

PS ARKISTO
Vasemmiston mielestä perussuomalaiset lietsoo aiheetonta pelkoa – Rantanen: Jengirikollisuuteen vastattava kovilla keinoilla
Kansanedustaja Mari Rantanen sanoo, että perussuomalaiset on valmis korottamaan poliisin määrärahoja ja kiristämään rangaistuksia osana laajempia toimia, jotta Suomea piinaavaa katurikollisuutta saadaan hillittyä. Vasemmistoliitto puolestaan reagoisi rikollisuuteen lähinnä pehmeillä keinoilla ja jatkaisi ymmärtäväistä hyssyttelylinjaa.
Keskusrikospoliisin mukaan Suomen suuria kaupunkeja piinaavat katujengit muodostuvat pääosin maahanmuuttajataustaisista 18-26-vuotiaista nuorista.
Iltalehden Suoraan asiaan –ohjelmassa kansanedustajakollegansa Veronika Honkasalon (vas.) kanssa vieraillut perussuomalaisten Mari Rantanen sanoo, että perussuomalaiset on valmis esimerkiksi korottamaan poliisin määrärahoja, jotta nuorisorikollisuus saadaan kuriin.
Rangaistusten oltava kovempia
Perussuomalaiset esittää myös vakavista rikoksista tuomittavien rangaistusten koventamista, ja paljousalennuksista luopumista.
– Etenkin jengirikollisuus, johon liittyy myös kiristäminen, niin rangaistuksien pitää olla kovempia, Rantanen sanoi ja perusteli linjan koventamista myös sillä, että Suomi on jäänyt muista Pohjoismaista jälkeen.
– Henkeen ja terveyteen kohdistuvissa ja seksuaalirikoksissa meillä on tällä hetkellä muita löysemmät rangaistukset, eli olemme jäljessä. Tiukentamisen varaa siis on. Rangaistuksen yksi tehtävä on se, että rangaistus on samalla yhteiskunnan viesti yksilölle siitä, että hänen tekonsa ei ole ollut sallittu. Rangaistuksen pitää myös tuntua.
Vasemmisto silittelee päätä
Vasemmiston Honkasalo jatkoi vasemmiston tutulla hyssyttelylinjalla. Hän ei kannata rangaistusten koventamista.
– Lähestyn tätä sosiaalipoliittisesta näkökulmasta, etenkin kun puhutaan alaikäisistä tai nuorista aikuisista, huono-osaisuuden kasautumisesta, Honkasalo sanoi ja lisäsi, että perussuomalaiset ”lietsoo aiheetonta pelkoa”.
Rantanen piti Honkasalon linjaa tyypillisenä vasemmistolaisena katsantotapana.
– Honkasalokin on usein puhunut niin sanotuista pehmeistä keinoista eli siitä, että ongelmat saataisiin estettyä palveluilla. Me emme usko siihen. Lähdemme siitä, että rangaistuksia on syytä koventaa. Yhteiskunnan viesti on oltava, että on olemassa säännöt, joiden mukaan on toimittava. Jos teet rikoksia, niin rangaistus on tultava, Rantanen sanoi ja jatkoi, että myös maahanmuuttopolitiikkaa on kiristettävä.
– Ongelmat eivät ratkea pelkästään maahanmuuttopolitiikan kiristämisellä, mutta ainakin ongelman syventäminen loppuu, jolloin meille ei enää tule suuria määriä huonosti integroituvia maahanmuuttajia.
Sosiaalipolitiikan keinot eivät riitä
Yhtenä keinona vastata katurikollisuuteen Rantanen esittää, että olisi syytä aloittaa keskustelu siitä, tulisiko rikosvastuun alaikärajaa laskea viidestätoista 14 ikävuoteen.
Honkasalolla oli luonnollisesti vastalause valmiina. Tällä kertaa se kuului niin, että rikosvastuuikärajan laskeminen ”ei tutkitusti toimi”.
– Kun puhutaan alaikäisistä, he tarvitsevat apua ja tukea. On myös tutkittua tietoa, että se voisi syventää ongelmia. On puututtava varhain sosiaalipolitiikan keinoilla, Honkasalo sanoi.
Rantanen kuitenkin huomautti, että rikollista tekoa ei voi aina arvioida pelkästään siitä näkökulmasta, että tekijä on ollut alle 15-vuotias.
– Rikollisuuteen on tietenkin syytä puuttua myös varhaisilla keinoilla, sosiaalipolitiikan kautta. Samalla on kuitenkin myös niin, että kun 14-vuotias iskee puukolla toista lasta, niin puukottaja kyllä tasan tarkkaan tietää, että se on toista vahingoittava teko.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- alaikärajan laskeminen maahanmuuttajataustaiset katujengit hyssyttely rikosvastuu KRP Pohjoismaat rangaistukset sosiaalipolitiikka seksuaalirikokset Veronika Honkasalo Mari Rantanen Suomi Vasemmisto Väkivalta perussuomalaiset Poliisi Rikollisuus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaiset varoittanut katujengi-ilmiöstä jo vuosia – nyt on viimeinen hetki toimia puuttumalla juurisyihin eli maahanmuuttoon

Peltokangas: Hyssyttelyn ja maton alle lakaisun aika on nyt ohi – maahanmuuttopolitiikkaan mallia Tanskasta

Kokoomus lisäisi integraatiota ratkaisuksi maahanmuuton ongelmiin, perussuomalaiset vaatii tunnustamaan tiettyjen maahanmuuttajaryhmien aiheuttamat ongelmat: ”Muuten emme pysty korjaamaan asioita”

