla – sinä maksat!
Euroopan komission surkuhupaisa mainoskampanja loukkaa älyttömyydellään. Eivätkö EU-alamaiset muka ansaitse tämän parempaa?
















