

Puolan sisäministeriön julkaisemaa videokuvaa Puolan ja Valko-Venäjän rajalta. / TWITTER
Valko-Venäjä työntää laittomia maahanmuuttajia kohti Puolan rajaa – repivät rajaesteitä nurin, 12 000 sotilasta vastassa, Nato syyttää hybridihyökkäyksestä
Valko-Venäjä on aloittanut suurisuuntaisen operaation työntääkseen maassa olevia laittomia maahanmuuttajia EU:n aluelle Puolaan ja mahdollisesti myös Liettuaan. Euroopan eri tiedotusvälineiden uutisista ja sosiaalisen median videoista välittyy massiivinen kansainvaellus kohti EU:n rajaa.
Puolan viranomaisten mukaan maan rajalle on kerääntynyt massoittain Lähi-Idästä lähtöisin olevia laittomia maahanmuuttajia. Pääosin Lähi-Idästä lähtöisin oleva väkijoukko yrittää ilmeisesti joukkovoimalla ylittää Puolan rajan.
Valko-Venäjän rajaviranomaiset avustavat laittomia maahanmuuttajia leikkaamalla reikiä rajalle pystytettyyn piikkilanka-aitaan.
-Tilanne on erittäin huolestuttava, kommentoi Twitterissä Puolan hallituksen edustaja Stanislaw Zaryn.
12 000 sotilasta ja rajavartijaa on komennettu estämään laiton maahantunkeutuminen.
Nato syyttää Valko-Venäjää ”hybridihyökkäyksestä”
EU-maat ovat jo aikaisemmin syyttäneet Valko-Venäjää laittomien maahanmuuttajien käyttämisestä hybridiaseena unionia vastaan. Nyt myös Nato syyttää Valko-Venäjää hybridihyökkäyksestä.
Liettua siirtää parhaillaan lisää joukkoja sekä Valko-Venäjän, että Puolan vastaisille rajoille. Liettuan hallitus valmistelee tiettävästi poikkeustilaa rajavyöhykkeelle.
Videokuvaa:
Siirtolaiset repivät raja-aitoja (video on Puolan puolustusministeriön julkaisemaa):
— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) November 8, 2021
Grupa migrantów znajduje się obecnie w okolicach Kuźnicy pic.twitter.com/w5VxXp9QqQ
— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) November 8, 2021
Puolan sisäministeriön julkaisemaa videokuvaa Kuźnican raja-aseman läheisyydestä:
🔴 PILNE | Polskie służby udaremniły próbę siłowego przedarcia się na polską stronę przez migrantów na południe od przejścia granicznego w Kuźnicy. Sytuacja została opanowana. pic.twitter.com/iJNvufd524
— MSWiA 🇵🇱 (@MSWiA_GOV_PL) November 8, 2021
Kuvaa siirtolaisvirrasta:
Bardzo niepokojące informacje z granicy. Na Białorusi, przy granicy z Polską, zgromadziła się duża grupa migrantów.
Ruszyli właśnie w stronę granicy RP. Będą próbowali masowo wkroczyć do Polski. pic.twitter.com/AHexXfsy8a
— Stanisław Żaryn (@StZaryn) November 8, 2021
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- läntinen sotilasliitto Stanislaw Zaryn Aljaksandr Lukašenka hybridihyökkäys Liettua hybridivaikuttaminen laittomat maahanmuuttajat Valko-Venäjä Lähi-itä Euroopan unioni Irak Puola Turkki Syyria Venäjä nato EU
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Immonen: Siirtolaisia ei pidä päästää Valko-Venäjän rajan yli – ”Rajat voidaan sulkea, ja ne tulee sulkea maahantunkeutumiskriisin iskiessä”

Perussuomalainen Nuoriso: Valko-Venäjän suurlähettiläs karkotettava Suomesta

Purralta toimenpidelista siirtolaisvyöryn ehkäisemiseksi: Rajat tukittava laittomilta tulijoilta ja kotouttamiseen varatut rahat käytettävä ulkorajavartiointiin
Viikon suosituimmat

Purra ottaisi Tanskan mallin käyttöön Suomessa: Maahanmuuttajille työvelvoite sosiaaliturvan ehtona
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra esittää, että Suomessakin otettaisiin käyttöön työvelvoite maahanmuuttajille sosiaaliturvan saamisen edellytyksenä.

Autojätti tekee täysäännöksen: Sähköautot jäihin – ”Etäännyimme monien autonostajien todellisista tarpeista”
Citroënin, Fiatin ja Chryslerin taustalla oleva autonvalmistaja Stellantis on ilmoittanut täyskäännöksestä sähköautoihin painottuneessa strategiassaan. Yhtiö tekee 22 miljardin euron alaskirjaukset, peruu useita sähköautomalleja ja lisää tuotantoa Yhdysvalloissa. Yhtiön tulevaisuutta ohjaa jatkossa kysyntä, eivät viranomaisten tai poliitikkojen määräykset.

Maahanmuuttajataustainen mies pakoili oikeutta 20 vuotta, sai lievemmän tuomion lapsen joukkoraiskauksesta – Vigelius: ”Kokeeko kukaan oikeuden toteutuneen”
Joukkoraiskaukseen 20 vuotta sitten osallistunut mies tuomittiin lopulta samasta teosta kuin muutkin, mutta mies sai teostaan kevyemmän rangaistuksen, koska onnistui piileskelemään oikeutta niin pitkään.

Valtio kasvattaa omistustaan kantaverkkoyhtiö Fingridistä – ”erinomaisia energiauutisia”, hehkuttaa Purra ja tylyttää samalla Caruna-Haaviston ja Uniper-Tuppuraisen

Eurooppatie 16 tulee Suomeen, rakentaminen alkaa keväällä – ministeri Lulu Ranne: ”Hanke on napakymppi, joita ei usein tule kohdalle”
Suomen turvallisuuden, talouden ja huoltovarmuuden kannalta kriittisen tärkeää E16-tietä jatketaan Suomen puolelle. Uunituoreen tien rakentamiselle on nyt päätetty rahoitus, ja rakentaminen alkaa jo keväällä.

Rikollisjengit laittoivat lapsen asialle Vantaalla – kerrostalon asukkaat evakuoitiin polttopulloiskussa
Vantaan Korsossa syttyi 17. joulukuuta kerrostalossa räjähdysmäinen tulipalo, jonka todellinen syy on paljastunut tipoittain. Kyseessä oli polttopulloisku. Rikos liittyi ilmeisesti järjestäytyneeseen rikollisuuteen. Epäilty 15-vuotias tekijä on vangittu jo kuukausi sitten.

Vasemmiston euroedustaja Montero toivoo maahanmuuttajien ”pyyhkäisevän pois” äärioikeistolaiset ja rasistit – Musk syyttää Monteroa kansanmurhan edistämisestä
Vasemmistolainen europarlamentaarikko Irene Montero käytti puheessaan väestönvaihto-ilmaisua. Hän toivoi, että maahanmuuttajat voisivat korvata äärioikeiston ja rasistit sekä saada Espanjassa kansalaisuuden ja äänioikeuden.

Antifan aktivisti tuomittiin kahdeksan vuoden vankeuteen osallisuudesta ”vasarajengin” pahoinpitelyihin Budapestissa – vasemmistomepit: ”Demokraattinen velvollisuus”
Antifan aktivisti tuomittiin Unkarissa kahdeksan vuoden vankeuteen osallisuudesta Budapestissa kolme vuotta sitten tehtyihin poliittisiin joukkopahoinpitelyihin. Europarlamentin vasemmistoryhmä - johon myös Li Andersson kuuluu - on esittänyt tukensa tuomitulle "ei-binaariselle antifasistille". Vasemmiston meppien mielestä kyseessä oli antifasistinen toiminta, joka "ei ole terrorismia vaan demokraattinen velvollisuus".

Sillanpäältä piikki Lindtmanille: Antin puntit alkavat tutista – seuraavalla hallituksella edessä 10 miljardin euron säästötalkoot
Perussuomalaisten kansanedustaja Pia Sillanpää on huvittunut SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtmanin vaatimuksesta, että Orpon hallituksen pitäisi tehdä vielä 1,4 miljardin euron lisäsopeutukset tällä hallituskaudella. Sillanpään mielestä Lindtman pelkää jo nyt tulevaa pääministerin vastuuta: seuraavaa hallitusta odottavat karut 10 miljardin euron säästötalkoot.

Sisäministeri Rantanen: Maahanmuuttopolitiikan kiristyksiä täytyy jatkaa – ”Meillä on tehty 30 vuotta hyysäribisnestä, jonka purkaminen vaatii paljon työtä”
Sisäministeri Mari Rantanen haluaa jatkaa maahanmuuttopolitiikan kiristyksiä sekä kansallisesti että EU-tasolla. Rantasen mukaan Suomella ei ole syytä ylläpitää löyhempiä maahanmuuttosääntöjä kuin muillakaan Euroopan mailla. Hänen mielestään mallia voisi ottaa Tanskan linjauksista.















