

Vaikuttaako ruotsidemokraattien vahva nousu myös Suomen politiikkaan? – Perussuomalaisten puoluesihteeri: ”Seuraavista eduskuntavaaleista tulee maahanmuuttovaalit”
Puoluesihteeri Riikka Slunga-Poutsalo arvioi perussuomalaisten kyselytunnilla, että maahanmuutosta on tulossa yksi tärkeimpiä teemoja ensi kevään eduskuntavaaleissa. – Pinnan alla Suomen politiikassa kuplii jo siihen malliin.
Kansalaiset olivat lähettäneet puoluesihteeri Riikka Slunga-Poutsalolle kysymyksiä myös koskien sitä, miten Ruotsin valtiopäivävaalien tulos vaikuttaa Suomen politiikkaan.
Ruotsissa kaveripuolueemme ruotsidemokraatit on nousemassa vaalivoittoon. Tuleeko seuraavista Suomen eduskuntavaaleista maahanmuuttovaalit?
– Varmasti tulee. Ensi kevään vaaleihin tulee myös pari muuta kärkiaihetta, joita emme vielä tiedä koska vaalipäivään on vielä kahdeksan kuukautta ja koska maailma muuttuu ja elää niin kovaa vauhtia. Ruotsissakin piti vielä puoli vuotta sitten tulla Nato-vaalit, mutta toisin näyttää käyneen.
– Suomen politiikassa pinnan alla kuplii jo. Maahanmuutosta onkin tulossa yksi tärkeimmistä teemoista kaikille puolueille. Sen huomaa siitä, kuinka hermostuneita monet ovat, koska kaikilla ei substanssi riitä tähän asiaan samalla tavalla kuin meillä riittää, Slunga-Poutsalo sanoo.
Slunga-Poutsalo oli vuonna 2010 yksi nuivan vaalimanifestin allekirjoittajista. Kyseessä oli useiden perussuomalaisten kunnallispoliitikkojen laatima kriittinen maahanmuuttopoliittinen vaaliohjelma, josta osa sisällytettiin sittemmin myös perussuomalaisten vuoden 2011 eduskuntavaaliohjelmaan.
Olet itsekin aikoinaan allekirjoittanut nuivan vaalimanifestin. Oletko edelleen asioista samaa mieltä?
– Totta kai olen, minulla on nuiva vaalimanifesti jopa omalla seinälläni. Maahanmuuttopoliittiset pääteemat ovat siinä aivan samat, jotka ne ovat yhä edelleen. Valitettavasti näin, koska asioita ei ole vielä saatu tarpeeksi aikaan.
Miten perussuomalaiset voi tavoittaa uusia äänestäjiä, kun mediassa on blokki. Miten voimme houkutella äänestäjiä kuuntelemaan ja lukemaan puolueen edustajien kannanottoja suoraan ilman, että valtamedia suodattaa ja hämärtää viestin?
– Esimerkiksi tällaisen oman ohjelmatuotannon kautta. Toisaalta, jo ennen vuoden 2011 eduskuntavaaleja olimme samassa tilanteessa: olimme pieni puolue joka oli pyrkimässä johonkin. Kentällä kyllä väreili, mutta perussuomalaisten sanoma ei jakautunut tasaisesti mediassa.
– Tuolloin saimme kyllä puolueen kantaa esille joissakin isoissa poliittisissa kysymyksissä, mutta jäsenistö oli pääasiassa se, joka huolehti puolueen sanoman levittämisestä eteenpäin, jolloin toritapahtumissa jaettiin vaalimateriaalia ja lehtiä. Vaikka tämä tehtiin varsin pienellä budjetilla, jäsenistön intohimo oli jo tuolloin valtava, Slunga-Poutsalo kertoo.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Slunga-Poutsalo veikkaa perussuomalaisten yllättävän ensi kevään eduskuntavaaleissa: ”Pääsemme taas tilanteeseen, jota gallupit eivät osanneet ennustaa”

Vieläkö loikkarit voisivat palata perussuomalaisiin? – Puoluesihteeri vastaa: ”Takaisin pääsyä puolueeseen ei ole”

Ruotsin vaalien seuranta – Suomen Uutiset raportoi Tukholmasta

Tuorein ennuste: Ruotsidemokraateille 19,2 prosentin kannatus – Halla-aho: Hyvältä näyttää

Halla-aho: Ruotsidemokraateilla loistava tilaisuus vaikuttaa politiikkaan, oli se mukana seuraavassa hallituksessa tai ei

Immonen ja Luukkanen: Ruotsidemokraattien menestys isku medialle

Huhtasaari: Perussuomalaiset rakentaa ruotsidemokraattien kanssa isänmaallista Europpaa
Viikon suosituimmat

Turvapaikanhakijaa epäillään murhasta ja raiskauksista Hollannissa – Amsterdamin valtasi pelko ja kauhu
17-vuotiaan tytön murha ja useat raiskaukset ovat saaneet Amsterdamin pelon valtaan. Naiset eivät vieläkään näytä olevan oikeutettuja tasa-arvoon, vapauteen ja elämän ilman pelkoa väkivallasta edes Euroopan ytimessä. Rikoksista epäillään turvapaikanhakijaa ja moni muukin naisiin kohdistuva väkivallanteko on ratkeamassa pidätyksen myötä.

Opettaja-kirjailija Arno Kotro kertoo, kuinka edistyksellinen kiihko pilasi koulut
Arno Kotro kertoo nyt, mikä Suomen koulumaailmassa on mennyt pieleen: digiloikat, ilmiöoppimisen pakkosyöttö, arvosanojen ja kokeiden romuttaminen – ja kokonaisen sukupolven muuttaminen pedagogisten villitysten koekaniineiksi. Kuten Pisa-tulokset osoittavat, outojen muoti-ilmiöiden ottaminen osaksi opetusta on ollut massiivinen virhe.

Reijonen: Apteekit juoksuttavat asiakkaita turhaan – ”Tähän on tultava loppu”
Onko sellainen tilanne tuttu, ettet saanutkaan kerralla apteekista mukaasi kaikkia Kela-korvattavia lääkkeitäsi? Suomessa on voimassa älytön systeemi, josta puhutaan liian vähän. Perussuomalaisten kansanedustaja Minna Reijonen vaatii loppua apteekeissa asioivien turhalle edestakaisin juoksuttamiselle.

Antikainen selvitti Elokapinan kesäkuun kolmipäiväisen mielenosoituksen kustannukset: Hintalappu veronmaksajille lähes 260 000 euroa
Perussomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pyysi Poliisihallitukselta selvitystä Elokapinan mielenosoitusten aiheuttamista kustannuksista. Helsingin kesäkuun 2025 mielenosoitus maksoi lähes 260 000 euroa.

Pridetys kuumentaa tunteita Tampereella – PS-valtuutettu Marika Puolimatka: ”Tällainen ei ole Tampereen kaupunginvaltuuston eettisten ohjeidenkaan mukaista toimintaa”
Tampereen kaupunginvaltuuston ensimmäisessä syyskokouksessa käytiin eilen vilkas keskustelu pride-liputuksesta luopumisesta, josta perussuomalaisten kaupunginvaltuutettu Marika Puolimatka ja joukko perussuomalaisten, kristillisdemokraattien sekä kokoomuksen valtuutettuja oli jättänyt aloitteen viime kaudella.

Saksa ei sittenkään pärjännyt – Merkelin kutsu maailman pakolaisille ylikuormittaa saksalaisten sosiaali- ja terveyspalveluja
Saksassa tehdään tiliä Merkelin kymmenen vuotta sitten aloittamasta maahantulopolitiikasta. Elämään on tullut väriä, mutta voimavarat alkavat loppua. Koska sosiaali- ja terveyspalvelujen käyttäjien määrä on maahantulijoiden paljouden myötä kasvanut, mutta maksajien määrä ei ole vastaavasti lisääntynyt, niin palveluja ehdotetaan karsittavaksi. Hyvältä ei näytä myöskään rikostilastojen valossa.

Päivän pointti: Härskiä peliä keskustalta – valittelee työpaikkojen puutetta, samaan aikaan vaatii Suomeen 40 000 maahanmuuttajaa lisää joka vuosi

Pikaruokaravintoloissa saa yhä harvemmin palvelua suomen kielellä – Purra pohtii yrityksien motiivia palkata töihin kielitaidottomia henkilöitä suomalaisnuorten ohi
Monet suomalaisnuoret etsivät matalan kynnyksen töitä, etenkin pikaruokaketjujen palvelutehtävistä. Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra kirjoittaa alan epäkohdasta, sillä yhä useammin työpaikat menevät ulkomaalaisille, joilla ei juuri ole kotimaisten kielten taitoa.

Massamuuton vastaiset mielenosoitukset leimahtivat jälleen Britanniassa- ”Kansa kärsii asuntopulasta ja laittomat siirtolaiset majoitetaan 4 tähden hotelleihin”
Mielenosoittajat kerääntyvät saarivaltakunnassa kerta toisensa jälkeen laittomille maahanmuuttajille varattujen hotellien edustoille vastustamaan hallituksen politiikkaa. Mielenilmaisut kärjistyvät usein yhteenotoiksi poliisin ja vastamielenosoittajien kanssa. Protestit leviävät yhä uusille paikkakunnille eikä vastakkainasettelulle näy loppua.

Teemu Keskisarja: Väestönvaihto on ruma sana, mutta se on totta
Eilisessä A-studiossa Yle oli etukäteen tavoitellut asetelmaa, jossa maahanmuuton haittoja ja kustannuksia veronmaksajalle hämärretään tunnepuheella ja pöyristelyllä. Tällä kertaa Yle ei täysin onnistunut.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää