

LEHTIKUVA
Veitsimies yritti tappaa lapsia leikkikentällä Ranskassa – epäillylle on jo myönnetty turvapaikka Ruotsissa
Syyrialaismies puukotti useita pikkulapsia leikkikentällä Ranskassa. Epäilty oli tullut Ranskaan turvapaikanhakijana, vaikka hän on asunut Ruotsissa jo kymmenen vuotta ja saanut sieltä turvapaikan. Poikkeukselliseksi rikoksen tekee se, että veitsimiehen väitetään huutaneen hyökkäyksen aikana ainakin kahdesti englanniksi ”Jeesuksen Kristuksen nimeen”.
Annecyn kaupungissa Ranskan Alpeilla tapahtui torstaiaamuna järkyttävä rikos, kun veitsellä aseistautunut mies hyökkäsi pikkulasten kimppuun leikkikentällä. Uutistoimisto Reutersin mukaan mies valitsi kohteekseen nimenomaan pieniä lapsia, joista osa oli lastenvaunuissa.
Silminnäkijöiden kuvaamilla videoilla näkyy, miten palestiinalaishuiviin ja lenkkeilyvaatteisiin pukeutunut mies loikkaa leikkikentän aidan yli ja hyökkää pikkulasten kimppuun. Lasten äidit ja muut aikuiset yrittävät estää miestä.
Motiivista ei vielä tietoa
Hyökkäyksessä haavoittui neljä lasta ja kaksi aikuista. Kaksi lapsista ja toinen aikuisista ovat hengenvaarallisessa tilassa. Haavoittuneiden lasten iät vaihtelevat alle kaksivuotiaasta kolmevuotiaaseen.
Poliisi taltutti veitsimiehen ampumalla tätä jalkaan. Miestä epäillään useista murhan yrityksistä. Poliisin mukaan terroristisesta motiivista ei tutkimusten tässä vaiheessa ole näyttöä. Teon motiivista ja miehen psyykkisestä tilasta ei ole vielä tarkempaa tietoa.
Saanut turvapaikan Ruotsissa
Epäilty on Syyrian kansalainen, joka on tullut Ranskaan viime marraskuussa turvapaikanhakijana ja kertonut olevansa kristitty. Le Figaro -lehden tietojen mukaan veitsimies huusi hyökkäyksen aikana ainakin kahdesti englanniksi ”Jeesuksen Kristuksen nimeen”. Joidenkin lähteiden mukaan hänellä oli risti kaulassaan.
Mies on saanut Ranskassa kielteisen vastauksen turvapaikkahakemukseensa. Tämä voi johtua siitä, että miehelle on jo myönnetty turvapaikka Ruotsissa, jossa hän on asunut vuodesta 2013 lähtien. Hän on naimisissa ruotsalaisnaisen kanssa ja avioparilla on yhteinen lapsi.
”Barbariaa Euroopan kaduilla”
Ruotsidemokraattien europarlamentaarikko Charlie Weimers kommentoi tapausta Twitterissä kirjoittamalla, että tämä on ”barbariaa Euroopan kaduilla”. Weimers on ollut yksi turvapaikanhakijoiden ”taakanjaon” äänekkäimmistä vastustajista EU-parlamentissa.
Weimersin mielestä tapaus on traaginen muistutus siitä, mistä kaikesta juuri nyt meneillään olevissa EU:n turvapaikkapolitiikkaa koskevissa neuvotteluissa on kysymys. Ruotsalaismeppi toivoo, että veitsimiehelle myönnetty turvapaikka pystytään perumaan Ruotsissa voimaan tulleen tiukemman lainsäädännön ansiosta. Uusi laki helpottaa rikoksiin syyllistyneiden karkottamista.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Veitsihyökkäys rikkoi pikkukylän rauhan Norjassa

Koulun urheilupäivä päättyi verilöylyyn – jengitappelusta ainakin neljä sairaalaan Eskilstunassa

Pääkaupunkiseutu ajautumassa kaaokseen maahanmuuton takia: ”Suomessa on nyt viimeiset hetket ryhtyä muuttamaan suuntaa”

Perussuomalaiset haluaa lopettaa haitallisen maahanmuuton ja vaatii kovempia rangaistuksia rikoksista – vanhat puolueet jatkaisivat jengirikollisten kotouttamista

Åkesson: Monikulttuurisuus on vaarallinen ideologia

EU:n yhteinen maahanmuutto- ja turvapaikkasopimus nytkähti eteenpäin – Italian kanta ratkaisi

Turvapaikanhakijalle elinkautinen tuomio nuoren tytön murhasta – motiivina saksalaisviha ja vaimon puute

Perheystäväksi otettu turvapaikanhakija yritti surmata saksalaisperheen kun tytär ei suostunut vaimoksi

Väkivaltaisia mielenosoituksia Dublinissa pikkulasten puukotusten jälkeen – somehuhut saivat mielenosoittajat kaduille
Viikon suosituimmat

Vasemmistoliiton Pirkanmaan piirihallituksen jäsen uhkailee X:ssä räjähdyksillä ja tappamisella
Vasemmistoliiton Pirkanmaan piirihallituksen jäsen Mika Tammi julkaisi X-viestipalvelussa räjähdys- ja tappouhkauksia eduskuntataloa, perussuomalaisten puoluetoimistoa, ministereitä ja poliisia kohtaan. Piirihallituksen luottamushenkilön julkaisemat uhkaukset herättävät kysymyksen siitä, miten vasemmistoliitto suhtautuu omien edustajiensa vihapuheeseen.

Perussuomalaisten puoluevaltuuston puheenjohtaja jyrähtää: ”Vasemmiston täytyy putsata oma pesänsä” –
Vasemmistoliiton Pirkanmaan piirihallituksen jäsenen Mika Tammen räjähdys- ja tappouhkaukset eivät ole irrallinen tapaus. Puolueen historiasta löytyy useita samankaltaisia esimerkkejä luottamushenkilöiden julkaisemista väkivaltaviesteistä. Perussuomalaisten puoluevaltuuston puheenjohtaja, Pirkanmaan piirihallituksen jäsen Sami Kymäläinen vaatii vasemmistoliittoa siivoamaan oman pesänsä.

Suomen Uutiset selvitti: Julkisuudessa vuosina 2015–2026 käsitellyissä naisiin kohdistuneissa joukkoraiskauksissa tekijät ulkomaalaistaustaisia
Suomen Uutiset selvitti julkisuudessa olleita usean tekijän raiskauksia vuodesta 2015 lähtien. Kaikissa selvityksessä löytyneissä naisiin kohdistuneissa tapauksissa tekijöiden nimet viittasivat ulkomaalaistaustaan. Yhdessä mieheen kohdistuneessa törkeässä raiskauksessa toinen kahdesta tekijästä oli suomalaistaustainen. Ulkomaalaistaustaiset muodostavat selvän yliedustuksen myös raiskausrikoksissa yleisesti: vuonna 2025 raiskauksesta tai törkeästä raiskauksesta epäillyistä henkilöistä 33,7 prosenttia oli ulkomaalaistaustaisia, vaikka heidän osuutensa Suomen väestöstä oli 11,7 prosenttia.

Toimenpidealoite: Yle jaettava kahdeksi yhtiöksi
Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew aikoo jättää eduskunnalle toimenpidealoitteen, jossa Yleisradio jaettaisiin kahdeksi erilliseksi yhtiöksi. Toinen olisi verorahoitteinen yhteiskunnallinen yhtiö ja toinen markkinaehtoisesti toimiva viihdeyhtiö. Garedewin mukaan tavoitteena on vahvistaa Yleisradion ensisijaista tehtävää tiedonvälittäjänä ja vähentää valtion menoja.

Pikkukaupungin idylli murtui: Raivoisa tappelu keskellä kirkasta päivää – viidakkoveitsikin heilui
Englantilainen hillitty elämänmeno sai elokuussa vakavan särön ja teekupit menivät lopullisesti nurin, kun cornwallilaisen pikkukaupungin keskustassa puhkesi raivoisa joukkotappelu keskellä kirkasta päivää. Veristen viidakoveitsien heiluttelu johti keskusteluun siitä, mihin maa on oikeasti menossa.

Antikainen vastaa Amnestyn toiminnanjohtajalle: ”Suomen sotilasjohdon natsittelu tekee Suomesta kohteen”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen paheksuu jyrkästi Amnestyn Suomen osaston toiminnanjohtajan Frank Johanssonin ulostuloa, jossa tämä rinnasti Suomen Puolustusvoimain komentajan natsi-Saksan sotarikolliseen Adolf Eichmanniin.

Laittomat maahanpyrkijät ajoivat Italiassa uimarin päälle – jatkoivat pysähtymättä rannalle ja juoksivat pakoon
17-vuotias tyttö oli Sardinian Chia Beachilla uimassa, kun hänen päälleen ajoi algerialaisten laittomien maahantulijoiden vene. Veneessä olleet 14 nuorta miestä eivät pysähtyneet katsomaan tytön saamia vammoja, vaan karauttivat rannalle muutaman kilometrin päähän ja juoksivat pakoon sisämaahan.

Pride-aktivistit maalittavat tieteentekijöitä – toiminta on kansainvälisesti verkostoitunutta ja systemaattista
Aktivistien maalituksen kohteeksi joutunut lääkäri Riittakerttu Kaltiala sanoo, ettei maalittaminen Pridessa voinut tulla järjestäjille yllätyksenä. Suomessa on niin pienet piirit, että on selvää, että henkilöt ovat keskenään verkostoituneita.

Garedew: “Opetusministeri Adlercreutz lähti mukaan Setan aivopesukampanjaan”
Opetus- ja kulttuuriministeriö käynnisti yhdessä Seta ry:n kanssa sateenkaarinuorille suunnatun kampanjan. Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew moittii kovin sanoin opetus- ja kulttuuriministeri Anders Adlercreutzia (r.) tempauksesta ja painottaa, että julkisen vallan tulee pysytellä erossa Setan ja Helsinki Priden kaltaisten kansaa jakavien poliittisten äärijärjestöjen kanssa veljeilystä.

Väkivaltaisuudet puhkesivat taas Ceutassa – Espanja pyytää Frontexia apuun
Paikallisten asukkaiden kärsivällisyys Espanjan Ceutassa on nyt loppu. Heinäkuun lopulla runsaat 70 000 laitonta maahantunkeutujaa ylitti rajan Marokosta Espanjan Ceutaan ja heistä noin 5 000 oleskelee edelleen alueella. Paikallisten asukkaiden ja laittomien tulijoiden välit ovat kärjistyneet väkivaltaisiksi ja Espanja on pyytänyt Euroopan raja- ja merivartiovirasto Frontexia apuun laittomien palauttamiseksi Marokkoon.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää














