

PS ARKISTO
Vasemmiston mielestä perussuomalaiset lietsoo aiheetonta pelkoa – Rantanen: Jengirikollisuuteen vastattava kovilla keinoilla
Kansanedustaja Mari Rantanen sanoo, että perussuomalaiset on valmis korottamaan poliisin määrärahoja ja kiristämään rangaistuksia osana laajempia toimia, jotta Suomea piinaavaa katurikollisuutta saadaan hillittyä. Vasemmistoliitto puolestaan reagoisi rikollisuuteen lähinnä pehmeillä keinoilla ja jatkaisi ymmärtäväistä hyssyttelylinjaa.
Keskusrikospoliisin mukaan Suomen suuria kaupunkeja piinaavat katujengit muodostuvat pääosin maahanmuuttajataustaisista 18-26-vuotiaista nuorista.
Iltalehden Suoraan asiaan –ohjelmassa kansanedustajakollegansa Veronika Honkasalon (vas.) kanssa vieraillut perussuomalaisten Mari Rantanen sanoo, että perussuomalaiset on valmis esimerkiksi korottamaan poliisin määrärahoja, jotta nuorisorikollisuus saadaan kuriin.
Rangaistusten oltava kovempia
Perussuomalaiset esittää myös vakavista rikoksista tuomittavien rangaistusten koventamista, ja paljousalennuksista luopumista.
– Etenkin jengirikollisuus, johon liittyy myös kiristäminen, niin rangaistuksien pitää olla kovempia, Rantanen sanoi ja perusteli linjan koventamista myös sillä, että Suomi on jäänyt muista Pohjoismaista jälkeen.
– Henkeen ja terveyteen kohdistuvissa ja seksuaalirikoksissa meillä on tällä hetkellä muita löysemmät rangaistukset, eli olemme jäljessä. Tiukentamisen varaa siis on. Rangaistuksen yksi tehtävä on se, että rangaistus on samalla yhteiskunnan viesti yksilölle siitä, että hänen tekonsa ei ole ollut sallittu. Rangaistuksen pitää myös tuntua.
Vasemmisto silittelee päätä
Vasemmiston Honkasalo jatkoi vasemmiston tutulla hyssyttelylinjalla. Hän ei kannata rangaistusten koventamista.
– Lähestyn tätä sosiaalipoliittisesta näkökulmasta, etenkin kun puhutaan alaikäisistä tai nuorista aikuisista, huono-osaisuuden kasautumisesta, Honkasalo sanoi ja lisäsi, että perussuomalaiset ”lietsoo aiheetonta pelkoa”.
Rantanen piti Honkasalon linjaa tyypillisenä vasemmistolaisena katsantotapana.
– Honkasalokin on usein puhunut niin sanotuista pehmeistä keinoista eli siitä, että ongelmat saataisiin estettyä palveluilla. Me emme usko siihen. Lähdemme siitä, että rangaistuksia on syytä koventaa. Yhteiskunnan viesti on oltava, että on olemassa säännöt, joiden mukaan on toimittava. Jos teet rikoksia, niin rangaistus on tultava, Rantanen sanoi ja jatkoi, että myös maahanmuuttopolitiikkaa on kiristettävä.
– Ongelmat eivät ratkea pelkästään maahanmuuttopolitiikan kiristämisellä, mutta ainakin ongelman syventäminen loppuu, jolloin meille ei enää tule suuria määriä huonosti integroituvia maahanmuuttajia.
Sosiaalipolitiikan keinot eivät riitä
Yhtenä keinona vastata katurikollisuuteen Rantanen esittää, että olisi syytä aloittaa keskustelu siitä, tulisiko rikosvastuun alaikärajaa laskea viidestätoista 14 ikävuoteen.
Honkasalolla oli luonnollisesti vastalause valmiina. Tällä kertaa se kuului niin, että rikosvastuuikärajan laskeminen ”ei tutkitusti toimi”.
– Kun puhutaan alaikäisistä, he tarvitsevat apua ja tukea. On myös tutkittua tietoa, että se voisi syventää ongelmia. On puututtava varhain sosiaalipolitiikan keinoilla, Honkasalo sanoi.
Rantanen kuitenkin huomautti, että rikollista tekoa ei voi aina arvioida pelkästään siitä näkökulmasta, että tekijä on ollut alle 15-vuotias.
– Rikollisuuteen on tietenkin syytä puuttua myös varhaisilla keinoilla, sosiaalipolitiikan kautta. Samalla on kuitenkin myös niin, että kun 14-vuotias iskee puukolla toista lasta, niin puukottaja kyllä tasan tarkkaan tietää, että se on toista vahingoittava teko.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- alaikärajan laskeminen maahanmuuttajataustaiset katujengit hyssyttely rikosvastuu KRP Pohjoismaat rangaistukset sosiaalipolitiikka seksuaalirikokset Veronika Honkasalo Mari Rantanen Suomi Vasemmisto Väkivalta perussuomalaiset Poliisi Rikollisuus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaiset varoittanut katujengi-ilmiöstä jo vuosia – nyt on viimeinen hetki toimia puuttumalla juurisyihin eli maahanmuuttoon

Peltokangas: Hyssyttelyn ja maton alle lakaisun aika on nyt ohi – maahanmuuttopolitiikkaan mallia Tanskasta

Kokoomus lisäisi integraatiota ratkaisuksi maahanmuuton ongelmiin, perussuomalaiset vaatii tunnustamaan tiettyjen maahanmuuttajaryhmien aiheuttamat ongelmat: ”Muuten emme pysty korjaamaan asioita”

Perussuomalaiset: Hallitus on epäonnistunut kansalaisten turvallisuudesta huolehtimisessa – ”Sinisilmäinen maahanmuuttopolitiikka on suoraan yhteydessä jengirikollisuuteen”

Purra esitti epäluottamusta: Suomalaiset ovat kyllästyneet haittamaahanmuuton ongelmiin, mutta hallitus ei edelleenkään kehtaa myöntää nuoriso- ja katurikollisuuden juurisyitä

Perussuomalaiset haluaa turvallisen Suomen – Meri: ”Lopetetaan nykyinen löperö maahanmuuttopolitiikka”

Jengirikollisia piileskelee Turkissa – Ruotsin hallitus sukkasillaan

Perussuomalaiset julkaisi maahanmuuton kuntatilastot pääkaupunkiseudulta: ”Karut vaikutukset joka sektorille”

Leena Meri ja Mari Rantanen vaativat toimia nuorisorikollisuuteen puuttumiseksi: ”Tilanne vaatii myös kovien keinojen käyttöön ottamista”
Viikon suosituimmat

Turvapaikanhakijaa epäillään murhasta ja raiskauksista Hollannissa – Amsterdamin valtasi pelko ja kauhu
17-vuotiaan tytön murha ja useat raiskaukset ovat saaneet Amsterdamin pelon valtaan. Naiset eivät vieläkään näytä olevan oikeutettuja tasa-arvoon, vapauteen ja elämän ilman pelkoa väkivallasta edes Euroopan ytimessä. Rikoksista epäillään turvapaikanhakijaa ja moni muukin naisiin kohdistuva väkivallanteko on ratkeamassa pidätyksen myötä.

Opettaja-kirjailija Arno Kotro kertoo, kuinka edistyksellinen kiihko pilasi koulut
Arno Kotro kertoo nyt, mikä Suomen koulumaailmassa on mennyt pieleen: digiloikat, ilmiöoppimisen pakkosyöttö, arvosanojen ja kokeiden romuttaminen – ja kokonaisen sukupolven muuttaminen pedagogisten villitysten koekaniineiksi. Kuten Pisa-tulokset osoittavat, outojen muoti-ilmiöiden ottaminen osaksi opetusta on ollut massiivinen virhe.

Suomi-media saa tylytystä uutuuskirjassa – Halla-ahon mukaan toimittajia vaivaa vallasta humaltuminen ja yliherkkyys
Suurella osalla suomalaisista toimittajista on vakavia henkisiä ongelmia minun ja perussuomalaisten kanssa, Jussi Halla-aho sanoo tuoreessa elämäkertakirjassaan. Toimittajien kiihko perussuomalaisia kohtaan on toisaalta voinut saada monet ihmiset kiinnostumaan perussuomalaisista.

Antikainen selvitti Elokapinan kesäkuun kolmipäiväisen mielenosoituksen kustannukset: Hintalappu veronmaksajille lähes 260 000 euroa
Perussomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pyysi Poliisihallitukselta selvitystä Elokapinan mielenosoitusten aiheuttamista kustannuksista. Helsingin kesäkuun 2025 mielenosoitus maksoi lähes 260 000 euroa.

Saksa ei sittenkään pärjännyt – Merkelin kutsu maailman pakolaisille ylikuormittaa saksalaisten sosiaali- ja terveyspalveluja
Saksassa tehdään tiliä Merkelin kymmenen vuotta sitten aloittamasta maahantulopolitiikasta. Elämään on tullut väriä, mutta voimavarat alkavat loppua. Koska sosiaali- ja terveyspalvelujen käyttäjien määrä on maahantulijoiden paljouden myötä kasvanut, mutta maksajien määrä ei ole vastaavasti lisääntynyt, niin palveluja ehdotetaan karsittavaksi. Hyvältä ei näytä myöskään rikostilastojen valossa.

Päivän pointti: Härskiä peliä keskustalta – valittelee työpaikkojen puutetta, samaan aikaan vaatii Suomeen 40 000 maahanmuuttajaa lisää joka vuosi

Vasemmistomedia Kansan Uutiset kytkee burkan tasa-arvoon – Purra: ”Poliittista ja kielellistä manipulaatiota”
Kansan Uutisten tuoreessa kirjoituksessa rinnastetaan muslimien kaapuasujen käyttö feminismiin ja tasa-arvoon. Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra toteaa vertauksen ”sattuvan sieluun”.

Pikaruokaravintoloissa saa yhä harvemmin palvelua suomen kielellä – Purra pohtii yrityksien motiivia palkata töihin kielitaidottomia henkilöitä suomalaisnuorten ohi
Monet suomalaisnuoret etsivät matalan kynnyksen töitä, etenkin pikaruokaketjujen palvelutehtävistä. Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra kirjoittaa alan epäkohdasta, sillä yhä useammin työpaikat menevät ulkomaalaisille, joilla ei juuri ole kotimaisten kielten taitoa.

Massamuuton vastaiset mielenosoitukset leimahtivat jälleen Britanniassa- ”Kansa kärsii asuntopulasta ja laittomat siirtolaiset majoitetaan 4 tähden hotelleihin”
Mielenosoittajat kerääntyvät saarivaltakunnassa kerta toisensa jälkeen laittomille maahanmuuttajille varattujen hotellien edustoille vastustamaan hallituksen politiikkaa. Mielenilmaisut kärjistyvät usein yhteenotoiksi poliisin ja vastamielenosoittajien kanssa. Protestit leviävät yhä uusille paikkakunnille eikä vastakkainasettelulle näy loppua.

Uutuuskirja: Jussi Halla-aho kertoo nyt ne syyt, miksi hän luopui perussuomalaisten puheenjohtajuudesta vuonna 2021
Juhannuksen alla vuonna 2021 Jussi Halla-aho pudotti uutispommin ilmoittaessaan, että hän ei enää pyri jatkokaudelle puolueen puheenjohtajana. Perustelut ratkaisulleen Halla-aho lupasi tuolloin kertoa vasta kymmenen vuotta myöhemmin eli vuonna 2031. Tuoreessa Markku Heikkilän kirjoittamassa elämäkertakirjassa Halla-aho kuitenkin aikaistaa perustelujaan ja avaa nyt syynsä puheenjohtajuudesta luopumiselle.