

LEHTIKUVA
Yhdysvaltain poliittinen kartta menee uusiksi, kun valkoiset jäävät maassa vähemmistöksi
Niin sanottu rotukysymys askarruttaa ankarasti amerikkalaista poliittista eliittiä, jonka perinteisen leipäpuun juurella vaanii jo kirves. Mitä tapahtuu, kun valkoiset ovat vain yksi vähemmistö muiden joukossa ja latinaisamerikkalaista perua oleva väestö kasvaa kaiken aikaa kohisten? Vastausta on etsinyt SVT.
Itse asiassa historialliset sanat lausui kommentaattori Bill O´Reilly Fox-uutiskanavan vaalivalvojaisissa, kun demokraattien Barack Obama oli valittu Yhdysvaltain presidentiksi. Elettiin vuotta 2012.
– Demografia muuttuu ja vanhaa Amerikkaa ei ole enää olemassa, valkoinen valta on nyt vähemmistö, O’Reilly totesi kylmän rauhallisesti.
Etninen tausta ratkaisee
Väestötiede osoittaa vääjäämättä, että USA on menossa kohti suurta muutosta ja se on huomioitu myös meneillään olevissa vaalikampanjoissa. Puolueet kiinnittävät erityistä huomiota potentiaalisen äänestäjäkunnan etnisiin taustoihin.
– Äänestäjien rodullinen tai etninen tausta ennustaa usein vaalikäyttäytymistä, sanoo professori Dag Blanck SVT:n uudessa Ulkoministeriö-ohjelmassa.
Vuoden 2045 paikkeilla valkoiset jäävät vähemmistöksi Yhdysvalloissa, tosin suurimmaksi. Nopeimmin kasvaa latinalaisamerikkalaisen taustan omaava väestö, suuresta syntyvyydestä ja Etelä-Amerikasta tulevasta muuttoliikkeestä johtuen.
Valtapuolueet vähemmistöjen asialla
Poliittisen pelikentän muutos edellyttää syvälle menevää uudistumista sekä republikaaneilta että demokraateilta. Perinteisesti demokraatit ovat olleet vahvempia vähemmistöjen piirissä, mutta pianhan Yhdysvalloissa on ainoastaan vähemmistöjä. Puoluetoimistoissa on huhkittu asian päällä jo vuosikaudet.
Vuoden 2012 vaalitappion jälkeen republikaanit löivät lukkoon ”ruumiinavausraportissaan”, että puolueen täytyy saada haltuunsa vähemmistöryhmät. ”Muuten häviämme tulevaisuuden vaalit, sen voi lukea datasta”, seisoo raportissa.
Tiedekin on erehtyväinen
Demokraatit ovat puolestaan luottaneet tutkimuksiin, jotka todistavat puolueen dominanssia valtapolitiikassa, kunhan vain pidetään kiinni vähemmistöistä ja naisäänestäjistä.
Kuinkas Amerikoissa on viimeisimmissä vaaleissa käynytkään?
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Donald Trump historialliseen vaalivoittoon

Supertiistain lopputulema: Sandersin johto kasvaa, Biden kirii – muut ovat ulkona

Halla-aho: Puhe väestönvaihdoksesta ei ole foliohattuilua tai liioittelua

Riikka Purra: Tutkimus- ja tilastotieto tukee väitettä väestönvaihdoksesta

Immonen: Vihreiden politiikka vinksallaan – kannattaa väestönsiirtoa, joka tuhoaa maapalloa

Yhdysvaltain 10-vuotisen lainan korko putoaa kuin kivi
Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin
Kelan julkaisemien tilastojen mukaan Espoossa ja Vantaalla jo noin puolet toimeentulotukea saavista on vieraskielisiä. Suomessa esimerkiksi viiden lapsen perhe saa erilaisina tukina puhtaana käteen lähes 4 500 euroa, minkä lisäksi vuokrat sekä sähkö- ja vesilaskut hoidetaan valtion kassasta. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen tyrmää nykyisen järjestelmän, joka on tehnyt veronmaksajista ulkomaalaisten elättäjiä.

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”
- Suomessa on vuosikymmenen ajan hoettu maahanmuuton olevan rikkaus. Todellisuus on päinvastainen. Olen kuvannut nyt meneillään olevaa kehitystä kaksoiskatastrofiksi, jossa kansainvaellukset kohtaavat rahapulaan itsensä ajaneen sosiaalivaltion, perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo.

Hyvinvointialue majoittaa maahanmuuttajia miljoonahuvilassa Tampereella – Vigelius: ”Käsittämätöntä”
Maahanmuuttajia on majoitettu arvokiinteistössä Tampereen Pyhäjärven rantatontilla noin vuoden ajan. Tamperelainen kansanedustaja ja perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius on tiedosta tyrmistynyt.

Yleisradiolta meni kaikki pieleen Lontoon suurmielenosoituksen uutisoinnissa
Ylen uutisointi Lontoossa lauantaina järjestetystä sananvapausmielenosoituksesta noudattaa vasemmiston perinteistä pelikirjaa: mielenosoituksen todellisista syistä vaietaan tai niitä jopa vääristellään. Yle leimaa kaikki mielenosoituksen osallistujat "äärioikeistolaisiksi" ja vähättelee osallistujamäärää. Tilaisuuteen osallistuneista puhujista ja heidän puheidensa teemoista Yle ei kerro mitään.

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista
Ukrainalaisen pakolaisnaisen julma surma on järkyttänyt ihmisiä Yhdysvalloissa. Oikeistolaiset ovat huolissaan mustan miehen silmittömästä väkivallasta nuorta naista kohtaan. Vasemmistolaiset puolestaan ovat huolissaan rasismista: heidän mukaansa veriteko johtuu mistä tahansa muusta kuin demokraattien ajamasta löyhästä rangaistuslinjasta. Suomen media taas yrittää kehystää presidentti Trumpin pahantekijäksi.

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan
Veronmaksajan rahoilla ylläpidetään laidasta laitaan erilaisia kolmannen sektorin toimijoita, joista monella on kytköksiä poliittisiin puolueisiin. Samalla hintalappu veronmaksajalle nousee järkyttävän suureksi ottaen huomioon, että harva tavan kansalainen on koskaan edes kuullutkaan näistä toimijoista – saati sitten että tietäisi, mitä ne tekevät.

Oliko Lontoon jättimäisellä maahanmuuton vastaisella marssilla 100 000 vai miljoona mielenosoittajaa – katso video ja arvioi itse
Britanniassa kaiken syksyä jatkuneet laittoman maahanmuuton vastaiset mielenosoitukset huipentuivat lauantain jättimarssiin Lontoossa. Marssin järjestänyt nationalisti Tommy Robinson luonnehti tapahtumaa ”ennennäkemättömäksi isänmaallisen yhtenäisyyden osoitukseksi”. Robinson omisti koko tilaisuuden Yhdysvalloissa murhatun konservatiivi Charlie Kirkin muistolle.

Tavallinen kansa suree, vasemmistolaiset riemuitsevat Charlie Kirkin kuolemasta – salamurhaaja yhä karkuteillä
Charlie Kirkin salamurhaaja on yhä pakosalla, mutta FBI:llä on johtolankoja. Vasemmistolaiset kaikkialla maailmassa ovat ilmaisseet ilonsa Kirkin kuolemasta. Suomen media vetää tietenkin esiin Hitler-kortin. Presidentti Trump lupaa hallintonsa etsivän kaikki terrorismin tukijat ja rahoittajat.

Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti

Vieraskielisten Kela-tukiin hupenee jo yli miljardi euroa vuodessa – Perussuomalaiset: ”Sietämätöntä”
Monet poliitikot oikealta vasemmalle - ja myös mediassa esiintyvät tutkijat hokevat viikosta toiseen, kuinka maahanmuuton lisääminen muka olisi välttämätöntä julkisen talouden rahoittamiseksi. Kelan tuoreet luvut vieraskielisten osuudesta tukien saajina kuitenkin paljastavat karun todellisuuden maahanmuuttolobbarien puheiden takana.