
MATTI MATIKAINEN
9. luetuin
Wille Rydman: Helsingin poliittisesta ilmapiiristä tulossa punavihreä – ”Ihmiset tulevat ainakin näkemään, mihin suuntaan Helsinkiä ei pidä viedä”
Perussuomalaiset saa Helsinkiin pienen valtuustoryhmän. - Teemme valtuustossa kaiken sen minkä voimme. Edustamme tervehenkistä sinivalkoista politiikkaa, ja pidämme ääntä senkin edestä, minkä vaalituloksessa menetimme, Wille Rydman sanoo ja kehottaa ammentamaan valituloksesta sisua.
Helsingin valtuustossa jatkava elinkeinoministeri Wille Rydman sanoi hetki sitten perussuomalaisten kunta- ja aluevaalivalvojaisissa, että perussuomalaisten kokonaistulokseen ei voi olla tyytyväinen.
– Toki on paljon vielä näkemättä ja pidän mahdollisena, että vaalipäivän tulos kääntää murheellista tilannetta kannaltamme vielä parempaan suuntaan. Pettymys on silti käsillä, koska odotimme paljon parempaa tulosta.
Rydman muistutti, että perussuomalaisille kaikki muut vaalit kuin eduskuntavaalit ovat usein olleet vaikeita.
– Siksi tämän päivän tuloksista ei voi päätellä sitä, mikä tilanne on kahden vuoden kuluttua. Vaalitappiossa voi kasvaa seuravan vaalivoiton siemen.
PS on ainoa todellinen muutosvoima
Rydman arvioi, että heikompi vaalitulos on käännettävä sisuuntumiseksi.
– Meillä on selkeä tehtävä yhteiskunnassa. Olemme ainoa todellinen muutosvoima. Olemme sitä jo hallituksessa vieneet läpi etenkin taloudessa, turvallisuudessa ja maahanmuuttopolitiikassa. Isänmaan etua on puolustettu hurjasti. Perussuomalaiset on sinivalkoinen muutosvoima.
– Olisimme tarvinneet muutoksen myös alueellisella tasolla, mutta se jäi vielä näissä vaaleissa toteutumatta. Silti se työ, mitä näissä vaaleissa on tehty ei ole mennyt hukkaan. Helsingissä, missä kampanjoin itse, perussuomalaiset on toiminut loistavasti joukkueena. Siitä olen iloinen.
Vaalikoneiston vahvistaminen alkaa
Poliittiselta ilmapiiriltään Helsinki on hyvin punavihreä kaupunki, Rydman sanoo.
– Nyt ääntenlaskentaa seuratessa huomaa, että Helsinki on entistäkin punavihreämpi. Perussuomalaiset saa pienen valtuustoryhmän, ja teemme kaiken sen minkä voimme. Edustamme tervehenkistä sinivalkoista politiikkaa ja pidämme ääntä senkin edestä, minkä vaalituloksessa menetimme.
– Toisaalta tilanne on mahdollisuus perussuomalaisille: me voimme näyttää, kuinka päin seiniä Helsinki tällä kaudella menee. Voimme siis lujittaa asemiamme ja tehdä järjestötyötä, joka vahvistaa vaalikoneistoamme seuraaviin vaaleihin. Punavihreiden johdossa ihmiset tulevat ainakin näkemään, mihin suuntaan Helsinkiä ei pidä viedä.
SUOMEN UUTISET
Lue myös
Puoluesihteeri Vuorenpää vaalituloksesta: Tämä on opetus
Riikka Purra: Tulos on huono – ”Uskon, että perussuomalaisten kannatus nousee talouden kohentuessa”
Jussi Halla-aho: Kuntavaalit ovat usein olleet perussuomalaisille haastava koettelemus
Lulu Ranne: Perussuomalaiset muuttaa Suomen liikennepolitiikkaa, uutta asfalttia vedettiin viime vuonna 4 000 kilometriä – ”Turvallisia teitä kaikille”
Mauri Peltokangas tyytyväinen perussuomalaisten hallitustyöhön: ”Vihreäkantiseen lakikirjaan tulee perussuomalaista kynänjälkeä – ja maahanmuuttopolitiikka tiukkenee rytinällä”
Puoluesihteeri Harri Vuorenpäältä kiitokset perussuomalaisten kenttäväelle: ”Joka puolella Suomea syytä olla ylpeitä siitä, mitä yhdessä on saatu aikaan”
Vaalivalvojaiset – suora lähetys
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Riikka Purra: Tulos on huono – ”Uskon, että perussuomalaisten kannatus nousee talouden kohentuessa”
Alue- ja kuntavaalien ennakkoäänten tulokset julkistettiin tunti sitten ja niiden mukaan perussuomalaisilla on 6,7 prosentin kannatus. Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra myönsi pettymyksen tuoreeltaan.

Jussi Halla-aho: Kuntavaalit ovat usein olleet perussuomalaisille haastava koettelemus
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho on uusimassa paikkansa Helsingin kaupunginvaltuustossa. Hän on vaikuttanut Helsingin paikallispolitiikassa neljällä kaudella.

Lulu Ranne: Perussuomalaiset muuttaa Suomen liikennepolitiikkaa, uutta asfalttia vedettiin viime vuonna 4 000 kilometriä – ”Turvallisia teitä kaikille”
Perussuomalainen liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne iloitsee tieliikenneturvallisuuden vahvistumisesta perussuomalaisten hallituskaudella. -Viime vuonna saimme pysäytettyä huonokuntoisten teiden kilometrimäärän kasvun ja käännettyä kokonaisuutta plussan puolelle. Myös ensi kesä tulee olemaan erinomainen. Me rakennamme siltoja ja asfalttia vedetään lisää.

Mauri Peltokangas tyytyväinen perussuomalaisten hallitustyöhön: ”Vihreäkantiseen lakikirjaan tulee perussuomalaista kynänjälkeä – ja maahanmuuttopolitiikka tiukkenee rytinällä”
Perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja ja kansanedustaja, kuntavaaliehdokas Mauri Peltokangas on tehnyt vaalityötä täysillä kevään aikana. Ennakkoäänien julkaisun alla Peltokangas korostaa kansanvallan voimaa.

Puoluesihteeri Harri Vuorenpäältä kiitokset perussuomalaisten kenttäväelle: ”Joka puolella Suomea syytä olla ylpeitä siitä, mitä yhdessä on saatu aikaan”
Perussuomalaisten kunta- ja aluevaalivalvojaisiin juuri saapunut puoluesihteeri Harri Vuorenpää kuvailee tunnelmiaan pirtsakaksi, mutta fiilistä hyväksi. Vaalien alla puoluesihteeri on kiertänyt Suomea ristiin rastiin, ja kilometrejä on tullut mittariin lukemattomia. Vaikka vaalimakkara jo alkaa ”tökkimään”, Vuorenpää kuvailee tunnelmia positiivisen innostuneeksi kaikkialla.

Eduskunnasta pukkaa järkitoimia kuin liukuhihnalta: Rajaturvallisuuslain jatko, kansalaisuuslaki tiukkenee, jengiläisille ja nöyryyttäjille kovempia rangaistuksia, venäläisten maakaupat, ..
Viikon suosituimmat

Käsittämätön kahakka vaaliteltalla – Sofia Virta usutti avustajiaan häiriköimään työtään tekevää toimittajaa – kameraa revittiin kädestä, naamaan läpsittiin vaaliesitteillä
”En ole 20 toimittajavuoden aikana nähnyt poliitikkoa, joka hoitaisi mediasuhteitaan yhtä ala-arvoisesti.”

Purra sai lapsen äidiltä tyrmistyttävän viestin – koulurauha oli jo valmiiksi mennyttä, kunnes opettaja esitti kummallisen pyynnön

Juontajamalli Sini Ariell vieraili eduskunnassa ja kertoi Australian woke-sekoilusta tavalla, joka sai jopa Juha Mäenpään hetkeksi hiljenemään (video)

Päivän pointti: Woke tuhoaa kaiken mihin se koskee, tällä kertaa Kallion ilmaisutaidon lukion oppilaiden mahdollisuudet itsensä ilmaisemiseen

Vaalivalvojaiset – suora lähetys

Hallitus on alentanut jakeluvelvoitetta, polttoaineveroa ja ajoneuvoveroa – ministeri Ranne: ”Me rakennamme Suomea, jossa ei mennä autoilijan kukkarolle”
Suomi on autokansaa, ja tämä näkyy myös hallituksen teoissa, sanoo perussuomalainen liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne.

Entinen työväenpuolue vasemmistoliitto kannustaa nyt terveitä työikäisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela katsoo, että Suomessa terveellä ihmisellä tulisi olla mahdollisuus siirtyä oleskelemaan sosiaalituilla, toisten veronmaksajien kustantaessa hänen elämisensä. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom sen sijaan linjaa, että perussuomalaisille on päivän selvää, että ideologisesti työttömällä ei pidä olla oikeutta muiden veronmaksajien kustantamaan tukeen.

Eduskuntaryhmän pääsihteeri: Vihervasemmisto voitti vaalit – tätä se tarkoittaa kunnissa ja hyvinvointialueilla
Suomen yli puhalsi alue- ja kuntavaaleissa vihervasemmistolainen puhuri, mikä tarkoittaa kuntiin ja hyvinvointialueille kylmää kyytiä, kirjoittaa perussuomalaisten eduskuntaryhmän pääsihteeri Olli Immonen.

Wille Rydman: Helsingin poliittisesta ilmapiiristä tulossa punavihreä – ”Ihmiset tulevat ainakin näkemään, mihin suuntaan Helsinkiä ei pidä viedä”
Perussuomalaiset saa Helsinkiin pienen valtuustoryhmän. - Teemme valtuustossa kaiken sen minkä voimme. Edustamme tervehenkistä sinivalkoista politiikkaa, ja pidämme ääntä senkin edestä, minkä vaalituloksessa menetimme, Wille Rydman sanoo ja kehottaa ammentamaan valituloksesta sisua.

Miko Bergbom: Perussuomalaiset on politiikan hammaslääkäri, SDP karkkipussi
Kansanedustaja Miko Bergbom vertaa perussuomalaisten toimivan politiikassa kuin hammaslääkäri, joka tekee oikeita asioita, mutta jonka tuoliin ei ehkä aina ole niin kiva istahtaa. Vastaavasti SDP toimii politiikassa tarjoten äänestäjilleen pulleaa karkkipussia. - Surullisena olen seurannut SDP:n ”kaikki voi tehdä velaksi” -kampanjaa. Rahaa on helppo luvata lisää, mutta pelkään sitä, että SDP:n lupaukset tulevat johtamaan ympäri Suomea kuntaveron korotuksiin, Bergbom sanoo.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää