

LEHTIKUVA
Vuoden 2015 pakolaiset Ruotsissa: 85 000 saanut oleskeluluvan – 50 000 kadoksissa
Ruotsissa asuu laittomasti kymmeniä tuhansia turvapaikanhakijoita. Vuoden 2015 pakolaisvyöryn myötä maahan tuli 163 000 henkilöä ja heistä 85 000 on saanut pysyvän tai tilapäisen oleskeluluvan. Kielteisen turvapaikkapäätöksen on saanut 47 000 henkilöä ja heistä maasta on poistunut alle puolet. Loppujen kohtalo on enemmän tai vähemmän arvoitus.
Aftonbladetin kokoaman tilastosarjan viimeisestä osasta voi äkkipäätään laskea, että ainakin 40 000 – 50 000 pakolaisen olinpaikka on epäselvä. Selvää on ainoastaan se, että 163 000 pakolaista tuli ja 85 000 on saanut jonkin asteisen oleskeluluvan.
Vakituisen oleskeluluvan saaneista 61 prosenttia on aikamiehiä ja 24 prosenttia poikia tai nuorukaisia iältään 10 – 20 vuotta. Naisia turvapaikanhakijoista on siten alle 15 prosenttia. Töissä koko porukasta käy 4 500 henkilöä.
Maassa maan alla
19 000 henkilöä on poistettu tilastoista, koska he eivät ole tulleet sovittuun tapaamiseen tai ovat vetäneet takaisin turvapaikkahakemuksensa. On mahdollista, että ainakin osa näistä ihmisistä on jatkanut matkaansa esimerkiksi Suomeen. Loput kaikista viranomaisten näköpiiristä kadonneista henkilöistä elävät mitä todennäköisimmin laittomasti Ruotsissa.
– Etsintäkuulutamme heidät ja sitten voimme vain seurata saamiamme vihjeitä. Löydämme osan mutta emme lähestulkoonkaan kaikkia, poliisi valaisee.
Rekisterit kasvavat jatkuvasti, koska turvapaikanhakijoita myös tulee maahan kaiken aikaa lisää. Helpotusta tuo sitten se, että henkilöt kummittelevat poliisin listoilla vain viisi vuotta ja sitten heidät poistetaan rekisteristä. Se ei tosin tarkoita sitä, että etsityt olisivat poistuneet Ruotsista.
Pakolaisten palautuksissa ongelmia
Vaikka ilman oleskelulupaa maassa piileskelevä henkilö tavoitettaisiinkin, ongelmat eivät siihen lopu.
– On joukko etsintäkuulutettuja ihmisiä, joiden olinpaikan tiedämme, mutta joiden kotimaa ei suostu ottamaan heitä vastaan, poliisi sanoo. Irak, Iran, Eritrea ja Somalia eivät suin surminkaan päästä pakkopalautettuja takaisin kotimaahansa. Palata saa ainoastaan vapaaehtoisesti.
Poliisi ei kuitenkaan ole vaipunut totaaliseen synkkyyteen, sillä myönteistäkin kehitystä on tapahtunut. Vielä muutama vuosi sitten Afganistan ja Etiopia eivät ottaneet vastaan palautettavia turvapaikanhakijoita, mutta tänään viranomaisten yhteistyö on sujuvaa ja palautukset onnistuvat.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- pakolaisvyöry rekisteri Lähi-itä laittomasti maassa olevat Afrikka Turvapaikanhakijat Ruotsi Poliisi maahanmuutto
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Työperäistä maahanmuuttoa Ruotsin malliin: Avustajille tuodaan avustettavia

”Eikö Suomelle muka riitä ilmastojohtajuus ja EU:n mallioppilaan rooli – pitääkö meidän alkaa leikkiä vielä humanitaarista supervaltaa?”

Ronkainen Erdoganin uhkauksesta lähettää pakolaiset Eurooppaan: ”Suomella pahin mahdollinen hallitus, pahimpaan mahdolliseen aikaan”

Rinteen hallitus valmistautuu uuden siirtolaisaallon vastaanottamiseen – Tavio: Seuraavassa siirtolaiskriisissä rajat kiinni

Vasemmistosyyttäjä ei syyttäisi ikänsä valehdellutta turvapaikanhakijaa vaan ruotsidemokraatteja

Ruotsin kokoomus hylkää vanhat oppinsa: Stoppi työperäiselle maahanmuutolle!

Kathimerini: Ihmissalakuljetus Kreikkaan kasvanut merkittävästi

Irakin ja Libanonin sekasorto enteilee taas kerran uutta pakolaisaaltoa

Ruotsin kansallislaulu poistetaan Ruotsin koulujen opetussuunnitelmista
Viikon suosituimmat

Hallitusta rasismista kouluttaneet paljastuivat itse rasisteiksi – Rostila: THL levittää syrjivää pseudotiedettä valkoisten etuoikeuksista
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila syyttää hallitukselle rasismikoulutuksen järjestänyttä Terveyden ja hyvinvoinnin laitosta itse rasistiseksi, THL:n omat verkkosivut nimittäin pursuavat pseudotieteellisen, valkoihoisia syrjivän "valkoisuustutkimuksen" oppeja.

Some ärähti THL:n huuruisesta sekoilusta – terveysviranomainen höpöttelee suomalaisuusmyytistä, väittää kotoutumista ”pakkoassimilaatioksi” – THL:n sivusto pursuilee kovan linjan woketusta
Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL) on julkaissut verkkosivuillaan laajan identiteettipoliittisen sanaston, jossa esiintyy mm. termit "valkoinen etuoikeus", "antirasistinen pedagogiikka" ja "suomalaisuusmyytti". Woke-henkinen sanasto herättää hämmennystä, sillä se kyseenalaistaa suomalaisen kansallisuuskäsityksen "myyttinä". Jopa maahanmuuttajien kotouttamista tarkastellaan ongelmallisena "pakkoassimilaationa". Sosiaalisessa mediassa monet keskustelijat ihmettelevät, miten tällainen ideologinen terminologia liittyy ylipäätään kansanterveyteen. Tämä ei ole ensimmäinen kerta, kun THL:n nähdään wokettavan. Jo vuosien ajan THL on leikannut tieteellisestä asiantuntijatyöstään pitämällä kiinni poliittisesta aktivismista.

Expressen: Muslimiyhteisöt haluavat segregaatiota
Expressenin kolumnisti Sofie Löwenmark seurasi muslimiyhteisöjen verkostoitumista Ruotsissa. Hän kirjoittaa, että samaan aikaan, kun poliittisessa keskustelussa korostetaan integraatiota, vahvistuu rinnakkaisyhteiskunta muslimiyhteisöjen tiiviiden verkostojen voimalla. Eikä se ole hänen mukaansa sattumaa.

Antikainen: Rikollisjoukko ei määrää Suomen puolustuksesta – ”Töhrykampanja ei muuta Suomen turvallisuuspolitiikkaa”
Puolustusministeriön rakennuksen julkisivu töhrittiin vaaleanpunaisella maalilla lauantain vastaisena yönä. Poliisi tutkii asiaa rikosnimikkeellä törkeä vahingonteko. Rikoksen tekijäksi on ilmoittautunut palestiinalaisia tukeva Palestine Action -järjestö, joka uhkaa “eskaloida toimintaansa”, ellei Suomi katkaise suhteitaan Israeliin ja peru asekauppoja.

Virallinen Suomi ei ole koskaan tehnyt kattavaa selvitystä maahanmuuton kokonaiskustannuksista, mutta nyt tekee – Purra ilmoitti asiasta kyselytunnilla

Thunbergin purjehdusseurueen taustat: Yksi osallistui Hizbollahin johtajan hautajaisiin, vasemmistomeppi syytti Hamasin kidnappaaman vauvan kuolemasta Israelia
Greta Thunbergin purjehdusreissulle osallistuneen aktivistiseurueen jäsenet ovat oman kertomansa mukaan valmiita vain rauhanomaiseen ja väkivallattomaan vastarintaan. Yksi Gretan purjehduskavereista on kuitenkin osallistunut terroristijärjestö Hizbollahin johtajan Hassan Nasrallahin hautajaisiin. Matkalle osallistunut ranskalainen vasemmistomeppi puolestaan väitti Hamasin kaappaaman vauvan, 4-vuotiaan lapsen sekä heidän äitinsä kuolleen Israelin miehityksen ja kolonisaation seurauksena.

Perussuomalaisten puoluekokousviikko käynnissä – seuraa tapahtumia suorana lähetyksenä

Ari Koponen raivostui liikemiehen koulutusbisnekselle: ”Vesterbacka sumuttaa aasialaisia opiskelijoita ja hyväksikäyttää suomalaista koulutusjärjestelmää”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja sivistysvaliokunnan varapuheenjohtaja Ari Koponen raivostui uutisesta, joka koskee Peter Vesterbackan johdolla tapahtuvaa ulkomaalaisten opiskelijoiden maksullista rekrytointia suomalaisiin lukioihin.

Hamas hyökkäsi GHO:n avustustyöntekijöiden kimppuun raa’asti Gazassa – tappoi ainakin viisi ja otti useita panttivankeja
Yhdysvaltain tukema humanitaarinen avustusjärjestö GHF kertoo, että useita avustustyöntekijöitä surmattiin Gazassa tiistai-iltana. Järjestön mukaan Hamas on hyökkäyksen takana. GHO:n työntekijät olivat bussimatkalla jakelukeskukseen Khan Younisin länsipuolella.

Woken jo hiipuessa Väestöliitto lanseeraa kampanjan, joka syyttää DEI:stä irtisanoutuvia yrityksiä tasa-arvon takinkääntäjiksi
Vaikka muualla länsimaissa puhutaan DEIn olevan mennyttä tai vähintään uudelleenmäärittelyn tarpeessa, Väestöliitto asettuu siilipuolustukseen DEIn puolesta ja syyttää globaaleja jättejä takinkääntäjiksi. Kampanja leimaa DEI-toimintojen karsimisen yksioikoisesti tasa-arvon vastaiseksi. Se sivuuttaa DEI:n ristiriitaisuudet ja perustellun kritiikin. Kampanja ei näytä pyrkivän rakentavaan keskusteluun haastavasta aiheesta. Vielä enemmän suomalaiset saattavat ihmetellä, kuuluuko polarisoiva DEI-aktivismi juuri Väestöliiton ydintehtäviin.