Artikkeli kuva

Kansanedustaja Ozan Yanar. Arkistokuvaa. / LEHTIKUVA

Vihreät eivät aikaile – Ozan Yanar lähti välittömästi vyöryttämään ”Helsingin mallia” laittomasti maassa olevien terveyspalveluista kaikkialle Suomeen

01.12.2017 |16:02

Vihreiden kansanedustaja Ozan Yanar kertoo jättäneensä kirjallisen kysymyksen paperittomien terveydenhuollosta. Hän vaatii Helsingin valtuuston keskiviikkona tekemää mallia laajennettavaksi kaikkialle Suomeen.

 

– Olen tänään eduskunnassa jättänyt kirjallisen kysymyksen paperittomien terveydenhuollosta. Perustuslain ja Suomea sitovien kansainvälisten ihmisoikeussopimusten nojalla on kiistatonta, että oikeus terveyteen on perus- ja ihmisoikeus, joka kuuluu jakamattomasti jokaiselle, Yanar perustelee tiedotteessaan.

– Kunnat ovat tehneet asiassa omia linjauksiaan, mutta yhtenäiset kansalliset linjaukset paperittomien palveluista ovat tarpeen. Nyt on aika pitää ihmisoikeuksista kiinni myös muualla Suomessa, Yanar jatkaa.

Perussuomalaiset ovat moittineet ankarasti laittomasti maassa olevien palveluiden tarjonnan laajentamista.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Vantaa on varoittava esimerkki pieleen menneestä maahanmuutosta – velkaantuneen kaupungin asukkaista kohta kolmannes vieraskielisiä

03.03.2026 |10:38
3.
Suomen uutiset logo

Lähihoitaja Mira: SDP:n ajatus vain yhdestä suomalaisesta hoitajasta hoivaosastolla on täysin järjetön

07.03.2026 |13:25
4.
Suomen uutiset logo

Turun Seta väläyttää lakimuutosta vastatoimena jääkiekkoilijalle, joka kieltäytyi pelaamasta Pride-väreissä

09.03.2026 |13:07
7.
Suomen uutiset logo

Bergbom paljastaa opposition vaihtoehdot: Vihreät sulkisi metsätehtaita, vasemmistoliitolta miljardien veronkorotukset ja keskustalta 40 000 uutta maahanmuuttajaa vuodessa

05.03.2026 |18:00
8.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Iranin hirmuhallinnon johtaja sai mitä tilasi – Putin seuraavaksi listalle

02.03.2026 |16:08
10.
Suomen uutiset logo

Kolumni: Seta on totalitaarinen järjestö

09.03.2026 |14:01

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää