
MATTI MATIKAINEN
Mauri Peltokangas tyytyväinen perussuomalaisten hallitustyöhön: ”Vihreäkantiseen lakikirjaan tulee perussuomalaista kynänjälkeä – ja maahanmuuttopolitiikka tiukkenee rytinällä”
Perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja ja kansanedustaja, kuntavaaliehdokas Mauri Peltokangas on tehnyt vaalityötä täysillä kevään aikana. Ennakkoäänien julkaisun alla Peltokangas korostaa kansanvallan voimaa.
Kansanedustaja Mauri Peltokangas kuvailee tunnelmiaan positiivisiksi perussuomalaisten kunta- ja aluevaalivalvojaisissa.
Peltokangas on tehnyt vaalityötä täysillä kevään aikana.
– Kuljin ympäri Suomea ja kiersin kaikkiaan 76 paikkakuntaa, joissa kaikissa oli kenttäväkemme järjestämät tilaisuudet. Porukka on huikeaa, homma on hanskassa kaikkialla ja meininki on hyvä. Yhteinen usko tekemäämme politiikkaan on vahvalla pohjalla.
PS saanut tärkeitä asioita läpi
Perussuomalaiset on vaikuttanut hallituksessa jo kaksi vuotta. Peltokangas on tyytyväinen siitä, että perussuomalainen kädenjälki näkyy vahvasti hallitustyössä.
– Lähestulkoon jo koko perussuomalaisten ohjelma on otettu osaksi hallituksen kirjauksia. Ja mikä tärkeintä: vihreäkantiseen lakikirjaan tulee nyt perussuomalaista kynänjälkeä, eikä sitä voi pyyhkiä pois. Sitä viranomaiset noudattavat. Ja maahanmuuttopolitiikka tiukkenee rytinällä!
Kansan ääni kuuluu
Kunta- ja aluevaalien ennakkoäänien julkaisun alla Peltokangas korostaa kansanvallan voimaa.
– Jokainen vaali on omanlaisensa, ja vaaleihin mennään ajan hengen mukaisesti. Kansa päättää ja tämä kansanliike on nyt tehnyt parhaansa turuilla ja toreilla: me olemme näyttäneet, mitä mieltä me olemme asioista. Tulos tulee kohta, sen mukaan mennään ja jatketaan.
SUOMEN UUTISET
Lue myös
Puoluesihteeri Vuorenpää vaalituloksesta: Tämä on opetus
Wille Rydman: Helsingin poliittisesta ilmapiiristä tulossa punavihreä – ”Ihmiset tulevat ainakin näkemään, mihin suuntaan Helsinkiä ei pidä viedä”
Riikka Purra: Tulos on huono – ”Uskon, että perussuomalaisten kannatus nousee talouden kohentuessa”
Jussi Halla-aho: Kuntavaalit ovat usein olleet perussuomalaisille haastava koettelemus
Lulu Ranne: Perussuomalaiset muuttaa Suomen liikennepolitiikkaa, uutta asfalttia vedettiin viime vuonna 4 000 kilometriä – ”Turvallisia teitä kaikille”
Puoluesihteeri Harri Vuorenpäältä kiitokset perussuomalaisten kenttäväelle: ”Joka puolella Suomea syytä olla ylpeitä siitä, mitä yhdessä on saatu aikaan”
Vaalivalvojaiset – suora lähetys
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Puoluesihteeri Harri Vuorenpäältä kiitokset perussuomalaisten kenttäväelle: ”Joka puolella Suomea syytä olla ylpeitä siitä, mitä yhdessä on saatu aikaan”
Perussuomalaisten kunta- ja aluevaalivalvojaisiin juuri saapunut puoluesihteeri Harri Vuorenpää kuvailee tunnelmiaan pirtsakaksi, mutta fiilistä hyväksi. Vaalien alla puoluesihteeri on kiertänyt Suomea ristiin rastiin, ja kilometrejä on tullut mittariin lukemattomia. Vaikka vaalimakkara jo alkaa ”tökkimään”, Vuorenpää kuvailee tunnelmia positiivisen innostuneeksi kaikkialla.

Eduskunnasta pukkaa järkitoimia kuin liukuhihnalta: Rajaturvallisuuslain jatko, kansalaisuuslaki tiukkenee, jengiläisille ja nöyryyttäjille kovempia rangaistuksia, venäläisten maakaupat, ..

Turun perussuomalaisilta tyrmäys liki puolen miljardin raitiotiehankkeelle – Ville Tavio: ”Suhteettoman kallis, yhdelle reitille sidottu kulkuväline ei ole kannattava”
Kaikki kuntavaaleissa valittavat perussuomalaiset äänestävät raitiotien toteutusta vastaan, arvioi Turun perussuomalaisten valtuustoryhmän puheenjohtaja Juha Anttila. Myös 10 vuotta Turussa kaupunginvaltuutettuna aiemmin toiminut ulkomaankauppa- ja kehitysministeri Ville Tavio tuntee hyvin raitiotiehankkeen, ja suhtautuu siihen kielteisesti. Turun pormestariksi pyrkivä kansanedustaja Vilhelm Junnila korostaa, että Turussa on painotettava tärkeämpien investointien toteutumista.

Junnila kertoo perustuslakivaliokunnan päätöksestä: “Itäraja pysyy säpissä ja Venäjän työntämät turvapaikanhakijat sen takana”

Tiukennus työperäiseen maahanmuuttoon läpi eduskunnassa – Vigelius: “Torjuu ulkomaista työttömyyttä”
Eduskunta hyväksyi keskiviikkona hallituksen esityksen niin kutsutusta 3/6 kk -säännöstä, joka velvoittaa ulkomaalaisen työntekijän työllistymään kolmen tai kuuden kuukauden kuluessa työsuhteen päättymisestä – tai poistumaan maasta.

Käännytyslain jatko voidaan säätää poikkeuslakina – vihervasemmisto taas huolissaan muiden oikeuksista
Eduskunnan perustuslakivaliokunnan enemmistön mukaan rajaturvallisuuslain jatko voidaan säätää poikkeuslakina. Perussuomalaisten Onni Rostilan mukaan ”täysivaltaisuus on valtion ja perustuslain keskeinen periaate” ja sen suojaaminen tekee lain jatkosta välttämättömän.

Hallitus esittää muutoksia ulkomaalaislakiin – Nieminen: ”Suomi ei saa olla maa, johon jäädään perusteettomasti roikkumaan jättämällä uusintahakemuksia viime hetkellä”
Hallitus esittää muutoksia ulkomaalaislakiin. Tavoitteena on sujuvammat prosessit ja tehokkaampi viranomaistoiminta.
Viikon suosituimmat

Helsingin teologisessa tiedekunnassa opiskeleva nainen kirjoitti loppuesseeseensä sanan “islamisaatio”, ja bumerangihan siitä tuli – “Ei voida arvostella”
Opiskelija käytti tenttivastauksensa yhdessä osassa sanaa ”islamisaatio.” Tentaattori ilmoitti, ettei tenttivastausta voi arvioida, koska siinä esiintyi termi, joka ei yliopiston mielestä ollut "akateemisesti vakiintunut". Tapaus osuu tieteenteon ytimeen. Opiskelija oli ehdottanut islamisaatiota jatkotutkimuksen aiheeksi. Jos jotakin väitettyä tai oletettua ilmiötä ei saa ehdottaa edes tutkimuskohteeksi siksi, että ilmiö ei ole ”akateemisesti vakiintunut”, putoaa tutkimukselta pohja. Yliopistojen tehtävä kun on juurikin tutkia sitä, mikä ei ole vielä tiedossa.

Valkoisen teinin tappajasta tuli Amerikan mustien sankari
Texasissa nuorten miesten nujakka päättyi toisen nuoren kuolemaan, koska musta nuorukainen oli tuonut koulun urheilukisoihin repussaan veitsen ja päätti käyttää sitä. Nyt valkoisen teinipojan tappajasta on tullut Amerikan mustien sankari, jolle ihmiset ovat lahjoittaneet jo yli puoli miljoonaa dollaria.

Hallitus päätti tuhdista veronalennuksesta duunareille: Työn teosta jää jatkossa entistä enemmän rahaa käteen
Työn tekemisestä tulee Suomessa entistä kannattavampaa. Hallitus on päättänyt, että verotus kevenee pieni- ja keskituloisilla 525 miljoonaa euroa jo vuonna 2026 ja kevennys nousee 650 miljoonaan euroon seuraavana vuonna eli vuonna 2027.

Hallitus harkitsee vakavasti palkkojen veroalea – SAK, jonka pitäisi olla duunareiden puolella, aloitti heti neliraajajarrutuksen: Vastustaa työntekijöiden ostovoiman vahvistamista
SAK ja ay-liike laajemminkin on jyrkästi asettunut vastustamaan hallituksen kaavailemaa ansiotuloverotuksen keventämistä - siitäkin huolimatta, että matalampi verotus tarkoittaa enemmän käteen jäävää vastiketta työn tekemisestä. Kokonaisuudessa kannattaa huomata, että vaikka veronalennukset hyödyttävätkin työntekijää ja lisäävät ostovoimaa, liitot eivät veronalennuksista hyödy mitään.

Näin käy, kun jengit ottavat vallan yhteiskunnassa: Haiti totaalisen romahduksen partaalla
Rikollisjengit ovat käytännössä kaapanneet vallan maailman köyhimpiin kuuluvassa maassa. Haiti on maan YK-suurlähettilään mukaan lähellä tilannetta, ”josta ei ole paluuta”. Vain pikainen ulkovaltojen puuttuminen kaaokseen voisi nykäistä saarivaltion pois kuilun reunalta.

Ruuan arvonlisävero laskee – kuluttajan ostovoima vahvistuu
Arvonlisäverotusta kevennetään alentamalla 14 prosentin arvonlisäverokantaan kuuluvien hyödykkeiden verokanta 13,5 prosenttiin vuodesta 2026 alkaen, valtiovarainministeri Riikka Purra kertoi keskiviikkoiltana hallituksen puoliväliriihen tiedotustilaisuudessa.

Brittipoliisi varoitti miestä kadulla: “puhu englantia”-kehotus voi olla viharikos
Newsweek-lehti uutisoi maailmalla leviävästä videosta, jolla brittipoliisi varoittaa miestä: Kehotus vaatia toista ihmistä "puhumaan englantia" voi olla tulkittavissa vihapuheeksi. Tapauksesta syntyi kohu, sillä video antaa lohduttoman kuvan sananvapauden tilasta Isossa-Britanniassa. Videon taustoista tiedetään kuitenkin rajallisesti. Myös poliisi on ollut verrattain vaitonainen tapahtuneesta.

Hallitus korjaa yrittäjien eläkejärjestelmän vikoja: Eläkemaksu tulee jatkossa määräytymään nykyistä selkeämmin todellisten tulojen mukaan
Yrittäjien eläkemaksu laitetaan määräytymään nykyistä selvemmin todellisten tulojen mukaan.

Valtiovarainministeri Riikka Purra: Joko saataisiin veroja oikeaan suuntaan ja kasvu liikkeelle Suomessakin?
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra postaa veroista Facebookissa ja viestipalvelu X:ssä. Purran mukaan Suomi häviää verojen ja talouskasvun Ruotsi-maaottelun.

Ministeri Ranne: Asfaltti tuoksuu taas tänä kesänä – ”Tiehankkeet työllistävät nimenomaan suomalaisia”
Liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne kertoo, että teitä korjataan taas ennätystahtiin perussuomalaisten vahtivuorolla.