Perussuomalaiset: Hallitus on epäonnistunut kansalaisten turvallisuudesta huolehtimisessa – ”Sinisilmäinen maahanmuuttopolitiikka on suoraan yhteydessä jengirikollisuuteen”

Purra esitti epäluottamusta: Suomalaiset ovat kyllästyneet haittamaahanmuuton ongelmiin, mutta hallitus ei edelleenkään kehtaa myöntää nuoriso- ja katurikollisuuden juurisyitä

Perussuomalaiset haluaa turvallisen Suomen – Meri: ”Lopetetaan nykyinen löperö maahanmuuttopolitiikka”

Jengirikollisia piileskelee Turkissa – Ruotsin hallitus sukkasillaan

Perussuomalaiset julkaisi maahanmuuton kuntatilastot pääkaupunkiseudulta: ”Karut vaikutukset joka sektorille”

Leena Meri ja Mari Rantanen vaativat toimia nuorisorikollisuuteen puuttumiseksi: ”Tilanne vaatii myös kovien keinojen käyttöön ottamista”
Viikon suosituimmat

Päivän Pointti: Vasemmistonuorilta putosi antisemitistinen somepommi, josta Helsingin Sanomat ja Yle eivät suostu kertomaan mitään

Yhdysvallat luokitteli Li Anderssonin tukeman Antifa-ryhmän terroristijärjestöksi
Yhdysvaltain ulkoministeriö on luokitellut neljä eurooppalaista Antifa-ryhmää terroristijärjestöiksi. Yksi näistä ryhmistä on sellainen, jota vasemmiston meppi Li Andersson on näkyvästi tukenut. Vasemmiston antama tuki äärivasemmistolaiselle väkivallalle ei kuitenkaan Suomen valtamediaa kiinnosta.

Kolumni: Mikä hävettää, demarit?
Valtiontalouden tarkastusvirasto vahvistaa: Marinin hallitus suhtautui rahankäyttöön löperösti ja purki sääntöpohjaiset esteet rahankäytölleen. Laskua tästä maksetaan vielä pitkään. - Kun Marinin hallitus luopui finanssipoliittisista säännöistä, se kehitti itselleen uuden säännön: kaikki saavat aina jotain. Lopputuloksena oli menojen valtava paisuminen, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

Antikainen: Vasemmistonuoret radikalisoituvat – Minja Koskelan hiljaisuus on jo kannanotto
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela ei ole vieläkään suostunut kommentoimaan Vasemmistonuorten ympärillä paisuvia kohuja.

Dosentti Arto Selkälä: Feministiseen politiikkaan siirtyminen oli virhe Suomelle
Dosentti ja yliopistonlehtori Arto Selkälä väittää, että feministisen yhteiskuntapolitiikan vakiintuminen on Suomen suurin yhteiskuntapoliittinen virhe. Tämä näkyy Selkälän mukaan muun muassa siinä, että nuorten miesten syrjäytyminen on kasvanut tyttöjen ja naisten aseman parantamisen kustannuksella.

Vihreiden kunta- ja aluevaaliehdokas maahanmuuttotutkimuksen takana – Lehtinen ja valtiovarainministeriön finanssineuvos lyttäävät tutkimuksen
Viime viikolla valtamedioissa uutisoitiin laajasti tutkimuksesta, jonka johtopäätöksenä maahanmuuttajien vaikutus Suomen talouteen olisi positiivinen. Helsingin Sanomat kysyi valtiovarainministeriöltä tutkimuksesta. Valtiovarainministeriön finanssineuvos Jukka Mattilan mukaan tutkimus on heikkolaatuinen ja siitä on tehty liiallisia johtopäätöksiä. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen pitää ihmeellisenä, että missään mediassa ei ole puhuttu tekijöiden taustoista.

Bensan hinta laskee taas – eduskunta hyväksyi polttoaineiden verotuksen keventämisen
Eduskunta päätti tänään liikennepolttoaineiden valmisteveron alentamisesta. Eduskunta hyväksyi hallituksen esityksen selvin äänin, sillä vain SDP, vihreät ja vasemmistoliitto äänestivät vastaan.

Antikainen: Marinin hallitus toi ISIS-äidit Suomeen – perussuomalaiset laittaa heidät vastuuseen
Eduskunta käsitteli eilen hallituksen esitystä terrorismilainsäädännön tiukentamiseksi. Hallitus aikoo tukkia terrorismilainsäädännön porsaanreiät, puuttua harmaalla alueella tehtäviin rikoksiin ja koventaa rangaistuksia. Laki on laaja kokonaisuudistus. Jatkossa esimerkiksi ISIS-äidit eivät pääse enää kuin koira veräjästä.

Eurooppa, johon uskoimme, on hitaasti kuolemassa – ”Tästä ei voi enää vaieta”
Mikä on oikea tai väärä tapa toimia, kun aiemmin täysin saksalaiset kaupungit muuttuvat silmiemme edessä muslimimaailman etuvartioiksi, kysyy Irakissa ja Afgnaistanissa palvellut brittiupseeri The Telegraphissa. Kotoutuminen tarkoittaa käytännössä sitä, että maahanmuuttajat räätälöivät uuden kotimaansa entisen kotipaikkansa kaltaiseksi. Kauniisti sanottuna ”moderni sekulaarin liberalismi perustuu kohtalokkaaseen virhearvioon”.

Purra: On syytä varautua siihen, että Suomi joutuu liiallisen alijäämän menettelyyn heti alkuvuodesta
Perussuomalaisen valtiovarainministeri Riikka Purran mukaan Suomi saattaa joutua liiallisen alijäämän menettelyyn heti alkuvuodesta. Hän kommentoi asiaa eduskunnassa tiistaina velkajarrua koskevassa lähetekeskustelussa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää












