

Ihmisoikeusaktivisti Oleg Orlov arvelee, että Putinin valtakausi kestää vielä pari vuotta. Sen jälkeen alkaa taistelu Venäjän uudesta suunnasta.
Venäjän oppositio: ”Hyökkäyssodan häviäminen on aina ollut suurin muutosvoima Venäjällä”
Elokuussa vankienvaihdon yhteydessä vapautetut venäläiset opposition edustajat kiertävät maailmaa ja antavat haastatteluja Putinin ajasta, jonka he soisivat pian päättyvän. Muutos kuplii jo pinnan alla ja kun aika on kypsä, tapahtumat etenevät nopeasti. Muutos voi tapahtua vain, jos Ukrainaa ei unohdeta.
Vladimir Kara-Murzan ja Oleg Orlovin mielestä Putin on maalannut itsensä nurkkaan. Venäjän itsevaltias ei voi lopettaa hyökkäyssotaansa tappioon, vaan jatkettava on aina tappiin asti. Putin taistelee Ukrainassa oman olemassaolonsa puolesta ja voiton eteen hän on valmis tekemään mitä hyvänsä.
– Hyökkäyssodan häviäminen on aina ollut suurin muutosvoima Venäjällä, Kara-Murza sanoo Guardianille antamassaan haastattelussa.
– Näin se käy Venäjällä. Romanovien imperiumi viime vuosisadan alussa ja neuvostojärjestelmä sen lopussa romahtivat kolmessa päivässä. Kyse ei ole vertauskuvasta, vaan molemmissa tapauksissa peli oli kirjaimellisesti selvä kolmessa päivässä.
Paluu kansalaisyhteiskuntaan
Ihmisoikeusaktivisti Orlov on antanut haastattelun norjalaiselle Verdens Gang -lehdelle ja siinä Orlov mainitsee, että Putinin valtakausi kestää vielä pari-kolme vuotta. Kun romahdus tapahtuu, alkaa taistelu Venäjän uudesta suunnasta.
Sisällissotaan Orlov ei usko.
Sen sijaan Orlov näkee mahdollisuuden positiiviseen muutokseen. Putin on itsensä vanki, mutta uusi Kreml kääntyy kohti länttä. Seuraajat aloittavat paluun lakiperusteiseen järjestykseen mielivallan sijasta.
– He taistelevat keskenään siitä, kuka palauttaa Venäjän takaisin ”hyväksyttävien normien” piiriin, nythän Venäjä on umpikujassa, Orlov toteaa.
Välttämätöntä tukea Ukrainaa
Uuden vallan ensimmäinen tehtävä on päästä eroon Venäjälle langetetuista pakotteista, vaikka ne eivät olekaan saaneet maata polvilleen. Siinä mielessä ne toki ovat toimineet, että yhä useampi venäläinen on tyytymätön vallitsevaan tilanteeseen.
Tavallisten venäläisten elintaso laskee. Parhaiten pärjäävät sotateollisuudessa työskentelevät sekä rintamalla rahan myötä ja henkensä kaupalla sotivat sekä heidän omaisensa. Inflaatio tosin syö rahan arvoa kaiken aikaa.
– Jos Putin voittaa, vanha valta jatkaa vielä pitkään. Siksi Ukrainan tukeminen on ensiarvoisen tärkeätä, Orlov muistuttaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Venäjän vastaiset pakotteet hyväksyttävät normit yksinvaltius järjestelmän romahtaminen tappio sodassa neuvostojärjestelmä Romanovien imperiumi muutosvoima Venäjällä Oleg Orlov Vladimir Kara-Murza Ukrainan avustaminen tuki Ukrainalle tyrannia Venäjän hyökkäyssota sotateollisuus kansalaisyhteiskunta Demokratia Inflaatio
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


IMF peruu suunnittelemansa Artikla IV -matkan Venäjälle – valtiovarainministeri Purra: ”Kannatti reagoida”
Kansainvälinen valuuttarahasto IMF luopuu suunnitelmastaan tehdä konsultaatiomatka Venäjälle. Kansainvälisessä lehdistössä syyksi on kerrottu usean eurooppalaisen maan valtiovarainministerien kannanotto.

Perussuomalaiset: Meidän on varauduttava siihen, että Venäjän hybridihyökkäykset jatkuvat – ”Uhka on jatkuva ja siihen tulee reagoida päättäväisesti”
Eduskunnassa keskusteltiin tänään valtioneuvoston ulko- ja turvallisuuspoliittisesta selonteosta, jossa arvioidaan Suomen ulko- ja turvallisuuspoliittista toimintaympäristöä ja määritellään Suomen toiminnan tavoitteet ja painopisteet lähivuosille.

Puhemies Halla-aho: Venäjän voitto kannustaisi Venäjää ja kaikkia muita roistovaltioita uusiin valloitusretkiin
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho vei tänään tervehdyksensä Ukrainan itsenäisyyspäivän tapahtumaan Senaatintorille. United for Ukraine -tapahtumassa kuultiin lisäksi muun muassa Ukrainan Suomen suurlähettiläs Olga Dibrovaa. Tapahtumalla haluttiin osoittaa tukea Ukrainalle sodan keskellä.

Venäjän vankiloissa viruu edelleen yli 1 000 poliittista vankia – Putinin kiristyspolitiikalle ei näy loppua
Venäjä ja länsimaat vaihtoivat vankeja elokuun alussa. Itään palasi vakoilijoita, kyberrikollisia ja tuomittu murhaaja. Länteen pääsi toisinajattelijoita sekä tekaistuilla syillä vangittuja länsimaiden kansalaisia. Oleskelu Venäjällä on riski jokaiselle vapaan maan kansalaiselle ja myös kriittisiä mielipiteitä esittävälle venäläiselle. Siitä todistavat maan yli 1 000 poliittista vankia.
Viikon suosituimmat

Ilmari Nurmisen huoleton rahankäyttö puhututtaa tamperelaisia: Pormestarimenot paisuvat – samaan aikaan kaupunki leikkaa ankarasti
Uuden edustusauton käyttöönsä juuri saanut Tampereen pormestari Ilmari Nurminen teetti äskettäin itsestään uudet edustuskuvat, joiden hintalappu nousee selkeästi tavanomaista korkeammalle. Nuoren pormestarin rahankäyttö herättää keskustelua, kun samaan aikaan Tampere kärvistelee talousahdingossa.

Riikka Purra ja Björn Wahlroos harvinaisessa yhteishaastattelussa

Sahateollisuus varoittaa miljardipommista – Tynkkynen varoitti jo aiemmin: Ilmastokiimassa unohtuvat talous ja huoltovarmuus
Sahateollisuus ry:n toimitusjohtaja Tino Aalto varoittaa Kauppalehden Talousaamussa, että ilmasto‑ ja luontopaneelien esittämät hakkuuvähennykset iskisivät suomalaiselle metsäsektorille rajusti. Aallon mukaan kymmenen prosentin leikkaus puunkäyttöön merkitsisi jopa kymmenien sahojen sulkemisia, miljardiluokan talousmenetyksiä ja tuhansien työpaikkojen menetystä.

Maahanmuuttajataustainen mies pakoili oikeutta 20 vuotta, sai lievemmän tuomion lapsen joukkoraiskauksesta – Vigelius: ”Kokeeko kukaan oikeuden toteutuneen”
Joukkoraiskaukseen 20 vuotta sitten osallistunut mies tuomittiin lopulta samasta teosta kuin muutkin, mutta mies sai teostaan kevyemmän rangaistuksen, koska onnistui piileskelemään oikeutta niin pitkään.

Toimeentulotuen muutokset voimaan tänään – Purra esittää myös jatkouudistusta – ”Harva lähtee yövuoroihin siivoamaan, jos saman rahan saa tekemättä mitään”
Toimeentulotuen uudistus tulee tänään voimaan maltillisella leikkauksella. Valtiovarainministeri Riikka Purra esittää samalla jo uudistuksen jatkamista, sillä Suomi ei kestä enää avokätisyyttä, joka pitää etenkin integroitumattomia maahanmuuttajia tuen varassa.

Valtio kasvattaa omistustaan kantaverkkoyhtiö Fingridistä – ”erinomaisia energiauutisia”, hehkuttaa Purra ja tylyttää samalla Caruna-Haaviston ja Uniper-Tuppuraisen

Eurooppatie 16 tulee Suomeen, rakentaminen alkaa keväällä – ministeri Lulu Ranne: ”Hanke on napakymppi, joita ei usein tule kohdalle”
Suomen turvallisuuden, talouden ja huoltovarmuuden kannalta kriittisen tärkeää E16-tietä jatketaan Suomen puolelle. Uunituoreen tien rakentamiselle on nyt päätetty rahoitus, ja rakentaminen alkaa jo keväällä.

Purra ottaisi Tanskan mallin käyttöön Suomessa: Maahanmuuttajille työvelvoite sosiaaliturvan ehtona
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra esittää, että Suomessakin otettaisiin käyttöön työvelvoite maahanmuuttajille sosiaaliturvan saamisen edellytyksenä.

Sillanpäältä piikki Lindtmanille: Antin puntit alkavat tutista – seuraavalla hallituksella edessä 10 miljardin euron säästötalkoot
Perussuomalaisten kansanedustaja Pia Sillanpää on huvittunut SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtmanin vaatimuksesta, että Orpon hallituksen pitäisi tehdä vielä 1,4 miljardin euron lisäsopeutukset tällä hallituskaudella. Sillanpään mielestä Lindtman pelkää jo nyt tulevaa pääministerin vastuuta: seuraavaa hallitusta odottavat karut 10 miljardin euron säästötalkoot.

Purra: Suomalainen yhteiskunta on tienhaarassa
Valtiovarainministeri Riikka Purra kommentoi talouden arviointineuvoston tänään julkistettua raporttia Economicumissa järjestetyssä seminaarissa. Purra painottaa voimakkaasti yhteiskunnan uudistamisen tarvetta.















